توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405554
پیچیدگی های عملیات موصل به اوج خود میرسد / اشتون کارتر در اربیل / گاز سلفور در هوای شهر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
در حالی که نیروهای عراقی و بسیج مردمی عراق از مدتها قبل خود را برای عملیات موصل آماده کرده بودند، در همچنان که پیشروی‌های ارتش عراق در جبهه جنوب و جنوب شرقی تقریبا بی وقفه ادامه دارد، اما تاکتیک‌های جنگ نامتقارن تروریست‌ها پیچیدگی‌های این عملیات را به اوج خود رسانده است. مقامات نظامی بر این باور هستند که این عملیات بیش از آنچه قبلا تصور میشد به طول خواهد انجامید.در حالی که نیروهای عراقی و بسیج مردمی عراق از مدتها قبل خود را برای عملیات موصل آماده کرده بودند، در همچنان که پیشروی های ارتش عراق در جبهه جنوب و جنوب شرقی تقریبا بی وقفه ادامه دارد، اما تاکتیک های جنگ نامتقارن تروریست ها پیچیدگی های این عملیات را به اوج خود رسانده است. مقامات نظامی بر این باور هستند که این عملیات بیش از آنچه قبلا تصور میشد به طول خواهد انجامید.

به گزارش «تابناک» داعش همچنان در موصل مقاومت میکند و در حالی که نیروهای عراقی به همراهی بسیج مردی و پیشمرگه های کرد توانسته اند تا کنون بخش های مهمی از جبهه شرق، جنوب و جنوب شرق را از دست ترورست ها خارج کرده و با موفقیت یکی از مهمترین بخشهای موصل یعنی حمدانیه را آزادسازی کنند، اما مقاومت تروریست ها نشان از آن میدهد که عملیات با سختی های خاص خود همراه است.

البته مهمترین تاکتیک های عملیاتی داعش در موصل همچنان اقدام به انفجارهای انتحاری، آتش زدن چاه های نفت و تک تیراندازی های پراکنده است که سرعت پیشروی نیروهای عراقی را تا حدی کند کرده است. اما حمله اخیر تروریست ها به شهر کرکوک، نشان میدهد که برای داعش عملیات تنها در موصل جریان ندارد و این گروه در تلاش است تا دامنه تحرکات نظامی را به خارج از موصل کشیده تا تمرکز قوای عراق را از موصل بردارد.

مقامات نظامی مشغول در خط مقدم جبهه همگی معترف هستند که با آن که سرنوشت داعش در موصل از پیش رقم خورده است این گروه تروریستی میداند که عاقبت خوشی در این شهر در انتظار آنها نیست، اما یک نبرد سخت را رقم زده اند و این به معنی آن است که قرار است عملیات موصل زمان بیشتری از پیش بینی ها به طول انجامد.

تروریست ها علاوه بر مبارزه مستقیم با استفاده از تاکتیک های عملیاتی نظیر خودروهای بمب گذاری شده، شبکه هایی از میادین مین، خمپاره اندازی، تک تیر اندازی و حملات انتحاری پیشروی نیروهای عراقی را کند کرده اند.

ژنرال جمال العامنکی به صراحت میگوید که توقع یک چنین مقابله ای را از سوی داعش نداشته است. وی میگوید که تروریست ها با استفاده از بمب های دستی و تله های انفرادی و حفر تونل در شب، عملیات را با پیچیدگی مواجه کرده اند. به عقیده وی بخش مهمی از این امر ناشی از آن است که تروریست ها برای این عملیات آماده شده بودند.

این در حالی است که واشنگتن پست امروز گزارش داده است که تروریست ها در موصل از گازهای شیمیایی استفاده میکنند. پیش از این آمریکا در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در موصل هشدار داده بود اما امروز خبر واشنگتن پست به صراحت بیان میکند که این نوع از ترفند جنگی ضد انسانی در موصل توسط تروریست ها استفاده میشود.

