نظر منتشر شده
۹۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366919
تغییر رفتار موجران با کاهش نرخ سود/ صاحب‌خانه‌ها اجاره بگیر شدند
بخش اقتصادی الف، 7 تیر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۶
درحالی با توافق بانکها سود سپرده بانکی به ۱۵ درصد کاهش یافته که فعالان بازار مسکن از تغییر رفتار مالکان به دلیل این اقدام خبر می‌دهند، به‌گفته آنها موجران تمایل چندانی به دریافت پول پیش از مستاجران ندارند و اکثرا اجاره‌بها را ترجیح می‌دهند.

نیمه‌های تابستان سال گذشته بانک مرکزی در گزارشی از افزایش ۱۱.۴ درصدی اجاره بهای مسکن در پایتخت خبر داد. بر اساس این گزارش در تیر ۹۴ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱.۴ و ۱۳.۴ درصد رشد داشت و بانک مرکزی تاکید کرد در مجموع نرخ رشد اجاره بها طی ماههای اخیر، همسو با تحولات نرخ تورم از روند کاهشی برخوردار بوده است.

به گزارش تسنیم،در همان روزها بود که فصلنامه اقتصاد مسکن اعلام کرد: نرخ اجاره‌بهای مسکن در سه ماه اول سال ۹۴ (بهار پارسال) نسبت به فصل قبل از آن (زمستان ۹۳) با شیب ملایم ۱۶ درصدی رشد داشته است. مطابق گزارش این فصلنامه که بازار اجاره‌بهای مسکن را از ابتدای سال ۹۰ تا بهار ۹۴ مورد بررسی قرار داده بود، نرخ اجاره‌بها با یک شیب ملایم صعودی در هر فصل به طور متوسط ۱۶ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در سالهای گذشته میزان نرخ اجاره‌بها همواره چند درصد از نرخ تورم بیشتر و طبق آمار رسمی روند افزایشی آن سالانه و در فصل نقل‌وانتقالات ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است. امسال اما سلسه اتفاقاتی باعث شده تا زمینه رشد اجاره‌بها خیلی بیشتر از متوسط سالانه فراهم شود. صحبت از سود سپرده بانکی است. کوروش پرویزیان رئیس کانون بانکهای خصوصی چندی پیش با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده بانکی از اول تیرماه به ۱۵ درصد گفته بود: تصمیم به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در پی اقدام داوطلبانه بانکها و با توجه به کاهش نرخ تورم و حمایت بانک مرکزی از بازار بین بانکی اتخاذ شد. نرخ سود سپرده در مرحله اول با توجه به کاهش تورم به ۱۲ درصد از ابتدای تیرماه امسال تا ۱۵ درصد کاهش می یابد اما با ادامه کاهش نرخ تورم امیدواریم نرخ سود سپرده باز هم کاهش یابد تا برای بنگاه های کوچک و متوسط فضای بهتر تامین مالی ایجاد شود.

این اقدام بانکها به‌طور غیر مستقیم بازار اجاره‌بهای مسکن را دچار تغییر و تحولاتی کرده که مهم‌ترین آنها تمایل موجران به دریافت اجاره‌بها به جای پول پیش یا همان رهن است. این مسئله نیز در تابستان پیش رو بی شک باعث رشد نرخ اجاره‌بها خیلی بیشتر از نرخ تورم مورد ادعای دولتی‌ها خواهد شد.

یکی از فعالان بازار مسکن در این‌باره، گفت:‌ به‌طور طبیعی از نیمه‌های خردادماه هر سال با تعطیلی تدریجی مدارس بازار اجاره‌بها وارد دوره به اصطلاح رونق می‌شود و این رویه تقریبا تا نیمه‌ها شهریور ادامه می‌یابد.

وی با بیان این‌که معمولا هر سال موجران با توجه به نرخ تورم و رشد هزینه‌ها اجاره‌بها را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهند، افزود: امسال اما مالکان با توجه به کاهش سود سپرده بانکی تغییر رفتار داده‌اند و دیگر تمایل چندانی به دریافت پول پیش (رهن) ندارند و از مستاجران اجاره‌بها می‌خواهند.

وی با اشاره به این‌که افزایش نرخ اجاره‌بها نیز فشار مضاعفی را به مستاجران وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: بهتر بود در آستانه فصل نقل و انتقالات برنامه کاهش سود سپرده بانکی را اجرا نمی‌ شد و برای مدتی به تعویق می‌افتاد تا به این ترتیب مستاجران با خیالی آسوده به دنبال سرپناهی متناسب به درآمدهای خود می‌گشتند.

وی همچنین بیان کرد:‌ مقایسه نرخ اجاره‌بها با مدت مشابه سال گذشته تا این لحظه حکایت از افزایش حدود ۲۰ درصدی در ابتدای فصل نقل و انتقالات دارد.
 
