نظر منتشر شده
۵۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 355661
واکنش‌های جهانی به جایزه فرهادی و شهاب حسینی/ سینمای ایران احیا شد
بخش فرهنگی الف، 3 خرداد 95
فیلم "فروشنده" در بخش مسابقه جشنواره کن جایزه بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و جایزه بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را به دست آورد که واکنش‌های بین المللی مختلفی را به عهده داشت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
 شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم «کن» شامگاه یکشنبه به کار خود پایان داد و شهاب حسینی و اصغر فرهادی موفق شدند جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه را برای فیلم «فروشنده» تصاحب کنند.

به گزارس الف، از زمان نمایش فیلم برای منتقدان- که یک روز زودتر از نمایش عمومی آن انجام شد- سیل نظرات و نقدها دربارۀ فیلم در رسانه‌های اجتماعی سرازیر شده است.

واکنش‌ها در مجموع مثبت بوده اما تقریباً بیش‌تر نقدها و نظرات به این نکته اشاره کرده‌اند که 'فروشنده' به نسبت آثار قبلی اصغر فرهادی در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد یا نکته تازه‌ای به سینمای او نمی‌افزاید.

'فروشنده' به رابطه زن و شوهری به نام رعنا و عماد (با بازی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی) می‌پردازد که در حال بازی در نمایش 'مرگ فروشنده' آرتور میلر هستند.

در آستانۀ شب افتتاح نمایش، ضعف زیربنای ساختمان مسکونی که در آن زندگی می‌کنند، مسأله‌ساز شده و آنها مجبور به تخلیه آن می‌شوند و موقتاً به ساختمان دیگری که هم‌بازی‌شان در نمایش، بابک (با بازی بابک کریمی) مالک آن است، نقل مکان می‌کنند. در خانه جدید برای رعنا حادثه‌ای رخ می‌دهد که رابطه زوج را ناخواسته درگیر تنش و التهاب می‌کند.

این منبع خبری افزود: 'فروشنده' که در ابتدا 'برسد به دست آهو' نام داشت از مرحله تولید شاهد چند نوآوری تازه از سوی فرهادی بود. او که معمولاً فیلم‌هایش را در سکوت خبری می‌ساخت، این‌بار با ارسال فراخوانی از علاقه‌مندان بازیگری دعوت کرد که در صورت تمایل برای بازی در فیلمش یک ویدئوی کوتاه و اطلاعات اولیه راجع به خودشان را به یک کانال تلگرام که برای انتخاب بازیگران فیلم راه اندازی شده بود ارسال کنند. برخی بازیگران نقش‌های فرعی به این روش انتخاب شده‌اند.

به علاوه با توجه به سابقه فرهادی در تئاتر، تولید فیلم از همان ابتدا با کنجکاوی رسانه‌ها و علاقه‌مندان سینمای او روبرو شد. فیلمبرداری فیلم به مدیریت حسین جعفریان (که قبلاً 'دربارۀ الی' و 'چهارشنبه سوری' را با فرهادی کار کرده بود) ظرف مدت ۷۳ جلسه در تهران انجام شد و فیلم سرانجام در آخرین دقایق به بخش مسابقه کن پیوست.

موفقیت سینمای ایران با فیلم "فروشنده" و کسب جوایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد جشنواره «کن» فرانسه واکنش‌های بین المللی زیادی را به همراه داشت .

*******
وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار یک پیام فارسی در صفحه توییتر خود کسب دو جایزه مهم جشنواره توسط فیلم فروشنده را تبریک گفت. در این پیام آمده است: کسب جایزه بهترین فیلنامه و بهترین هنرپیشه مرد را به اصغر فرهادی و شهاب حسینی و دست‌اندرکاران فروشنده تبریک می‌گوئیم.

***********

باربارا شارِس، منتقدی فیلمی که برای سال‌ها در شیکاگو برنامه‌ نمایش فیلم‌های ایرانی ترتیب داده و بارها به تهران سفر کرده است در سایت راجر ایبرت می‌نویسد: "مثل جدایی نادر از سیمین، داستان فیلم یک پازل اخلاقی از مجموعه روایت‌های می‌شود که با هم تضاد دارند. اما برخلاف «جدایی»، پیچیدگی داستان باورپذیر نیست و لایه‌های متعددی که از روایت خلق کرده چیزی به داستان اضافه نمی‌کنند."

