توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495484
زنگ خطر برای کودکانی که گردن نمی‌گیرند/ مشکل «شیرخواران شل» چیست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
رئیس انجمن بیماری‌های کودکان گفت: برای اینکه خانواده‌ها مطمئن شوند که کودک آنها به شلی اندام مبتلا نیست می‌توانند یک سری کارهای خاص را انجام دهند،‌ مثلاً دو دست نوزاد را بگیرند و کمی بالا آورده و بعد رها کنند، نوزاد سالم باید بتواند دست خود را جمع کند.

بلورساز رئیس انجمن بیماری‌های کودکان در گفت‌وگو با فارس، گفت: اصطلاح «شیرخوار شل» به نوزادانی اطلاق می‌شود که نمی توانند گردن بگیرند یا چهار دست پا راه بروند و به صورت کلی اندام‌های آنها شل و وارفته است.

وی افزود: این مشکل علائم کلی دارد که معمولاً والدین می‌توانند آنها را تشخیص دهند. مثلاً کودکی که نمی‌تواند در 7 ماهگی بنشیند یا یکسالگی راه برود یا به صورت چهار دست و پا حرکت کند. این یک بیماری در بچه‌هاست که علل مختلفی دارد.

بلورساز گفت: شل بودن نوزاد ممکن است به دلیل مشکلات داخل رحمی مادر یا بیماری‌هایی باشد که نوزاد در بدو تولد (مننژیت) به آن دچار شده باشد. همچنین بیماری‌های مادرزادی یا بیماری‌هایی مانند سرخجه، یا مشکلاتی همچون ضربه به مغز، زایمان مشکل‌دار و مشکلات تنفسی و ریوی در بدو تولد، می‌توانند مشکل‌ساز شوند. عفونت خونی در بدو تولد نیز یکی از علل شل شدن اندام‌های نوزادان است.

رئیس انجمن بیماری‌های کودکان ادامه داد: بیماری‌های داخل رحمی مادران یا ضربه به شکم مادر باردار همچنین کم‌خونی شدید و یا بیماری‌های عفونی در حین حاملگی خطرناک است و نتیجه خود را بر روی اندام‌های کودک می‌گذارد. مادرانی که فرزندان آنها دچار این مشکلات هستند باید به فوق‌تخصص کودکان مراجعه کنند.

وی گفت: بسته به اینکه علت شل شدن اندام‌های کودک چیست، درمان هم متفاوت است. مثلاً نوزادی که به دلیل عفونت به این مشکل مبتلا شده با نوزادی که این مشکل را به صورت مادرزادی دارد، درمانشان فرق می‌کند.

بلورساز اضافه کرد: برای اینکه خانواده‌ها مطمئن شوند که کودک آنها به شلی اندام مبتلا نیست می‌توانند یک سری کارهای خاص را انجام دهند،‌ مثلاً دو دست نوزاد را بگیرند و کمی بالا آورده و بعد رها کنند. نوزاد سالم باید بتواند دست خود را جمع کند یا والدین باید انگشت خود را وسط دست نوزاد بگذارند و درصورتی که نوزاد دست خود را مچ کرد، علامت خوبی است.

رئیس انجمن بیماری‌های کودکان اظهار داشت:‌ کودکان باید بتوانند از 4 ماهگی گردن بگیرند. همچنین باید بتوانند قدرت مکیدن داشته باشند. درمان نوزادان مبتلا به شلی اندام‌ها سخت است، اما اخیراً کارهایی همچون کاردرمانی و فیزیوتراپی به حل مشکل آنها کمک کرده است.

وی در پایان گفت: اگر نوزادی گردن نگرفت، چهار دست و پا راه نرفت، نتوانست بنشیند یا سر خود را همیشه پایین می‌اندازد، همه اینها علائمی است که حتماً باید توسط متخصص کودکان چک شود.
 
کلمات کلیدی : سلامت نوزاد + شیردهی به کودک + شیر مادر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.