نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387213
ما خوبیم، قطر بد است!
مهدی زعیم‌زاده*، ۱۰ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
برنامه ٩٠ كه دوشنبه‌شب حمایت از تیم ملی را در دستور کار خود قرار داده بود، با حضور کارلوس کی‌روش همه را دعوت کرد تا پنجشنبه به ورزشگاه آزادی بروند و حتی قبل از بازی هم با برافراشتن پرچم ایران در منازل و خودروهایشان وفاق ملی را به نمایش بگذراند. تا اینجای کار، صحبت‌ها و پیشنهاد‌های خیلی پسندیده بود، اما این تمام ماجرا نبود. برنامه محبوب دوشنبه‌شب‌ها تا جایی هم که توانست قطر را تخریب کرد.

در این برنامه آیتمی پخش شد که نشان می‌داد تیم ملی قطر هویت قطری ندارد و تیمی است با بازیکنان غیربومی. آیتمی روی آنتن رفت که ثابت می‌کرد قطری‌ها می‌خواهند با پول نفت و گازشان در فوتبال پیشرفت کنند و با همین پول‌ها، میزبانی جام جهانی را هم خریدند.

گویا قرار بود با مطرح‌شدن چنین مباحثی خون ما ایرانی‌ها به جوش بیاید که برای شکست‌دادن این تیم بی‌هویت و سرمایه‌دار بسیج شویم. با بررسی دقیق‌تر مباحث مطرح‌شده می‌شود برای این آیتم‌های نود یک نمره منفی در نظر گرفت؛ نگاهی کاملا احساسی.

آیا اینکه قطری‌ها به لطف پول گاز و نفتشان مدرن‌ترین آکادمی فوتبال خاورمیانه را تأسیس کرده‌‌اند، کار بدی است یا خوب؟ این کار باید تحسین شود یا تقبیح؟

مگر در فوتبال ما از پول نفت و گاز بهره برده نمی‌شود؟ مگر در فوتبال ما کم پول خرج می‌شود؟ چرا در کشور ما یک آکادمی فوتبال با پنج درصد امکانات آکادمی «اسپایر» قطر وجود ندارد؟

اینکه قطری‌ها در کنار خرید بازیکنان و مربیان گران‌قیمت به فکر توسعه زیرساخت‌های فوتبالشان بودند باید برای ما یک درس باشد. در باشگاه‌های ایران هیچ باشگاهی ١٠ درصد پولی را که برای خرید بازیکنان میلیاردی صرف می‌کند برای انجام کارهای زیربنایی خرج نمی‌کند.

ما باید از این هنر مدیریتی قطری‌ها الگوبرداری کنیم نه اینکه در باکیفیت‌ترین برنامه ورزشی‌مان آن را نقد كنيم. احتمالاً اگر همان پولی که صرف ساخت اسپایر در قطر شد در ایران بود الان باعث شده بود قیمت بازیکنان به ١٠، ١٥ میلیارد تومان برسد و یک مدرسه فوتبال ابتدایی هم ساخته نمی‌شد. ثمره این دوراندیشی قطری‌ها هم قهرمانی تیم جوانانش در آسیا بوده است.

موضوع دوم، انگشت‌گذاشتن روی چندملیتی‌بودن تیم قطر است. در برنامه ٩٠ از قطر یک تیم منتخب جهان ساخته شد و از همه دعوت شد برای شکست‌دادن این تیم منفور، بی‌هویت و چندملیتی به پا خیزند.

خوشبختانه قوانین فدراسیون بین‌المللی فوتبال درباره تغییر ملیت بازیکنان کاملاً سخت‌گیرانه است. برخلاف فدراسیون‌های جهانی دیگر که به ورزشکاران اجازه می‌دهد شب بخوابند و صبح بیدار شوند و پیراهن یک کشور دیگر را بر تن کنند، در فوتبال از این خبرها نیست.

یک بازیکن فوتبال زمانی می‌تواند تغییر ملیت دهد که در دیداری رسمی پیراهن تیم بزرگسالان کشوری را بر تن نکرده باشد. از طرفی برای عضویت در کشور دوم باید یا رگ و ریشه آن کشور را داشته باشد یا اینکه چند سالی مقیم آنجا شده باشد. پس این‌طور نیست که قطر رفته باشد و با دلارهای بادآورده نفتی‌اش مسی و رونالدو خریده باشد. این بازیکنان غیربومی بعضاً بازیکنان آفریقایی‌تباری‌اند که هیچ شانسی برای حضور در تیم ملی کشورشان نداشتند و چند سالی است که مقیم قطر هستند.

بازیکنان آمریکای جنوبی اشاره‌شده در ٩٠ هم عمدتاً بازیکنان درجه سوم و چهارمند. قوانین فیفا اصلاً به قطر اجازه نمی‌دهد یک بازیکن حتی درجه دوم بین‌المللی را قطری کند. آنها حدود یک دهه پیش به آب و آتش زدند بازیکنی مثل «آیلتون» را به تیم ملی کشورشان بیاورند اما موفق نشدند.

