نظر منتشر شده
۹۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300048
واکنش به ماجرای دست دادن با اوباما؛
برای رئیس یک نظام معمول نیست که برای دست دادن با یک وزیر خارجی، برنامه‌ریزی کند
بخش خبری الف، 15 مهر 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۵
وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک نشریه آمریکایی در خصوص آخرین ماجرای رسانه‌ای در خصوص روابط ایران و آمریکا یعنی دست دادن «اتفاقی» خود با باراک اوباما در راهروهای سازمان ملل و تحولات سوریه سخن گفت.

خبرنگار ابتدا به داستان دست دادن پرداخت و پرسید: «آیا می دانستید اوباما می‌آید و با شما دست می‌دهد؟»
ظریف پاسخ داد: «نه، این برای رئیس یک نظام معمول نیست که برای دست دادن با یک وزیر خارجی، برنامه‌ریزی کند. اوباما دو ساعت قبل از آن در مجمع عمومی سخنرانی کرده بود و من انتظار نداشتم ببینم که وی به سالن عمومی سازمان بازگردد.»

وزیر خارجه ایران در خصوص جزئیات این ماجرا باز هم سخن گفت و ادامه داد: «در حال بیرون رفتن بودم که به دلیلی که از آن اطلاع ندارم، اوباما وارد سالن مجمع عمومی شد و ما اتفاقا با هم روبرو شدیم، چه این صحبت مرا ضبط کنید و چه نه، باز هم می‌گویم که این یک تصادف بود.»

خبرنگار پرسید که آیا این کار برای شما در خانه (ایران) هزینه خواهد داشت؟

محمدجواد ظریف پاسخ داد: «هزینه داشته، البته من هر کاری که بکنم برایم در ایران هزینه خواهد داشت، پس چیز جدیدی واقع نشده است.»

خبرنگار در ادامه محور سوالات را که اوباما-ظریف بود به اوباما-روحانی تغییر داد و پرسید: «چرا رئیس‌جمهور روحانی مایل به دیدار با پرزیدنت اوباما نیست؟ مقامات کاخ سفید به روشنی به من و کسان دیگر گفته‌اند که علاقه‌مند بودند این دیدار این بار صورت بپذیرد.»
ظریف پاسخ داد: «چون که ما اعتقاد داریم که الان، کارِ درست عبارت است از قرار دادن بحث اجرای توافق هسته‌ای در دستور کار و این اولویت شماره یک ماست. شما نباید کاری کنید که این مسئله را پیچیده کند. برای ما محتوای کار مهم است و نه ظاهر آن.»

در ادامه خبرنگار در خصوص طرح چهارمحله‌ای ایران برای حل بحران سوریه سوالی پرسید و جزئیات آن را خواستار شد.
ظریف گفت که «تشکیل دولت وحدت ملی، آتش‌بس، مبارزه با تروریسم، اصلاح قانون اساسی و ایجاد ساختار دائمی دولت بر اساس قانون اساسی جدید»، گام‌های اصلی طرح ایران را تشکیل می‌دهد.

خبرنگار پرسید که آیا ایالات‌متحده هم از این طرح اطلاع دارد که ظریف اینگونه پاسخ داد: «ایالات‌متحده معمولاً توسط هم‌پیمانان اروپایی‌اش و سازمان ملل در جریان امور قرار می‌گیرد و این‌ها از تفکرات ما آگاه بودند.»

خبرنگار از ظریف پرسید که آیا وقتی خبر شروع حملات روسیه به سوریه را شنیدید، تعجب کردید؟

وزیر خارجه ایران پاسخ داد: «نه لزوماً، چون به تلاش بین المللی برای مقابله با داعش و دیگر سازمان‌های مشابه مانند جبهه‌النصره و احرارالشام نیاز بود.»

خبرنگار باز هم سوال روسی-سوری پرسید و گفت که روسیه بالاخره از این بمباران‌ها چه می‌خواهد؟
ظریف پاسخ داد: «همان چیزی که حتماً آمریکا از این بمباران‌ها می‌خواسته و آن نابودی داعش است.»

وزیر خارجه ایران در این جمله از گونه‌ای از ساختار گرامری در زبان انگلیسی استفاده کرده که برای اتفاقات واقع ‌نشده به کار می‌رود (Unreal Conditioning) و می‌توان از این ساختار اینگونه برداشت کرد که آمریکا به واقع «خواستار» نابودی داعش نبوده است.

خبرنگار پرسید که هدف روسیه از این حملات داعش بوده یا جبهه‌النصره؟

ظریف پاسخ داد: «اولین هدف جیش‌الفتح بود که از ادغام النصره و احرارالشام درست شده است.»

ظریف در پاسخ به ادعاها در خصوص حضور نظامی ایران در روسیه هم گفت که ماهیت حضور ایران به هیچ‌وجه تغییر نکرده و مستشاران نظامی ایران همچون قبل به ارتش سوریه مشاوره می‌دهند.

در ادامه خبرنگار آمریکایی تأثیر عملیاتی برجام بر کاهش تنش‌ها در خاورمیانه را جویا شد.
ظریف گفت که برجام هنوز نتوانسته مسیر را برای گفت‌وگوی گسترده‌تر ایران بر سر موضوعاتی مانند عراق، سوریه و یمن باز کند ولی «امیدواریم اجرای برجام باعث کاهش بی اعتمادی‌های موجود در ایران نسبت به اهداف و سیاست‌های کلی آمریکا در منطقه شود.»

