نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306842
مشاجره پرتنش ظریف و وزیر خارجه عربستان در وین به روایت معاون‎
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۳
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با سفرای کشورمان تاکید کرد سیاست خارجی متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و اصول سیاست خارجی هیچ گاه تغییر نکرده است.

به گزارش تسنیم امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در برنامه امشب گفتگوی ویژه خبری شبکه دو با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با سفرای کشورمان در نمایندگان گفت:سیاست خارجی متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و اصول سیاست خارجی هیچ گاه تغییر نکرده است.

سید عباس عراقچی جلسه روز گذشته را بسیار بسیار خوب توصیف کرد و افزود: مجموعه روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، مدیران وزارت امور خارجه به همراه وزیر محترم امور خارجه در ابتدای سمینار سالانه سفرا به محضر ایشان رسیدیم.

اصول سیاست خارجی متعلق به نظام است نه دولتها
عراقچی افزود: یک امر مهمی که ایشان بدان اشاره داشتند اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، این سیاست خارجی انقلابی از یک سری اصول تغییر ناپذیری تبعیت می کند و مشخصاتی در تاکتیک ها دارد. ایشان برخی از این اصول را برشمردند و عمدتا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مندرج شده است؛ همچون حمایت از مسلمانان و مستضعفین جهان، مقابله با نظام سلطه... و در طول چند دهه گذشته به صورت مدون و مشخص به عنوان اصول راهنمای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبیین شده و مورد توجه کارگزاران سیاست خارجی بوده است و همانگونه که ایشان فرمودند سیاست خارجی اصولا متعلق به نظامی جمهوری اسلامی است و متعلق به دولت هایی که در دوره های مختلف سر کار می آیند نیست؛ دولت ها تاکتیک ها و ادبیات خودشان را دارند که البته موثر است و گاه تاثیر تعیین کننده ای نیز دارد اما اصول در قانون اساسی مشخص شده است و در طول زمان هم توسط رهبری تبیین شده و وزارت امور خارجه مجری و کارگزار این اصول است. برای مثال در مذاکرات هسته ای دو سال گذشته ما مجری منویات نظام جمهوری اسلامی بوده است در حقیقت دولتهای مختلفی مسیر مذکراتی ۱۲ سال گذشته را طی کرده اند، هر چند برخی تاکتیک ها شاید موثرتر از دیگر تاکتیک ها باشد.

عراقچی ادامه داد: در مذاکرات هسته ای، اصول، چارچوب ها، خطوط قرمز و کلیات را مقام معظم رهبری تعیین می فرمودند، اما دولت متصدی جزئیات و تاکتیک هاست. سیاست خارجی انقلابی جمهوری اسلامی ایران مجری اصول تغییر ناپذیر انقلاب اسلامی ایران است که در قانون اساسی هم ذکر شده است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: درباره تاکتیک ها و رویکرد هایی که وجود دارد روز گذشته مقام معظم رهبری توصیه هایی داشتند که مهم ترین آنها به نظرم این بود که در اجرای سیاست خارجی انقلابی جمهوری اسلامی ایران ما باید امیدوارانه و با اعتماد به نفس جلو برویم.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تاکید بر اینکه دیپلمات های ما باید با صلابت و امیدواری در صحنه های بین المللی حضور یابند افزود: مذاکرات هسته ای با گروه کشورهای ۱+۵ نمونه ای از این مورد است، که با ایستادگی و مقاومت و اعتماد به نفس دستاوردهای بزرگی داشتیم.

عراقچی اظهار داشت همانگونه که در جنبه های دفاعی توانسته ایم بنیان های دفاعی خود را مستحکم کنیم و دشمن را از حمله و یا تهدید نظامی منصرف و ناامید کنیم، همانگونه که دانشمندان ما در زمینه های علمی و با اعتماد به نفس توانسته اند به موفقیت های زیادی دست یابند، بدانیم که در دیپلماسی هم می توانیم محکم جلو قدرت ها بایستیم و خواسته ها و منافع خود را تامین کنیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در مذاکرات هسته ای موارد متعددی وجود داشت، هم نفس مذاکرات و قرار گرفتن در مقابل ۶ قدرت جهانی و هم اینکه توانستیم خواسته های خود را به طرف مقابل تحمیل کنیم و بتوانیم برنامه هسته ای کشور را تثبیت کنیم، اینکه حقوق جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت بشناسند و اراده مردم ایران را بپذیرند، اینها نتیجه همین امیدواری و اعتماد به نفسی بود که ما در مذاکرات داشتیم.