قوانین تغییر ملیت بازیکنان اتفاقاً به سود کشوری مثل ایران است و ایران موفق شد با بهره‌گیری از این قوانین به‌راحتی مجوز بازی فریدون زندی، اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، دانیل داوری و... را کسب کند.

درست است که این قوانین سخت‌گیرانه هم بازیکن جذب‌کردن قطر را به صورت صددرصد متوقف نکرده و سرمایه قطر برخی بازیکنان را پس از چند سال حضور در لیگ این کشور قانع می‌کند که قطری شوند اما اگر تیم فوتبال قطر را با هندبال این کشور مقایسه کنیم اصلاً نمی‌توان نام منتخب جهان را برای آن برگزید. بی‌هویت‌خواندن قطر هم امتیازی برای فوتبال ایران به ارمغان نمی‌آرود.

فراموش نشود که در عصر کنونی حتی تیم‌های ملی فرانسه و هلند هم چندان هویت کشورشان را حفظ نکرده‌‌اند که ما حالا به دنبال توبیخ و تحقیر قطر افتاده‌ایم.

بهتر است برای شکست‌دادن حریفی که دوستش نداریم به‌جای خوار و خفیف كردن آن، خودمان را بهتر کنیم.
*شرق
 
کلمات کلیدی : تیم ملی ایران+تیم ملی قطر+انتخابی جام جهانی+کی روش
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۴:۴۷
برنامه 90 خیلی وقت هست که افول و سقوط کرده و بجز حاشیه پردازی و درگیر کردن طرفین با یکدیگر چیز زیادی در چنته ندارد. (3913126) (alef-13)
 
گنجی
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۹:۳۵:۳۹
حالا شما چرا دلت برای قطر می سوزد؟؟

آیا رشوه دادن قطر برای اخذ میزبانی جام جهانی دروغ است؟

آیا این کار از نظر شما بی اشکال است؟

عرب ها که برای کارشکنی در فوتبال ایران هر کاری از دست شان بر آمد انجام

دادند

و دولت فخیمه هم جرات نکرد موضع بگیرد

حالا چرا به شما برخورده؟ (3913542) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۵:۱۴
فرق داره دوست عزیز بازیکنانی که ایران گرفته همه ایرانی الاصل هستند ولی قطر از قاره های مختلف جهان دست چین کرده حرف عادل کاملا درسته. این بازیکنان رو با پول و هزار ترفند اوردن این که دیگه تیم ملی یک کشور که نشان از ملیت خاصی داشته باشه نیست یک تیم از ستاره های جهانه حالا ستاره دست اول هم نباشه دست چندم هست. تیم ملی خودش اسمش روشه از ملیت میاد. (3913128) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۸:۰۰:۲۸
تشت رسوایی رشوه دادن به فیفا هم که از بام خیلی وقته افتاده پایین. (3913420) (alef-13)
 
آرش
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۱:۵۵:۲۶
بازیکنای قطری اکثرا دورگه قطری عربی هستند... تازه بازیکنای ما هم از قاره های مختلف هستند اروپا آمریکا و استرالیا... (3914506) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۷:۴۵
باز هم جوگیری و بازی روانی و احساسی توسط 90 که تازگیها شبیه مجلات و سایتها و شبکه های اجتماعی زرد شده.
در همین تیمهای آلمان و فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، کلی بازیکن سیاهپوست وجود دارد که اصلا بومی کشورهای اروپائی هم نیستند.
واقعا زشت هست اینگونه نژادپرستی و بدون فکر و منطق و عقل، دروغ پردازی. (3913133) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۳:۳۲:۴۸
تمامی بازیگنانی که در تیمهای آلمان و فرانسه و هلند و نیز در ایران بازی می کنند و غیر بومی بنظر می آیند تابعیت رسمی آن کشور را دارند. دست کم نود درصد آنها در آن کشور بدنیا آمده و بزرگ شده اند تبعه رسمی هستند. عده کمی هم در سنین کم به آن کشور مهاجرت کرده اند. بازیکنان ایرانی مقیم اروپا همانطور که از نامشان بر می آید از پدر ایرانی بدنیا آمده اند و قانوناً بطور اتوماتیک ایرانی محسوب می شوند. وضعیت قطر متفاوت است. اینها اول ورزشکاران را نشان می کنند و بعد به آنها پول می دهند تا به تابعیت قطر درآیند و در تیم ملی آن کشور بازی کنند. یعنی هیچ علقه ای با قطر ندارند و فقط برای اینکه به تیم ملی قطر بیایند خریداری می شوند. مثل ترانسفر باشگاهها. (3914660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۸:۴۴
کی میخواهید از خاله زنک بازی و حرفهای زرد دست بردارد.
اون از رفتار ایرانیها در شبکه های مجازی، این هم از برنامه پرطرفدار ورزشی تلویزیون. (3913138) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۱۱:۴۵
بسیار عالی و درست بود. (3913163) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۱۵:۱۲
خيلي عالي بود .مرسي (3913179) (alef-13)
 
