نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494783
ابهامات طرح جدید مجلس برای کاهش مصرف مواد مخدر/ آیا کوپن تریاک برمی گردد؟
بخش اجتماعی الف، 2 مرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۷
چند روز اخیر در فضای رسانه ای کشور اخبار متعددی از احتمال قانونی شدن توزیع مواد مخدر منتشر شد که باعث واکنش های متضادی شد.

در واقع طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر برای دومین بار به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع و در جریان بررسی و اصلاح مجدد یک بند به این طرح اضافه شد که عبارت است از؛ «به منظور کاهش مصرف موادمخدر، روانگردان و درمان معتادان دولت موظف است از طریق شناسایی معتادان و تامین نیاز آنها به نحو صحیح رابطه قاچاقچیان با مصرف کننده‌ها را ظرف مدت سه سال شناسایی و قطع نمایند، آیین نامه موضوع این ماده به پیشنهاد قوه قضاییه و ستاد مبارزه با موادمخدر ظرف مدت سه ماه تهیه تهیه و حداکثر به مدت شش ماه به تصویب وزیران برسد.»

پیش بینی تحویل مواد مخدر رقیق به معتادان
اما آغاز ماجرا به صحبت های سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی برمی گردد. حسن نوروزی هفته قبل با اشاره به تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان از موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد خبر داد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آن‌چه پیش از انقلاب انجام می‌شد، می باشد. نوروزی در پاسخ به سوالی درباره تصویب پیشنهاد دیگری در جلسه اخیر این کمیسیون درخصوص توزیع دولتی مواد مخدر اعلام کرد: باتوجه به تاکید ویژه‌ای که در سیاست‌های کلی نظام بر لزوم انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان صورت گرفته است، مقرر کردیم دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا این عزیزان بتوانند به‌تدریج ترک کرده و بجای آن‌که جلب قاچاق‌چیان مواد مخدر شوند، به‌سمت نظام آمده و از طریق مجاری رسمی نیاز خود را برطرف کنند.
 
نماینده رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نهایی شدن روند تصویب این پیشنهاد در کمیسیون قضایی و حقوقی در پاسخ به سوالی درباره این‌که دولت قرار است چه نوع مواد مخدری در اختیار معتادان قرار دهد، گفت: اختیار تصمیم‌گیری درباره آن برعهده آیین‌نامه‌ای که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.

توزیع کوپنی تریاک از سوی دولت در دستور کار نیست
این در حالی است که محمد دهقان حرف های متفاوتی نسبت به سخنگوی کمیسیون ارائه می دهد. دهقان در این ارتباط گفت: توزیع موادمخدری چون تریاک توسط دولت تنها برداشت اشتباهی از این بند قانونی است.

 نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت برای درمان معتادان باید راهکاری تعبیه کند، گفت: دولت می تواند از موادی شبیه موادمخدر که ضرر کمتری برای مصرف کننده‌ها داشته و بستری برای درمان فراهم می‌کند، استفاده کند اما قرار نیست دولت تریاک توزیع کند، اکثر کشورهای دنیا این تجربه را داشته‌اند و ما نیز در بُعد محدودی در اردوگاه‌های ترک مواد این تجربه را داشته‌ایم.

جزئیات طرح به روایت رئیس کمیسیون قضایی
الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز سخنان محمد دهقان را تائید می کند. ملکشاهی ضمن تکذیب شایعات غیر صحیح در مورد این طرح گفت: کلیات این طرح در جلسه روز یکشنبه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب و در جلسه روز سه شنبه همان هفته کمیسیون حقوقی و قضایی رفع ایراد شد.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد جزئیات این طرح که دارای یک ماده واحده سه بند و پنج تبصره است در اولین جلسه علنی پس از تعطیلات مجلس بررسی خواهد شد، در تبصره پنج آن تصریح شده است به منظور کاهش مصرف مواد مخدر و درمان معتادان و جلوگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر، دولت موظف شده است از طریق شناسایی معتادان و تامین نیاز آنها به نحو صحیح رابطه قاچاقچیان مواد مخدر با مصرف کنندگان را ظرف 2 سال قطع کند.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه هدف این طرح کاهش مصرف مواد مخدر و قطع رابطه معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر است تصریح کرد: به هیچ وجه در این طرح ذکر نشده است که مواد مخدر در اختیار معتادان قرار گیرد.

احتمال توزیع گسترده مواد مخدر
اما در این بین علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید در صورت تصویب طرح «توزیع موادمخدر دولتی»، در مرحله اول تنها مواد مخدر سنتی (تریاک) توزیع خواهد شد.

 رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر ضمن دفاع از طرح توزیع دولتی موادمخدر از احتمال توزیع گسترده تر مواد مخدر در مراحل بعد و «متناسب با شرایط» خبر داد. به گفته علی هاشمی حدود ۶۰ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران، «تریاک و مشتقات آن» را مصرف می کنند و هنوز افرادی که براساس این طرح می توانند مواد مخدر دریافت کنند مشخص نشده اند و پس از تصویب این طرح در صحن مجلس این امر روشن خواهد شد.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آنکه همواره گفته‌ام یکی از سیاست‌های صحیح قبل از انقلاب کشت خشخاش در کشور بود گفت: در آن زمان خشخاش در کشور تولید می‌شد و با قیمت ارزانتر و بدون آلودگی در اختیار معتادان قرار می‌گرفت؛ در حال حاضر نیز معتقدم با اتخاذ سیاست توزیع مواد مخدر دولتی در کشور این مواد سالم و بدون آلودگی و با قیمت ارزانتر در اختیار افراد قرار خواهد گرفت که این مسئله باعث کاهش مرگ و میر افراد نیز خواهد شد. او همچنین از کشیده شدن فساد ناشی از «پول کثیف» اقتصاد مواد مخدر به هزاران دستگاه دولتی سخن گفته است.

17 درصد مردم تمایل به مصرف موادمخدر دارند
در همین راستا سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون 17‌ درصد از افراد بالای 15 سال در کشور به نوعی تمایل به مصرف موادمخدر و روانگردان ها دارند و از این 17 درصد 5/5 درصد مصرف کننده هستند و در واقع طرح (تریاک دولتی ) که از سوی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، برای این افراد است، اگرچه برای حدود 12 درصدی که میل به مصرف مواد دارند و بالطبع به سمت مصرف موادمخدر می روند، ما هیچ کاری انجام نداده ایم و اگر پیگیر نباشیم حتما این افراد به سمت قاچاق موادمخدر می روند.

گفتنی است حدود یک ماه قبل پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری گفت: پیش از این آمار رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر در خصوص تعداد معتادان کشور 1 میلیون و 350 هزار نفربود که هم‌اکنون این آمار به 2 میلیون و 808 هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور رسیده است.

وی درباره مواد مصرفی معتادان توضیح داد: تریاک با 66.8 درصد، ماری جوآنا و مشتقات آن شامل ماری گل، گراس، علف با 11.9 درصد، کراک افغانی و هروئین 10.6 و شیشه 8.1 درصد نحوه شیوع مصرف مواد مخدر در میان 2 میلیون و 808 هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور است که با توجه به این آمار، مصرف تریاک همچنان در صدر مواد مخدر بوده و مصرف شیشه افت قابل توجه‌ای داشته است.

افشار در ادامه به آمار فوتی‌های ناشی از مصرف مواد مخدر در سال 95 اشاره کرد و افزود: 3190 نفر به دلیل سوء مصرف مواد طی سال 95 دچار مرگ و میر شده‌اند که با توجه به آمار سال 94 با رشد 6.2 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد طی سال 95 مواجه هستیم.
 
کلمات کلیدی : مواد مخدر، معتاد، اعتیاد، طرح مجلس شورای اسلامی، تریاک
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۰۶:۲۴
اینقدر بدین بکشن تا بمیرن .

چرا باید جامعه هزینه این افراد رو بده ؟؟؟

یکبار ؛ دوبار ، ببرید ترکشون بدین و بهشون مهارت یاد بدین و بزارید سرکار ...

ولی اگر دوباره معتاد شدن ببرید اردوگاه کار اجباری .

