توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444335
نام مدیران متخلف شرکت‌های بورسی افشا می‌شود؟
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۷
رییس سازمان بورس به تازگی اعلام کرده که برای رسیدگی به تخلفات برخی از شرکت‌های بورسی که سعی می‌کنند مخالف قانون تجارت، حق تقدم‌های استفاده نشده را به نفع سهامدان عمده به پایین‌ترین قیمت ممکن حراج کنند را بررسی و بعد از اینکه به قطعیت رسید نام آن‌ها را افشا می‌کند.

به گزارش ایسنا، مدت‌ زیادی است که تعدادی از شرکت‌های بورسی تمام سعی خود را می‌کنند حق تقدم‌های استفاده نشده را به کمترین قیمت ممکن بفروشند و در این بین سهامدار عمده تقریبا اکثر این حق تقدم‌های استفاده نشده که سهم سهامداران خرد است را به پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری می‌کنند و مالکیت و حق رأی خود را در شرکت بالا می‌برند.

این در حالی است که بنابر قانون تجارت، مدیران شرکت‌های بورسی ملزم هستند که حق تقدم‌های استفاده نشده‌ای که حق سهامداران خرد است را به بالاترین قیمت ممکن به فروش رسانند.

در نشست خبری شاپور محمدی - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار - که این هفته برگزار شد، خبرنگار ایسنا از وی در این مورد سوال کرد که آیا سازمان بورس در این زمینه اقداماتی کرده و به مدیران شرکت‌های بورسی تذکر داده است یا خیر؟

شاپور محمدی با بیان اینکه چند مورد از این تخلفات را به اطلاع وی رسانده‌اند، گفت که "در این مورد کارگروهی را تشکیل داده تا این موضوع را بررسی کنند".

وقتی از او خواسته شد که نام آن شرکت‌های بورسی و مدیران آن را که تخلف کرده‌اند را نام ببرد، تصریح کرد" تا زمانی که حکم قطعی در مورد آن‌ها داده نشود قانونا نمی‌تواند نامی از آن‌ها ببرد. اما پس از قطعی شدن موضوع، نام آن‌ها افشا خواهد شد".

البته این موضوع در بازار سرمایه ایران چندان جدید نیست و فعالان بورس تهران مدت هاست که منتظرند بدانند کدام مدیران بورسی و با کدام مجوز، سهم سهامداران خرد را پایمال می کنند؛ موضوعی که این بار با دستور مقام عالی سازمان بورس مورد پیگیری قرار گرفته است و باید دید که آیا این پیگیری تا افشای نام مدیران متخلف ادامه می یابد یا خیر.

از اتفاقات مهم دیگری که هفته گذشته در بورس اوراق بهادار تهران رخ داد، عرضه اولیه نماد داروی "برکت" بود؛ این عرضه، اولین عرضه ای بود که در بورس تهران به روش بوک بیلدینگ کشف قیمت شد. در این عرضه ۱۰ درصد از سهام این شرکت معادل ۳۴۰ میلیون سهم از جانب سهامدار عمده به فروش گذاشته شد.

قیمت پایه‌ای که متعهد پذیره‌نویس و مدیر عرضه برای آن تعیین کردند برای هر سهم ۲۲۰ تومان بود که با احتساب سقف بالای ۱۰ درصد آن، قیمت سقف ۲۴۲ تومان گذاشته شد و در نهایت ۲۴۰ تومان و یک ریال میانگین قیمتی بود که در اولین روز عرضه این سهم مورد معامله قرار گرفت.

روزهای قبل از عرضه این سهم، کمپینی در برخی از گروه‌های مجازی برپا شده بود، مبنی بر اینکه این سهم خریداری نشود. برخی از فعالان بازار سرمایه معتقد بودند این سهم تا قیمت کف و سقفی که برای آن مشخص شده، ارزنده نبوده است.

روزهای پس از عرضه اولیه این سهم نیز مخالف جریان معمولِ عرضه های اولیه بورس، هر روز با افت قیمت مواجه شد؛ به طوری که در آخرین روز کاری هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران نزدیک به چهار درصد افت قیمت را ثبت کرد.

در حالی که با ورود این سهم به ارزش بازار ۸۱۲ میلیارد تومان اضافه شد اما در هفته گذشته ارزش بازار به چیزی بیش از ۳۲۲ تریلیون تومان رسید. این در حالی است که هفت روز پیش در تاریخ ۱۳ بهمن سال جاری، ارزش بازار بیش از ۳۲۴ تریلیون تومان بود و این یعنی طی روزهای گذشته، حدود از دو تریلیون تومان از ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران کاسته شده است.

در ۱۳ بهمن سال جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۷۷ هزار و ۴۱۴ واحدی قرار داشت اما با گذشت هفت روز کاری از مهلت بورس این عدد به ۷۶ هزار و ۷۹۲ واحدی رسید و افت ۶۲۲ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص آزاد شناور که در تاریخ مذکور در تراز ۸۴ هزار و ۸۳۵ واحدی بود به رقم ۸۴ هزار و ۱۴۹ واحدی رسید که در نتیجه این شاخص هم با افت ۶۸۶ واحدی روبرو شد.

علاوه بر این شاخص بازار اول که در چهارشنبه دو هفته پیش در کانال ۵۴ هزار و ۷۷۲ واحدی قرار داشت به رقم ۵۴ هزار و ۴۱۵ واحدی رسید و افت ۳۵۷ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص بازار دوم افت بیش از ۱۷۰۰ واحدی را تجربه کرد.
 
کلمات کلیدی : بورس ، اقتصاد، رکود
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.