**********

منتقد ارشد روزنامه اسپانیایی "ال پاییس"، کشوری که تهیه کننده فیلم آینده فرهادی خواهد بود، نقدی ستایش‌آمیز بر "فروشنده" نوشته است.

***********
دیوید جنکینز، منتقد ارشد مجلۀ Little White Lies به بی‌بی‌سی می‌گوید: من از جدایی نادر و سیمین و گذشته، تقریباً به یک اندازه لذت بردم و از این فیلم تازه، کمتر. فرهادی بدون شک دارد در همان فضا کار می‌کند و همان حرکت‌ها و تاکتیک‌های دراماتیک را در قصه‌سازی به کار می‌برد. مخالف این نظر هستم که فیلم را اثر ضعیف کارنامه فرهادی بدانیم. ترجیح می‌دهم بگویم فرهادی از موفقیت‌های پیشینش استفاده کرده و از آن‌ها فراتر نرفته است.


***********
لورتا گاندولفی، محقق سینما از دانشگاه کمبریج، به بی‌بی‌سی می‌گوید: 'فیلم، ظرایف ویژه‌ای در مقایسه بین دنیای نمایش با دنیای واقعی زوج داستان دارد (وقتی فیلم را دیدید مثلاً به صندلی‌های خالی روی صحنه و معادل آن در آپارتمان زوج نگاه کنید). در مجموع به نظر من فیلمی قوی است اما در بعضی جاها مثل بخش میانی فیلم تمرکزش را از دست می‌دهد. با این وجود، مردم در سالن نمایش به گرمی از آن استقبال کردند.'


***********
جسیکا کیانگ در 'پِلِی لیست' می‌نویسد: 'چهار فیلم اخیر فرهادی، چهارشنبه سوری، دربارۀ الی، جدایی نادر از سیمین و گذشته، به نوعی مطالعه زوج‌هایی است که تن به سازش داده‌اند و هر چهار فیلم توانایی ستایش‌برانگیز اصغر فرهادی را در ترسیم کردن عواقب پیش‌بینی ناپذیر ساده‌ترین چیزها (جواب ندادن به زنگ در، دروغ مصلحتی، تلفنی فراموش شده) نشان می‌دهند که ناگهان مثل فنری رها می‌شود و به اوج‌های فوق ‌العاده‌ای می‌رسد که هم اجتناب‌ناپذیر است و هم پیش‌بینی‌ناپذیر.'

'فروشنده دقیقاً در همین قالب جا می‌گیرد، اگرچه فیلمی است که بیش‌تر از این که دربارۀ جدا شدن باشد دربارۀ جدا افتادن است، یک شکاف کوچک در ازدواج یک مغاک را آشکار می‌کند که هم‌زمان افشای یک شکاف عمیق در جامعه ایران است. اما با وجود این که اشارات فیلم متراکم و بافت‌های متعدد آن غنی است، فرهادی دست به انتخاب‌هایی زده که در نهایت فروشنده را از تبدیل شدن به فیلمی بزرگ و رسیدن به جامعیت بهترین کارهایش واداشته است. فیلم به گیرایی تمام کارهای دیگر فرهادی است، اما به نوعی کوچک‌تر است.'


*********
نیک جیمز٬ سردبیر مجله سینمایی 'سایت اند ساوند' در گزارش خود از جشنواره کن فیلم را اثری 'مأیوس کننده' خوانده است. اما منتقد ارشد روزنامه اسپانیایی 'ال پاییس'، کشوری که تهیه کننده فیلم آینده فرهادی خواهد بود، نقدی ستایش‌آمیز بر 'فروشنده' نوشته است.
وی در سایت روزنامه گاردین، نقدی از پیتر بردشاو منتقد اصلی روزنامه منتشر کرده است و به فیلم سه ستاره (از پنج ستاره) داده که در بین فیلم‌های اخیر فرهادی که از همه با چهار یا پنج ستاره استقبال شده بود کم‌ترین است.