کلمات کلیدی : اجاره مسکن+خرید مسکن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۲:۱۰
اینم نتیجه کاهش دستوری نرخ سود بانکی ! بانک مرکزی پاسخگو باشد (3786924) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۲۳:۴۱
البته بانکها با تمایل خودشون و بدون دخالت شورای پول و اعتبار اقدام به کاهش سود سپرده از هجده به پانزده درصد کردند.
مردم ایران باید یاد بگیرند که سرمایه هاشون رو آرام آرام به سمت تولید، فعالیتهای خدماتی و غیره ببرند تا مشکلاتی مثل رکود و بیکاری و ... به مرور حل بشن. گذران زندگی و ارتزاق از سود سپرده بانکی و گرفتن اجاره بها از مستأجر سبک شرافتمندانه ای برای کسب درآمد نيست. (3787108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۰۵:۱۶
زیاد باشه همه می گن بده بیاد پائیین می گن بده دقیقا چیکار کنن خوبه!!! بهره بالا باشه همه کارخونه ها رو تعطیل کنن ساخت و ساز تعطیل شه همه بشینن تو خونه سود بانک بگیرن بخورن خوبه!!! (3787168) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۶:۵۷
چطور سود ( بخوانید ربا و نزول) وامهای پرداختیشان را کم نمی کنند؟ فقط از سود سپرده مردم کم می کنند که نهایتا هم باز از طریقی دیگر به ضرر مردم تمام شود؟ (3787224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۴۰:۴۶
به ظاهر افزایش اجاره نداریم ولی صاحبخونه من میگه امثال جای30میلیون پیش ماهی 100 ده میلیون پیش میخوام ماهی700 به نظر املاکی ها هیچ افزایش قیمتی هم نداده فقط تبدیل کرده.بانکها سود رو کم کردن عوضش صاحبخونه ها سود36درصد میخوان....لطفا یکی بگه این قاعده صدی سه برای تبدیل رهن به اجاره از کجا اومده؟؟؟؟ (3787268) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۰:۱۱:۳۸
باز این کلید چرخید و عده ای را بیچاره و پولدارها را داراتر کرد (3787452) (alef-11)
 
علی
New Zealand
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۱:۵۱:۵۹
چه ربطی داره ؟
یعنی سود بانکی بالا باشه که واحدهای تولیدی بخوابن مرد نقدینگیشون رو بلوکه کنن که صاحبخونه ها اجازه نخوان ؟؟؟؟ (3787588) (alef-13)
 
م ح س ن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۶:۱۰:۲۶
اخه بدبختی اینجاست تو که دفاع میکنی باید وام رو 22 یا 24 درصد بگیری سودش بره تو جیب بانک و مدیرای بانک کارانه بیشتری بگیرن چرا همزمان سود تسهیلاتو کاهش ندادن (3787705) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۸:۵۳:۰۲
پول مردم اگر از بانک خارج بشه در وضعیت اقتصادی بیمار ما کجا می تونه بره؟ بورسی که اصلا منطقی عمل نمی کنه و در شرایط رکود حباب کاذب داره و شاخص ها رشد می کنن؟ تولیدی که اصلا مردم رو با این سرمایه های اندک بهش راه نمی دن و کلی ریسک بالا داره در این وضعیت؟ کسب و کارهای کوچک که در وضعیت اقتصاد سالم 80 درصدشون در 5 سال اول ورشکسته می شن؟ نه عزیز من تولید ربطی به خروج این سرمایه های اندک و غیر متمرکز نداره اگر شما و دوستانتان دنبال تولد هستید باید نرخ سود تسهیلات بانکی رو برای تولید کننده پایین بیارید تا در قدم اول سرمایه متمرکز و با پشتوانه ای به تولید تزریق بشه و بعد از ثبات اقتصادی از مردم توقع داشته باشید و دار و ندار اندکیشو رو به اقتصاد تولیدی و مالی تزری کنند، خود بانک ها در این شرایط حاضر به سرمایه گذاری در تولید نیستند و در دلالی و تجارت فعالیت دارن ، پس این چه توقع نا به جایی از مردمه؟!
الف لطفا منتشر کن (3787846) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۹:۱۲:۴۴
عمو جون بانک خودش پول ها باید سرمایه گذاری کنه در صنعت و بورس ! اصلا فسلفه بانک هم همینه ! نه اینکه خودم مردم مسفیم سرمایه گذاری کنند ! (3787881) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۹:۰۶
هنوز نفهمیدی تو این کشور هیچ وقت واحد تولیدی نمی تونه کار کنه؟ نون تو وارداته هیچ کدوم از این پولها صرف تولیدو پیشرفت نمیشه وگرنهاین حمایتی که از خودرو سازی می شد از بقیه صنایع هم می شد (3787991) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۷:۳۱:۴۸
یعنی اگر من پولم را از بانک بیرون بیاورم شما تولیدی را سراغ داری که من ۵۰ میلیون سرمایه گذاری کنم؟ تولید را واردات کالا های آشغال چینی و ترک و قاچاق کالا و سوء مديريت به نابودى كشانيده نه شندرغاز سپرده امثال من. (3789661) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۳:۴۸:۴۰
بالاخره هر کسی فکر منافع خودش است بانک ها از یک طرف صاحبخانه از یکطرف و اداره مالیات از طرف دیگر.. (3788641) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۲:۴۵
کاهش 7% نرخ سود بانکی در طول 2 سال کار عاقلانه ای نبود ! (3786928) (alef-11)
 