افراد بالای 55 سال راحت بزارید بکشن ولی برای جوان ها سختگیری کنید (4486086) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۰:۵۲:۳۲
اين همه سختگيري كرديم ، تعداد معتاد ها هر سال زياد تر شد !!!!!!!!!!!!!!!!
كوپن برنامه عاقلانه اي است كه در گذشته هم اجرا مي شد و حالاهم عاقلانه است !! (4486261) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۳:۱۰
نظر شما اشتباه است. کوپن از عقل سالم به دور است (4486728) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۲۱:۳۹
مساله به این سادگی ها هم نیست. خیلی از این افراد خانواده و شغل و حتی آبرو دارند. با این کار وضعشون بدتر هم میشه. همه مثل معتادان خیابانی نیستن. تازه خیلی ها هم به دلایل مشکلات بسیار وارد این کار شده اند. تاوقتی زمینه اعتیاد زیاد باشه مثل بیکاری، فقر و مشکلات اجتماعی، اعتیاد هم هست. (4486318) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۳:۳۴
برای معتاد آبرویی نیست (4486730) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۱:۲۹:۵۷
خیلی از معتادین ابرو و شرف بیشتری نسبت به غیر معتاد دارند مثلا کسی که کت و شلوار مرتب می پوشد و از بیت المال دزدی میکند از نظر تو ابرو دارد پس اعتیاد مانند یک بیماری هست و توهین کردن به این عزیزان دور از انصاف است بیاییم منطقی فکر کنیم (4487668) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۳۸:۴۲
این طرح بسیار عالی است و باعث ميشه بساط قاچاقچی کلا جمع بشه بعلاوه اينجوری رشد مصرف مواد مخدر هم روند کاهشی به خودش ميگيره (4486572) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۵۴:۱۷
آقایان دارن کشور مثل کره شمالی میکنند (4486828) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۲۰:۱۲
من بچه جایی هستم که در همسایگی مان از پنجره خانه روزی حداقل دو سه میلیون مواد می فروشند
این طرح آزاد کردن مواد خیلی خوب است و می تواند ضربه مهلکی به گروه مواد فروشان بزند اما نباید در مورد آن اغراق هم کرد اگر شما همه نوع مواد را برای همه به صورت کامل هم آزاد کنید باز 30-40 درصد مواد فروشان دنبال خلاف اما نوع دیگر خلاف می روند تا وقتی شغل نداشته باشند و بیکار باشند نمی توان درد این افراد را درمان کرد (4486931) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۱۲:۰۳
ؤاقعا جای تاسف دارد، در کشورهای دیگر هر روز برخورد با پدیده مواد مخدر سخت تر میشود بعد در اینجا اول میایند حکم اعدام قاچاقچی را حذف میکنند و بعد هم میخواهند مواد مخدر دولتی توزیع کنند، اینهمه جرم و جنایت که منشاشان اعتیاد هست هم مهم نیست، اینهمه جوان و نوجوان و کودکی هم که مشغول کشیدن شیشه و گل و حشیش هستند هم مهم نیست. وای به حال آینده مملکت با این طرحها، به نظر میرسد کشور را از بیرون و درون میخواهند تحت فشار بگذارند. (4486095) (alef-13)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۴:۴۷:۲۰
چرا وقتی اطلاعات ندارین در مورد کشورهای دیگه نظر میدین؟ ایران خیلی قوانین سخت گیرانه ای داشته و داره و خیلی از کشورهای پیشرفته اتفاقا قوانین سهل تری دارن. لطفا بدون اطلاع نظر ندین (4486678) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۲۲:۳۰
در همه مسائل دوستان در حال بازگشت به طرح های گذشته هستند (4486112) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۲۵:۳۳
این طرح باید حساب شده و به شکلی انجام بشه که قبح مواد شکسته نشه و افراد بیشتری معتاد نشن (4486326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۵:۰۹
اجرای طرح قبح موضوع را می شکند (4486733) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۳۷:۰۶
سالانه 500 میلیون دلار برای خرید تریاک جهت کارخانه های داروسازی صرف میشود که به نوعی کار برای کشاورزهای سایر کشورها تولید میکنیم ..چرا کشاورزهای خودمان این سود را نبرند ؟ (4486134) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۵:۵۹
چرا از تولید غله و باغبانی حمایت نشود؟ چرا باید از تولید سم مهلک حمایت شود؟ (4486736) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۱۷:۵۶
این سم رو یک عده در هرصورت مصرف میکنن. پس بهتره در داخل کشور تولید بشه با نظارت و همینطور حذف قاچاق و جرم و جنایت و ناامنی مربوطه. (4487099) (alef-11)
 
