توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423637
جلب موافقت مراجع برای تغییر شرایط ازدواج در سنین پایین
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵
عضو فراکسیون زنان مجلس از جلب موافقت مراجع با تغییر شرایط ازدواج در سنین پایین خبر داد وگفت: باید کمیته‌ای از نمایندگان دستگاهها، در مورد بلوغ عقلی و جسمی برای ازدواج در سنین پایین نظر دهند.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفتگو با مهر، با اشاره به برگزاری جلسه در محضر آیت الله مکارم شیرازی گفت: در این جلسه آسیب‌ها و مشکلات ازدواج دختران در سنین پایین را به آیت الله مکارم ارائه دادیم. همچنین در مورد آمارهای موجود در این زمینه توضیح دادیم.

اذن پدر برای ازدواج فرزندان در سنین پایین کافی نیست
وی ادامه داد: در کمیته زنان و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس از مدتی پیش موضوع زنان بی سرپرست و بدسرپرست و ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را بررسی کردیم و نتایج بررسی را به حضور آیت الله مکارم شیرازی بیان و سوال کردیم که ایشان هم با ازدواج دختران زیر سن عقلی اعلام مخالفت کرده و تاکید کردند که بلوغ فکری حتما باید مورد نظر باشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: از آیت الله العظمی مکارم شیرازی در خصوص ازدواج دختران زیر ۱۳ سال که با اذن ولی و مجوز دادگاه انجام می شود سوال پرسید و آیت الله مکارم شیرازی پاسخ دادند که «من این اجازه را نمی دهم. ممکن است در گذشته ها نیز جایز بوده باشد اما الان به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد.»

ذوالقدر گفت: ایشان معتقد بودند اذن پدر کافی نیست و شرط سنی در این زمینه نباید به تنهایی مدنظر باشد کما اینکه ممکن است فردی ۱۷ سال داشته باشد اما به بلوغ فکری و عقلی نرسیده باشد.

وی خاطرنشان کرد: همین موضوع را با آیت الله العظمی نوری همدانی هم مطرح کردیم که به دلیل نبود وقت، قرار شد ایشان هم جواب مکتوب بفرستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما در حال جلب نظر موافق علما هستیم تا ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در خصوص سن ازدواج اصلاح شود و تنها اذن پدر و شرط سن مدنظر نباشد.

ذوالقدر گفت: با اصلاح این ماده، باید مراجع قانونی در مورد ازدواج افراد کم سن و سال تصمیم بگیرند و نظارت بیشتری بر ادارات ثبت و دادگاهها انجام شود تا تخلفی صورت نگیرد.

تشکیل کمیته‌ای برای بررسی بلوغ عقلی و جسمی زوجین
وی ادامه داد: باید کمیته ای متشکل از نمایندگان دستگاههای مسئول مثل قاضی، پزشکی قانونی و ... تشکیل شود تا در مورد بلوغ عقلی و فکری و جسمی افراد نظر بدهند.

عضو فراکسیون زنان مجلس همچنین با بیان اینکه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مواردی داشته که نیاز به اصلاح آن وجود داشت، افزود: موارد مورد نیاز در دولت بررسی شده و مجدد به مجلس ارسال شده است.

ذوالقدر ادامه داد: این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است و پس از انجام کار کارشناسی و بررسی نهایی به صحن علنی مجلس می آید.

عضو فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به زودی در کمیسیون قضایی بررسی خواهد شد و امیدواریم تا چندماه آینده به صحن علنی بیاید.
 
کلمات کلیدی : ازدواج کودکان + ازدواج غلط
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.