نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403582
سرخط آخرین اخبار موصل/سرکردۀ زنان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۴
سرخط آخرین اخبار موصل را از نظر می گذرانید:

- منابع عراقی از هلاکت ام حفصه عمری، سرکردۀ زنان بمب‌گذار گروه تروریستی داعش، در عملیات موصل خبر داده‌اند. براساس این گزارش این زن هنگام فرار با قایق در سد بادوش در حومۀ موصل به همراه چندین زن تروریست دیگر هدف حملۀ هوایی قرار گرفتند و همگی به هلاکت رسیدند.

- نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) از هلاکت یک تروریست به نام خلف سالم، مسئول اعدام‌های گروه داعش و یک سرکردۀ بلندپایۀ دیگر این گروه در تپۀ واعی در شرق موصل خبر دادند.

- براساس گزارش‌ سایت وردنای عراق، یک عامل بمب‌گذار ناشناس در یک حملۀ انتخاری خود را در میان کاروان تروریست‌های داعش که در مسیر عزیمت به شهر رقه در سوریه بودند، منفجر کرده است. در این گزارش آمده است که در پی انفجار، شمار زیادی از تروریست‎ها کشته و چندین خودروی متعلق به داعش منهدم شد.

- خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‎‏های عراقی از آزاد سازی بیش از 20 روستا در جنوب، شرق و جنوب‌شرق شهر موصل خبر داد. براساس این گزارش نیروهای پلیس عراق همچنین پنج خودروی وابسته به داعش را که قصد حمله به نیروهای عراقی در روستای بجوانه را داشتند، منفجر کرده و 21 تن از تروریست‎ها را به هلاکت رساندند.

- شامگاه دوشنبه سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد نیروهای عراقی در موصل «جلوتر از برنامه» هستند. به گفتۀ العبادی نیروهای ائتلاف تحتِ امر امریکا تنها به پشتیبانی هوایی از عملیات موصل می‌پردازند.

    پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت: «اطلاعات اولیه حاکی از آن هستند که نیروهای عراقی تا کنون به اهداف خود دست‌یافته‎اند و نسبت به آن‌چه برای روز اول تعیین شده بود، از برنامه جلوتر هستند.»


جنگنده‎های امریکا و ده‌ها کشورِ عضو ائتلافی، که با عنوان «ضدداعش» و تحت فرماندهی ایالات متحده فعالیت می‎کنند، از تابستان سال 1393 عراق و سوریه را هدف حملات هوایی خود قرار داده‌اند، اما تأثیر قابل‌توجهی در متوقف کردن پیشروی‌های گروه‌ تروریستی داعش در این دو کشور نداشته‌اند.

کوک در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد معلوم نیست عملیات موصل چه زمانی به پایان برسد. پیشتر یک ژنرال بلندپایۀ امریکایی به رسانه‌ها گفته بود که ممکن است عملیات موصل چندین هفته و یا حتی بیشتر به طول بیانجامد.


- سخنگوی پنتاگون دربارۀ آگاهی‌بخشی به ساکنین موصل برای درامان ماندن از پیامدهای نبرد با داعش، گفت: «7 میلیون اعلامیه طی 48 ساعت آینده یا بیشتر از طریق هواپیما در موصل ریخته خواهد شد تا جمعیت این شهر، آموزش لازم را برای تأمین امنیت خود در هنگام جنگ، کسب‌کنند.»


- سایت سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد نیروی هوایی عراق یک کاروان شامل 30 خودروی داعش را در مرز سوریه منهدم کرده است.

بر اساس این گزارش، این کاروان که شامل عناصر تروریستی عرب و خارجی (غیرعرب) بود، شامگاه دوشنبه قصد فرار به شهر رقه در سوریه را داشت.

- حسام عبار، نمایندۀ شورای استان نینوا اعلام کرد نیروهای پیشمرگۀ کُرد تنها 12 کیلومتر با مرکز موصل از محور الخازر فاصله دارند.

- مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، اعلام کرد نیروهای پیشمرگۀ کُرد حدود 200 کیلومتر در مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش را آزاد کرده‌اند. براساس اعلام فرماندهان نیروهای پیشمرگه، کُردها 9 روستا را در حومۀ شرقی موصل پاکسازی کرده‎‏اند.

