توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458430
دانش‌آموزان معتاد از مدرسه اخراج نمی‌شوند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱
مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: هیچ دانش‌آموز دارای اختلال مصرف مواد مخدر از مدرسه اخراج نمی‌شود.

نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا مدارس باید دانش‌آموزان معتاد را از مدرسه اخراج کنند؟ و در کل مدرسه چه کاری باید انجام دهد؟»، اظهار داشت: برنامه مشترکی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان بهزیستی کشور از سال تحصیلی 93-1392، در سطح استان‌ها، مناطق و مدارس کشور آغاز شده است.

وی افزود: بر این اساس، دانش‌آموزان در معرض خطر و یا دانش‌آموزانی که دچار اختلال مصرف مواد هستند، شناسایی شده و ضمن ارائه خدمات مداخله مختصر آموزش و توانمندسازی در مدرسه، در صورت نیاز جهت درمان و حمایت‌های اجتماعی به دستگاه‌های همکار معرفی می‌شوند.

کیایی با تأکید بر اینکه هیچ دانش‌آموز دارای اختلال مصرف مواد از مدرسه اخراج نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه به صورت فعال کوشش می‌شود تا دانش‌آموزان در معرض خطر شناسایی و درمان شده و خدمات مددکاری به آنها ارائه شود.

وی افزود: این موضوع در قالب بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی به ادارات کل آموزش و پرورش ابلاغ شده و کارگاه‌های متعددی در این زمینه برگزار شده است که در نتیجه این اقدامات دانش‌آموزان مورد نظر شناسایی شده و خدمات مورد نیاز درمان و مددکاری به آنها ارائه شده است.

مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «با توجه به اینکه در حادثه ساختمان پلاسکو را شاهد بودیم و موج تصویربرداری با تلفن همراه زیاد بود، آیا آموزش و پرورش در خصوص فرهنگ‌سازی شیوه استفاده صحیح از تلفن همراه در مدارس فعالیت‌هایی انجام می‌دهد و یا داده است؟»، گفت: آموزش و پرورش هم در قالب کتاب‌های درسی دانش‌آموزان و هم در قالب طرح‌ها و پروژه‌های آموزشی و فرهنگی، موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده صحیح از تلفن همراه و نیز رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را پیگیری می‌کند.

کیایی ادامه داد: دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی نیز در قالب جشنواره نوجوان سالم و سایر فعالیت‌های فرهنگی، همچنین از طریق کارگاه‌های آموزشی برای والدین، این موضوع را در دستور کار دارد.
 
کلمات کلیدی : اعتیاد + دانش‌آموز + آموزش و پرورش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.