اجرای برجام به اندازه مذاکرات اهمیت دارد
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: اجرای برجام به اندازه خود مذاکرات اهمیت دارد چرا که در طی اجرا ممکن است طرف مقابل با ترفند های زیادی از اجرای تعهداتش طفره رود. ما باید به دقت مراقبت کنیم و بتوانیم خواسته های خودمان را در اجرا هم محقق کنیم و بتوانیم جلو نقض موارد را بگیریم و حتما نکات نامه معروف مقام معظم رهبری یکی از راهکارهای مورد توجه ما خواهد بود

عراقچی با تایید اینکه مقدمات اجرای برجام آغاز شده است افزود: از ۹ موردی که مقام معظم رهبری در نامه خودشان اشاره کردند مورد اول آن به قبل از شروع اجرای برجام مربوط است و ۸ مورد دیگر به حین اجرا مربوط می شود. اما مورد اول درباره تضمین های کافی طرف مقابل، در روز تصویب طرف های اروپایی و آمریکایی باید تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای را یا متوقف کنند و یا لغو کند. در روز تصویب که ۲۶ مهر بود این اتفاق صورت گرفت، شورای وزیران اتحادیه اروپا مصوبه جدیدی را تصویب کرد و در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا هم ثبت شد، همان روز رئیس جمهور آمریکا هم سندی را در این زمینه امضا کرد و دستور داد در روزنامه رسمی ثبت شود.

نگرانی بابت انتقال پول فروش نفت وجود ندارد

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر مجری گفت: نگرانی از انتقال مربوط به پول فروش نفت وجود ندارد، در کلیت قضیه تعهدی را که آمریکا و اروپا باید انجام می دادند و در شرط اول مقام معظم رهبری آمده است ظاهرا محقق شده است به همین دلیل مقدمات کارهای مربوط به اجرای تعهدات ما ا آغاز شده است، آنگونه که برخی دوستان در سازمان انرژی اتمی توضیح دادند مقدمات برخی کارهای ما در فردو و نطنز شروع شده است، سانتریفیوژها هنوز جمع آوری نشده اما ممکن است طی چند روز آینده این کار صورت گیرد.

عراقچی تاکید کرد که در دو مورد اراک و ذخایر اورانیوم غنی شده کاری انجام نخواهیم داد، این دو مورد را طبق نظر مقام معظم رهبری که در نامه آمده پس از آنکه موضوع پی ام دی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نهایی و بسته شد انجام می دهیم. کار پی ام دی نیز در آژانس به خوبی و طبق نقشه راه پیش می رود.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان افزود: اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود حدود دو ماه دیگر به روز اجرایی شدن می رسیم، روزی که تحریم ها عملا برداشته خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه گفت: در نامه آقای اوباما و در مصوبه اتحادیه اروپا عبارتی مبنی بر اینکه ساختار تحریم ها سر جای خود باقی مانده وجود ندارد و همان گونه که رهبری فرمودند اگر چنین حرفی بزنند از نظر ما نقض برجام است. بعد از اینکه مقام معظم رهبری این دستور را دادند ما شامل تکرار چنین صحبتی از سوی آمریکا و اروپا نبودیم. قبلا هم می گفتند ترفند تبلیغاتی و فضا سازی روانی بود.

با آمریکایی ها مذاکره دو جانبه درباره سوریه و منطقه نداشتیم و نداریم
عراقچی درباره مذاکرات بین المللی وین درباره سوریه که با حضور مقامات ارشد وزارت امور خارجه کشورمان همراه بود گفت: ما با آمریکایی ها مذاکره دو جانبه درباره سوریه و منطقه نداشتیم و نداریم. آنچه که به ما در طول دو سال گذشته اجازه داده شده مذاکره دو جانبه فقط در موضوع هسته ای است. ما در موضوع منطقه مذاکره دوجانبه با آمریکا نداریم و مقام معظم رهبری روز گذشته به صراحت این امر را تاکید و تبیین کردند و فرمودند که مواضع ما ۱۸۰ درجه تفاوت دارد. اما در قالب جمع و دیپلماسی چند جانبه اجازه داده شده بود که در چنین جمعی که آمریکایی ها هم بودند حضور یابیم و ما در جمع مواضع خودمان را اعلام کردیم و با مجموعه در جمع مذاکره کردیم.

