نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450806
هزینه 26 میلیارد دلاری ترکیه برای پناهجویان سوری و عراقی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۰
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرد: ترکیه برای پذیرش، اسکان و تامین امنیت جانی پناهجویان و آوارگان جنگ در سوریه و عراق بیش از 26 میلیارد دلار هزینه کرده است. 
 
به گزارش ایرنا، وی روز پنجشنبه در چهارمین نشست بین المللی آمبودزمان ها در آنکارا افزود: ترکیه هم اینک پذیرای بیش از سه میلیون پناهجوی سوری و عراقی است.

وی گفت: اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به تعهدات خود در زمینه کمک به پناهجویان سوری و عراقی عمل نکرده اند و به رغم این امر، ترکیه به میزبانی از کسانی که از جنگ در دو همسایه جنوبی خود گریخته اند، ادامه خواهد داد.

اردوغان مدعی شد: سرزمین آناتولی از سده های گذشته مامن مهاجران بوده و ترکیه نیز سرزمین امن برای مظلومان است.

وی ادامه داد: ترکیه هم اکنون با داعش در حال مبارزه است، اما غربی ها مدعی هستند که ترکیه از داعش حمایت می کند.

وی با اشاره به کشته شدن تعدادی از شهروندان ترکیه و نیروهای به اصطلاح ارتش آزاد سوریه در مبارزه با عناصر تروریستی داعش افزود: در جنگ با داعش بیش از سه هزار نفر از عناصر این تشکل تروریستی به دست نیروهای ترکیه در سوریه به هلاکت رسیده و ما به این مبارزه ادامه خواهیم داد چرا که آنها برای ما تهدید به شمار می روند.

همچنین بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز در این نشست گفت: متحدان ما باید تصمیم بگیرند که با چه کسی همراه شوند و باید بین همراهی با ترکیه یا گروه های تروریستی یکی را انتخاب کنند.

این سخنان یلدریم در پاسخ به اقدام آمریکا در خصوص مسترد نکردن فتح الله گولن متهم به کودتای تابستان امسال که هم اکنون در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، بیان شده است.

این سخنان همچنین پاسخ به حمایت آمریکا از گروه هایی مانند حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و تسلیح این گروه ها توسط دولت آمریکا محسوب می شود.

ترکیه در ماه های اخیر ضمن انتقاد از موضع دولت آمریکا در حمایت از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) اعلام کرده است که اجازه تشکیل دولت و واحد سیاسی مستقل کُردی در جنوب مرزهای خود را نخواهد داد.

به نظر می رسد دو طرف با وجود رایزنی بسیار فشرده و چندین ماهه در این خصوص به توافق نرسیده اند.
یلدریم همچنین افزود: گروه هایی مانند ی.پ.گ و پ.ی.د تلاش می کنند جایگاه جدیدی برای خود در سوریه کسب کنند و دوستان ترکیه باید آگاه باشند که ما نیت این گروه ها را تحت هر نام و یا پوششی که باشند، می دانیم.

یلدریم همچنین مدعی شد: ترکیه از طریق بستن مرزهای خود تاکنون از پیوستن بیش از 50 هزار به گروه تروریستی داعش جلوگیری کرده و با دستگیری بالغ بر 3500 عضو داعش از جنایات بیشتر آنها جلوگیری کرده است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + پناهجویان
 
عبدالله
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۹:۴۴:۵۸
خود کرده را تدبیر نیست.. آقای اردوغان فکر میکرد توسط داعشیها میتواند سوریه و عراق را فتح و امپراتوری جدید عثمانی راه بیندازد حالا که شکست خورده ادعای مبارزه با داعش را میکند.. مرگ بر منافق (4184842) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.