ايراني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۵۶:۳۳
فكر خوبي هست حداقل جلوي قاچاق و عرضه مواد سمي به جاي ترياك به معتادان گرفته مي شود و زمينه ترك مواد معتادان فراهم مي شود (4486161) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۵۵:۰۴
جنس خوب برسه دستشون (4486831) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۵۶:۲۰
بیاد بیکاری رفع کنید تا کسی معتاد نشه خیلیا به خاطر فشار ذهنی معتاد میشن (4486833) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۰:۳۶:۱۷
طرح خوبی است. بگذارید اجرا شود. به مافیای قاچاق یاری نرسانید. (4486229) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۷:۰۲
غلط گفتی. این کار نابودی جامعه است (4486738) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۰۱:۱۹
خدارا شکر یکی از مشکلات مافوق مهم کشور بدست مسیولین محترم حل شد !!!!!!!!! (4486276) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۲۸:۴۸
کسانیکه از روال کار در گذشته در مورد توزیع تریاک قرار دارند میدانند که این کار محتاج زمینه سازی هائی استکه بفرض پذیرش آن جند سال طول خواهد کشید . چون این مواد که از قاچاق کشف میشود قابل استفاده نیست لذا باید در مناطقی اقدام به تولید آن کرد که خودش و حفاظت از مزارع کشت ساده نیست . اکنون هم تریاک داروئی از هند خریداری مبشود . (4486329) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۳۷:۲۲
هم کار زشتی هست هم این که منمم که نمی کشم مال فمت گیرم بیاد میگکه برم تجربه کنم چون قبحش رو از دست میده بهتره مواد مخدر مشابه به صورت رقیق تر اون هم در اختیار کمپهای ترک اعیتد قار بگیره و گرنه به مصیبت ها اضافه خواهید کرد (4486343) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۳۷:۴۶
حداقلش اینه که مصرفش کنترل شده باشه.مثل بیشتر کشورهای پیشرفته (4486344) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۸:۱۰
کدام کارمان شبیه کشورهای پیشرفته است؟ (4486741) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۱:۲۰
به ژتون فروشی هم خواهیم رسید ! (4486425) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۱:۳۵:۲۹
مگه بده ؟ طرح بسیار عالی است یعنی از اول انقلاب تا الان به این خوبی نبوده (4487673) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۱:۳۵:۵۷
من کاملا موافقم (4487674) (alef-11)
 
یا علی
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۵:۵۷
مگرنه عنوان میکنندکه فردمعتادیک بیماره؟ دوای درد بیمارهم داروست داروشهم مواد مخدره . خیلی از عزیزان دکتر هم بیکارند بابکارگیری این دکترهای بیکار زیرنظربهداشت خانواده بیماران را به داروخانه ها یا اماکنی که بتوننداین بیماران را درمان کندمعرفی نمایند وبه هردکترهم بگویند با درمان هرفرد معتاد وکسب امتیازبه استخدام وزارت بهداشت درخواهی آمد مثل نهضت سوادآموزی (4486432) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۲۲:۰۲
طرح شجاعانه ای می باشد و نشان دهنده این که نظام هراسی از این ندارد که بگویند قبل از انقلاب هم همین طور بوده و به فکر انجام کار درست می باشد (4486442) (alef-13)
 
Sasan
Japan
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۲۶:۰۲
اگر در حین استعمال مواد مخدر فرد فوت کند ایا باقی مانده ی مواد مخدر به وراث تعلق میگیرد؟ (4486454) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۵۱:۱۰
با تشکر فراوان از پیشنهاد این طرح .عزیزانی که به این بیماری دچار شدن هم جزو ای اب و خاک هستن و از این مملکت حقی دارند پس خواهشا از دوستان تقاضا دارم از روی احساس و بی مسئولیتی مطالب ارائه ندهند (4486509) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۰۸:۴۱
هر چه زودتر پیشگیری کنید رشد جمعیت که در آینده نزدیک منفی خواهد شد

جمعیت کشور بسمت پیری خواهد روز به روز هم جوانان کشور به انواع مواد مخدر

آلوده می شوند نخبگان دانشگاهها هم تمایل به خارج از کشور دارند در آینده چه

خواهد ماند در این کشور (4486539) (alef-13)
 
