نظر منتشر شده
۱۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472723
در اجتماع مردم در مصلی تهران؛
رئیسی: آقای روحانی! شما نمی‌توانید/ قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دادید اما به مردم چیزی اضافه نکردید/ تقدیر از ایثارگری قالیباف
بخش سیاسی الف،‌ ۲۶ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: نیروهای کارآمد باید اقدام و عمل را به مردم نشان دهند تا مردم ببیند و حس کنند که عملکرد دولتمردان در زندگی آنها تحقق عینی داشته باشد.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز در اجتماع عظیم مردم تهران در مصلای تهران، با تقدیر از حضور حماسی و باشکوه مردم تهران، اعیاد شعبانیه را به مردم ایران و تهران تبریک گفت و افزود: تقوا و کارآمدی دو خصوصیت نظام اسلامی است که می‌توان جامعه را به سعادت دنیونی و اخروی برساند.

وی با بیان اینکه حرکت بدون برنامه مثل حرکت کشتی بی‌ناخداست، تصریح کرد: نیروهای کارآمد باید اقدام و عمل را به مردم نشان دهند تا مردم ببیند و حس کنند که عملکرد دولتمردان در زندگی آنها تحقق عینی داشته باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه دولت کار و کرامت با برنامه و اهل اقدام و عمل خواهد بود، گفت: از آقای دکتر محمدباقر قالیباف برادر  ایثارگر تشکر می‌کنم که در این اقدام زمان‌شناسانه مطابق با نیاز کشور تصمیم گرفتند که جریان دغدغه‌مند به انقلاب، جبهه منسجم از نیروهای وفادار به خط امام تشکیل شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مشکلات کشور را می‌شناسم و راه‌های برون رفت از مشکلات را می‌دانم، گفت: ما اعلام کردیم باید به لحاظ کمی و عددی حداقل یک میلیون شغل ایجاد شود. اعلام کردیم که امکان ایجاد اشتغال برای حداقل یک میلیونی وجود دارد، اما آقایان تشکیک کردند که ما منابع را گفتیم؛ ما اقتصاد دریا، اقتصاد پتروشیمی، اقتصاد فضای مجازی را فعال کنیم و اگر جلوی فساد اقتصادی گرفته شود، میلیون‌ها شغل ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مقابله با قاچاق کالا زمینه شغل را فراهم می‌کند، تصریح کرد: ما گفتیم در شان ملت ایران نیست چنین فاصله طبقاتی در کشور باشد، آقایان با سیاست‌های غلط فاصله طبقاتی را بیش از پیش کرده‌اند؛ حامل‌های انرژی را گران کردید و از کجا شب انتخابات پول آوردید و افراد تحت پوشش را سه برابر کردید؟ ما مخالف نیستم، اما شما که می‌گفتید پول نیست؟ شما که یارانه مردم را قطع کردید، از کجا شب انتخابات مجددا یارانه‌هایی که قطع شده بود را وصل کردید؟

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: دهیاری‌ها را صدا کردید و به هر کدام 10 میلیون دادید، این پول را از کجا آوردید؟ ما گفتیم سالانه باید یک ملیون شغل ایجاد کرد که تشکیک کردید؟ آقای روحانی مگر متن قانون این نیست که شما سالانه یک میلیون  شغل ایجاد کنید؟ چرا برنامه را ابلاغ نکردید، گویا تصمیمی برای اجرای برنامه نداشتید؟

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: امروز هر کسی با هر سلیقه سیاسی می‌داند که تعطیلی 17 هزار کارگاه غلط است، می‌فهمد که تعطیلی نیمی از صنعت کشور غلط است، اما چطور این آقایان نمی‌دانند؟

وی گفت: آقایان کلید را در بیرون کشور جستجو کرده‌اند، در حالی که کلید حل مشکلات در دستان مردم ایران است. در بحث برجام شما نتوانستید چک نقد نشده برجام را بگیرید و ما معتقدیم شما نمی‌توانید.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: ما این نگاه را اساس مشکل می‌دانیم که نگاه به مردم، نگاه به بیگانه و نگاه به ظرفیت‌ها باید اصلاح شود. ما باید بدانیم که چه کشوری هستیم، باید بدانیم چه قدرتی داریم و باید بدانیم که نگاه‌مان به مردم باشد نه بیگانگان.

رئیسی افزود: ما می‌گوییم دولت مسقر 2 راه برای پیروزی دارد، اول اینکه درباره وعده‌هایش توضیح دهد، حالا که به وعده‌ها عمل نکرده، رقیب‌هراسی می‌کند. می‌گویند ما دیوار می‌کشیم. ما اعلام کردیم بین حقوق مردم و چپاول‌گران دیوار بلندی ایجاد خواهیم کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: می‌گویید ما تهدیدی برای آزادی دختران هستیم. آقای روحانی مگر شما به دختران آزادی دادید؟ خدا آزادی به دختران داده، مگر شما به اهل سنت‌ و قومیت‌ها آزادی استفاده از زبان را دادید؟ خدا این آزادی را داده و دولت باید از این آزادی‌ها صیانت کند.

