توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390136
قضات از معرفی افراد معتاد به زندان خودداری کنند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۲
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: زندان های کشور هم اکنون بیش از ظرفیت واقعی خود زندانی دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،‌عباس جعفری دولت آبادی در دومین نشست دادستانی تهران با موضوع آسیب های اجتماعی (مواد مخدر و روانگردان) که با حضور تعدادی از معاونان دادستان و مسوولان اجرایی و انتظامی مرتبط با مواد مخدر برگزار شد ، افزود: قضات طبق دستورالعمل جدید قوه قضائیه در مورد سیاست کاهش جمعیت کیفری، از معرفی افراد معتاد به زندان­ها خودداری کنند .

وی از دستگاه های مسئول در حوزه مواد مخدر و روانگردان خواست به جای رفع مسئولیت از خود، در پیشگیری از اعتیاد، توانمند سازی، برنامه ریزی برای درمان معتادان و اجرای طرح های مصوب همکاری کنند .

دادستان تهران با تاکید بر اهمیت پیشگیری، در مبارزه با اعتیاد گفت: بازسازی و توانمندی معتادان از طریق واحدهای دی.آی.سی مفید و موثر است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به مباحث مطروحه پیرامون مراکز دی.آی.سی، با اعلام حمایت از تداوم فعالیت این مراکز افزود: با وجود برخی مشکلات اعلامی، ادامه فعالیت این مراکز مفید بوده و مناسب است و وزارت بهداشت با تقویت نیرو و امکانات این مراکز بر روی پیشگیری و توانمند سازی معتادان سرمایه گذاری بیشتری کند .

وی با حمایت از اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر و انتقاد از اظهارنظر برخی مسئولان در مخالفت با اجرای این طرح، گفت: زیبنده نیست معتادان متجاهر در خیابانهای پایتخت رها باشند.

دادستان تهران مقرر کرد یکی از معاونان دادستان و جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده از مرکز دی.آی.سی نادر در شرق تهران بازدید و وضع خدمت رسانی به معتادان تحت درمان را بررسی کند .

جعفری دولت آبادی همچنین خواستار ارائه گزارش دقیق تری از سوی فرمانده پلیس مواد مخدر کشور پیرامون وضع خرده فروشهای مواد مخدر و اقدامات پلیس در مقابله با این پدیده شد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت‌: سیاست قوه قضائیه در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر تغییر نکرده است.

سیاست قوه قضائیه در بحث مواد مخدر تغییری نکرده است
جعفری دولت آبادی با اشاره به انتقاد برخی رسانه ها پیرامون اجرای طرح های انتظامی برای جمع آوری معتادان متجاهر؛ مبنی بر این که چنین طرح هایی محکوم به شکست است، افزود: طرح این گونه انتقادها، نباید موجب انفعال مسئولان در مقابله با این گونه مشکلات شود و دستگاه های مسئول باید با همکاری و هماهنگی در کاهش یا مهار آسیب ها اقدام کنند .

دادستان تهران با اشاره به اظهارنظر برخی مسئولان مبنی بر بازدارنده نبودن مجازات های سنگین برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت: سیاست قوه قضاییه در مبارزه با قاچاقچیان تغییری نکرده است و سیاست های مقابله ای کماکان ادامه خواهد یافت.

وی ضعیف کردن خط مقابله با مواد مخدر را مشکل آفرین دانست و گفت: پلیس، دستگاه قضایی و مردم می دانند که اگر قاچاقچیان بزرگ و باندهای مافیا و مواد مخدر ایمن شوند و مطمئن باشند که با آنها برخوردی نمی شود اقدامات خود را توسعه خواهند داد.

دادستان تهران با خاطر نشان کردن این که مبارزه با آسیب ها نباید موجبات آسیب به مردم را فراهم کند، تأکید کرد:‌ به جای برخورد با افراد باید با کانون ها و مراکز ارتکاب جرم مبارزه شود.

جعفری دولت آبادی از پلیس خواست در مبارزه با آسیب های اجتماعی، قوانین را رعایت کنند و در مواردی که نیاز به صدور دستور قضایی است مانند دستگیری یا ورود به منازل افراد برای جلب آنان، با اذن مرجع قضایی اقدام شود.