بر اساس این گزارش تروریست ها با به آتش کشیدن یک معدن سلفور در نزدیکی موصل طی چند روز گذشته دود مهلک و کشنده آن را به سمت شهر و جبهه ها فرستاده اند و بسیاری از شهروندان موصل را با این گاز سمی مسموم کرده و نیروهای عراق و آمریکایی را مجبور به استفاده از ماسک های مخصوص کرده اند. این معدن در 25 مایلی جنوب شرق موصل واقع است:

در همین حال جان شهروندان غیر نظامی در موصل به شدت در خطر است و گفته میشود که از این شهروندان به عنوان سپر انسانی توسط داعش استفاده میشود. این موضوع نیز خود مسئله بسیار اساسی را در عملیات آزاد سازی موصل مطرح کرده است و نگرانی های شدیدی را از سوی جامعه بین الملل رقم زده.

این همه در حالی است که مسائل سیاسی نیز که از سوی رهبران برخی کشورها و گروه ها طی چند روز اخیر مطرح شده است، تمرکز نظامی عملیات را دستخوش تشویش کرده است از جمله اظهارات عجیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و همچنین برخی تحرکات سیاسی توسط اقلیم خودمختار کردستان و البته مقامات آمریکایی.

همه اینها پیچیدگی های عملیات بر علیه یکی از جانی ترین گروه های تروریستی تاریخ را به اوج خود رسانده است. اما با این همه عملیات موصل همچنان ادامه دارد و هرچند احتیاط بیشتری از سوی نیروهای عراقی و بسیج مردمی برای کاهش تلفات غیر نظامی و وارد کردن بیشترین ضربه به تروریست ها در دستور کار است، اما هیچ کدام از این ها مانع از پیشروی های مداوم ارتش عراق نشده است.

مقایسه نقشه عملیات با هفته گذشته نشان میدهد که اکنون مناطق بیشتری در جنوب شرق و البته شمال شرق موصل از دست تروریست ها آزاد شده و عملیات همچنان با پشتیبانی نیروهای بسیج مردمی، ائتلاف آمریکا و نیروهای کرد ادامه دارد. استون کارتر وزیر دفاع آمریکا امروز وارد اربیل شده است تا در مورد عملیات موصل با نیروهای کرد گفتگو کند. هنوز محور گفتگو های وی مشخص نیست. گفته میشود که نیروهای عراقی اکنون در نزدیکی بیمارستان حمدانیه مستقر هستند.

***
نیروهای عراقی موفق شدند وارد روستای تلکیف در شمال شرق موصل شوند. در ساعات ابتدایی عملیات امروز درگیری برای تصرف این روستا بین نیروهای عراقی و تروریست های داعش شدید بود که در نهایت تروریست های با عقب نشینی از این منطقه که در 5 کیلومتری ورودی شهر موصل در شمال واقع شده است، آن را به دست نیروهای ارتش عراق واگذار کرده اند.
***
عملیات موصل در حالی به پیش میرود که روز گذشته علیرغم تلاش های فراوان اردوغان برای مجاب کردن آمریکا در خصوص شرکت این کشور در عملیات موصل، حیدرالعبادی تاکید کرد که تنها نیروهای عراقی در عملیات آزاد سازی موصل شرکت خواهند کرد. این اشاره حیدرالعبادی که بعد از دیدار اشتون کارتر از بغداد صورت گرفت، علیرغم تمایل آمریکایی ها به شرکت دادن ترکیه در این عملیات است. نخست وزیر عراق گفت: هرچند ترکیه خواهان شرکت در عملیات است اما ما میگویم خیلی ممنون! نیروهای عراقی به همراهی یکدیگر خود قادر به بیرون راندن داعش از موصل هستند.
***
در حالی که نیروهای کرد همچنان درگیر با تروریست های داعش در جبهه شرق هستند، یکی از فرماندهان نیروهای کرد اعلام کرده است که تروریست ها اقدام به بمب گذاری و مین گذاری گسترده برای جلوگیری از پیشروی نیروهای کرد کرده اند. در همین حال خبر میرسد که در شهر برطله داعش تقریبا همه خانه ها و ساختمان ها را تخریب کرده و زمین سوخته بر جای گذاشته است. همچنین خبر میرسد که در استان انبار حملاتی از سوی داعش صورت گرفته است و این گروه ادعا کرده است که توانسته در این استان بر شهر رطبه مسلط شود.