حجت‌الاسلام رئیسی تاکید کرد: دیپلماسی فعال، این دیپلماسی فعال است که رابطه ترکیه با عراق بیشتر از ما باشد؟ اینکه به غربی‌ها بگویید در انتخابات هوای ما را داشته باشید تا پیروز باشیم را بلد نیستیم. علم و اقتصاد و سیاست سه ضلع دیپلماسی است که باید در کشور گره‌گشا باشد. دیپلماسی ارتباط با 4 کشور نیست، ما دنبال ارتباط با 180 کشور هستیم. آقایان! مردم سوال می‌کنند و حق دارند بگویند که در این چهار سال چه کار کردید؟ اما شما می‌خواهید دو قطبی ایجاد کنید، اما بدانید مردم می‌خواهند بین جریان ناکارآمد و کارآمد یکی را انتخاب کنند.

وی با اشاره به تبعیض در نظام اداری، گفت: روزمزد، استخدامی، پیمانی و... برای کسانی است که زیر یک سقف کار می‌کنند و هر کدام یک رقم دریافت می‌کنند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: می‌گویند طرفدار هنرمندان هستیم، اما هنرمند در گوشه بیمارستان جان می‌هد، اما کسی حالش را نمی‌پرسد. از حقوق شهروندی رونمایی می‌کنید، مگر قانون و حقوق شهروندی کم نوشته شده است؟ حق شهروندی یعنی سفره خالی نباشد، یعنی جوان ما بیکار نباشد. حق شهروندی آن است که زن و دختر ما شغل با کرامت داشته باشند، حق شهروندی آن است که صاحب مدرک دکتری و لیسانس بیکار نباشد و بگوید اگر به ما مدرک داده‌اید چرا شغل نمی‌دهید؟

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: حق شهروندی برای آن است که صندوق فرهنگیان را به غارت نبرند. آن است که کسبه ما از رکود عبور کنند. اگر از رکود عبور کردید، بیایید دست مردم را هم بگیرید و از رکود عبور بدهید.

وی با بیان اینکه یقه سفیدها فرار مالیاتی می‌کنند، اما آقایان مدام از کاسب‌های خوش حساب مالیات می‌گیرند، افزود: ما از زبان کسانی که حرف‌شان شنیده نمی‌شود، حرف می‌زنیم؛ شما ما را آماج سخنان ناشایست قرار می‌دهید. گذشته من را همه می‌دانند، گذشته من دفاع از حقوق مردم است، گذشته من سپر شدن برای مشکلات کشور و سربازی برای مردم است، گذشته من دور کردن سایه شوم تروریسیم از کشور است، شما چرا یادتان رفته است؟

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: شما 20 سال سابقه امنیتی داشتید و حرف می‌زنید، شما منافع شخصی را بر منابع ملی ترجیح می‌دهید، من آقای روحانی را نصیحت می‌کنم که سخنی نگویید و کاری نکنید که اگر فردا نوارش را گذاشتند مثل وعده‌های‌تان بگویید ما نگفتم.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: ما اعلام کردیم که نه بازگشت به گذشته و تحمل وضع موجود تغییر به نفع مردم. من زندگی استادی را دیدم که سخنرانی می‌کرد، اما مردم می‌گفتید آقای بهشتی چرا می‌گویی؟ این شهید گرانقدر جواب می‌داد که امام گفته باید مصالح کشور را رعایت کنم. آقایان ما می‌گوییم فرارتر از جناح‌ها و احزاب، در یک فضای کاملا مردمی عمل‌ کنیم؛ وضعیت بیکاری، فقر و فساد در شان ملت ایران نیست، ما با پیروی از شهیدان انقلاب که امور نشدنی را شدنی کردند، وارد صحنه شده‌ایم و اعلام می‌کنیم که هم می‌خواهیم، هم می‌دانیم  و هم می‌توانیم انجام دهیم.

وی با بیان اینکه انتخابات آتی جشن مردمی خواهد بود، خاطرنشان کرد: انشاءالله نتیجه 29 اردیبهشت به نفع مردم خواهد بود. با دولت کار و کرامت از همه ظرفیت نخبگانی کشور و همه دغدغه‌مند بهره خواهیم گرفت، آقای دکتر قالیباف هم ظرفیت شخصی دارد و هم ظرفیت اجتماعی و مدیریتی و ما همه این ظرفیت‌ها را در کار و کرامت استفاده خواهیم کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: از همه ظرفیت کسانی که دغدغه مردم را داشته باشند در دولت کار و کرامت استفاده خواهد شد. با کمک مردم و جوانان، در دولت کار و کرامت دولتی جوان تشکیل داده و دولت‌مان دولتی جوان خواهد بود.

