نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 346181
آیا واقعا روسیه غیر قابل اعتماد است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۵
یک کارشناس مسائل روسیه در گفتگو با خبرآنلاین موضوع غیرقابل اعتماد بودن روسیه در مناسبات تهران و مسکو را تبیین می کند.

دکتر محمود شوری در پاسخ به اینکه چرا ذهن غالب تحلیلگران ایرانی از غیرقابل اعتماد بودن روسیه می گویند، پاسخ داد: «کلیشه غیر قابل بودن اعتماد بودن روسها متاسفانه با ذهنیتی غالب در ایرانی ها تبدیل شده و فکر میکنم به یک کلیشه سرراست و دم دستی بسیار خوبی برای کسانی تبدیل شده که می خواهند به راحتی در مورد روسیه اظهار نظر کنند. به نظرم ما باید سعی کنیم خود را از این کلیشه رها کنیم. بحث قابل اعتماد بودن موضوعی انحرافی در روابط ایران و روسیه است. نه ایران هیچگاه با طناب روسیه به چاهی وارد شده که حالا نگران باشد روسها آن را پاره کنند و نه روسیه اساسا به دنبال این بوده که ایران را به عنوان عامل خود در موضوعات مختلف بین المللی تعریف کند. ما و روسیه در حوزه ها و مسائل مختلفی با یکدیگر همسویی داشتیم و هدفمان مشترک بوده و در شرایطی و در زمان هایی که هدفمان مشترک بوده با یکدیگر کار کردیم و در زمان هایی هم که هر کدام از دو طرف هدف متفاوتی داشته، جهت گیری ها هم همسان نبوده است.

این استاد دانشگاه در ادامه به موضوع حضور روسیه در سوریه اشاره کرد و افزود: «روس ها نه در چارچوب یک اتحاد با ما وارد سوریه شدند و نه در این چارچوب خارج شدند. روسها وقتی وارد سوریه شدند، دلیلش اهداف و منافع خودشان بود، همانطور که ما در سوریه اهداف خود را دنبال می کنیم. حالا در مقطعی اهداف و منافع روسیه در مقعطی با خواسته های ما همپوشانی داشت و ما هم از این قصه استقبال کردیم.

کسی در ایران با اتکا به حضور روسیه هزینه ای در سوریه نکرده، ما این هزینه را همیشه داشتیم. چه روسیه می آمد و چه نمی آمد. اگر روسیه نمی آمد، اتفاقا هزینه های ما در سوریه می توانست بیشتر باشد. پس بنابراین زمانی که روسیه وارد سوریه شده، بخشی از هزینه های ما کم شد و طبیعتا باید از این ماجرا خوشحال باشیم. اگر هم زمانی روسیه برود، باز تغییری در نوع رفتار ما ایجاد نمی شود. ما باید اهداف خود را پی بگیریم.

این تحلیلگر مسائل روسیه در بخش دیگری از گفتگوی خود به فلسفه تثبیت این ذهنیت در ایران اشاره کرد و افزود: «من فکر می کنم این تحلیل ها تا اندازه ای به شرایط روانی باز می گردد که ما در دوران پس از جنگ سرد داشتیم و با توجه به اینکه در سطح بین الملی و منطقه ای هیچ متحدی نداشتیم و تنها کشوری که تا حدودی با ما همسو بود روسیه بود، این باعث شده توقع بسیار زیادی از روسیه در داخل ایجاد شود و فکر می کنیم روسها باید در همان مسیری که ما گوییم گام بر دارند. روسها در آن مسیری که خود می خواهند عمل می کنند، حال برخی مواقع این مسیر با منافع ما هم راستا بوده و برخی مواقع برعکس. ما و روسیه در شرایطی هم افزایی داشتیم و در شرایطی هم نداشتیم.