علی
New Zealand
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۱:۵۲:۳۸
دلیل اینکه می گی عاقلانه نبود چیه ؟ چون پول تو بانک داری و داری سود میگیری ؟ (3787589) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۹:۱۰:۳۷
داری می بینی که فعلا اجاره خانه ها زیاد شده ! تو عمرت مستاجر بودی ؟ بعدم از فردا دلار و سکه و مسکن گرون میشه چون پول ها داره از بانک خارج میشه ! ، بهتر جلوتر از بینی خود را هم ببینید بعد نظر بدید ! (3787879) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۰:۲۸:۱۹
دلیلش اینه که سود وام ها رو ه مباید کم کنند (3788033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۵:۰۳
نتیجه تصمیم های احساسی و غیر کارشناسی بانک مرکز در کاهش دستوری نرخ سود (3786935) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۲:۳۷:۵۱
احساسی نبود برادر من ...
بانک ها ( دوستان جناب سیف ) در حال ورشکستگی بودند ، خواستند نجاتشون بدهند ....

شعار کاهش سود سپرده برای رونق اقتصادی ، فریبی بیش نیست . این سکه دو رو داره که روی دومش ، سود تسهیلات ( در کشورهای کافر ، « کارمزد تسهیلات » ) هست ؛ وگرنه هیچ اقتصادی با سود تسهیلات بین 22 تا 30 درصد ، رونق نمی گیره ...

نظام بانکی ما ، افراد فقیر و متوسط جامعه رو ندار تر می کنه و پولدارها رو پولدارتر ... ابر کاپیتالیسم جهانی هستیم .... (3787335) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۵:۳۰
با کاهش سود دلال های مسکن جشن گرفتن ! (3786936) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۶:۳۳
خب اون بیچاره ها هم باید نون و بوقلمونشون را بخورن. مهم نیست که شما نمیتونی نون و پنیر بخوری. (3787223) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۶:۱۰
مستجرین بیچاره باید چوب ندانم کاری های بانک مرکزی رو بخورند ! (3786937) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۶:۳۳
کجای دنیا با این سرعت نرخ سود رو کم می کنند ؟؟ (3786940) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۲۵:۲۵
بهتره به عرض برسونن که نرخ سود بانکی نهایت باید یک درصد از نرخ میانگین تورم بیشتر باشه! (3787112) (alef-13)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۴:۴۱
اینجا، زورمون میرسه و میکنیم. (3787221) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۷:۰۰
اجاره خونه گران شد خیال بانک مرکزی و دلال ها راحت شد ! (3786941) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۳:۴۶
بله و مانند وام خودرو فقط مردم متضرر شدند. (3787220) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۰۵:۰۸
سود بانكي را وقت ديگري كم ميكردند تا فصل اجاره بگذرد؟!!!!
به همين راحتي صورت مسئله را پاك كنيد، يه سر به روزنامه همشهري يا سايت ديوار بزنيد ببينيد چه اتفاقي داره ميافته؟ بابا آدمي كه يكي ٢ تا بچه داره و مستاجره همه چيشو بايد بده به صاحبخونه،
همش ميگيد چرا طلاق زياد شده، چرا هيچكي بچه نمياره، چرا دروغ و دزدي زياد ميشه،!!! بفرماييد اينم دليل،
آيا دلتون نمياد يه قانون سالم و خداپسندانه واسه اجاره خونه بگذاريد،!!!! افزايش سالي ١٥ و ٢٠ درصد هم رويه غلطيه، چون بعد از يك يا چند دوره رقم خيلي زيادي ميشه، (3786952) (alef-11)
 
مستاجر زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۰۷:۴۲
موجرا ما مستاجرا رو بیچاره کردن (3786959) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۷:۱۴:۳۸
سياست هاي احساسي و من دراري دولت همه را بيچاره كرده و مردم را بجان هم انداخته (3787731) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۲:۰۳:۲۷
دوست عزیز موجران شما را بیچاره نکردند بی تدبیری دولت باعث این گرانی ها شده است وقتی همه چیز با رشد قیمت 100% روبه رو بوده در نهایت باعث افزایش نرخ تورم در قیمتها خواهد شد . (3788263) (alef-11)
 