وی در پایان گفت: طبق آنچه آقای قالیباف گفتند، همه تلاتش کنند و هر کسی در جمع خودش گفت‌وگویی چهره به چهره را شروع کند تا همه مردم را به صحنه بیاورند.
 
کلمات کلیدی : انصراف قالیباف+اتحاد نیروهای انقلاب+قالیباف، رئیسی، انتخابات 96
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۰۹:۲۷
جمعیت مصلی تهران را با ورزشگاه اهواز مقایسه کنید (4362655) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۴۴:۵۴
درصد بالايى از همينها كه با اتوبوس به مصلى اورده شدند هم جمعه به روحانى راى خواهند داد. خيلى ها موقعيتشان طورى است كه ظاهرا بايد از بعضى نهادها پيروى كنند ولى در باطن با انها نبستند (4364081) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۶:۳۰:۲۰
لطفا دمای هوای تهران و اهواز و نسبت جمعیتی تهران و اهواز و عدم وجود وسایل حمل و نقل جهت انتقال مردم به ورزشگاه در اهواز را هم در نظر بگیرید. (4364188) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۳۶:۵۷
مشهد یک صدا روحانی...بعید میدونم کسی جز روحانی از صندوق در بیاد... (4364298) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۰۹:۵۳
سردار با درایت ممنون از این حمایت (4362659) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۱۰:۳۷
بازگشت مدیران احمدی نژادی هرگز (4362662) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۱۲:۱۷
اگر روحانی نمیتواند
شما که ثابت کردید که هشت سال با نفت بالای صد دلار مملکت را به باد دادید، میتوانید؟! (4362682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۱۳:۰۰
ایول.. چه خبربود تهران... (4362689) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۰:۲۵
ما مشهدی ها رای مان دکتر روحانی (4362742) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۲:۵۷
چقدر گزارش غلط به ایشان می دهند و ایشان هم تکرار می کند
آقای رئیسی همین جماعت روزی دور احمدی نژاد جمع شده بودند و از او تغذیه می کردند امروز او را تنها گذاشته اند. امروز هم از آبروی شما می خواهند مایه بگذارند (4362761) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۳:۲۸
آقای رئیسی امیدوارد که بعد از انتخابات به آستان قدس بازگردید
رای ما روحانی است (4362767) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۰:۵۲:۰۰
رای من هم روحانی است اما چرا برای مشهدی ها نیت بد دارید. ایشان بهتر است بروند حوزه مشغول شوند (4365093) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۱۳:۲۷
ان شاالله ایشان رئیس جمهور خواهند بود.

رای ما رئیسی (4365417) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۳:۴۱
اصلاح طلبها میگن هر بی عرضه ای هم سر کار باشد مهم نیست فقط اصلاح طلب باشد اما بدنه ملت میگویند رئیس جمهور از هر جناحی میخواهد باشد باشد فقط معیشت و امنیت و غزت ما پایمال نشود. این است چیزی که احزاب نمیفهمند (4362769) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۶:۲۲:۲۹
بی عزضه آنانی هستند که با درآمد انبوه نفتی کشور را به مرز فلاکت رساندند (4364183) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۳:۴۴
ما به در راه ماندگان بی تدبیر و نا امید از توانستن برای تکرار چهار سال رکود و ضعف و راحت طلبی و اشرافیگری و فساد اقتصادی رای نمی دهیم ... (4362770) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۱:۴۳:۳۸
پس به کی رای می دید؟ (4365303) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۳:۵۰
رای به تداوم حرک توسعه کشور و تعامل با دنیا با تداوم دولت روحانی (4362771) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۴:۵۰
آقای رئیسی اقتصاد آدم خودش را میخواهد
شما بهتر است بهه کار سابق خود بازگردید و مملکت داری را به اهلش بسپارید
ما میخواهیم به روحانی رای دهیم (4362778) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۴:۴۴:۵۶
وا خب شما رایتونو بدید.

ما هم رایمونو میدیم.