ظریف بدون نام آوردن از نهاد خاصی، منتقدان آمریکایی برجام را هم مورد حمله قرار داد و گفت: «مشخصاً نظراتی که در دو ماه اخیر شنیدیم و خطاب اکثرشان هم به حوزه‌های داخلی آمریکا بود، کمکی به کاهش بی‌اعتمادی (ایرانیان نسبت به آمریکا) نکرد.»

خبرنگار پرسید که آیا با توافق ایران و آمریکا بر سر نحوه حل و فصل معضلات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، فصلی جدید در روابط دو کشور آغاز شده است؟
ظریف پاسخ داد: «هنوز پاسخ این سوال مشخص نیست ولی امیدوارم که ۲ سال از زندگی‌ام را برای هیچ هدر نداده باشم، مطمئن‌ام که وزیر (جان) کری هم امیدواری مشابهی دارد.»

ظریف در انتهای مصاحبه خود از «ایجاد اعتماد» و مذاکره با آمریکایی‌ها در خصوص «مسائل دیگر» هم سخن گفت.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: «اگر با حسن نیت، اجرای برجام را ادامه دهیم، امکان ایجاد نوعی از اعتماد که ما را برای تعامل بر سر موارد دیگر توانمند سازد، وجود خواهد داشت.»
 
کلمات کلیدی : دست دادن ظریف با اوباما
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۷:۵۵:۰۸
دلواپس ها به جای اینکه فکر کنند ظریف یک مقام پایین تر از اوباماست از لحاظ دیپلماتیک، وزیر به ریس جمهور، که اینگونه برخورد یک پیروزی دیپلماتیک محسوب می شود فقط گیر الکی می دهند.. وگرنه اوباما کجا راه افتاده با ریس جمهوری دست دهد چه برسه به وزیر! در ثانی همین هایی که امروز گیر می دهند همانهایی هستند که به آمانو فحش می دادند که جاسوس خائن فلان است، وقتی پایش به مجلس رسید دویدند با تو عکس یادگاری بگیرند... آقاجان دلواپس جای ظریف بودند فک کنم کار از عکس و دست دادن می گذشت به رو بوسی می رسید! (3243637) (alef-13)
 
الف خوان
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۶:۰۲
زیباترین جمله ی ظریف در این مصاحبه: من هر کاری که بکنم برایم در ایران هزینه خواهد داشت! (3243706) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۴:۱۴
که معلوم است این سخن ظریف واقعیت ندارد و فرار به جلوست
نه آقای ظریف شما اگر خطوط قرمز نظام را لحاظ نکنی و قانون را زیر پا بگذاری آنجا ب شما تذکر داده می شود ... فراربه جلو خوب نیست آقای ظریف خوب نیست ... (3244751) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۳:۴۷:۰۶
برادر گرامی اقای دکتر محمد جواد ظریف بعنوان یک جانباز و انقلابی تمام عیار من وخانوده ام بطور کامل از شما حمایت میکنیم و حاظر به مشارکت در پرداخت هزینه های شما هستیم ...نگران نباشید در مسیر سعود و حرکت رو به جلو امکان اشتباه هم وجود دارد که اگر هم رخ داد هزینه ان را جمعا میپردازیم شما انتخاب اصلح ما هستید مگر رجوع پیکر های مطهر همرزمانم پس از سالها نشان از وقوع یک اشتباه بزرگ در جریان عملیاتهای ما نبوده است لکن پایان کار که عزت وسر بلندی وطن و مردم عزیز آن بود آن تلخ کامی ها و رنجهای دوران جانبازی را به سمت کمرنگتر شدن وتحمل عزت مدارنه سوق میدهد.... (3248285) (alef-13)
 
فرزین
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۶:۱۵
فکر کنم شما وزیر من و کشورم هستید نه وکیل مدافع شیطان... (3243707) (alef-13)
 
بهروز
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۱:۰۳:۴۹
دوست وهموطن عزیزم اوباما هم رییس جمهورمنتخب یک ملت است به نام آمریکا که نماینده ملتش هست ما حق بی احترامی به هیچ ملتی رانداریم (3245402) (alef-13)
 
پندار
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۶:۲۹
برادر محترم آقای دکتر ظریف این مطلب را نه از سر وهم بلکه با واقعیت می گویم اینکه بنا به قول شما برای رئیس یک نظام معمول نیست که برای دست دادن با یک وزیر خارجی، برنامه‌ریزی کند. درست است اما نه برنامه ریزی برای دست دادن با وزیر امور خارجه ی کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران که خاری در گلوی استکبار است. پیشنهاد می کنم آقای ظریف فیلم دیدار امام خامنه ای با جانبازان را که در رابطه با مذاکرات صحبتی شد را ببینند کاش به داشتهایتان ایمان داشتید و ملت ایران را بی هویت نمی دانستید. (3243708) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۰۲:۱۵
پندار گرامی
بهتراست فارغ از حب و بغضهای احساسی و خیالهای واهی . جایگاه واقعی کشورها را در دنیا ارزیابی کنیم و از زدن حرفهای مبهم بپرهیزیم. (3244717) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۶:۵۶
آقای ظریف
شما در جواب خبرنگار که در رابطه با عدم تمایل دیدار رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی با رئیس جمهور آمریکا گفته اید:ب «چون که ما اعتقاد داریم که الان، کارِ درست عبارت است از قرار دادن بحث اجرای توافق هسته‌ای در دستور کار و این اولویت شماره یک ماست.
آقای دکتر ظریف مگر ما الویت دومی هم برای صحبت با آمریکایی ها داریم؟
مگر امام خامنه ای نفرمودند ما فقط در همین مسئله ی خاص با آمریکا سر میز مذاکره می نشینیم؟ (3243709) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۱۱:۵۲
فکر کنم که رهبر معظم حتما بطور مستقیم یا غیر مستقیم نظرات خود را به وزیر امور خارجه منتقل می کنند و نیازی به تفسیر من و شما نیست (3244310) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۵:۴۷
خوشبتانه صحبت های امروز رهبری (15 مهر 94) که تصریح فرمودند بعضی نسبت به دشمنی آمریکا سهل انگارهستند و مذاکره با آمریکا ممنوع است پاسخی شفاف با روحیه آقای ظریف و دوستان سهل انگار ایشان بود (3244756) (alef-13)
 