ایرانی
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۱۲:۳۵
اگر مافیای مواد مخدر بزاره که نمی زاره (4486544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۹:۲۷
مافیا بدش نمی آيد. به شکل قانونی کار خواهند کرد (4486745) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۱۶:۱۲
به شکل قانونی که هم قیمتش کلی میاد پایین هم دیگه اون مافیای سابق نمیتونه بشه! تازه مواد هم در داخل کشور میتونه تولید بشه. (4487096) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۱۴:۴۵
معتادین انگل جامعه هستند و باید انها را از چوبه دار اویزان کرد و سر هر چهار راهی انها را مجازات نمود تا درس عبرتی برای دیگران شوند. (4486545) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۵۷:۵۵
اگر نظر شما باشد برای هر کاری باید مردم را آویزان کرد .. (4486600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۴:۰۱:۱۹
به نطر من معتاد که ادم جالبی نیست ولی انسانه و اعتیاد پیدا کرده به چیزی و جامعه در برابرش مسئوله باید کمکش کنه اگر هم با بگیر و ببند و...این مساله درست میشد تا حالا درست شده بود . یه زمانی بود کلا معتاد رو کره زمین نبود لذا الان هم همه رو محو کنی باز سرکله شون پیدا میشه.
دوست عزیز نکته بسیار مهم اینه که کشتن و زدن و...راه حل نیست من هم زمانی مثل شما فکر میکردم بعدا متوجه شدم که در اشتباه بودم.
عبرت هم نمیشه کلا این اعدام و..عبرت نمیشه اگر عبرت میشد که قاچاق صفر میشد و قاتل و..هم نداشتیم یاد بگیریم و این رو بفهمیم که اعدام ممکنه مجازات باشه ولی راه حل نیست این دو تا رو با هم قاطی نکنیم. اگر شما معتقد هستی که اعدام راه حله و...باید توضیح بدی با این همه اعدام چرا باز جرم هست؟ جرم بوجد میاد و ربطی به دیدن یا نددن اعدام نداره
اعتیاد هم بوجود میاد ربطی به این نداره که طرف اعدام بشه یا نشه و..
یا عادام معتادها رو ببینه یا نبینه
ربطی ندارن (4486606) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۰۵:۲۲
تصور کن به سن 65 سالگی رسیده ای و فرزند عزیز و دلبندت که 23 ساله و تازه ازدواج کرده است در دام مواد مخدر افتاده و خداوند نوه ای به شما مرحمت فرموده که 3 ماهه است و بسیار شیرین. آیا بازهم همین نسخه را میپیچیدی؟ آیا در هیچ کجای دنیا فردی را بخاطر بیماری سرزنش میکنند که شما اعدام برایش تجویز میکنی؟ (4486906) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۸:۲۲:۲۹
با مشکلات جامعه منطقی رفتار کنید نه هیجانی و بی برنامه. (4488252) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۳:۳۱:۲۳
بهترین طرح بعد از انقلابه (4486561) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۰:۳۹:۲۶
کم کم کار به جایی می رسه به بهانه قطع رابطه مصرف کننده با قاچاقچی، منکرات را هم خودمون توزیع کنیم! این آخر استیصاله (4487032) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۱:۰۶:۳۶
این بهترین طرحی هست که میخواهن انجام بدهن حداقل اونهای که مواد راوانگردان مصرف میکردند به سوی مواد سنتی میروند واینقدر هم مرگ میر هم نداریم دیگه.اونهای که درک درست از مواد مخدر را ندارن مگن این طرح بد هست ولی خودتون بذارین جای یه بیمار که نیاز به داروی خارجی داره (4488598) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۲۳:۴۸:۳۵
مگر مواد مخدر ،فقط تریاک است ؟ انواع مواد ،و انواع نوع اعتیاد ،وسن ،موقعیت مالی ،وسغلی ،، همه بطور کامل ،تحت کنترل قرار میگیرد ،تا انشأ الله برای نسلهای آینده ،اعتیاد صفر گردد ،وقاچاقچی مواد مخدر ،بی مشتری ،،، (4490648) (alef-13)
 
انصاف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۳:۱۹:۱۴
کار بسیار درست ومنطقیه واقعا کسانی که این پیشنهاد رو دادن وتمام کسانی که به تصویب واجراش کمک کنند کمک بزرگی به هموطنان کردن چه مصرف کننده ها وخانوادهاشون چه به دیگرانی که هزینه هاشو مستقیم وغیره مستقیم میدن مانند شهدایی که در راه مبارزه با مواد میدیم هر چی باشه این طرح سودش خیلی بیشتر از زیانشه از نظر مالی هم بجای صرف هزینه مبارزه زندان وغیره مالیات وارد خزانه دولت میشه فقط قاچاقچیان زیان میبینند بلاخره در اجرا هم ممکنه مشکلاتی پیش بیاد که از طریق آزمون وخطا حل میشه متشکرم (4492061) (alef-11)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۶:۱۶:۱۴
به نظرمن یکی از بهترین طرح های دولت است هم از پول کشورمان به خارج کشور جلو گیری میکنیم هم شهیدی در سر مرزهای کشورمان با قاچاق چیان مواد مخدر نمیدهیم وهم کسی که تریاک مصرف میکند لااقل تریاک پاک وسالمی مصرف میکند وبه این ترتیب از مرگ ومیر که از ناخالصی تریاک جان عزیزان را میگیرد جلو گیری میشود وپول تریاک کوپونی هم به خزانه دولت واریز بشه که اگر نظرسنجی بشه خیلیها رازین ازاین طرح که به سود کشور ومملکته (4497221) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۳:۰۰:۱۵
با سلام معتاد بیمار است وما هم. وظیفه داریم درحد توان آنان را یاری کنیم. نه حکم صا در کنیم. این طرح درگذشته بوده. وفکر میکنم. طرح بسیار. سنجیده. و معقولی است. (4508854) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۹:۴۵:۳۷
این خوبی است وفرد بیمار را باید درمان کرد.وبا کمک همدیگر.خوانواده وجامعه (4513967) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.