ان شاالله اتحاد به نفع مردم پیروز است. (4364138) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۷:۳۶
روحانی از حیث دانش و تجربه مدیریت واقعا یک سروگردن از رقیبش ریسی بالاتر است و حقیقتا نفع و مصلحت ایران انتخاب دوباره روحانی است (4362794) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۲۹:۳۰
آیا شما اقتصاد دانید یا کار اجرایی کرده اید؟
لطفا به خود آیید
مردم دیگه گول نمیخورند
رای همه ما روحانی است (4362802) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۵۱:۰۶
خطاب به اصولگرایان:آره روحانی هیچ کاری نکرد.. اصلا روحانی مملکت رو نابود کرد که افزایش حقوق کارمندا برای اولین بار از تورم بیشتر‌بود...راست میگین نابود کرد که‌دلار و بطبع آن همه چی ساعتی گران نشد.....رییسی خیلی خوبه‌ نتیجه ی بصیرتتونه مثل احمدی نژاد قراره دلار رو سه برابر کنه تورم هفتاد درصد بیاره داروهای بیماری های سخت که از آمریکای جنایتکار میاد تحریم بشه....بعدم مثل اون‌ یکی بصیرتتون ردصلاحیتش کنید (4363158) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۸:۰۲:۴۴
کاهش هزینه های بیمارستانی به شدت نظر مرا به آقای روحانی جلب کرد چون خودم درگیرش بودم. اکنون برای همین یک کار هم که شده به روحانی رای میدهم (4364375) (alef-3)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۵۴:۲۱
بابا بیخیال (4363169) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۵۳:۱۷
روحانی صبح تا شب کار اجرایی کرده بود
یک نیروی امنیتی بیش نبود

کمی انصاف داشته باشید (4363401) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۵۳:۲۹
مگر روحانی کار اقتصادی کرده بود یا اجرایی؟ (4363403) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۱۱:۳۹
مگه روحانی اقتصاددانه؟؟؟؟؟ (4363440) (alef-3)
 
آ اچ پی
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۲:۴۹
همینکه روحانی اقتصاد میدونست واسه هشت پشتمون بس بود !! :( (4363581) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۰۰:۵۰
اقتصاد روحانی تونم دیدیم. بسته یگه (4363608) (alef-3)
 
ناصر
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۰۳:۰۰
مثلاً خاتمي اقتصاد دان بود يا كار اجرايي انجام داده بود ، يا خود روحاني دكتراي اقتصاد داشت ، جمع كنيد تو رو خدا (4363614) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۱۴:۲۹
باشه قبول. فقط لطفا بفرمایید که آیا روحانی اقتصاد خونده بود که بهش رای دادین؟!! (4363641) (alef-13)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۲۰:۰۸
اقتصاد نخونده بود .وزیر خوب افتصادی داشت . در ضمن کارای خوب اقتصادی هم کرد ک شما نمیبینید (4365441) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۲۷:۴۶
با کناره‌گیری آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی، تکلیف مردم انقلابی مشخص شد. به مردم عزیزم عرض می‌کنم که فرصت 29 اردیبهشت را از دست ندهیم و برای لبیک گفتن به مدافعان حرم در پای صندوق رأی حاضر شویم. خون پاک شهدای مدافع حرم برای آسایش و آرامش ماست پس برای سرافرازی و پیروزی جوانان در آن سوی مرزها، ما هم در پای صندوق‌ رأی حاضر شویم و یک حماسه دیگر برجا بگذاریم. (4363679) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۲۸:۱۱
درود خداوند به آنانی که برای مردم و برای نظام اسلامی گام برمی‌دارند. برادر عزیز آقای قالیباف بنده به نمایندگی و از طرف مردم سیستان و بلوچستان به خواسته شما احترام می‌گذاریم و از جناب آقای رئیسی با تمام توان دفاع می‌کنیم و از شما متشکریم که درس گذشت را احیا کردید زیرا مدت‌ها بود که رخت بربسته بود. (4363680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۹:۰۱:۱۳
سیستان همیشه به اصلاح طلب ها رای میده (4364623) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۲۸:۲۸
به خاطر کناره‌گیری آقای قالیباف ابتدا کمی نگران و ناراحت شدم اما بعد از مدتی به خواسته کاندیدای مورد علاقه‌ام که حمایت از آقای رئیسی بود لبیک گفتم و از تمام همشهریانم در استان خوزستان می‌خواهم مثل من با صدایی جانانه و بلند بگویند: لبیک یا رئیسی... (4363682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۵۹:۵۵
آقای رئیسی. رنگ سبز رنگ شما نیس.
استفاده از رنگ سبز برای شما رای زیادی نخواهد آورد ولی میلیونها نفر خواهند گفت که اینکار سو استفاده اس. (4363770) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۱:۳۶:۴۲
رنگ سبز همیشه متعلق به سادات بوده. کجایی؟ (4364000) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۰۰:۴۱
به اقای رئیسی بفرمایید دولت آستان امام رضا نیست که با پول نذری بچرخه
دولت باید درامد کسب کنه (4363772) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۳۰:۲۰
لطفا سابقه ی کار اجرایی روحانی پیش از ۹۲ را نام ببرید؟
هرچند همین الان هم بعد از ۴ سال ایشان سابقه اجرایی خاصی بجز سخنرانی کردن و دادن وعده و وعید نداره و کارها رو به سایرین مثل داداش حسین فریدونش سپرده! (4363871) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۵۳:۰۶
روحاني مگه حقوقدان نبود؟! (4364092) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۳۲:۳۲
آقای رئیسی ممکت تازه آرام شده است
شعار ندهید
بزارید دولت کارشو بکنه
درود بر روحانی (4362818) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۴۲:۵۲
مثلا چکار کنه ؟
چهار سالو کجا بودند؟ (4363370) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۰:۵۵
دوران شعار و وعده های دروغ تمام شده، دولت پیر دگر باره جوان خواهد شد، فصل ریزیش دولت روحانی و رویش دولت رییسی آغاز می شود. (4363570) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۱:۲۸
دقت کردین تا یکی میاد مملکتو بسازه یکی دیگه میاد خراب میکنه و جالب اینه که مسئولیت خرابکاری هاشو هم نمی پذیره (4363574) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۲۰:۰۴
منظورت از ویرانگر آقای روحانی دیگه؟