رفتارهای جمهوری اسلامی ایران در ربع قرن گذشته فضاها و فرصت های برای روسیه ایجاد کرده، این را نمی توانیم به روسیه بفروشیم. ما کار خود را می کردیم ولی طبیعتا نوع رفتار ما فضایی را برای روسیه ایجاد کرده است. بنابراین اینکه گفته می شود روسها غیر قابل اعتماد هستند، روسها با کارت ایران بازی می کنند، اصلا تحلیل های دقیقی نیست. بعضی از دوستان در بحث هایشان گفتند روسیه با خروجش از سوریه سر ایران کلاه گذاشته است. من نمی فهمم چرا باید چنین تحلیلی مطرح شود. مگر حضور ما در سوریه به خاطر روسیه بوده که الان خروجش به ما ضربه ای وارد کند؟ روسیه در مقطعی وارد موضوعی شد که ما در سوریه حضور داشتیم و از این موضوع استقبال کردیم حالا هم که می خواهد برود، ممکن است مشکلاتی برای ما ایجاد شود ولی ما که نمی توانیم یک قدرت بزرگی مانند روسیه را مجبور کنیم بر اساس منافع ما عمل کند. »
 
کلمات کلیدی : روسیه، پوتین
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۲۲:۴۹:۲۵
اگر به پيشينه روسها بر گرديم از زمان شاه طهماسب تا كنون هميشه كشور ما تاكنون مورد تجاوز و بي مهري روسها بوده (معاهده هاي گلستان و تركمن چاي و خمايت از بابيگري وبستن توپ به مجلس تو سط لياخوف ...) در همين سالها اين موشك اس 300 كه خود شان هم قبول دارند جز تحريم شوراي امنيت نبوده چون اين يك سلاح دفاعي بودبعد از 9 سال تحويل داد ند هنوز هم معلوم نيست آن همان هست يانه دوما با كارت ما توانسته خيلي از غرب امتياز بگيره از جمله با دور نگهداشتن ما در رقابت گازي وچه مسامحه كاري در ارتباط با نيروگاه بوشهر با ما نكرده و..... (3652247) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۰۱:۳۰:۳۹
استاد با يكي از اساتيد تاريخ هم مشورت كنيد ضرر نميكنيد، (3652507) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۰۱:۰۲:۰۸
این جناب کارشناس هم مثل اینست که مردم را گیر آورده است. اینهمه خیانت و دورویی از روسیه دیده ایم, آنوقت ایشان میخواهد ثابت کند که ماست سیاه است. روسیه قابل اعتماد نیست زیرا:
قرار دادهای گلستان و ترکمنچای را به ایران تحمیل کرد و درست زمانی که میباید آن سرزمین ها را پس دهد به آنها استقلال داد.
وقتی در زمان مصدق ایران از انها کمک خواست (برای خرید اوراق قرضه یا چیزی شبیه به این) پشت دولت ایران را خالی کرد.
حزب توده اوایل انقلاب را بیاد دارید, از دسته گلهای روسیه بود.
در هیچ مقطعی که تحریمها در سازمان ملل در حال شکل گیری بودند, کشور دوست و برادر روسیه از ما حمایت نکرد که هیچ, همیشه به قطعنامه ها رای مثبت داد.
فروش اس-300 را بیاد دارید, با آنکه کل پول را در سال 2007 از ما گرفتند تا به امروز حاضر نشده اند که آنها را تحویل دهند با آنکه همیشه میدانستند که اس-300 جزء تحریمهای سازمان ملل نبوده است. ( البته چند روز پیش چیز هایی که معلوم نیست چقدر به روز هستند فرستاده اند).
نیروگاه بوشهر را بیاد دارید؟؟؟؟ بیشتر از سه برابر پول قرار داد را از ما گرفتند و بجای 1و یا 2 سال مهلت قرار داد, 12 سال طول دادند. بطوری که اگر بجای بوشهر ما نیروگاهی از نو طراحی و میساختیم مقرون به صرفه تر بود, چه از نظر زمانی و چه از نظر بودجه آن.
روسیه همیشه از برگ ایران برای چانه زنی با غرب و متاسفانه بر ضد ما استفاده کرده است. فکر کنم اقای کارشناس محترم بیشتر اوقات را چرت میزده اند تا پیگیری اخبار جهان و ایران. این مطلبی است که رسانه های غربی بارها و بارها به آن اذعان کرده اند. فکر کنم اگر اینگونه کارشناسان, کارشناسی نکند ما راحت تریم. (3652469) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۰۶:۴۱:۳۷
غربی ها خیلی بیشتر سر ایران کلاه گذاشتن . فرانسویها سردمدار تغییر موضع ناگهانی هستند و انگلیسیها کلا دنبال چپاول و از ریشه دراوردن ایران بودم . اشغال ایران در جنگ جهانی توسط سه قدرت صورت گرفت جزیره هرمز و خیلی دیگر از جزایر ایران تا مدتی پیش در اشغال انگلیسیها بود . امریکا ییها کلی از لوازم و ادوات جگی ایران از جمله جنگنده های اف 15 رو به ما ندادن و نخواهند داد حتی در فروش اس 300 هم سنگ اندازی کردند . کلی از داراییهای ایران رو بلوکه کردن . نیروگاه بوشهر رو قرار بود المانیها بسازن اما به محض انقلاب اون و رها کردن و رفتن . فرانسه بنا به سرمایه گذاری ایران در انرژی اتمی فرانسه قرار بود چندین نیروگاه در ایران احداث کنه اما نه تنها این کار رو نکردن که با شانتاژ بازی جلوی کار روسها رو هم می گرفتن . همه دنبال منافع خودشونن و خب ملتهای عقب نگه داشته شده این و فهمیدن و چند سال که دنبال بومی کردن تکنولوژی هستند . به هیچ کس نباید متکی بود اما با همه باید تعامل داشت (3652607) (alef-13)
 