ماووزه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۰:۴۲
احسنت بر شما! (3913199) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۳۰:۰۱
فریدون زندی، اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، دانیل داوری و... ايراني هستند و بازيكنان قطر ، امريكايي و افريقايي ،
اميدوارم فرق اين دو مورد را متوجه شويد (3913235) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۱:۳۸:۱۲
فریدون زندی مادرش آلمانی است همین طور دانیل داوری اشاره نگارنده به قانون تغییر ملیت است که میگوید اگر این قانون نبود نمیتوانستند در تیم ملی بازیکنند (3913734) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۳۱:۵۳
فرار به جلو . قطر پنجاه تا استادیوم مدرن ساخت ما همچنان فقط ازادیو داریم (3913242) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۱:۵۵:۱۶
ببخشید ولی فکر نکنم توی کشور کوچک قطر پنجاه تا ورزشگاه جا بشه! (3913763) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۳۴:۰۷
این تناقض است
اگر به نظر شما مدرن ترین امکانات را دارند و مدیریت شان هم خوب بوده و برای ما الگوست!
خب پس چرا باید بازیکن از خارج بیاورند ؟؟
الان باید صادر کننده بازیکن هم می شدند ... ! (3913250) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۱۶:۰۶
الان نه ولی در کوتاه مدت خواهی دید که این اتفاق هم می افتد (3913866) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۱۷:۲۰
من از پیشرفت قطری ها خوشحالم
اگر رقیب و همسایه من قوی تر شود من مجبور میشوم از تنبلی دست بردارم (3913869) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۷:۲۴:۱۷
خیلی موافقم . این مشکل اکثر ما ایرانیهاست که میخواهیم به دیگری توهین کنیم در حالی که خودمان حداقلها را هم نداریم. (3913366) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۷:۳۴:۵۵
کاملا موافقم (3913383) (alef-13)
 
آریان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۸:۰۰:۵۹
مطلب بسیار خوبی بود. یه نکته دیگه ای که باید اشاره بشه این هست که کشور قطر جمعیتش از یه کلان شهر ما هم کمتر هستش. و یافتن بازیکنان خوب و با استعداد در یک جمعیت 2 میلیون نفری خیلی سختر هستش تا جمعیت 80 میلیونی ما. به ناچار قطری ها میرن و از سایر کشور ها بازیکن میارن. ما ایرانی ها هیچوقت قضاوت عادلانه نداریم... (3913422) (alef-13)
 
میثم
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۸:۲۷:۴۵
چه فرقی دارد؟ هم ما و هم آنها از پول بیت المال خرج فوتبال و حواشی آن می کنند. (3913460) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۰:۲۳:۵۱
برنامه نود مدت هاست که وارد باندبازی و جریان سازی شده و ارزش دیدن نداره... (3913634) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۰:۳۴:۰۲
به نظر من کاملا درست هست. تیمی که بازیکنانش ملیت اون کشور رو نداشته باشن هیچ هویتی نداره. اگر در ترکیب تیم ایرانی بازیکنانی چون دژاگه و ... حضور دارند فقط و فقط بخاطر این هست که اصلیت ایرانی دارند (3913975) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۱:۵۱:۰۱
ظاهرا پول نفت و گاز قطری ها به سایتها و فضای مجازی ایران هم اثر گذاشته اکه اینچنین از اینها حمایت می کنید
وقتی که در این تیم از 16 کشور عضویت دارند از چه چیز این کشور منفور حمایت می کنید ؟؟؟؟ (3914051) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۱:۰۸:۱۴
تحلیل خوبی بود (3914421) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۴:۰۱:۰۵
فساد حاکم در فوتبال ما خیلی از قطر بیشتر است (3914709) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۸:۰۶:۱۹
کامنتهای دل به خواه خودت رو منتشر میکنی الف. ظاهرا پول مفت نفت و گاز قطری ها به سایتها هم رسیده!!!! (3915001) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۲۰:۴۸:۲۹
بازی فوتبال بین کشور ما و کشور های دیگه به خصوص کشور های عربی فقط در جهت ایجاد دشمنی و تنفر بیشتر حرکت میکنه. اصلا لفظ آقای فردوسی پور طوری بود که انگار کشور قطر به کشور ما تجاوز کرده و قراره سر همه ی آنها رو ببریم. نه اینکه قراره یک بازی ورزشی انجام بشه. این گونه احساسات نژاد پرستانه روز به روز توسط عوام و خواص در این مملکت تشدید میشود و میتوان ما را به عنوان یکی از نژاد پرست ترین کشورهای دنیا نام برد متاسفانه. تشکر از نویسنده بخاطر دید منطقی. برای اطلاع بیشتر از مسءله نژاد پرستی در ایران، از دوستان خواهش میکنم نوشته های آقای زیبا کلام و استاد غیاث آبادی را مطالعه کنن. (3915164) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.