- روزنامۀ گاردینِ انگلیس در گزارشی به نقل از یکی از ساکنین شهر موصل نوشت، تروریست‎ها سعی دارند در میان غیرنظامیان پنهان شوند و بمب‌های دست‌ساز خود را در خانه‌های مردم انبار می‌کنند.

به گفتۀ این فرد، تروریست‌‏ها سوار بر موتورسیکلت سعی‎دارند از حملات هوایی بگریزند.

    وی دربارۀ اقدامات خشونت‌بار گروه داعش طی دو سال گذشته در موصل، گفت: «مردم موصل خیلی زجر کشیده‌‏اند. ما گردن‌زدن‌های بسیاری دیده‎‏ایم، افرادی را دیدیم که با دستان بسته غرق شدند و یا از ساختمان‌‏ها به پایین پرتاب شدند.»


- براساس گزارش‌ها، تروریست‎‌های داعش چاه‎های نفت شهر حمدانیه را در تلاش برای متوقف کردن پیشروی‎های نیروهای کُرد پیشمرگه در شرق موصل، به آتش کشیدند. تروریست‎ها با آتش‎زدن این چاه‎ها سعی داشتند با ایجاد ستون‌‏های عظیمی از دود خود را از حملات هوایی مصون نگه‌دارند.

همچنین گزارش‎هایی از حملۀ انتحاریِ چند عامل بمب‎گذارِ تروریست به نیروهای عراقی و کُرد مخابره شده‎‏است.

- کمیتۀ بین‌المللی نجات اعلام کرد احتمالاً در طی هفته‌های اولِ عملیات آزادسازی موصل، حدود 200 هزار نفر از این شهر خواهند گریخت. این گروه امدادی هشدار داد به احتمال زیاد حداکثر 1 میلیون نفر خانه‌های خود را در تلاش برای یافتن مکانی امن، ترک خواهند‏کرد.
- آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد تعداد عراقی‌‎‌هایی را که ممکن است در پی عملیات موصل به سوریه و ترکیه فرار کنند، یکصد هزار نفر تخمین‎‏زده‌‏است.

-کمیتۀ بین‎المللی صلیب سرخ تأکید کرد برای حفاظت از پناهجویان می‌‎بایست مسیر عبور امنی برای آن‌ها فراهم شود.


- ژنرال طالب شغاتی، فرمانده عملیات مشترک عراق، اعلام کرد پیشرفت‎های خوبی در عملیات آزادسازی موصل به دست آمده‌است و افزود همه‌چیز براساس برنامۀ تعیین‌شده پیش‎‏می‌رود.

- براساس گزارش‎ها پسرِ مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در انفجاری در محور الخازر در شرق موصل زخمی شده است و 2 فرماندۀ ارشد ارتش عراق نیز در حومۀ موصل کشته شده‌‏اند.

- به گزارش شبکۀ خبری سومریه‌ ‏نیوز عراق، اهالی دو روستای اللزکه و الحود در جنوب موصل، علیه داعش قیام کردند و 6 تن از تروریست‌های این گروه را به هلاکت رساندند. جبار معموری، فرماندۀ نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد شعبی)، خواستار کمک فوری به اهالی این دو روستا شد و تاکید کرد که قیام اهالی شهر موصل در آزاد‏سازی آن، اهمیت بسیار زیادی دارد.

- شبکۀ سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد عناصر گروه تروریستی داعش مقادیر زیادی پول را از بانک‌های موصل به مکان نامعلومی منتقل کردند. گفته می‌شود کامیون‌های حامل پول، از راه میانبری به سوی شهر رقه در سوریه حرکت کرده‌اند.


- نیروهای عراقی سومین خط دفاعی تروریست های داعش را در جنوب موصل در هم شکستند.  پلیس فدرال عراق نیز موفق شد پنج خودروی بمب گذاری شده را که تلاش می کردند به نظامیان عراقی در روستای جواله در جنوب موصل ضربه بزنند منهدم کردند.»

- نیروهای پلیس مرکزی عراق پنج خودروی بمبگذاری شده گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش را در اطراف روستای بجوانه نزدیک موصل منهدم و بیست و یک تروریست  داعش را به هلاکت رساندند.