کمی فکر
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۲:۴۴:۵۲
این که امام خامنه ای نظرات خود را منتقل می کنند ما شکی نداریم چرا که ایشان وظیفه ی خود را به خوبی می دانند و انجام می دهند.
موضع شک و تردید عملکرد آقایان طریف و روحانی است که آیا واقعا منطبق با مبانی انقلاب و اسلام است یا نه؟
عملکردی که داریم می بینیم خلاف فرمایشات امام خامنه ایست (3246672) (alef-13)
 
امیری
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۰۰:۴۶
اقای خامنه ای در همان صحبت اضافه کرد که اگر این کار نتایج مثبت داشت درباره سایر موضوعات هم بررسی میکنیم .پس اولویتهای بعدی میتواند وجود داشته باشد.این مطلب بدیهی عقلی است . (3244451) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۷:۱۷:۴۵
"مذاکره با امریکا ممنوع است." امام خامنه ای حفظه الله (3245927) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۲:۴۶:۱۶
مذاکره با امریکا ممنوع است(امام خامنه ای 94/7/15) (3246676) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۲۱:۵۰:۰۳
مذاکره با امریکا ممنوع است به خاطر مضراتی که دارد و سودی که ندارد (امام خامنه ای 94/7/15) (3247473) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۷:۱۰:۲۷
در سياست خارجي كشور بايد منافع ملي و خواست مردم لحاظ شود . (3247145) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۲:۴۵:۰۱
دوست عزیز اگر بنا باشد که به فرمایشات مقام معظم رهبری استناد شود، رهبری در جای دیگری فرمودند، این مذاکرات آزمایش مهمی برای آمریکاست اگر نتیجه بخش بود میشود در مورد مسائل دیگر هم مذاکره کرد (3248194) (alef-13)
 
منتقد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۷:۱۶
اقای ظریف اینکه اوباما برنامه داشته باشما دست بده درست
و اینکه تحقیر کرده خودش رو بازم درست
ولی شما برو ببین چرا این کارو کرده
معلومه حتما این کار نفع زیادی تو منطقه ما براش داره
هر بی سواطی میفهمه
که این خبر دست دادن در پیش ملل ازاده و مستقل و ضد امپریالیستی چه نتیجه گیری داره
نتیجش اینه ایرانیا رو وادار به غلط کردن گفتن و برگشتن پیش خودمون کردیم
اهای ملت های مخالف ما اخرش میایین دست دراز میکنین برامون
پس از همون اول سرتون رو خم کنین
ای کاش کمی هم خدا رو درنظر بگیرین وبه جوونای خودمون اعتماد کنین تا به شیاطین (3243710) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۱:۱۷:۱۰
جناب منتقد، اینکه استکبار به دنبال تسلیم هر ندای مخالفی است قبول. اینکه ذات امپریالیسم براساس مأیوس کردن ملتها از استقامت و مقاومت است را هم که هممون میدونیم. اما واقعاً عجیب است که شما فکر می کنید چنین هدفی با یک دست دادن که دو طرف اعلام می کنند اتفاقی بوده و هیچ صحبتی هم ضمن آن نشده و هیچ عکسی هم از آن مخابره نشده و اصولاً هیچکی نمیدونه که چی شده! برآورده گردد. نه عزیزم این اصلاً قابل قبول نیست. حالا این به کنار، یه مثالی می زنم: فرض کنیم بشار اسد رفته سازمان ملل سخنرانی کرده و از آمریکا و آل سعود و طرفهای ظالم غربی هم انتقاد کرده و اومده پایین میخواسته بره که یهو اوباما دم در جلوش سبز میشه و دستش رو دراز میکنه. شما خبردار میشی که اسد هم دستش رو رد نکرده. خداوکیلی چی فکر می کنی؟ مطمئنم میگی دمش گرم. که کاری کرد که این اوباما و اعوان وانصارش که دنبال سرنگونی اسد بودن و به کمترش هم رضایت نمی دادن افتادن به دریوزگی و خودشونو تو مسیر بشار قرار میدن که زورکی هم که شده یک دستی داده باشن بگن خیلی مخلصیم! قطعاً هیچ کس در هیچ جای دنیا چنین حادثه ای رو حمل بر ضعف اسد نمی کنه و حتی چنین اتفاقی دشمنای اسد رو به شدت به وحشت میندازه. آره عزیزم بیشتر فکر کن. البته خوشم اومد اصل قضیه رو گرفتی ولی بازم بیشتر فکر کن. (3244146) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۴۰:۳۹
جالبه که شما ما رو متهم میکنی به سادگی ، در حالی که من به تمام شرافتم قسم میخورم این دستی که دراز شده، دست دوستی نبوده. خب معلومه در برابر ملتی که سی سال هست در مقابل این شیطان داره مقاومت میکنه یک دست دراز کردن و جواب گرفتن خیلی پیروزی بزرگی به حساب میاد. روایت داریم که یک روز حضرت موسی در حال نماز بود. شیطان روبروی او نشست و صداش کرد. چند بار گفت موسی، موسی، موسی
حضرت موسی اول محلی بهش نداد ولی وقتی دید شیطان ول کن نیست وسط نماز گفت بله؟ شیطان لبخندی زد و گفت هیچی کاریت نداشتم همین بله رو میخواستم ازت بشنوم!!! برای من همین بسه
باباااااااااااااااااااااااا چرا متوجه نیستید؟ شاید این دست دادن از نظر شما بی اهمیت باشه اما حقیقت اینه که برای طرف آمریکایی (و البته شاید هم طرف ایرانی) اصلا هم بی اهمیت نیست . یه ذره فکر کنید اگر واقعا بی اهمیت بود و ارزشی نداشت چرا اتفاقی که هیچ عکسی و فیلمی ازش موجود نیست باید رسانه ای بشه تا همه متوجه بشن؟ مطمئن باشید این آمریکای شیطان صفت خبیث رذل، این دست دادن به ظاهر ساده رو یک پیروزی بزرگ برای خودش برداشت کرده.
الحمدلله که امروز رهبری پاسخ خوبی به همه دادند... (3244908) (alef-13)
 
