توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446821
رئیس جمهور آمریکا به دنبال استعفا است!
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۱
استفان والت استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد و از اندیشمندان این حوزه در تحلیلی پیرامون بهم ریختگی اوضاع سیاسی در آمریکا با روی کار آمدن ترامپ می نویسد:" اعتقاد دارم که ترامپ اصلا مقام ریاست جمهوری را نمی خواست و از پیروزی خودش شگفت زده شد.

به گزارش تسنیم، استفان والت استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد و از اندیشمندان این حوزه در تحلیلی پیرامون بهم ریختگی اوضاع سیاسی در آمریکا با روی کار آمدن ترامپ می نویسد:" اعتقاد دارم که ترامپ اصلا مقام ریاست جمهوری را نمی خواست و از پیروزی خودش شگفت زده شد؛ او الان دنبال راهی برای استعفا یا برکنار شدن است" این سخنان کنایه امیز والت حکایت از آماده نبودن ترامپ و تیمش برای چنین مسئولیتی حکایت دارد. اما این روزها نه تنها اندیشمندان علوم سیاسی بلکه سیاستمداران و حتی هم حزبی های آقای ترامپ هم به همین نتیجه رسیده اند. ترامپ مدعی است که دولت و کابینه اش مثل ماشین خوب کار می کند و تا حالا موفقیت های زیادی به دست آورده است، البته این تنها نظر 

مک کین:"فکر می کنم که مساله فلین به وضوح نشان می دهد که از بسیاری جهات این دولت دچار سردرگمی است و هنوز خیلی کار دارد."

"او همین چند روز پیش در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید مدعی شد که  پس از رونالد ریگان،‌ بیشترین آرای الکترال را کسب کرده است، اما خیلی زود خبرنگاران گفتند که ظاهرا اوباما ارای الکتورال بیشتری از او کسب کرده، سپس او گفت که منظورش رئیس جمهور، جمهوری خواه بوده با این حال باز هم خبرنگاران تاکید کردند که جورج بوش پسر آرای الکتورال بیشتری از او بدست آورده ..."

آشفتگی در دولت ترامپ

جان مک‌کین سناتور جمهوری خواه روز جمعه در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان گفته است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دچار سردرگمی است. به گزارش بی بی سی سناتور مک‌کین در خلال نگرانی رهبران اروپایی در مورد سیاست دولت ترامپ نسبت به اروپا و ناتو اظهار نظر می کرد. او در اشاره به استعفای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آمریکا در طول هفته گذشته، گفت: "فکر می کنم که مساله فلین به وضوح نشان می دهد که از بسیاری جهات این دولت دچار سردرگمی است و هنوز خیلی کار دارد." "رئیس جمهور 

ارائه استعفا در چنین سطحی از مسئولیت آن هم سه هفته پس از برگزاری آئین تحلیف دولت جدید، غیر عادی است. این بحران، تصویر آشفتگی و اقدام غیرمنتظره را در کاخ سفید تایید می کند."

بیانیه هایی صادر می کند و در مواردی آنها را نقض می کند. برای همین ما یاد گرفته ایم نگاه کنیم ببنیم او چه می کند نه اینکه چه می گوید." جیمز ماتیس وزیر دفاع و همچنین رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که به اروپا سفر کرده اند در نشست گروه 20 در بن بیشتر بر مواضع سنتی آمریکا در قبال اروپا تاکید کردند که می تواند تا حدودی برای رفع نگرانی اروپایی ها باشد.
 
 مایکل فلین پس از آن استعفا کرد که واشنگتن پست نوشت او ممکن است در مورد تحریم های باراک اوباما با سفیر روسیه در واشنگتن صحبت کرده باشد؛ در زمانی که آقای اوباما به عنوان رئیس جمهور، روسیه را از جمله به خاطر "تلاش برای نفوذ" در انتخابات آمریکا تحریم کرده بود. به علاوه بسیاری از دموکرات ها خواستار تحقیق درباره نقش آقای ترامپ در آن تماس ها و در مجموع روابط او با روسیه هستند. فیگارو  در گزارشی در همین رابطه استعفای مایکل فلین را نخستین بحران جدی در کاخ سفید ارزیابی کرده و می نویسد:" ارائه استعفا در چنین سطحی از مسئولیت آن هم سه هفته پس از برگزاری آئین تحلیف دولت جدید، غیر عادی است. این بحران، تصویر آشفتگی و اقدام غیرمنتظره را در کاخ سفید تایید می کند."

جفرسون مورلی در وبسایت «آلترنت» برکناری ژنرال فلین را پیامد «جنگ قدرت» کانون‌های مختلف در واشنگتن دی. سی. می‌داند و نیز مقاومت نهادها و دستگاه بوروکراتیک آمریکا در برابر استقرار خودکامگی ترامپ و تیم او.

رقابت میان کانون های قدرت در کاخ سفید

 علاوه بر این ها این روزها رسانه ها از اختلافات جدی میان مردان کابینه و مشاوران ارشد ترامپ خبر می دهند، جفرسون مورلی در وبسایت «آلترنت» برکناری ژنرال فلین را پیامد «جنگ قدرت» کانون‌های مختلف در واشنگتن دی. سی. می‌داند و نیز مقاومت نهادها و دستگاه بوروکراتیک آمریکا در برابر استقرار خودکامگی ترامپ و تیم او. در این میان کانونی که استیو بنون لیدر آن است تلاش می‌کند سلطه خود را مستقر کند و فرایندی را شکل دهد که جفرسون مورلی «بنونیزاسیون»‌(بنونی‌کردن) دستگاه امنیت ملی آمریکا می‌خواند.  گفتگوی تلفنی فلین با سفیر روسیه شاید قابل دفاع بود، ولی واقعاً چرا ترامپ از فلین حمایت نکرد و وی را برکنار کرد؟ بنوشته مورلی، برنده این ماجرا استیو بنون، استراتژیست کل کاخ سفید، است. به اعتقاد مورلی، به احتمال زیاد دومین قربانی «بنونیزاسیون»، یعنی تسلط گام‌بگام استیو بنون و همفکرانش بر کاخ سفید، رینس پریباس، رئیس دفتر ترامپ، خواهد بود.  از نظر جفرسون مورلی، درز اطلاعات از سوی نهادهای امنیتی علیه تیم ترامپ ادامه خواهد یافت و فلین آخرین قربانی نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+استعفا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.