111
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۲:۱۰:۲۷
در اینکه باید سود بانکی کاهش داشته باشد شکی نیست ولی اینکه به صورت مصنوعی سود بانکی را کم کنید و باز به صورت مصنوعی و با آمارهای دروغ و اشتباه در کاهش نرخ تورم پافشاری کنید مشکلی حل نخواهد شد .برای حل مشکل تورم باید در همه زمینه ها کار کرد و اولین هم مبارزه با اختلاس و رانت و رشوه هست . (3788282) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۶:۰۵:۴۹
جناب مستاجر زاده گرامي
لطفا از زاويه انصاف به موضوع نگاه كنيد . در جامعه اي كه تورم واقعي يقه پاره كرده و بي محابا به قله هاي بلند دست پيدا مي كند هر كسي موظف است كه از سرمايه هاي زندگيش هر طور كه ميتواند ( راه حلال منظورمه) محافظت نمايد . فرض كنيد كه شما مستاجر زاده نيستيد و مالك زاده هستيد . بگذاريد حساب كنيم . يك آپارتمان در محله متوسط داريد با قيمتي حدود 500 ميليون تومان . تقريبا رهن كامل آن حدود 100 ميليون و اجاره آن در حدود 3 ميليون تومان ماهانه ميشود . البته اين عدد ها تقريبي هستند . حال همين فرد اگر 500 ميليون خود را در بانك بگذارد و حدود 20 درصد سود بگيرد ميشود حدود ماهي 8 ميليون تومان . ميبينيد كه حتي با سود اندك بانكها (نسبت به رشد تورم ) باز مالك از بانك هم كمتر ميگيرد خيلي كمتر . پس چرا خود را درگير سرو كله زدن با مستاجر و دريافت سود كمتري نسبت به بانك مي كند ؟ فقط بخاطر ترس از افزايشهاي نجومي تورم و قيمت مسكن . يعني اگر تورم كنترل شده باشد و نرخ آن جهشهاي خاص نكند اصلا كسي رغبت نميكند كه يك ملك را بخرد و اجاره دهد . پس مسبينيد كه جندان هم قيمت بالايي نيست اگر به آورده مالك نگاه كنيد . من فقط از زاويه سود و منفعت و آورده به موضوع نگاه ميكنم . لطفا از جنبه احساسي و انساني پاسخ ندهيد . هر قانوني كه براي كنترل مالكين و كنترل اجاره بها گذاشته شود كاربري نداشته و فقط باعث افزايش قيمت اجاره بها خواهد شد . چون اگر عده اي از مالكين از اين گردونه عرضه ملك به هر دليل خارج شوند ،‌عرضه كم و تقاضا بالا رفته و مجددا قيمتهاي بالاتري را تجربه خواهيم كرد (3789343) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۰۹:۰۱
يكي از بزرگترين معضلات گراني اجاره برخي از مشاوران مسكن هستند، كه به دليل نبود قانون و معيار قيمتگذاري، رقم هايي را تعيين ميكنند براي بازار گرمي خودشان كه اصلا هيچ هواسشان نيست كه ممكن است كانون گرم خانواده اي را بر هم بزنند، (3786964) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۰۶:۱۴
مشکل قانون اجاره است، در بعضی کشورها وقتی منزلی را اجاره دادی تا زمانی که مستاجر در اجاره اش را میدهد نمیتوانی او را از خانه بیرون کنی. و هر سال درصدی را دولت مشخص میکند که تنها به همان مقدار موجر میتواند اجاره را بالا ببرد. (3787171) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۰:۴۸:۵۳
این استدلالات مردوده اینها هم معلول اقتصادن اینها نباشن خود صابخونه ها میبرن بالا
ریشه کار دست مسیولینه (3787502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۱۰:۴۱
هيچ نظارتي از سوي دولت بر بازار اجاره نيست، اين رقم ها ظلمه، (3786970) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۲۹:۱۰
هیچ قانونی دولت را ملزم به نظارت بر نرخ اجاره بها نمیکند. بهترین کار تصویب قانونی از طرف مجلس برای اخذ مالیاتهای سنگین از افرادی است که چندین ملک را به اجاره گذاشته اند. مثل همه جای دنیا. (3787120) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۱۷:۳۹
دولت اینکار را انجام دهد که شاهد فرار سرمایه از این مملکت خواهد بود ! چی می گی عزیزم (3800775) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۱۳:۱۴
آنهاییکه ساعت به ساعت نرخ تورم را قلابی کاهش دادند و به طبع آن سود سپرده ها را اجباری کم کردند هرکدام صاحب خانه شخصی و بلکه خانه ها هستند و برایشان اجاره نشینی و افزایش کرایه مطرح نیست. (3786977) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۱۷:۳۶
متاسفانه دولت آقاي روحاني هيچ كاري در اين زمينه انجام نداد و با وضعيتي كه در بازار كار و بازار اجاره پديد آمده ، توان مستاجران هر روز پايين تر آمده،
آقاي رئيس جمهور آخه اين قشرچه گناهي كردند كه چون خانه ندارند اين طور زير بار فشار بروند،؟ خانواده هايشان چه گناهي كردن؟!
چه دليلي دارد از اين قيمت هاي نجومي كه در تهران ارائه ميشود ، با بي تفاوتي، ميگذريد، (3786990) (alef-11)
 
جوهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۱۷:۵۲
دلیل این امر اینست که در بازار مسکن معادل مبلغ ودیعه یا همان رهن با نرخ 36 درصد سالانه یا به عبارتی 3 درصد ماهیانه محاسبه می شود یعنی اگر به فرض مثال مبلغ رهن یک خانه 100 ملیون تومان باشد مستاجر چنانچه مجبور باشد به جای مبلغ رهن اجاره پرداخت کند باید ماهیانه 3 ملیون تومان بپردازد در حالیکه اگر صاحبخانه 100 ملیون مبلغ رهن را دریافت کند و به عنوان سپرده در بانک قرار دهد با سود سالیانه 15 درصد، ماهیانه درحدود 1 ملیون و دویست هزار تومان سود دریافت می کند. واضح است که در چنین وضعی صاحبخانه ها ترجیح می دهند اجاره دریافت کنند و در حقیقت این مساجرها هستند که این نرخ سود سالیانه 36 درصد را به به دوش می کشند.
به نظر من لازم است که درصدهای معادل اجاره بها و رهن هم همسو با نرخ های سود بانکی تعدیل شوند تا اینقدر به قشر مساجر که اکثرا قشرهای ضعیف تر جامعه هستند فشار وارد نشود. (3786991) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۱:۵۳:۱۶
يه زماني رهن يك آپارتمان يك ششم يا يك هفتم قيمت ملك بود، الان تا يك سوم هم ميگن، مستاجر بدبخت هم يا بايد قبول كنه يا اسباب وسايل و جمع كنه بره، خلاصه هيچ قانون قوي در كار نيست يا اگر هم باشه عملا اجرا نميشه، (3787592) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۲۰:۵۹
مبارکه . (3787001) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۲۵:۰۳
هزينه ساخت خانه ، منهاي پول زمين و جواز متري ٧٠٠، هزار تومانه،
جالب اينه كه قيمت رهن از متري ١ ميليون در تهران ( براي نوساز) شروع ميشه تا ٣ ميليون،
هيچ چيز جاي خودش نيست،
يعني يك ٥٠ متري كه ٣٥ ميليون هزينه ساخت دارد، در هيچ كجاي تهران رهن آن كمتر از ٤٥ تومان نيست،
باطنن قانون و ضابطه داريم، ولي ظاهر امر هيچ قانوني وجود ندارد، (3787008) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۱۴:۲۹
درسته ولی وقتی طرف از بانک وام برداشته 30 میلیون و باید 45 میلیون پس بده چه انتظاری ازش دارید؟ ریشه همه مشکلات خود بانکها هستند. خودشون وامهای درصد پایین میگیرن و چندتا چندتا خونه و مغازه و ... دارند و مردم بدبخت باید جورس رو بکشن و کارمزد بدهند... (3787182) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۴:۲۱:۱۳
البته الان متری یه میلیون بالا تر میشه هزینه ساخت (3788790) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۲۵:۵۱
اینهم یکی دیگر از برکات وجود دولت تدبیر و امید. بیچاره مستاجرها. (3787012) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۴:۱۰
انتقاد سیاسی ممنوع عمو جون ! هر چی باشه از دولت احمدی نژاد که مسکن رو 3 برابر کرد خیلی بهتر ! (3787234) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۵:۳۴
اون مثلا کارشناسانی که نظر می دانند با کاهش سود هیچ اتفاقی نمی افته کجا هستند ؟ (3787235) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۳۰:۳۷
معلومه دولت می خواست به نفع مالکین خانه ها کار کند برای همین درست اول تابستان نرخ سود را کاهش داد و مسخره اینکه یادشان نبود و نیست که باید نرخ تسهیلات را هم کاهش بدهند (3787022) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۳۱:۲۵
این اضافه پول بکام مدیران بانکی میره که دائم نرخ سودو پایین میارن اما نرخ تسهیلات همون 27 درصده.
خدا ازشون نگذره. (3787025) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۳۷:۲۹
به عنوان بكي از ساكنين منطقه١ عرض ميكنم هجوم اخير دولتي ها و شهرستانيها و جنوب شهري هاي يهو پولدار شده به اين قسمت از شهر، حسابي قيمت ها رو بالا برده و مصنوعي كرده، آقاي توكلي چرا دنبال فيش هاي حقوقي هستيد، بياييد خانه هاي مسئولين ساده زيست دولتي و شبه دولتي را رويت كنيد، آقاي شريعتمداري ٦٠٠ متري فلت كوچكش نيست؟! و ..... (3787035) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۳۷:۴۹
شما حرص نزن‌. هیچ اتفاق تازه ای نیفتاده. من خودم یادمه از سالهای دولت اول مهرورزی این اتفاق شروع شد. الانم اگه سود بره بالا میگن چرا رفته بالا پایینم بره میگن چرا رفته پایین. بجای این حرفا و تحلیلهای آبکی بهتره شروع به نقد قانون کنید و اصلاحات لازم رو خواستار بشید. این همه بنگاهی تو هر قدم به قدم چه معنی میده؟
این خانه های خالی. اگ قانون خانه های خالی جاری بشه قیمت اجاره هم معقول میشه. مجالس گذشته در این زمینه ها تعلل کردند. (3787137) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۵۳:۱۳
شما چند بحث رو با هم مخلوط کردی در مورد شهرستانیها باید خدمتت عرض کنم طبق قانون اساسی هر کسی هر کجا کیفش بکشه میتونه زندگی کنه شما خودتون مهاجر هستید رفتید تهران بعد میفرمایید بقیه نیان اونجا؟ بعد نفت هم از شهرستان میاد اگر نفت نبود تهران با کابل چه فرقی داشت؟ بعد خیلی ناراحتی خیلی اذیت میشی برو اطراف تهران زندگی کن
این نمیشه که شما درامد نفت رو میخای ولی ادماش رو نمیخای
هر کسی پول بدست اورده این حق رو داره هر جا دلش خواست بره خونه بخره روستای تهرانی که 5000 نفر جمعیت داشت شده 7 میلیون نفر الان 7 میلیون ادم اونجا هستند معتقدن بقیه شهرستانی و بد هستند و..نه جانم این خبرها نیست.
این منطقه یک قبلا چی بود؟ 40 سال پیش منطقه یک کجا بود؟ چه نامیده میشد؟ چطور منطقه یک شد؟ با چه ادمهایی؟ پولشون از کجا اومده بود؟
و..
بحث بی ربط مطرح نفرمایید در مورد مطلب گفته شده حرفی دارید بزنید تا 100 سال هم این مباحث که ما حقی داریم شهرستانیها نباید بیان رو مطرج کنید من و امثال من هستند و پاسخ میدهند. همین رانتی که از تهران شدن یک روستا رو بخواهیم حساب کنیم خودش خیلیه و کلی به شما رسیده
بحثهای فیش خقوقی و نرخ سپرده ...چیز دبگری است لابلای این بحثها حرفای عجیب نزنید (3787158) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۴۳:۳۳
"نرخ اجاره‌بهای مسکن در سه ماه اول سال ۹۴ نسبت به فصل قبل از آن با شیب ملایم ۱۶ درصدی رشد داشته است."