کمی فکر
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۲:۴۸:۲۷
میشه بپرسم که آیا ذوق زدگی تحلیل گران و رسانه های آمریکایی رو در مورد همین دست دادن ناقابل رصد کردید یا نه؟ (3246681) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۲:۰۰:۴۰
آقای منتقد
کاش شما که اینهمه شیطان شیطان میکنید شیطان درونتان راهم میدید که جنگ اکبر طبقه آموزهای دینیمان مبارزه با شیطان نفس است وواجبتر ازجنگ اصغر ، کاش میفهمیدیم که شیاطین زیادی در داخل داریم که باید با اونا مبارزه بکنیم مانند شیاطین استثمارگرداخلی که خون کارگران وفقرا را هر روز در شیشه میکنند وسر میکشند شاید تمام داستان هم همینست که ما این شیطان را نبینیم و کاش میفهمیدیم که چرا بیشتر حکومت مولامان علی به مبارزه با شیاطین داخلی (خداوندان زر و زور وتزویر) وجهل خوارج گذشت و کاش وکاش و... (3245511) (alef-13)
 
واقع بین
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۷:۳۲
درود بر ظريف، راست ميگه والا! اخه يه رئيس جمهور مياد برنامه ريزي كنه كه با يه وزير دست بده؟ (3243711) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۶:۳۶
نه! ولی برنامه ریزی میکنه که بیاد با یه رئیس جمهور دست بده که موفق نمیشه! (3244010) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۰:۰۲
در مورد مناسبات سیاسی چقدر مطالعه داری اخوی؟؟؟؟؟ (3246685) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۵۸:۳۴
در مجمع عمومی سازمان ملل بیش از 100 کشور شرکت می کنند مگه میشه از بین این همه کشور یهش شیطان بیاد به ادم دست بده یعنی اگه مردم این ندوند دیگه برااونا باید تاسف خورد همه برنامه ریزی شده بود وزیر هم می یاست با اخم وتخم دشمن نگاه کنه بفهمه بخاطر شیطان بودنش نه دست بده فکرکنه که باهم دوستیم واقعا برای این وزیر متاسفم (3244939) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۵۵:۵۴
جز فحش دادن به منتقدان کار دیگری بلد نیستید. (3243748) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۱۳:۰۵
جناب آقای ظریف: وزیر امور خارجه عزیز و محبوب ایران, مردم میفهمند و از تلاشهای بی وقفه حضرتعالی با حضور در انتخابات مجلس و انتخاب نمایندگان واقعی خود قدردانی خواهند کرد. همیشه کف سطح آب زلال را میپوشاند ولی بلافاصله محو میشود. داستان این جمع هم همین است. آنان میخواستند خود با
اوباما دست دهند و عکس سلفی بگیرند و من آنم که رستم بود پهلوان بخوانند و بزعم خویش به مردم بگویند که برای ایران کاری کرده اند. و تا ابد به این عمل افتخار کنند. برخی از آنان برای ویزای آمریکا در دولت قبل,حاضر به انگشت نگاری و هر کار دیگری بودند که ویزای آمریکا بگیرند و جزء هیئت 120 نفره دولت دهم باشند. ولی آرزو بر دلشان ماند. (3243958) (alef-13)
 