ایشون ملت ما را به عقب بردن...به زودی متوجه میشین..وقتی همین عربستان بغل گوشمون برامون کری خوند؟

هرچند همین الان هم با بی تدبیری آقایان داره میخونه. (4365439) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۳۶:۱۱
با روحانی تا 1400 تخت گاز به سوی توسعه واقعی و همه جانبه . (4362836) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۳۷:۱۶
با کدام پشتوانه اجرایی می خواهید قوه مجریه را بدست بگیرید . (4362844) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۴۴:۲۹
با همون پشتوانه اجرایی روحانی که بهش رای دادی (4363540) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۳۸:۱۹
کدام شیوه مدیریت را برگزیده اید آقای رئیسی . (4362847) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۵۴:۱۳
سبدکالایی رو (4363406) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۴:۵۶
شیوه مردان صادق در گفتار و کردار. (4363591) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۹:۵۶:۲۹
آقای رئیسی ! اصلا" طرح هدفمندی بر اساس این بود که قیمت حاملهای انرژی افزایش یابد و تا مدتی به مردم کمک شود و بعد این کمک هم کمتر شود .
اگر قرار به یقه گرفتن باشد شما بهتر است اول یقه آقای احمدی نژاد را بگیرید . (4362926) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۰۸:۴۲
سید دوست داشتنی (4362982) (alef-13)
 
