توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478835
مالیات سیگار باید 7 برابر شود
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
ایرنا نوشت: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که ایران از نظر اخذ مالیات سیگار از همه کشورهای منطقه به جز افغانستان عقب‌تر است.

خسرو صادق نیت افزود: بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر 10درصد مالیات بر محصولات دخانی در سطح عرضه، هشت درصد از مصرف آن کم می‌شود و این کاهش مصرف بیشتر در بین نوجوانان، جوانان و فقرا خواهد بود که بیشترین آسیب دیدگان بازار کاذب دخانیات هستند.

وی گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت به مجلس این بود که مالیات بر محصولات دخانی در سطح عرضه خرده فروشی به میزان 25درصد تصویب شود و طی یک برنامه تدریجی شش ساله به 70 درصد قیمت خرده فروشی سیگار و محصولات دخانی برسد.

صادق نیت افزود: اگر این پیشنهاد وزارت بهداشت در مجلس تصویب شود، هم در بین کشورهای دنیا از نظر مبارزه با دخانیات و اخذ مالیات بر آن، در جایگاه مناسبی قرار می‌گیریم، هم میزان مصرف این کالای مضر به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و هم درآمدی در اختیار دولت قرار می‌گیرد که صرف پیشگیری و درمان آسیب دیدگان دخانیات می‌شود.

وی گفت: متاسفانه مجلس این پیشنهاد وزارت بهداشت را قبول نکرد و اکنون مالیات سیگار برای سیگارهای داخلی حدود 10درصد قیمت کارخانه است که البته با محاسبات سازمان بهداشت جهانی که قیمت خرده فروشی را ملاک قرار می‌دهد، میزان مالیات سیگار در ایران حتی از 10درصد هم کمتر است و از این نظر ایران، عقب‌ترین کشور منطقه بعد از افغانستان است و با توجه به اقداماتی که افغانستان دنبال می‌کند به زودی از افغانستان هم عقب‌تر خواهیم بود.

صادق نیت افزود: تفاوت قیمت یک پاکت سیگار در کارخانه تا خرده فروشی در فروشگاه‌ها بسیار زیاد است و قیمت این کالای مضر در فرآیند توزیع از کارخانه تا فروشگاه بین 2 تا 5 برابر می‌شود که سود آن به جیب دلالان دخانیات می‌رود، همان‌هایی که با نفوذ خود جلوی مبارزه موفق با دخانیات را می‌گیرند.

وی گفت: در صورتی که مالیات بر دخانیات در سطح خرده فروشی اخذ شود، سود دلالان حذف شده و درآمدی نیز در اختیار دولت قرار می‌گیرد که برای مبارزه با دخانیات، توسعه ورزش همگانی، افزایش مراکز ترک دخانیات و آموزش همگانی در این مسیر هزینه می‌شود.
رئیس مرکز سلامت مخیط و کار وزارت بهداشت افزود: تلاش وزارت بهداشت این است که از طریق رایزنی با مجلس و با همت نمایندگان سلامت خواه، این نقص قانونی را جبران کنیم و با ارائه لایحه یا طرحی در مجلس افزایش مالیات دخانیات را در کشور تصویب کنیم.
وی تاکید کرد: کنوانسیون جهانی مبارزه با دخانیات که ایران هم عضو آن است برای مبارزه با دخانیات شش راهبرد کلیدی تعریف کرده که شامل پایش وضعیت شیوع مصرف دخانیات، حفاظت افراد در برابر دود دخانیات، افزایش مراکز ترک دخانیات، هشدار درباره خطرات دخانیات،‌ ممنوعیت تبلیغ و ترویج دخانیات و افزایش مالیات مواد دخانی است.

صادق نیت گفت: سال گذشته رئیس کنوانسیون جهانی منع دخانیات به ایران آمد و اعلام کرد که ایران در اجرای این راهبردها در اجرای پنج راهبرد اول جزو کشورهای موفق منطقه بوده است اما از نظر راهبرد ششم که افزایش مالیات سیگار است، عقب‌ترین کشور منطقه (امرو) بعد از افغانستان است.

ایران جزو منطقه ششم سازمان بهداشت حهانی است که به منطقه مدیترانه شرقی یا امرو معروف است،در این منطقه 21 کشور تعریف شده است که شامل ایران، عراق، افغانستان، بحرین، جیبوتی، مصر، اردن، کوبت، لبنان، لیبی، مراکش،عمان، پاکستان، قطر، عربستان سعودی،سومالی، سودان، سوریه،تونس، امارات متحده عربی و یمن است.

 
 
کلمات کلیدی : دخانیات + مصرف سیگار + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.