اسماعيل
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۳۶:۵۲
آمريكاييها دارند برنامه ريزي مي‌كنند كه ريشه جمهوري اسلامي را بكنند و هر روز جنايات مستقيم و غير مستقيم عليه ملتها مرتكب مي‌شوند.(مانند كشتار اخير بيمارستان در افغانستان و حمايت مستقيم و غير مستقيم از تكفيريها و آل سعود، اسرائيل و ...)
مشكل فقط دست دادن نيست. مشكل اين است كه جرياني در داخل(كدام جناح مهم نيست) ، دشمني واضح آمريكا را با ايران توهم مي‌دانند و سعي مي‌كنند خواسته يا ناخواسته در جهت سياستهاي آمريكا حركت كنند و زماني متوجه مي‌شوند كه كشور از آنها ضربه خورده است. (3244058) (alef-13)
 
کفن پوش
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۴۰:۴۸
جناب ظریف 2 راه بیشتر نداری
1. عذر خواهی از رهبری ومردم
2. استعفا بی قید وشرط (3244543) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۹:۴۳
کدوم مردم؟؟؟ تا جایی که من می بینم همه اومدن از ظریف حمایت کردن! نسبت شما مخالفین به موافقین کمتر از 5 درصده! (3244790) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۹:۰۳:۵۵
عذرخواهی از کدام مردم. به تعداد مثبتهای گامنتهای مختلف نگاه کنید متوجه میزشوید نظر مردم چیست. (3245179) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۰:۰۶:۱۵
تو کی هستی که برای وزیر یک کشور تعیین تکلیف میکنی؟ بزرگتر از تو هم که همون نماینده های مجلس هستند حق چنین کلری ندارند چه برسه به تو و امثال تو (3245309) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۲:۰۷:۰۹
آقای کفن پوش
با ادبیات خودت جوابتو میدم :
توکوچیکتر از اونی که برای همچنین انسانی تعیین تکلیف کنی!! (3245525) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۱۴:۰۵
مگه اتفاقی نبوده؟ چه پیروزیی؟ (3244875) (alef-3)
 
امید
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۶:۱۱:۲۷
پیروزی دیپلماتیک آقای ظریف وقتی حاصل میشد که حداقل بتواند یک اجازه ملاقات با وزیر خارجه عربستان برای پیگیری کشته شدن قریب به پانصد نفر از ایرانیها بگیرد. کار ما به اینجا رسیده است! (3245865) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۷:۱۶:۰۶
رهبری در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی سپاه جواب دندان شکنی به ماجرای این دست دادن و خوش خیالی های دولت نسبت به آمریکا و ایجاد رابطه با این غده سرطانی قرن فرمودند. خوش خیالی بس است عزیزان دل رهبری عزیز با این حرکات شدیدا خون است بس است دیگر!!! (3245926) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۰۱:۰۰
احسنت بر وزير لايق و كارآمد خودمان كه خار چشم دشمنان داخلي و خارجي نظام است . احسنت. (3243647) (alef-13)
 
دنیا دیده
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۷:۵۴
فرار رو به جلوی جناب ظریف. به جای اینکه اشتباه خودش رو بپذیره داره میگه به اوباما توهین شده.دست اوباما و امثال اون کثیف ترین و خونبارترین دست دنیاست.یه مسلمان نباید به دست دادن به این خبیث خونخوار به دینش و خودش توهین کنه.خدایا دولت راستگویان را از صدر تا ذیل آن را مورد هدایت خودت قرار بده. (3243714) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۴:۴۳
بهیچ عنوان اشتباه نبوده و بنده بهمان محکمی شما از کار ایشان دفاع کرده و به ایشان احسنت میگویم. (3244002) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۹:۱۹:۱۹
بنده هم باشما مافقم احسنت به دکتر ظریف شجاع (3245210) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۲:۱۵:۳۱
الان از نظر شما اقای ظریف خارچشم امریکاست گلم؟ (3245539) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۶:۳۳
ظاهرا نظر شما و امثال شما بالاتر از رهبری است!!!!!!!
لطفا در مورد مسائلی که هیچ اطلاعات علمی در مورد آن ندارید اظهار نظر نکنید
سیاست هم علم جدا گانه ای ایست که ظاهرا بسیاری از افراد نسبت به آن بی سواد تشریف دارند و در عین بی سوادی به راحتی اظهار نظر می کنند.ماشاءالله سایت الف هم محملی شد برای آنان
خوش باشید آقایون (3246696) (alef-13)
 
6161
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۰۵:۱۳
محمدجواد ظریف پاسخ داد: «هزینه داشته، البته من هر کاری که بکنم برایم در ایران هزینه خواهد داشت، پس چیز جدیدی واقع نشده است.».......... راست گفته (3243652) (alef-13)
 
هوتو
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۳۲:۵۹
دیروز از شبکه خبر این عنوان خبری رو شنیدم: «ظریف منتقدان خودش را به خدا واگذار کرد». اما وقتی فیلم مصاحبه رو دیدم، ظریف گفته بود: تهمت زنندگان را به خدا واگذار می کنم. قضاوت با شما. اما قضاوت من: رسانه ملی رسانه دروغگو. دروغگو دشمن خداست. (3243830) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۱۱:۳۹
آقای وزیر ببخشید اگر بطور برنامه ریزی شده و عمدی و یا بطور اتفاقی با رییس جمهور امریکا دست دادید بسیار کار منطقی و سیاستمدارانه بوده است و لازم بتوضیح نیست . (3243656) (alef-13)
 
