نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493875
مدیرعامل سابق بانک تجارت: مهار تورم به برکت افزایش سود بانکی و ایجاد رکود بوده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۹
یک کارشناس بانکی علت کاهش تورم را در سال‌های اخیر افزایش سود بانکی دانست.

به گزارش تسنیم،محمدرضا رنجبر فلاح کارشناس بانکی و مدیرعامل سابق بانک تجارت در برنامه چوب خط در پاسخ به این که کاهش نرخ سود بانکی چه اثراتی می‌تواند در اقتصاد کشور داشته باشد، گفت: اگر بخواهیم اثرات کاهش نرخ سود بانکی در کشور را ببینیم، باید عکس آن قضیه را نگاه کنیم،یعنی ببینیم که افزایش نرخ سود بانکی چه اثرات مخربی در اقتصاد کشور داشته است.

وی با بیان این که در سال‌های اخیر افزایش نرخ سود بانکی درست است که تورم را بسیار کاهش داده و آن را به حد تک رقمی رسانده است اما اثرات مخرب و ویرانگری در اقتصاد کشور داشته است، اثرات رکودی و کاهش تقاضای کالاها برای رفع نیاز واقعی بازار این افزایش نرخ سود بانکی در بازار ایجاد کرده است و در نتیجه تولید را با مشکل مواجه کرده است.

رنجبر فلاح با بیان این که نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم و قیمت ارز نبوده است گفت: به لحاظ سیستمی باید نرخ سود بانکی به موازات این دو مورد محاسبه شده و اگر اینگونه نباشد نظام بانکی را با تلاطم مواجه می‌کند همانگونه که اکنون شاهد آن هستیم.

این کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ سود بانکی باعث خروج سرمایه و سپرده از بانک‌ها خواهد شد و به سمت بازار مسکن و ارز سوق پیدا خواهد کرد، گفت: چنین موردی اتفاق نخواهد افتاد و  حتی اگر سود بانکی به صفر نیز برسد سپرده‌گذاری تغییر آنچنانی نخواهد کرد، چرا که پارکینگ موقت پول در بانک است و فقط از جیب خریدار به جیب فروشنده انتقال پیدا می‌کند اما اصل آن در بانک باقی خواهد ماند.
 
کلمات کلیدی : تورم، رکود، نقدینگی
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۳:۲۴
یعنی دقیقا پول مردم در هر صورت در بانک هست چرا باید بانک سود بده والسلام (4482125) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۴:۰۵:۰۴
اما اگه سکه و دلار بشه پارکینگش توی بالش و تشک خونه ها خواهد بود
مستاجران بیچاره و تورم سر به فلک خواهد زد
کنترل از دست میره
پولی تو ملک نمیره چون اینده جمعیتی کشور نیازی به ملک بیشتر ندارن،همه پول میره جایی مثل بازار ارز و سکه که نقد شوندگی خوبی داره (4482161) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۵۹:۱۱
اي جانم تو اگر طبيب بودي ميخواستي اين همه تورمو نابساماني ايجادنكني (4483090) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.