نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 305643
حضور ظريف در وين سبب سوء هاضمه براي عادل الجبير است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۸
سردبیر روزنامه «رای الیوم» در یادداشتی نوشت: حضور ایرانی ها در نشست های بزرگ وین سبب خواهد شد عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی سوء هاضمه بگیرد زیرا او همیشه در اظهاراتش بر ضرورت کناره گیری بشار اسد چه با جنگ و چه با صلح تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالباری عطوان در سرمقاله این روزنامه نوشت: نشست های فشرده ای که این روزها بین کشورهای ابرقدرت، متوسط و کوچک درباره بررسی بحران سوریه برگزار می شود، بی گمان درباره طرحی است که هنوز جزئیات آن مشخص نیست. شمار طراحان این طرح و دعوت شدگان به آن زیاد هستند، اما ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه به عنوان صاحب مسئله به این نشست ها دعوت نشده است.

عصر سه شنبه نشستی در پاریس با حضور عربستان، امارات، اردن و قطر به دعوت لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه برگزار شد، نشستی که در اعتراض به کنارگذاشتن بیشتر آنها از نشست کمیته چهارجانبه به ریاست روسیه و آمریکا و با حضور ترکیه و عربستان سعودی برگزار شد. روز پنج شنبه (امروز) نیز دومین نشست این کمیته در پایتخت اتریش و به منظور زمینه سازی برای نشست بزرگی روز جمعه با مشارکت فرانسه، ایتالیا، انگلیس، آلمان و ایران، مصر، عراق، امارات و لبنان برگزار خواهد شد برگزار می شود.

شرکت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست گسترده روز جمعه مهم ترین مسئله به شمار می رود زیرا کنار زدن ایران از نشست های گذشته با اعمال فشار عربستان سعودی و موافقت آمریکا با این خواسته از نظر بسیاری غیرمنطقی بود زیرا ایران بازیگر اصلی در بحران سوریه است. اموال، تسلیحات و نیروهای ایران در پایداری ارتش سوریه به مدت پنج سال در جنگ بزرگ فرسایشی نقش اصلی را داشت و سبب تقویت فرصت ماندن نظام سوریه و شکست همه تلاش های غربی و عربی برای ناکام گذاشتن و تکرار سناریوهای لیبی، عراق و تاحدودی مصر در سوریه شد.

تونی بلینکن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی روز چهارشنبه خود با شبکه تلویزیونی «فرانسه ۲۴» برای اولین بار اعتراف کرد که «بدون مشارکت ایران تصور رسیدن به حل و فصل درباره سوریه دشوار است.» این اعتراف مهمی بود که پس از چهار سال، اما دیرهنگام صورت گرفت.

حضور ایرانی ها در نشست های بزرگ وین سبب خواهد شد عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی سوء هاضمه بگیرد زیرا او همیشه در اظهاراتش بر ضرورت کناره گیری بشار اسد چه با جنگ و چه با صلح تاکید کرده است.

عطوان در ادامه این یاداشت با لحن طنز تمسخرآمیز درباره عادل الجبیر نوشت: الجبیر پا را فراتر از این گذاشت و در رفتاری مانند رفتار نماینده یک کشور ابرقدرت که گویا سلاح هسته ای و برنامه هوا و فضا دارد گفت «هدف از دعوت ایران برای مشارکت یکسان سازی مواضع برای پی بردن به میزان جدیت تهران و راستی آزمایی نیات روسیه و ایران درباره سوریه است.» او سخنانش را با لحن تهدیدآمیز ادامه داد و گفت «اگر نشست وین در رسیدن به توافق شکست بخورد ما به گزینه های دیگری روی خواهیم آورد.»

عطوان در ادامه با اشاره به تهدیدهای عادل الجبیر نوشت: ما نمی دانیم که این گزینه های دیگر او چی هستند آیا شاهد «طوفان قاطعیت» دیگری در سوریه پیش از طوفان قاطعیت اول در یمن خواهیم بود، طوفانی که به هیچ یک از اهدافش نرسیده است؟
همچنین، چه کشورهای این بار با عربستان در این طوفان مشارکت خواهند کرد؟ آیا عربستان خطوط قرمز روسیه را نادیده خواهد گرفت و موشک های ضد هوایی به مخالفان سوریه خواهد داد؟ همان اقدامی که پیشتر انجام داد و پانصد موشک ضد زره از نوع موشک «تاو» به مخالفان سوری داد؟ اگر این موشک ها یکی از هواپیماهای روسیه را سرنگون کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یا اینکه این موشک ها به اشتباه یا به عمد به دست «دولت اسلامی» (گروه تکفیری- صهیونیستی داعش) بیفتد و برای سرنگون کردن هواپیماهای آمریکایی یا حتی سعودی به کار گرفته شود؟

احمد ابو زید سخنگوی وزارت امور خارجه مصر که بر مشارکت سامح شکری وزیر امور خارجه کشورش در نشست روز جمعه تاکید کرد در بیانیه رسمی عبارتی به کار بود که موید آنچه ما پیشتر درباره وجود طرحی سخن گفته بودیم است. او گفت که «نشست بسیار حائز اهمیت است خاصه اینکه افکار مشخصی را برای به کار انداختن فرایند سیاسی در سوریه مطرح خواهد کرد.» اما این ایده های مشخص چیست؟ و آیا مبتنی بر ترسیم چارچوب و ارائه طرحی درباره پایه های مرحله گذار در سوریه است که در آن اختیارات دولت مشترک و مدت زمان آن و نیز انتخابات ریاست جمهور و پارلمانی پس از آن مشخص خواهد شد؟

مهم ترین سوال از نظر ما سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه و نقش او در مرحله پس از مرحله گذار است یا به عبارت دیگر آیا او دارای نقشی خواهد بود یا پایان مرحله انتقالی پایانی برای او نیز خواهد خواهد بود؟

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که روز جمعه خواستار برگزاری نشست «به حاشیه رانده شدگان» بود از موضع عادل الجبیر فاصله نگرفت و صراحتا گفت «فرانسه و متحدان غربی و عربی خواهان تعیین جدول زمانی مشخص در نشست وین برای کناره گیری بشار اسد هستند.» اما چیزی که آنها می خواهند یک چیز است و چیزی که روسیه و ایران می خواهد ممکن است چیز دیگری باشد.
شاید یادآوری در این خصوص بد نباشد که فرانسه در مخالفت با توافق هسته ای ایران تندترین موضع را داشت و از این موضع برای فروش قراردادهای میلیاردی به کشورهای عربی استفاده کرد و زمانی که توافق حاصل شد، تندروی آن نیز پایان رفت و وزیر امور خارجه آن اولین وزیر امور خارجه بود که عازم تهران شد.

در نشست ژنو دو از وزیر امور خارجه سوریه و برخی از وزیران امور خارجه کشورهای عربی و غیر عربی از جمله بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد برای حضور دعوت شد، اما چرا در این نشست ها که از وزیر امور خارجه سوریه قرار است سرنوشت کشور او مشخص شود دعوت نشده است؟ برای مشخص شدن جزئیات منتظر این نشست و نتایج آن خواهیم ماند.
 
کلمات کلیدی : ظریف، عادل الجبیر
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۱۸:۱۴:۱۸
این بابا یک مدت سفیر در آمریکا بوده هوا برش داشته است. (3287125) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۱۹:۴۶:۲۹
ایران با آمریکا خوب باشه تمام کشورهای عربی میرن لنگ میندازن! (3287256) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.