اميرحسين
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۲:۵۷
كار بسيار بسيار غلط و اشتباهي كرده كه با رئيس دشمنان ايران دست داده و مطمئناً لبخند هم داشتید (3243692) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۳:۳۸
اوباما برنامه ریزی نکرده جنابعالی و دولت برنامه ریزی کردید
و هدفتان تست افکار عمومی و واکنش نظام بود (3243693) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۳:۵۰
من جای اوباما بودم دستتو میبوسیدم چون توافقی کردی که برد برد (3243694) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۴:۴۷
مردم ایران باید در اسرع وقت در یک نامه ی سرگشاده به خاطر این توهین عظیم از مردم و دولت آمریکا عذرخواهی کند تا مرهمی باشد بر زخم های برادر اوباما ! (3243697) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۴:۵۸
یک سوال داشتم از دوستان صاحب نظر.
آیا در آمریکا هم به آقای اوباما بخاطر دست دادن به وزیر خارجه کشور دشمنش که از نظر دیپلماتیک هم پایین تر از اوست (با فرض های اتفاقی یا غیر اتفاقی بودن ماجرا) انتقاد شده است؟
اگر سوال من اشتباه است اصلاح فرمایید مثلاً شاید آمریکا بر خلاف ما که آنها را دشمن میدانیم ، دشمن تلقی نمی کنند. یا دست دادن در فرهنگ آنها معنای دیگری با ما دارد یا ... (3243698) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۱۱:۲۹
بعله شده. سر همین برجام که تازه کلی به نفع آنهاست جمهوری خواهان دمار از روزگار اوباما در آوردند. (3243949) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۰:۴۹:۳۹
به نفع اونهاست!!
شما تو قرن چند زندگی می کنی؟؟

اصلا میدونی برجام چیه؟؟

برجام سند پیروزی ملت ایرانه و شکست تحریم دوستان و کسبه تحریمه (3245753) (alef-13)
 
شنک
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۲۰:۴۰:۴۲
الان تحریما شکسته شده؟ (3248899) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۵:۲۰
اقای ظریف،اینهمه تلاش شما برای پیغام به امریکا که به فرموده ی رهبر انقلاب،مصداق اتمّ استکبار است،که اعتماد سازی کن،برای چیه؟ فرض کن درظاهر اعتماد سازی هم کرد،آیا ماهیتش عوض شده؟ (3243701) (alef-13)
 
دادا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۵:۴۰
فعلا ببین اون تحریم هایی که گفتن میخوان بردارن، برداشته میشه یا نه بعد به فکر اعتماد بیشتر به آمریکا باش. کدخدا اگر میخواست به امثال ظریف وفا کنه هیچ وقت کدخدا نبود و رعیتی هم در دنیا نداشت. (3243703) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۵:۴۵
دكترجان..نيش عقرب نه از ره كين است ..اقتضاي طبيعتش اين است..شما حلال كن .به دل نگير (3243704) (alef-13)
 
سارا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۴۸:۳۹
ببخشید جناب وزیر
اگر شما و دولتمردان خودمان برنامه‌ریزی کرده باشند چه؟!!! (3243736) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۵۱:۲۰
درود بر دکتر ظریف
چقد ایران از این جور شخصیت ها کم داره
حیف (3243740) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۵۲:۴۴
خوب کاری کرده تا چشاتون کور شه انشالله. (3243744) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۵۶:۲۰
شاید کار ظریف از روی ادب بوده یا هر چیز دیگری ولی نکته تاسف بار اینجاست که بخشی از مردم برای فرش قرمزی که ممکن است برای شیطان بزرگ پهن شود، سوت و کف میزنند و ذوق دارند. برای آمریکایی که بدترین ضربات را در دوران معاصر به ایران زده. خوب پس بهتر است بگوییم که بخشی از مردم کاملا اسیر جوسازیهای رسانه ای و اینترنتی به خصوص شبکه های اجتماعی هستند و با این تفاسیر اوضاع هر روز بدتر از روز قبل خواهد شد. کاش کمی فقط کمی عزت نفس و غرور در برابر استکبار جهانی بین برخی وجود داشت و همه چیز پول و ثروت نبود و بخاطر دستیابی به رفاه خیلی از خالاقیات فدا و قربانی نمیشد که البته در آن دنیا باید جواب داد. ایران هیچوقت در امور داخلی آمریکا دخالت نکرده و در آمریکا کودتا نکرده و موشک و بمب به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سر آمریکاییها نریخته ولی بخشی از مردم ایران که تمام این بلاها توسط شیطان بزرگ آمریکا بر سرشان آمده اکنون از یک دست دادن، ذوق زده شده اند. همه اینها هم بخاطر پول است آنهم بدون زحمت و کارکردن و برای لذت بردن از دو روز دنیا. (3243751) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۰۲:۳۳
برای اولین بار میتونیم با تمام وجود به مسئول روابط خارجیمون افتخار کنیم!!! (3243765) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۲۳:۰۱
فراموش نکنیدشما وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایرا هستید.قدرخودرا بیشتربدانید.شواهد از برنامه ریزی شدن این برخورد دارد. (3243800) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۳:۱۴:۴۸
آقای متکی هم زمانی وزیر امور خارجه بودن! (3245647) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۳۲:۵۰
فردا با نتانیاهو دست می‌ده. (3243828) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۰:۵۰:۳۳
نتانیاهو که مخالف برجامه اخوی

