توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424988
توضیحات ظریف درباره نشست هیئت نظارت بر اجرای برجام
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۷
ظریف دستور ویژه رئیس‌جمهوری برای برنامه‌ریزی درباره طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای را نتیجه نشست هیئت نظارت بر اجرای برجام دانست.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف درباره  نشست اخیر هیئت نظارت بر اجرای برجام گفت: دستور ویژه رئیس جمهور در خصوص برنامه ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل ونقل دریایی، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی و پیگیری‌های حقوقی و بین المللی نتیجه نشست هیئت نظارت بر اجرای برجام است.

برپایه این گزارش، در پی اهمال، تعلل و نقض برجام توسط آمریکا و پیرو تصمیمات شورای عالی امنیت ملی و هیئت نظارت بر برجام، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نامه‌ای به ظریف دستور ویژه‌ای را صادر کرد. 

در متن نامه روحانی به ظریف آمده است: نظر به اینکه دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را به‌عنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی و هیئت نظارت بر اجرای برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می‌شود نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد.‏

در همین حال ظریف درباره  موضع ایران در خصوص اجرایی شدن تمدید تحریم‌های ایسا گفته است: همان طور که رئیس جمهور عنوان کرده است، ما از گذشته اعلام کردیم که تمدید این تحریم‌ها مغایر برجام است و باعث خواهد شد ایران از روش‌های قانونی که در برجام دیده شده و اقدامات دیگری که رئیس جمهور امروز دستور داده‌اند، استفاده کند.

وی همچنین در زمینه حذف زیرساخت سانتریفیوژها عنوان کرد: در این زمینه ذوالنوری مسئول کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام نظر کرده، نظر این نماینده درست است.
 
کلمات کلیدی : ظریف+هیئت نظارت بر اجرای برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.