-  یک کاروان از اعضای گروه تکفیری صهیونیستی داعش که برای فرار از شهر موصل عراق به طرف شهر الرقه سوریه تلاش می کردند، منهدم شد. منابع محلی در استان نینوا اعلام کردند یک کاروان بزرگ از تروریست های گروه داعش که شامل اعضای عرب و خارجی این گروه بود، در حمله هوایی نزدیک مرزهای عراق و سوریه منهدم شد.

-  نیروهای مشترک عراق بیش از پانزده روستا را در جنوب موصل آزاد کردند.

- نیروهای مشترک عراق حمله گسترده ای را از محور قیاره به سمت موصل آغاز کردند.

-  نیروهای مسلح عراق منطقه بساطلیه را نزدیک النمرود در اطراف شهر موصل آزاد کردند.
 

-   نیروهای عراقی با پیشروی در جنوب موصل و در تلاش برای آزاد سازی منطقه نمرود، موفق شدند، دوازده روستای وابسته به منطقه نمرود را آزاد کنند.

-  والی موصل و نیز مسئول امنیتی بخش جنوب در گروه تکفیری- صهیونیستی داعش در موصل از جمله سرکرده‌های  این گروه  هستند که در نبرد آزادسازی موصل به هلاکت رسیدند.
پایگاه اینترنتی خبری نهرین نت عراق به نقل از برخی منابع در ستاد تبلیغات جنگ عراق اعلام کردند احمد الجبوری جنایتکار تروریست که والی داعش در موصل بوده و در  مقرش در مسجد الصائغ در محله البلدیات  اقامت داشت،  به هلاکت رسیده است.
همچنین احمد خطاب عمر مسئول امنیت در بخش جنوبی موصل در داعش در نبردهای منطقه « الحود» به هلاکت رسید.

- حیدر العبادی نخست وزیر عراق دوشنبه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر درباره روند عملیات آزادسازی موصل و تقویت همکاری دوجانبه بین دو کشور تلفنی گفتگو کرد.

- شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری گزارش داد: نیروهای امنیتی عراق یک پهپاد متعلق به داعش را در منطقه خانوکه در شمال شرقاط سرنگون کردند.بر روی این پهپاد وسائل تصویر برداری نصب شده بود.

- نخست وزیر عراق با هشدار به سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس گفت احتمالاً داعش پس از خروج از عراق سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را برای حضور و فعالیت خود بر می گزیند.

پیشتر دولت عراق با استفاده از نیروی هوایی ارتش، هزاران اعلامیه در موصل پخش کرد و به غیرنظامیان اطلاع داد در هنگام حمله چگونه عمل‎کنند.

براساس گزارش‎ها حدود یک میلیون نفر یا بیشتر در حال حاضر در موصل سکونت دارند و ارتش ایالات متحدۀ امریکا شمار تروریست‎ها را نیز بین 3 هزار تا 4 هزار و 500 نفر تخمین‏‌زده‌‏است.
طی چند ماه گذشته، عراق در حال آماده‌سازی برای حمله به گروه تروریستی داعش در موصل، پایتخت خودخواندۀ این گروه در شمال عراق، بوده است. این شهر سال 2014 به اشغال داعش درآمد.

نیروهای عراقی در یک سال گذشته موفق شدند به طور چشمگیری تروریست‌های داعش را به عقب رانده و کنترل شهرهای مهمی نظیر بیجی، تکریت، رمادی و در نهایت فلوجه را از تکفیری‎ها پس بگیرند.

عملیات آزادسازی فلوجه در استان الانبار از سوم خرداد امسال با مشارکت حدود 22 هزار نیروی ارتش، پلیس، یگان مبارزه با تروریسم، بسیج مردمی و عشایر عراق آغاز شده بود. این شهر در حدود 50 کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق، قرار دارد و از اوایل سال 2014 در تصرف داعش بود.

دولت بغداد پس از آن وعده داد که موصل، دومین شهر بزرگ عراق، مقصد بعدی نیروهای ارتش این کشور خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : آزادسازی موصل+موصل+داعش+ارتش عراق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۹:۲۹:۰۳
به امید نابودی کامل تا نفر آخر داعش و آشغالهای وابسته به آنها (3978165) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.