نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505862
تراز منفی ۲.۲ میلیارد دلاری کشاورزی/ برنج بیشترین ارز را برد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲
تراز تجاری بخش کشاورزی در چهار ماهه نخست امسال منفی دو میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار شد که حاصل افزایش واردات و کاهش صادرات نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته بود که در این میان هندوانه بیشترین کالای صادراتی و برنج گران‌ترین محصول وارداتی بود.
 
به گزارش ایسنا، در چهار ماهه نخست امسال یک میلیون و ۶۱۷ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزشی بالغ بر یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۲.۲۴ درصد از نظر وزنی و ۱۰.۹۸ درصد از نظر ارزشی کاهش یافته است.

این در حالی است که واردات روندی دقیقا عکس صادرات را در پایان تیرماه امسال داشت، چرا که در آمار منتشر شده وزارت جهاد کشاورزی شش میلیون و ۳۹۰ هزار و ۷۶۰ تن انواع محصولات کشاورزی به ارزشی بالغ بر سه میلیارد و ۶۴۹ میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد شده است که از نظر وزنی ۱۱.۶۵ درصد و از نظر ارزشی ۲۵.۱۶ درصد کاهش را نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال گذشته نشان می‌دهد.


هندوانه بیشترین صادرات و برنج گران‌ترین واردات

در این میان هندوانه با ۴۰۰ هزار تن بیشترین صادرات را داشته و پسته با ۱۱۴ میلیون دلار با ارزش‌ترین صادرات ایران در این بازه زمانی محسوب می‌شود و ذرت دامی با دو میلیون و ۱۸۹ هزار تن و برنج با ۶۰۲ میلیون دلار بیشترین و گران‌ترین واردات ایران است.

چرا که براساس آمار منتشر شده پنج عمده محصولات کشاورزی صادراتی از نظر وزنی تا پایان تیرماه امسال شامل هندوانه با ۴۰۰ هزار تن، گوجه فرنگی با بیش از ۱۱۲ هزار تن، آرد گندم با بیش از ۷۴ هزار تن، سیب زمینی با بیش از ۵۹ هزار تن و ملاس‌های نیشکر با بیش از ۵۴ هزار تن هستند که از نظر ارزشی پسته با ۱۱۴ میلیون دلار گران‌ترین صادرات محسوب می‌شود و پس از آن بستنی، هندوانه، رب گوجه فرنگی و شیرینی در رتبه‌های بعدی گران‌ترین محصولات صادراتی قرار دارند.

اما در میان محصولات وارداتی کشاورزی ذرت دامی با بیش از دو میلیون و ۱۸۹ هزار تن سنگین‌ترین محصول به شمار می‌رود و لوبیای سویا با بیش از ۷۰۴ هزار تن، برنج با ۶۴۴ هزار تن، قند و شکر از نیشکر با بیش از ۵۵۲ هزار تن و کنجاله سویا با ۵۳۱ هزار تن در رتبه‌های دوم تا پنجم عمده‌ترین اقلام وارداتی کشاورزی از نظر وزنی قرار دارند.

این در حالی است که در جدول گران‌ترین محصولات صادراتی برنج با بیش از ۶۰۲ میلیون دلار صدرنشین است و ذرت دامی، لوبیای سویا، قند و شکر از نیشکر و روغن دانه آفتابگردان در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

جالب‌تر این‌که بخش محصولات زراعی از نظر وزنی بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده‌اند، در حالی که بیشترین و گران‌ترین واردات را نیز از آن خود کرده‌اند اما محصولات باغی با سهمی حدود ۳۹.۶۱ درصد گران‌ترین صادرات کشاورزی را از آن خود کرده‌اند و در واردات ۷.۹۱ درصد از نظر وزنی و ۱۴.۹ درصد از نظر ارزشی سهم دارند.
 
کلمات کلیدی : میوه و سبزی + بازار میوه + کشاورزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۵:۳۶:۰۴
برنج ایرانی باید 400 درصد ارزان شود (4536193) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۹:۰۵:۳۰
صادرات هندوانه باید به صورت کامل ممنوع شود .

برای تولید هر کیلو هندوانه 400 لیتر اب مصرف میشود ، ایا صادارت اب در کشور ما عقلانیست ؟؟؟

تولید هندوانه هم باید محدود شود . (4536376) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.