م.ایرانی
Anonymous Proxy
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۰:۱۹:۰۵
اگر یک دکتر به اندازه یک دیپلمه از تاریخ کشورش اطلاع داشته باشد هر گز روسها
را شریک مناسبی در دنیا معرفی نمیکند . روسها خودشان از آمریکاای ها وحشت دارند .
سخنان امام را فراموش نکنید نه شرقی و نه غربی کشور ما از هر دو طرف صدمه
دیده است. (3652888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۵:۱۹:۲۲
اینکه "روسها غیر قابل اعتمادند، روسها با کارت ایران بازی می کنند" مطلب خیلی مهمی است. ممکنه دقیق نباشه ولی درسته. (3653417) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۷:۱۱:۴۹
1--اقاجان لطفا مطلب دکتر شوری را به جای یکبار چند بار به خوان و سپس جواب خودت را دو باره بررسی فرما ((( منظورم شخص الف ر و بسیار کسان هموطن میباشد که مدام از جدایی 17 شهر و غیر قابل اعتماد بودن روس ها حرف میزنند .)))در دنیا هر کشوری بر اساس منافع خود ومردمش میتواند یک روز دوست ما و یک روز دیگر دشمن ما باشد .در طول تاریخ ما هم هر وقت قدرت داشتیم به همسایگان خود تجاوز نمودیم از جمله تجاوز نادر شاه به هندوستان که شاید همان باعث ضعف و فتور در حکومت هند و مقدمه ای برایتجاوز و اشغال گری هند توسط انگلیس شد .ایا حالا اگر هندو ای به این خاطر ما ایرانی ها سرزنش کند حق داردو باید روابط فعلی ما با هندوستان دستخوش حوادث دو قرن قبل گردد ؟افغانستان و بخش عمده ای از بلوچستان و بصره و موصل و بخش عظیمی از کردستان فعلی عراق و بحرین وجزایر خلیج فارس و.... را مگر انگلیس و عثمانی از ایران جدا نکردند ؟ایا فرانسه به قرارذاذو عهدی که در زمان فتح علیشاه قاجار با حکومت ایران داشت وفا نمود و از ما در برابر روسها دفاع کرد ؟ به نظر من این جو ضد روسی را در ایران کشور های غربی و عوامل و انصار داخلی انان دامن میزنند تا افراد ساده لوح تحت تاثیر قرارگیرند و خود از این اب گلالود ماهی بگیرند . ما باید بر اساس منافع دراز مدت خودمان و تضاد بین منافع سایر کشور ها بهترین بهره برداری سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و...را به نفع مردم خودمان بنماییم و جو زده نباشیم .از تاریخ درس بگیریم و همه تخم مرغ های خودمان را در یک سبد نگذاریم . (3653565) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.