معاون وزیر خارجه افزود: با آمریکایی ها دو سه دور مذاکره دو جانبه در حاشیه داشتیم که فقط درباره برجام و اجرای برجام بود، درباره اراک اسناد مختلفی باید تهیه شود که در حال مذاکره هستیم. ابتدا یک سند مشترک بین ایران، چین و آمریکا توافق شد که الان منتشر شده است، یک سند رسمی بین ایران و ۱+۵ و اتحادیه اروپا قرار است امضا شود که فکر می کنم تا یک هفته آینده توسط وزرای امور خارجه رسما امضا خواهد شد و بعد از آن قراردادهای اجرایی باید نوشته و اجرا شود. اینها موارد ساده ای نیست و مذاکرات آن در حال انجام است.

مشاجره ظریف و الجبیر در وین
عراقچی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر مشاجره لفظی وزیر خارجه کشورمان با همتای سعودی خود در اجلاس وین گفت: جلسه سوریه از ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ دقیقه طول کشید و تمامی این چندین ساعت به جر و بحث های مفصل بین همه هیئت ها و تقریبا ایران، روسیه و تا حدی چین در یک سو و بقیه هیئت ها در طرف دیگر اختصاص داشت. مقدار زیادی مشاجره بین آقای ظریف و آقای الجبیر صورت گرفت و کشمکش های زیادی بود. آنچه بین ما و عربستان رد و بدل شد خیلی پرتنش و همراه با جر و بحث و بالارفتن صداها بود.

خواسته های ایران در سند نهایی وین لحاظ شد

عراقچی افزود: آقای ظریف در این جلسه واقعا سنگ تمام گذاشتند،در اینکه خواسته های ما وارد متن سند نهایی شود، خواسته های اصولی ما در این متن رعایت شده است، عدم تجزیه سوریه و تصمیم مردم سوریه بر سرنوشت این کشور حاکم باشد که به وضوح در سند نهایی آمده است. ما فکر می کنیم که این سندنهایی می تواند مبنایی برای یک سری مذاکرات طولانی و پیچیده در آینده باشد و در این مسیر جر و بحث زیادی بود و حتی در موقعی یکی از وزرای خارجه با عصبانیت گفت: ظاهرا ما اینجا جمع شده ایم که خواسته های آقای ظریف را برآورده کنیم اینکه درست نیست. یعنی همه اذعان داشتند که خواسته های آقای ظریف است که آنجا مطرح می شود و دیگران به دنبال تامین آنها هستند. بدین علت که واقعیت های صحنه که ناشی از خواسته های بر حق مردم سوریه است اگر محقق نشود در میدان عمل اتفاقی نمی افتد.

عراقچی افزود: واقعیت های میدان و دیپلماسی تعیین کننده و مکمل یکدیگرند و در اجلاس اخیر سوریه ایران بازیگردان اصلی بود و در آینده هم همین مسیر را ادامه خواهیم داد.
 
کلمات کلیدی : ظریف، عادل الجبیر
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۷:۱۱:۱۹
وظيفه آقای ذکتر ظريف ايجاد مشاجره با دولتهای همسايه نيست!! (3295664) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۰۰:۴۵:۳۵
اقای ظریف وظیفه اشان را بهتر از شما می دانند (3330058) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۸:۰۸:۲۷
مگه اينكه خودت از كار خودتون تعريف كني (3295736) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۸:۳۸:۵۸
به چنين دلاوراني ميباليم كه حرفشان را در ميدان عمل ميزنند نه در صفحات روزنامه..خسته نباشيد ..ظريف..سليماني..عراقچي..مدافعان حرم.. (3295782) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۹:۵۲:۱۱
ظریف یک دیپلمات با استانداردهای بالای بین المللی است.هم دانش مرتبط و هم تجربه را به وفور دارد.وقتی بخواهد موضوعی منطقی را بیان کند و به کرسی بنشاند کسی را یارای مقابله با او نیست.البته من از نزدیک او را نمی شناسیم ولی مقام رهبری از ایشان به علت تدین و قبولی در آزمون سخت هسته ای تعاریف مهمی داشتند.البته آقای ظریف باید قدر این حمایت ها و اعتمادها را بداند و با دقت و حساسیت بیشتری کارها را به پیش ببرد. (3295937) (alef-3)
 
امیذ
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۰:۳۳:۳۵
خدا حفظش کنه (3296073) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۳:۰۸:۳۱
خداوند نگهدارتان باشد.
وامیدوارم ملت ایران قدر شناس شما باشند. (3296506) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.