شیب ملایم 16 درصدی!!! (3787042) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۸:۴۴:۲۹
سود سپرده را کم کرده اند سود تسهیلات را بالا نگه داشته اند. این دقیقا یعنی جیب بری. (3787044) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۸:۵۹
اتفاقا یک عده ای دنبال دریافت وام مفت بانکی با بهره کم بودند که باعث ایت بد بختی شدند !!! (3787240) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۷:۵۸
بد شد وام مفت شما جور نشد ! مستاجر بیچاره باید تاوان وام مفت به شما بده ! (3787302) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۰:۰۴:۴۶
همش زیر سر شماست که دنبال وام هستید ! بیچاره مستاجر ها (3787441) (alef-11)
 
گوگول پسر
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۰۲:۲۸
بیشتر مستاجر ها دارای خانه و زمین و باغ در شهر های خود هستند اگر تهران میخوان بمانند بهتر است پول هاشون از شهر های خود بیاورند و اینقدر نق نزنند مگر ما میاییم شهرستان شبی پانصد هزار تومن از تهرانی ها اجاره نمیگیریر دیگه نق زدنتان برای چیست ناراحتید برگردید شهرستان (3787072) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۰۷:۵۶
یعنی نشد ما بیایم یه خبر خوش بشنویم همه خبرها به ضرر مرذم و به نقع یک اقلیتی است که مدیرنما هستند و مدیریت هم بلد نیستند. (3787084) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۱۸:۴۲
عجب به فکر خودشون هستند به خاطر بالا بردن اجاره خانه های مسىولین ساده زیست نرخ بهره را انقلابی کم کرده و اجاره بها را افزایش دادند عجب تدبیر و امیدی (3787098) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۱۸:۴۷
100 بار امتحان کردید که اگه سود بانکی رو دستوری کم کنید تبعاتش رو باید جاهای دیگه تحمل کنید. همین چند سال پیش دولت قبلی این کار رو انجام داد و اثراتش رو دید. من نمیدونم ما تو هر دولتی باید یاد گرفتن رو از صفر شروع کنیم. (3787099) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۹:۴۵:۳۶
نمیدونم چرا ما اگر 20 میلیون در بانک بذاریم با سود 20 درصد بد است ولی حقوق 400 میلیونی گرفتن که 20 برابر این سپرده ما در بانک است خوب است!
یه زمانی تورم 40 درصد بود سود سپرده 20 درصد و ارزش این 20 میلیون که حاصل چند سال کار و پس انداز با حقوق ماهی 200 هزارتومن هست هر سال نصف میشد ولی دوستان اشاره نمیکردن که تورم از سود سپرده بالاتره (3787149) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۰۳:۳۲
واقعا این دولت فقط به فکر سرمایه داران و دلالها میباشد, امیدوارم این یک سال هم سریعتر بگذرد. (3787166) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۱۹:۲۸
به خدا پدرمون برای اجاره در اومده! همه حقومون رو باید بدیم اجاره! (3787192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۰:۱۰
خدایا به فریادمون برس
من با حقوق 812 هزار تومن از کجا بیارم هم اجاره بدم هم قسط بانک رو با نزولش بدم هم هزار و یک بدبختی دیگه
به خدا دیگه کم آوردیم
بریدیم... (3787228) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۶:۵۶
به نظرم بهتر مالیات بر مسکن قرار بدهید
در نتیجه قیمت مسکن هم بیاد پایین
مثلا برای خانه های بالای 500 میلیون سالی 1 درصد یا نیم درصد مالیات بگیرید (3787236) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۲:۳۸
چقدر باهوشی اینجوری که تمام سرمایه گذارا میزارن میرن ! همین الان با هزار وعده و وعید و قول ندادن مالیات و ... داریم میکشونیمشون در کشور که پولشون رو در ایران ذخیره کنند بعد شما به نظر خودت الان راه حل پیش پای دولت گذاشتی ! (3800812) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۸:۱۵
یک عده دنبال گرفتن وام مفت بانکی با بهره کم بودند مستجرین رو بد بخت کردن ! (3787239) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۱۵:۰۹
کارگرم و 20000 تومان صدقه سری این دولت بی کفایت حق مسکن میگیرم و 30 برابرش را برای دو اتاق تودرتو اجاره میدم.خدا انشاالله هرچه مسول بی کفایت و نادان را نابود کنه. (3787245) (alef-13)
 