صدریزاده
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۲۵:۵۲
جناب آقای رئیسی تمامی ایده ها و افکار شما قبلا توسط آقای احمدی نژاد انجام شده و بشدت هم نتیجه عکس داده است و کشور خسارات جبران ناپذیری از آن خورده است بیش از این مردم را اذیت نکنید فقط و فقط روشهای علمی و دانش روز که توسط متخصصین جهان تجربه شذه کارآمد خواهد بود ولاغیر. (4363860) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۱۰:۵۸
من خودم مصلی بودم شلوغ بود ولی نه اینطور که شما میگین
صادقانه بگم جمعیت زیاد بود ولی سازماندهی هم داشت (4362996) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۳۸:۳۵
خداوكيلى من هم حضور داشتم وتوى مسيراتوبوسهاى پلاك كرج وحومه تهران عكس رييسى زده بودند به سمت مصلى (4363354) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۱۶:۴۴
چرا صدا سیما دوربین را روی هواداران رئیسی می چرخونه وآهنگ حماسی روش میذاره وبه سبک فیلمبرداری از سید حسن نصرالله عمل می کنه !!!! اما موقع نشون دادن حامیان روحانی و جهانگیری دوربین روی یک نقطه ثابت می مونه این یعنی حمایت یک جانبه صدا سیما از رئیسی !!! اما اینا تفاوتی در رای مردم به روحانی نداره چون واقعیتها را می بینند ! همین الان که دارم این کامنت را می نویسم صدا سیما داره سخنرانی روحانی در زنجان را نشان می ده کاملا مشخص است صدای حامیان را کم کرده اند وتصاویر را فقط روی جمع اندکی در نمای نزدیک زوم می کند وبیشتر تصویر روحانی را نشان می دهد تا موج جمعیت ورنگها دیده نشوند! صدا سیما با تصاویر اهواز هم همین کار را کرد وبه جمعیت اصفهان هم جفای بزرگی کرد چرا شکستن درهایی که بسته بودند تا مردم اصفهان نتوانند وارد میدان شوند ودر فضای مجازی به عینه دیده میشود منتشر نمی کند ؟!این صدا سیما یک جانبه عمل می کند وکاملا معلوم است شدیدا ترسیده است واز این واقع پوشی بوی خوشی به مشام نمی رسد واین تصور به وجود می آید که بازهم قرار است ...! (4363644) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۵۷:۰۴
دروغ چرا ميگي ٣٠٠ هزار نفر شد يه كم شلوغ !!!! (4363762) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۱۳:۴۳
سیصد هزار!!!! شما اصولن درکی از اعداد دارید. (4364038) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۱۲:۰۵
ترافیک شدید در بقیه خطوط مترو این رسمشه اخه واسه یه همایش ملت معطل شن قطارها رو منتقل کردین خط دو
رای میارید با این کارهاتون فقط تنفر میخرین (4363002) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۲۸:۱۶
اول اینکه خط مترو مصلی خط یک هست نه دو!
بعدشم آقای بی سواد، خطوط مترو اگر دقت کنید از لحاظ ارتفاع در یک سطح نیستن! چطوری به خودتون اجازه میدید که اینطوری دروغ بگید!
مترو که آدم نیست که از پله و پله برقی جابجاش کنن! (4363865) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۲۰:۲۴
دور اول با پیروزی روحانی براحتی قابل حسه خدایا شکر (4363055) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۲۰:۵۹
سخنی با جناب آقای رئیسی ، با سلام و احترام - لطفا حداقل از هواداران تان بخواهید در سر دادن شعارها سطح فرهنگ عمومی را رعایت کنند. لااقل بنا به آنجه صدا و سیما پخش می کند سطح شعارهای تبلیغاتی هواداران دکتر روحانی به مراتب منطقی تر و بافرهنگ تر از هواداران جنابعالی است. " آخر هفته روحانی رفته"!!! آخر این دیگر چه شعار جلفی است که علیه رقیب شناخته شده تان(رئیس جمهوری محترم) سر داده می شود و جنابعالی هم تا به حال هیچ دقتی روی آن ندارید. تا این چنین روی موارد غیرفرهنگی و بعضا ضدفرهنگی دفت نظر نشود به هیچ جایی نخواهیم رسید. والله اعلم. با سپاس/ دبیر بازنشسته ریاضی آموزش و پرورش شهر تهران (4363059) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۴۵:۳۰
باشه با ادب بازنشسته. شما یکبار با اتش زدن سطل زباله و به اشوب کشیدن مملکت سطح بالای فرهنگ و ادبتان را به رخ کشیده اید (4363138) (alef-13)
 
داوود
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۶:۲۹:۴۶
عجیبه واقعا" ، چرا شما ایرانی‌ها همیشه همدیگرو با تحقیر مخاطب قرار میدید؟ چرا اینقدر با تمسخر با هم حرف میزنید؟! (4364187) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۵۵:۵۹
آخر هفته روحانی رفته. (4363409) (alef-3)
 
آ اچ پی
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۵:۵۵
ببخشید روحانی رفته کجاش بی احترامیه ؟؟! :(
برید ببینید شعار های همفکراتون علیه آقای رئیسی یا قالیباف چی بود ! (4363593) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۴۰:۱۸
جناب همکار عزیز ، وقتی رییس جمهور ، بی ادبانه به منتقد می گوید مزدور، بزدل، بی سواد ، بی شناسنامه، و رقیبش را مورد تهمت قرار می دهد، که فقط مردم را اعدام و زندان کرده اید، می خواهید در خیابان ها دیوار بکشید،و ده ها تهمت ناجوانمردانه دیگر ...... حالا اگر کسی بگوید روحانی رای نمی آورد ، روحانی آخر هفته کار ریاست جمهوریش تمام است و آخر هفته روحانی رفته، آیا این نشان بی فرهنگی هواداران رییسی است، و آن بد اخلاقی ها و فحش و متلک پرانی ها و تهمت ها نشانه با فرهنگ بودن روحانی است ؟؟؟؟!!!!!
همکار عزیز فرهنگی، شما کدام نشان فرهنگی را در آقای روحانی می بینید؟؟؟!!! سرقت علمی و دکترای تقلبی؟؟!! یا بداخلاقی و خشونت های گفتاری و رفتاری؟؟!!! یا وعده های دروغ ؟؟!!! یا اشرافیت خانمان برانداز برای مملکت؟؟!!! یا مخفی کاری ها و محرمانه بازی های در قرارداد های خسارت بار؟؟!! یا تظاهر و ریا و نفاق و ادعای اطاعت از رهبری و مخالفت با رهبری؟؟!!!! یا ساختارشکنی و هم صدا شدن با دشمنان شناخته شده ملت ایران ؟؟!!! یا نام بردن از کسی که همنشین با زنان هرزه شبکه بهایی من و تو بوده ؟؟!!!!
من به عنوان یک فرهنگی بازنشسته و دارای بالاترین سطح تحصیلات دانشگاهی، از رفتار تحصیلی روحانی و از رفتار مدیریتی او که در ضدآشکار با فرهنگ دینی و اخلاقی ملت ایران است احساس شرمندگی می کنم. (4363725) (alef-13)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۵۴:۲۴
ادب مرد به ز دولت اوست. (4364353) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۳۸:۱۵
خدا بهمون رحم کنه این رییسی رای نیاره مصیبت میشه باز
ولی فکر میکنم رِیس جمهور روحانی است (4363120) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۰:۵۶:۵۳
شهر اصفهان نشان داد که توان پذیرش و پارک بیست اتوبوس در اطراف میدان نقش جهان را ندارد چه رسد به دویست اتوبوس که شهر را فلج کرد (4363182) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۱۵:۴۱
انشاالله دوران پوپولیسیم تمام میشه. (4363267) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۲۳:۵۳
به امید پیروزی قاطع رئیسی (4363301) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۳۰:۲۵
کل جمعیت حاضر در مصلی ۲۰ هزار نفر هم نبود با این همه بسیج مترو و شرکت واحد شهرداری (4363327) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۲۶:۴۲
باشه. اشکالی نداره.

