توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488887
تغییر جنسیت ماهی‌های نر به ماده به دلیل آلودگی رودخانه‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۳
آلودگی ناشی از مواد شیمیایی که از طریق فاضلاب وارد رودخانه‌ها می‌شود، جنسیت ماهی‌های نر را به ماده تغییر می‌دهد.

به گزارش تسنیم، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ماهی‌های نر رودخانه‌ها به طور فزاینده ویژگی‌های ماهی‌های ماده را بروز می‌دهند.

بر اساس گزارش ibtimes، نتایج این مطالعه که در 50 مرکز تحقیقاتی انجام شد، نشان داده است که به دلیل ورود مواد شیمیایی از جمله قرص‌های ضدبارداری از فاضلاب منازل به رودخانه‌ها، یک پنجم ماهی‌های نر در رودخانه‌های آن مناطق تراجنسی شده‌اند. براساس نتایج این مطالعه، ماهی‌های نر رودخانه‌ها ویژگی‌های ماهی‌های ماده را بروز می‌دهند و حتی تخمک نیز تولید می‌کنند.

این در حالی است که کیفیت اسپرم برخی از ماهی‌های نر کاهش یافته و این ماهی‌ها کمتر رفتار تهاجمی و رقابتی نشان می‌دهند که احتمال موفقیت جفت‌گیری آنها را کمتر می‌کند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد، مواد شیمیایی ناشی از قرص‌های ضد بارداری ، محصولات جانبی مواد پاکیزه کننده، پلاستیک‌ها و مواد آرایشی از جمله آلاینده‌های شیمیایی هستند که این اثرات را ایجاد می‌کنند. آزمایش‌ها نشان دادند که 20 درصد از ماهی‌های نر آب‌های شیرین در 50 سایت، ویژگی‌های ماهی‌های ماده را داشتند.

بیش از 200 ماده شیمیایی شناسایی شده توسط تصفیه خانه‌های فاضلاب که مشخص شده است اثرات استروژن مانند دارند و داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، رفتار طبیعی ماهی‌ها را تغییر می‌دهند.
 
کلمات کلیدی : ماهی‌ نر، تغییر جنسیت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.