گمنام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۱:۴۲:۵۲
ریس بانک مرکزی تحویل بگیرند (3787269) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۲:۴۶:۰۶
اره نباید به این شدت سود سپرده ها کم میشد این کارا مال کشورای درجه یک جهانه نه ایران واقعا با کم کردن سودا همه جوره به ملت ضعیف فشار میاد واقعا کارشناسی نشدس (3787347) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۳:۰۱:۵۱
نباید نرخ سود بانک زیاد باشه . برا چی یه عده باید راحت و آسوده پول بزارن بانک و سود بگیرن و کار نکنن ؟ یه عده دیگه هم ک سرمایه تو دستشون نیست صبح تا شب سگ دو بزنن ؟ سود بانکی باید تک رقمی بشه تا آقایون مفت خور مجبور بشن پول رو بریزن تو خط کاسبی و تولید. ن اینکه ب پول سود خوردن عادت کنن (3787364) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۰:۵۱:۰۷
بریزن تو خط کاسبی و تولید با این مسیولین و قوانین دولتی مالیات بدن خرج دولتیها بشه بعد یکهو هم ورشکستشون کنید
زرنگی (3787509) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۹:۱۶:۲۸
آقای غیر مفت خور با 1 میلیون چه کاسبی میشه راه انداخت ! بابا یکم فکر کنید بعد نظر بدید باید پول ها اول یکجا جمع بشه بعد که تبدیل به سرمایه بزرگ شد به شرکت تبدیل بشه و از سود اون شرکت همه بهره ببرند !!! (3787886) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۹:۲۲:۲۳
با قوانینی که هر شب تغییر میکنه کار تولیدی کردن در این مملکت عاقلانه نیست ، بعدم مگه میشه با 10 میلیون کار تولیدی کرد ! (3787903) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۴:۲۸:۱۸
اون طوری بانکها منابع مالی از کجا بیارن برا وام دادن.این همه پول بیاد تو خط کاسبی و بازار که گرانی پنج برابر میشه. تو هم کار کن پول جمع کن بزار تو بانک راحت سود بگیر,نگو نمیشه جمع کرد به عرضه خودت بستگی داره,هزار هزار ش تونستن. (3788832) (alef-13)
 
على
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۷:۴۰:۲۰
درسته عزيز، نبايد سود بانكى بالا باشه ولى اين مختص كشور هاى با اقتصاد و مديريت صحيح است نه كشور ما كه بزرگترين مديريت اقتصادى آن دلالى است. در كشور آلمان با داشتن ١٠ هزار يورو خانه اى با قيمت ١٠٠ هزار يورو با سود حدود ١/٥ درصد ميتوان خريد كه مابقى آن از طريق وأم بانكى تامين ميشود. آيا شما خوابش را هم ميتوانى در اينجا ببينى؟ (3789690) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۰:۰۵:۵۸
باید حقوق بانک ها و مدیران آن را زیاد کنند چون اینها نبوغ معکوس دارند حقوق چند صد میلیونی کم است (3787445) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۱:۰۱:۰۰
اگر پول ها از بانك خارج شود قطعا در مسير توليد قرار نخواهد گرفت (3787520) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۹:۱۷:۱۹
بانک باید پول ها به سمت تولید ببره نه مردم عادی که پول خرد دارند ! (3787889) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۷:۱۰:۰۲
قبلا رهن كامل ملك ٢٠ درصد قيمّت ملك بود ولي سود بانكي كاهش يافته رهن كامل ٢٥ درصد شده و به ضرر مستأجر شده است (3787725) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۰۸:۳۶:۲۵
متاسفانه مسوالین قبل از اینکه این کار رو انجام بدن اصلا" به عواقبش فکر نکرد
شما ببینید فقط این طرح شون سود ومنفعتش به جیب پول دارها میره.رفتم بانک میگم وام میخوام میگن با سود 34درصد درآیم ، میگم الان که سود سپرده گذاری ها اومده پائین میگن آون برای فقیر و بیچاره ها یه،
مستاجر یم با پول پیش 60 میلیون دقیقا" دو روز پیش صاحبخانه اومده میگه آخر ماه دیگه خانه رو خالی کنین یا اجاره بهمون بدین از بانک وام گرفته بودیم الان اجاره لازم داریم قسط هاشو بدیم (3787807) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۱:۰۳:۲۸
فقط مردم میفتن به جون هم شده وال استریت ایرانی (3788121) (alef-11)
 