وی استفاده از نیروهای انتظامی در اجرای طرح ها و مانورهای شهری را ضروری خواند و تاکید کرد: طرح های انتظامی در شهرها را باید صرفاً ماموران نیروی انتظامی اجرا کنند .

جعفری دولت آبادی در این راستا به مطلب مندرج در یکی از خبرگزاری های داخلی دائر بر جابجایی معتادان به شهرک مشیریه در حاشیه جنوب شرقی تهران اشاره کرد و گفت: اگر چه جابجایی معتادان و توزیع کنندگان مواد مخدر که نشان از ناامن شدن فضا برای آنان دارد، امری مثبت است، اما باید کاری کرد که تهران از معتادان متجاهر پاک شود.

وی از همه اعضای جلسه که در حوزه مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه انجام می دهند؛ به ویژه نمایندگان وزارتخانه های بهداشت، کار و رفاه و اجتماعی و سازمان بهزیستی خواست، پیشنهادها و طرحهای خود را در مقابله با اعتیاد ارائه دهند.

در این جلسه، معاون دادستان تهران گزارش بازدید هیئت دادستانی تهران از دو مرکز دی.آی.سی را ارائه کرد که حکایت از نامناسب بودن فضا و امکانات پیش بینی شده برای اجرای این طرح داشت.

قطبی تاکید کرد: به موجب این گزارش صرف دادن غذا و متادون یا سرنگ به معتادان در مراکز دی.آی.سی کفایت نمی کند.

دکتر قدوسی نماینده وزارت بهداشت هم در این جلسه به ضرورت استقرار مراکز دی.آی.سی در مناطق آلوده مانند هرندی تاکید کرد و با اشاره به چند مرکز که از وضع مناسب تری برخوردارند، مانند مرکز نادر واقع در خاک سفید، هدف اجرای این طرح را پیشگیری از ابتلاء معتادان به ویروس اچ.آی.وی از طریق تزریق اعلام کرد.

تورک معاون دادستان تهران نیز با ارائه گزارشی در مورد بازدیدهای معاونان دادستان از برخی مناطق شهری، به مشکلات مرتبط با خانه هایی که به مرکز فساد، توزیع و استعمال مواد مخدر و ارتکاب جرایم تبدیل شده است اشاره کرد و خواستار اتخاذ تصمیم در این زمینه شد.

دادستان تهران در این خصوص با توجه به لزوم استفاده از ظرفیت موجود در ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و برخی مواد قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: مطابق این ماده در مواردی که مکانی برای ارتکاب فعالیت های مجرمانه به کار گرفته شود و این فعالیت ها مضر به سلامت، یا مخل امنیت جامعه و یا نظم عمومی باشد، بازپرس می تواند با اطلاع دادستان از فعالیت آن جلوگیری کند.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ هم در این جلسه به ارائه آمار عملکرد پلیس در مبارزه با مواد مخدر در سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه در سال گذشته پرداخت.

سردار ساجدی نیا ،‌میزان کشفیات مواد مخدر طی سال جاری را ۱۱ تن اعلام کرد که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی اعلام کرد:‌ ۳۰ درصد دستگیرشدگان، مصرف کننده مواد مخدر هستند، ۱۲ درصد دستگیرشدگان روانه زندان و بقیه آزاد شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با اعلام نتایج اجرای چند مرحله طرح گفت: امسال تاکنون ۳۲۰ نفر معتاد متجاهر جمع آوری و به کمپ­های نگهداری معرفی شده­ اند.

وی پیشنهاد کرد‌: از ظرفیت زندان فشافویه برای نگهداری بلندمدت معتادان متجاهر استفاده شود.
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۳:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۴:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۲ ۱۰:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۷:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۲ ۰۸:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۴ ۱۱:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۱ ۱۳:۰۴
 
 
کلمات کلیدی : دادستان تهران ، معتاد ، متجاهر ، قوه قضاییه ، زندان ، اعتیاد ، مواد مخدر ، روان گردان ، قاچاقچیان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.