رای ما رئیسی (4365479) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۴۰:۱۷
شما که اصلا نمی توانید (4363360) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۱:۴۳:۱۳
سلام برسیدمحرومان.لرهای ایران زمین یک صدارییسی (4363372) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۰۷:۰۶
بنده لر هستم و به روحانی رای می دهم (4365386) (alef-3)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۱۲:۲۲
رای ما روحانی است (4363442) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۱۷:۳۷
حیف رئیسی !!!

کاش نمی آمدید ! (4363453) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۲۱:۵۳
با روحانی 1400 (4363470) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۲:۵۸:۳۰
قيمت انرژى را احمدى نژاد افزايش داد (4363597) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۱۵:۳۴
این ادب و احترام شما هواداران دوحانی منو کشته (4363642) (alef-13)
 
از روستای سار کاشان
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۲۲:۴۲
آقای رئیسی بابت گرم کردن تنور انتخابات ازت ممنونم .
رای اکثریت قاطع مردم ایران دکتر روحانی خواهد بود (4363667) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۳۸:۱۱
تازه 4 سال مملکت آرام شده بگذارید آقای روحانی کارش را بکند و اقای رییسی هم همان پست را اداره کند (4363718) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۵۷:۰۸
مگه اقاي روحاني كاري هم ميكند؟!!! (4364097) (alef-3)
 
ایرانی
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۲۳:۴۹:۱۹
حامیانی که مامور به گذاشتن لایک برای حمایت از روحانی هستید بیشتر ازین خودتونو خسته نکنین ترفندهاتون برا همه رو شده!
این منش متکبرانه و خودبرتربینی عامل نفرت مردم از شما و شکست شماست!
اگر مسلمانید در اسلام معیار برتری تقواست اگر هم نیستید که....
ما صبوریم در برابر آماج توهینهای شما چرا که ایمان داریم وعده خداوند حق است! (4363744) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۰۵:۵۱
قانون نوشتن آسان است، یکی باید عمل کند. قانون اساسی می گوید همه مردم باید آموزش و پرورش رایگان و بازنشتگی و غیره داشته باشند. ولی منابع کجاست؟ حالا آقای رییسی می گوید قانون گفته سالی یک میلیون شغل. آیا آقای روحانی منابع داشت و عمل نکرد؟ گفتن آسان است. آقای رییسی هم بیاید باید با همین منابع کار کند. (4363788) (alef-13)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۰۷:۰۵
اخر هفته روحانی رفته مردم در شهرهای کوچک برای جشن اماده میشوند (4363793) (alef-13)
 
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۸:۱۳:۵۵
چرا دروغ میگید ؟ من توی یک شهر کوچیک زندگی می کنم . اینجا و روستاهای اطراف هم طرفدار های دکتر روحانی به مراتب بیشتر از اقای رییسی هست. لطفا با دروغ سعی نکید تعداد طرفداران آقای رییسی رو زیاد نشون بدید . (4364409) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۰:۲۶:۳۶
هفته بعد عزا نگیری یهو. (4364973) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۱۴:۴۸
ایشان گفتند اسراری در سینه دارند که نمی خواهند رو کنند...اگر واقعا چیزی بوده باید جواب بدین که چرا مجازات نکردین. اگرم چیزی نبوده با چه ملاک شرعی و اخلاقی این صحبت ها رو به زبان میارید؟ شما چه تفاوتی با قالیباف که اسناد رو نشون داد دارین؟! (4363822) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۱۵:۲۷
داداش شما مدير بودي تو قوه مجريه چيكار كردي ؟ زمان شما بابك زنجاني نفت اين كشور رو بالا كشيد شما چيكار كردين ؟ يه جور صحبت نكن ملت بهت بخندن ، قاليباف راي داشت ولي ريسي اصلا راي نداره ... (4363823) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۰۵:۳۸
چرا یک مقدار تحقیق نمی کنید.