نبی پور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۴:۲۳:۳۳
دیگه ضابطه نیست ولی تا دل بخواد رابطه هست.

ضابطه را ولش کن رابطه را بچسب تا خرت از پل عبور کند.
25 سال با مدرک دکتری در سپاه کار کردیم دنبال ضابطه بودیم.
ولی ای داد و بیداد دیدیم اونایی که دنبال رابطه بودند چند خونه دارند . خانه ای سازمانی را 20 سال غصب کردند و ثروت های انچنانی بهم زدند.

ما که دنبال ضابطه بودیم اکنون مستاجر و بی پناه و درمنده ایم. ولی ما خدا را داریم.
اقای نبی پور میدونه (3788803) (alef-13)
 
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۴:۳۰:۳۹
وقتی حکومت ميتونه با دستور سود بانکی را کم کنه چرا با دستور اجاره منزل را عادلانه نمیکند علتش این نیست که اکثر بالایی ها خودشان صاحبخانه اند... (3788848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۵:۳۲:۳۱
خانه ای به ارزش 300 میلیون ماهیانه اجاره اش حداکثر 60 میلیون رهن کامل است که اگر سپرده شود نزد بانک با سود اعلامی 14 درصد می شود در سال 8 میلیون و چهارصد هزار تومان .خوب اگر قیمت مسکن هم بالا نرود(که انتظار آحاد مردم ایران است و به جا هم هست ) این ملک 300 میلیونی سالیانه 3در صد افت قیمت ناشی از اصطهلاک دارد که میشود 10 میلیون افت که اگر از 8 میلیون و چهار صد هزار تومان کسر شود می شود 1 میلیون و ششصد هزار تومان ضرر؟!! حال اگر خانه را بفروشد و در همین بانک با همین نرخ سود پس انداز کند سالیانه بدون مالیات 42 میلیون سود کرده و میرود اجاره نشینی . خوب نتیجه اقدام چه می شود؟ وقتی همه به این نتیجه رسیدند که خانه را بفروشند و در سیستم بانکی سود دریافت کنند و خود اجاره نشین شوند تعداد خانه مورد نیاز به دلیل عدم سرمایه گذاری کم و تقاضا افزایش و متعاقب آن افزایش قیمت خانه و قیمت اجاره است .لذا به نظر میرسد مشکل مسکن پیچیده تر از راهکار هایی از نوع این مقاله است و ضروری است با نگاه علمی و همه جانبه و با حضور همه شخصیت های علمی کشور راهکاری اتخاذ شود تا ضمن اقتصادی بودن سرمایه گذاری در بخش مسکن هزینه های خرید و اجاره برای اقشار مردم امکان پذیر باشد وگرنه کمر اجاره کنندگان زیر بار اجاره ها بیشتر و بیشتر خرد خواهد شد . (3789192) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۵:۴۰:۵۸
مالکین و بنگاه های مسکن دست به دست هم می دهند تا هرسال قشر مستاجر را بچاپند . راهکار جلوگیری از این وضعیت هم ساده است برای هر ملکی یک گزارش کارشناسی تهیه شود و قیمت کارشناسی لحاظ گردد و قیمت رهن استخراج می شود بر مبنای 1به 5 . اتحادیه مشاورین املاک هم معادل هر یک میلیون تومان را به اجاره اعلام کند در سراسر کشور مثلا هر یک میلیون تومان 30 هزار تومان این می شود مبنا . قانون مالیاتی هم باید تغییر کند از معافیت متراژی به معافیت ارزشی ملک . در حال جاضر تقریبا تمام قوانین به نفع مالک است . سر سال هم می آید و فقط افزایش می دهد یک سال به بهانه افزایش قیمت ملک یک سال به بهانه افزایش تورم .امسال هم نرخ سود بانکی را بهانه می کنند . (3789244) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۸:۳۳
اون وقت کسی ملکش رو اجاره نمیده به همین راحتی ! نهایتش اینه می فروشش و میبره در یک کشور دیگه سرمایه گذاری می کنه که التماسش می کنند (3800837) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.