یکم مطالعه بد نیست (3245754) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۳۳:۵۱
همه اش بهانه برای سر و صدا و به رخ کشیدن قدرت خودشان برای ملت. جایی که معلمان را با خشونت زدند برای اعتراض در سکوت و درخواست ملاقات با نمایندگان، اینها 5 روز بیتوته کردند و شبانه روز سر و صدا کردند که احدی از مردم به آنها نپیوست (3243833) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۳۷:۳۲
ساختار نشست سازمان ملل اینگونه است که هنگام عبور یک مسئول به دیگر کشورها اجازه حرکت مخالف در مسیر عبوری او را نمیدهند. (3243846) (alef-13)
 
هیات علمی دانشگاه تهران
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۴۸:۰۸
دست شما درد نکنه که به ما گرامر زبان انگلیسی هم در مورد حال غیر واقعی یاد دادین ولی اول خودتون برید گرامر رو خوب بخونید بعد ببینید که آیا این برداشت شاما درسته یا نه؟ (3243867) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۵۱:۳۹
قبولت داریم آقای ظریف؛
چه با برنامه بوده چه بی برنامه. (3243880) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۴:۵۲
«وقتی نابغه‌ای حقیقی در دنیا پیدا می‌شود می‌توانید او را از این نشانه بشناسید: تمام ابلهان علیهش متحد می‌شوند.»
جاناتان سوئیفت (3244005) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۶:۲۱
امریکا شیطان بزرگه همه این کارا برای اختلاف انداختنه برای اینکه افراطیون هستن بی بصیرتها هستن و... (3244009) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۳۰:۴۴
بهتره خودمون را گول نزنیم.اتفاق یا غیر اتفاق! روشنه که سیاست این دولت همسو با دولت آمریکا،در مسیر ایجاده رابطه دیپلماتیکه.اما ایا این رابطه بده یا خوب؛جوابش کوتاهه:واسه سرمایه دار خوبه و واسه پابرهنه ها و مستضعفین بده. (3244032) (alef-3)
 
جلیل
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۱:۱۹:۴۶
من با تمام خانواده و خودم از دکتر ظریف حمایت میکنیم تا اخرین قطره خون دکتر ظریف سپاسگذاریم و بزودی شما را در عرصه بالاتر خواهیم دید حالا دلواپسان خودشون هی به درو دیوار بکوبن الف مدیونی منتشر نکنی (3244157) (alef-13)
 
سيدرضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۱۲:۵۴
با عرض سلام واحترام
اقاي دكتر ظريف شما " در قلب همه ملت ايران " جاي داريد و تمامي راي دهندگان به اقاي روحاني از شما بخاطر عمل به وعده هاي انتخاباتي ريس جمهور دفاع و قدرداني ميكنند. اميدواريم سازمان ملل هم با انتخاب شما بعنوان " برنده جايزه صلح نوبل" قدر داني كند.
با تشكر (3244315) (alef-13)
 
بهنام
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۲۱:۴۸
ما ملت جو زده ای هستیم.امیدوارم با ارامش در داخل گفتگوهای ملی داشته باشیم و مشکلات را با ارامش خاطر حل بکنیم.با جوزدگی و هیاهو کردن چیزی درست نخواهد شد.اقای ظریف وزیر خارجه ایران هستند و توهین کردن به ایشان عمل صحیحی نیست.اگر ایشان اشتباهی هم انجام داده اند با مراحل قانونی که وجود دارد باید ایشان را پاسخگو کرد.توهین و افترا از هیچ جناح و گروهی پذیرفته نیست.همه باید صبور باشیم و در عین حال مطیع رهبر عزیزمان. (3244339) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۴۷:۵۷
طرف با آمریکاییها راحتتره تا با ایرانیها (3244415) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۲:۵۳:۵۳
مشکل ظریف اینه که در حد توانش منافع ملت ومدنظر قرار میده ونه منافع جناحی وباندی عده ای خاص (3244432) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۰۲:۱۹
جواد جون چاکریم . یک رزمنده (3244454) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۲۶:۳۷
سلام
برنامه ریزی برای دست دادن با رییس جمهور بود که یهویی رییس جمهور دیگری خواست تسلیتی بگه و آقای روحانی به سمت دیگری رفتن اما عجیب این بود که شما بر خلاف دیگر دیدارها در این دیدار نبودید و ترجیح دادید از مسیری بروید که احیانا اوباما ازون مسیر رد می شد اونم اتفاقی دوساعت بعد سخنرانیش


این همه دروغ بسه کشورو معطل کردین برای مذاکره برد برد که آخرش سه دو شد به گفته خودتون که البته گل های اونها با اعمال ما پذیرفته می شه اما گل های ما رو هواست