هموطن عزیز، در آن سال ها ایشان مسئولیت نداشته.

تورا به خدا تحقیق کنید و هرآنچه میشنوید را باور نکنید.

تورا به خدا تحقیق کنید. (4364036) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۱۸:۱۲
دو قطبی شدیدی که بر فضای انتخاباتی حاکم شده خیلی نگران کننده است ، حواسمون باشه خیلی داریم از هم فاصله می گیریم ، (4363832) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۲:۲۶:۲۰
ما کنار همیم و گوش به فرمایشات رهبری.

هم قسم. ماجراهای تلخ تکرار نمی شود. (4364048) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۱۸:۴۰
این حرف غیرکارشناسی میباشد... در زمان نوشتن قانون یارانه ها، مبلغ و پایه ی قیمتی حامل های انرژی رو بر اساس فوب حساب کردن. اصلن قرار بر این بود که با شروع طرح هدفمندی قیمت ها پلکانی به سمت فوب افزایش پیدا کند. (4363836) (alef-13)
 
رمضانی
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۱۸:۴۳
یک سوال از سایت محترم الف و آقای احمد توکلی و دیگر طرفداران آقای رئیسی دارم و سوال این است که آقای رئیسی چه برنامه، شخصیت، توانایی، گذشته و کارنامه ای دارد که دارید این همه از ایشان حمایت می کنید و به طرفداری از ایشان آقای روحانی و دولت او را می کوبید؟ اگر به این سوال پاسخ دهید شاید من و سایرین نیز به آقای رئیسی رأی دهیم. خواهشمندم به سوال من پاسخ دهید. (4363837) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۶:۵۱:۰۹
هم جناحی ایشان باشد کافی است دیگر سایر اعمالشان مهم نیست مگر احمدی نژاد یادتان رفته (4364207) (alef-3)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۴۱:۱۸
حتما شما ميتوانيد! (4363898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۶:۵۵:۳۴
بهتر بود پاسخ سوال رو می دادی ، نه خودتو بزنی کوچه علی چپ (4364216) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۴۴:۱۵
دروغ واقعا زشته تهمت زشته شما بايد بهتر بدانيد براي پست هر كاري ميكنيد كاش پست نبوديد (4363905) (alef-13)
 
m
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۴۵:۱۱
روحانی تراژدی غمناکی خواهد داشت و تا چند روز دیگر بار سفر می بندد و برلی همیشه از صحنه سیاسی کشور کنار می رود... (4363910) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۸:۵۰:۵۷
امیدوارم بعد از اعلام نتیجه انتخابات افسردگی نگیری (4364580) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۰:۴۵:۵۸
آقای رئیسی باور بفرمائید مزاحمت اتوبوسها در شهر اصفهان و مزاحمت ترافیکی آنها تمام تبایغات میدان نقش جهان را نقش بر آب کرد . (4363915) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۲۶:۳۱
والا منم اصفهانم درباره کدوم اتبوس می حرفی اتبوس طرفدار های روحانی (4365756) (alef-3)
 
Turkey
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۱:۰۰:۱۰
هموطنان عزيز زياد به دل نگيريد در زمينه اقتصاد ايشان ان چيزي را كه برايش مينويسند ميگويد مصيبت اينجاست كه انها هم هيچ نمي دادند (4363938) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۳۴:۵۴
درود بر روحانی (4364294) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۵۰:۳۷
در همه این دوره ها یک نفر اقتصاددان بود اونهم محسن رضایی بود مردم با مسخره کردن فرصت سوزی کردند (4364333) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۵۶:۲۲
در صحبتهاي آقاي رئيسي متاسفانه هيچ ديدگاه مديريتي مشخصي نمايان نيست نا اميد شدم آقاي رئيسي (4364361) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۸:۰۸:۴۳
تکرار احمدی نژادی دیگر در ایران ممکن نیست! اصولگراها زور بی خود می زنند. (4364396) (alef-3)
 
hashemi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۱:۱۸:۱۰
اقای رییسی بی شک بعد از آقای روحانی نفر دوم است.اصولگرایان می توانند مطمئن باشند (4365198) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۹:۳۹:۱۵
به نظر من خود آقای رئیسی به نفع آقای روحانی بروند کنار خیلی خوبه...

فقط آقای دکتر حسن روحانی والسلام. (4367454) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.