***یکی از فرماندهان نیروهای پیشمرگه اعلام کرد که نیروهای کرد در جبهه شرقی امروز موفق شده اند 5 روستای دیگر در شمال موصل و در منطقه فاضلیه را آزاد کنند. گفته میشود در این منطقه یکی از فرماندهان گروه تروریستی داعش با نام ابوکرار به هلاکت رسیده است. همچنین نیروهای زرهی پیشمرگه در حال پیشروی از سمت جبهه شمال شرقی به سمت جروان هستند.
***
فواد حسین معاون مسعود بارزانی در اقلیم خودمختار کردستان در خصوص دیدار امروز اشتون کارتر با مسعود بارزانی در اربیل سخن گفت. وی بیان کرد که محور این گفتگو پیشرفت و وضعیت فعلی عملیات در موصل بوده است و همچنین در خصوص حضور ترکیه در عملیات موصل با جزئیات بحث و گفتگو شده است. این مساله نشان میدهد که آمریکا قصد دارد تا رایزنی ها برای حضور ترکیه در عملیات موصل را به مرحله بعدی وارد کند. همچنین در این دیدار اشتون کارتر بر ادامه حمایت آمریکا از نیروهای پیشمرگه در عملیات تاکید شده است.


***
حمدانیه به شکل کامل آزاد شد: نیروهای عراقی کنترل کامل بخش حمدانیه در جنوب شرق موصل را به دست گرفتند. ژنرال ریاض جلال فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق به تلویزیون العراقیه گفت که نیروهای عراقی اکنون مشغول تلاش برای بازگشایی ساختمان های دولتی و عمومی و بازسازی زیرساخت های تخریب شده توسط داعش در این بخش هستند.
***
هشت تن از اعضای یک خانواده در حملات هوایی امروز در نزدیکی موصل جان باختند. تلویزیون شبکه خبری الجزیره امروز با اعلام این خبر افزود که این حمله هوایی از سوی جنگنده های ائتلاف به رهبری آمریکا صورت گرفته است. هنوز جزئیات بیشتری در مورد این حادثه مخابره نشده است. در همین حال خبر میرسد که یکی از سرکرده های داعش و مشاوران ارشد رهبر گروه تروریستی داعش، ابوبکر البغدادی در حملات هوایی امروز جنگنده های عراقی به موصل کشته شده است.
***
از ساعاتی پیش در گیری نیروهای کرد در منطقه پایگاه بعشیقه به اوج خود رسیده است. گفته میشود که نیروهای پیشمرگه موفق شده اند بر محور اصلی بعشیقه به موصل مسلط شوند و همچنین سه روستای عمر قبشی، فاضلیه و طرزه را از دست تروریست های داعش بیرون آورند. در حالی که بعشیقه در محاصره نیروهای کرد قرار دارد، داعش در جنوب موصل اقدام به آتش زدن چند چاه نفت کرده است که دود این آتش آسمان منطقه را سیاه کرده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داد که پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان امروز طی یک مراسم آیینی نگرانی خود را از مرگ و میر غیر نظامیان در موصل بغداد اظهار کرده است. وی بیان کرده که خشونت در موصل عراق اشکهای ما را جاری و ما را مبهوت کرده است. وی همبستگی خود را با مردم عراق در این ساعات و روزهای دراماتیک ابراز کرده است و بیان کرده که روح و جان همه ما بر اثر خشونت و رفتارهای وحشیانه ای که از مدتها پیش بر سر مسلمانان و مسیحیان بیگناه آمده است، به لرزه درآمده.
 
کلمات کلیدی : آزادسازی موصل+موصل+داعش+ارتش عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.