اههه به این همه نیرنگ و فریب (3244512) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۰۵:۱۶
چقد خودشون تحقیر میکنه ظریف میگه برای اوباما کسر شانه که برنامه ریزی کنه
که با من دست بده
اخهیکی نیست بگه لیونی وزیر خارجه اسراییل برای منافع ملی و جاسوسی با اعراب هم بستر شده بود
انوقت اوباما نمیاد با تو دست بده
البته برنامه ریزی شده بود اونم از دو طرف (3244725) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۵:۰۵
إذا رأيتم المتكبرين فتكبروا عليهم فإن ذلك لهم مذلة و صغار (3)
هر گاه با متکبران روبرو شدید ، با رفتار متکبرانه آنان را ذلیل و کوچک کنید. (3244753) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۵۴:۰۲
چرا انهایی که زمان تحریمها نمیگفتند چرا تحریم میشویم از اینکه تحریمها برداشته نشود اینقدر ناراحتند میخواستید کاری نکنید که این همه تحریم شویم شما مقصر تحریمها هستند حالا مدعی هم شدید ما اعتراض داریم چرا کاری کردید که کشور با این بحرانها مواجه شد طلبکار هم هستند مقصر تحریمها را باید دار زد اینکه تحریم بیشتری نشدیم جای شکر دارد اقای ظریف متشکریم که باعث شدید تحریم شدن متوقف شود غنی سازی شهوتی پوچ بود که کور شد شکر خدا تحریمها برداشته نشود هم اقتصاد ایران بخاطر اختلاسهای فراوان که نهادینه شده متاسفانه این وضع را دارد تحریمها برداشته شود یا نشود باید از دزدیهای حضرات کم شود که اقتصاد رونق بگیرد مقصر تحریم افرینان بودند (3244836) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۷:۲۶:۳۷
تبدیل عزت دیپلماسی به ذلت دیپلماسی در سایه حاکمیت سیاسی اصلاح طلبان ذلت طلب (3245009) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۸:۳۳:۵۰
ظریف بادرایت ترین وزیرخارجه ایست که جمهوری اسلامی بخوددیده اوسیاستمداری مستقل وبفکرمنافع ملی است ونه جناحی تاحال اکثریت ملت ومجلس ازاقدامات اودفاع کرده وهجمه اندک تندروهای جناحی خاص خللی دراراده او نخواهدداشت (3245130) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۰:۵۳:۴۰
واقعا این موضوع ارزش این همه بحث نداره، بقیه مردم دنیا بهمون می خندند

خواهشا بس کنید. (3245374) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۲:۱۱:۰۶
جامعه ایران جامعه نخبله کش بوده وهست (3245530) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۷:۰۹:۲۰
در عرف شیطان این حرفها نیست او با هر نیرنگی به دنبال نزدیکی با اهداف خود است از در نشد از پنجره از پنجره نشد دیوار را سوراخ می کند
ساده انگاری است که این کار شیطان بزرگ بدون برنامه بوده باشد
اقای ظریف در حالی که خودش از ساده اندیشان است از دولت ساده اندیشان هم هست (3245919) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۵:۵۱:۴۱
آیا آمریکا را درست نشناخته ایم؟؟؟!!!
---
جناب آقای ظریف شما ساده لوح نیستید کشوری که در دویست سال گذشته از تاریخ خود سردمداران آن با خوی سلطه جویی بر جهان راهبردهای خارجی خود را تنظیم نموده ، با جهت گیری بظاهر دگرگون یک رئیس جمهور که حتی در حزب خود مخالف دارد هرگز خوی سلطه گری خود را در جهان با یک دست دادن فریبنده تغییر نمی دهد ، و ظاهر همه ی رفتارهای گذشته و حتی رفتارهای حال آمریکا با کشورهای دیگر اصرار بر پیاده کردن همین خوی را دارد.
ساده نگری است که خش و بش با یک و زیر و دست دادن به یک رئیس جمهور این تصور را نزد ما ایجاد کند که امکان دارد ما آن خوی منفور تاریخی ریشه دار در ذهن سران و سایر دولت مردان آمریکا را تغییر بدهیم.
یقینا جناب آقای ظریف این بد بینی را که حاصل دو قرن ستم پیوسته به جهان است
سیاه نمایی و یا خصومت بی پایه با آمریکا نخواهید پنداشت.
اگر هنر داریم تلاش راهبردی خود را با هر وسیله ی ممکن در همه ی محافل بین المللی بر رسوا سازی این ستم دیرینه که هنوز ادامه دارد و مبارزه ی قانونی با آن تا دفع شر نهادینه شده ی آمریکا از خود و جهان متمرکز سازیم که خیری از این نسلهای ستمکار حاکم بر آمریکا به ما و جهان نرسیده و نخواهد رسید. (3247041) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۷:۲۴:۴۶
میگم دقت کردین ظریف در دوسال اخیر بیشتر با نشریات غربی خصوصا امریکایی مصاحبه داشته تا نشریات داخلی؟!
یحتمل اینم کاملا اتفاقی هست!
وگرنه نشریات حامی دولت در داخل کم نیست که بتونن دیدگاه های اعضای کابینه رو نشر بدن! (3247162) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۳:۵۲:۲۹
چرا بجای ترجمه مصاحبه آن را توضیح می دهید. علاوه بر این، کار به اینجا رسیده که در یک مصاحبه ساده درس انگلیسی هم به مردم بدهید. یعنی چه unreal conditioning?
خیل ساده جمله را ترجمه کنید. ظریف در جواب سوال خبرنگار روزنامه نیویورکر می گوید:
What the United States should have wanted _from this bombing campaign—and that is to destroy Daesh

یعنی آنچه از ایالات متحده انتظار می رفت از این بمباران بخواهد، یعنی نابودی داعش.

در ضمن د رانگلیسی معمولا unreal conditioning با کلمه would درست می شود و نه should
در واقع در آن ساختار با would یک if مخفی وجود دارد که معمولا نوشته نمی شود ولی در should چنان نیست. (3248288) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۱۳:۰۴:۰۲
آقای دکتر ظریف خدا خیرت بدهد با این همه انتقادات الکی اینقدر زحمت می کشی مردم ایران همیشه دعات می کنند (3249900) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.