توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441914
سفر دوم اردوغان به روسیه پس از سرنگونی بمب افکن روسی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۱
 سفیر ترکیه در مسکو از برنامه سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور به روسیه خبر داد که دومین دیدار وی پس از بحران سقوط بمب افکن روسی منجر به تیرگی روابط دو کشور خواهد بود.

به گزارش ایرنا، حسین دیریوز سفیر ترکیه در روسیه اعلام کرد: رجب طیب اردوغان نیمه نخست ماه مارس آینده (اواخر اسفند ماه) به روسیه سفر می کند.

سفیر ترکیه در روسیه روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: اردوغان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار می کند و هدف از سفر و مذاکرات نیز توسعه همکاری های مسکو و آنکارا در عرصه های مختلف است.

دیریوز با بیان اینکه این دیدار چهارمین ملاقات سران روسیه و ترکیه در شش ماه اخیر خواهد بود، افزود: انتظار می رود در مذاکرات سران دو کشور، گام های توسعه روابط دوجانبه و روند بهبودی همکاری ها مطرح و بررسی شود. سفیر ترکیه همچنین گفت که یکی از موضوع های مهم دیدار سران دو کشور، لغو شدن روادید برای برخی رده های شهروندان ترکیه ای ازجمله بازرگانان است که برای توسعه روابط دوجانبه اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

دیدار قبلی اردوغان از روسیه 19 مرداد سال جاری یعنی حدود هشت ماه پس از اینکه جنگنده های ترکیه یمب افکن سوخو 24 روسیه در حال بازگشت از بمباران تروریست ها را برفراز سوریه سرنگون کردند، صورت گرفت.مناسبات مسکو و آنکارا پس از این واقعه به شدت تیره شد و روسیه روابط بازرگانی به ویژه در بخش کشاورزی و گردشگری را با ترکیه قطع کرد و سبب کاهش چندمیلیارد دلاری ارزش همکاری های اقتصادی دو کشور شد.

روند تیرگی روابط پس از نامه اردوغان به پوتین که از سوی کاخ کرملین به عنوان عذرخواهی پذیرفته شد، پایان یافت و مذاکرات سران و مقام های بلندپایه روسی-ترکیه ای نیز تحرک نسبی در روابط دو کشور را فراهم کرده است.

همچنین در ماههای اخیر روابط و همکاری های روسیه و ترکیه به ویژه در عرصه منطقه ای رو به گسترش گذاشته و دو طرف با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، ساز و کار سه جانبه حل سیاسی بحران سوریه را پیش می برند.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، سوریه ، پوتین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.