*********
بردشاو ظرایف کار فرهادی در مقایسه‌های سینمایی او بین نمایشی که به روی صحنه برده شده و زندگی حقیقی بازیگران را می‌ستاید. او همچنین اشاره کرده است به مضامین مشترکی که تصادفاً چند فیلم اصلی این دوره از جشنواره کن (مانند فیلم‌های تازه برادران داردن و کریستین مونجیو) را با 'فروشنده' پیوند می‌دهد، مضامینی مثل تجاوز و رابطه طبقه متوسط با جرم‌های پنهانی که به مرور آشکار می‌شود.


**********
اوئن گلیبرمن در سایت سینمایی 'ورایتی' بازی‌ها را تحسین می‌کند: 'شهاب حسینی هم مثل یک شوالیه در درونش برای کنترل مطلق تلاش می‌کند. ترانه علیدوستی نسخه ایرانی و اندوه‌زدۀ ماریون کوتیار است. اما بهترین بازی متعلق به بابک کریمی است که در نقش آدم هیچ‌کاره‌ای که تمام مصائب فیلم را به وجود می‌آورد می‌درخشد. اول فیلم یا به او بی‌اعتنا هستید یا با تحقیر نگاهش می‌کنید، اما بعد از بیست دقیقه شاید شما را به گریه بیندازد.'


*********
دبرا یانگ، از مدافعان نام‌آشنا و قدیمی سینمای ایران در 'هالیوود ریپورتر' طراحی صحنه کیوان مقدم را ستوده است و آن را در کاری موفق در حیطه فضاهای آشنای فرهادی خوانده است.


********
 محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در انتخابات مجلس دهم نیز در پیامی به این مناسبت نوشت: هنرمندان میهنم؛ جناب آقایان اصغر فرهادی و شهاب حسینی
افتخار آفرینی برای سرزمین و مردم نجیبمان در هر شکل و هر موقعیت قابل ستایش و تکریم است.
عارف افزود: در شبی که دلهای مردم این سرزمین با نور منجی موعود شاد بود ، دریافت جوایز جشنواره کن این شادی را دوچندان کرد. خداوند بر عزتتان بیافزاید.


***********
پرویز پرستویی: خوشحالیم که پرچم سینمای ایران بالاست
پرویز پرستویی بازیگر نام آشنای سینمای ایران نیز در پیامی اینستاگرامی نوشت: آقای فرهادی عزیز ؛تبریک ، تبریک ، تبریک ؛ خدا را شکر که سینمای ایران شما را دارد.
پرستویی افزود: شهاب عزیز امشب دل اهالی سینمای ایران را شاد کردی. با تمام وجودم به تو تبریک می گویم چرا که این جایزه برازنده تو است. و درود بر اصغر فرهادی عزیز که باعث شکوفایی سینمای ایران است.
پرستویی خطاب به ترانه علیدوستی نیز نوشت: ترانه عزیز ، اگرچه ما در ایران فیلم را ندیدیم اما اخبارها نشان دهنده بازی درخشان شما هم هست . مهم این است که تیمتان برنده شده و ما هم خوشحالیم که سینمای ایران پرچمش بالاست . درود بر همه شما که خوش درخشیدید.


*******
بهرام رادان بازیگر سینما نیز در پیامی نوشت: امشب شب بزرگی برای سینمای ایران است. نمی دانم از شدت خوشحالی و طپش قلب خواب به چشمانم بیاید یا نه ؛ فقط خوشحالم که فرهیختگان سینمای کشورم با طمانینه و گامهایی استوار ، ثابت کردند که سینما زنده است.
رادان افزود: برای کسانی که می خواستند سینما بمیرد و مدام فریاد سینما مرده است سر می دادند از بارگاه خداوند طلب صبر دارم و به قول شهاب عزیز، الهی شکر .


************
حبیب رضایی از سینماگران کشورمان نیز در پیامی خطاب به شهاب حسینی نوشت: شهاب خوش یمن آسمان ما بودی حالا ستاره ای ثابت بر مدار هنر این مرز و بوم شدی . به دورها نگاه کن که هنوز تا رسیدن به افق پر عیار ذات زلالت ، منزلگاه بسیار داری - اگر رسیدن بخواهی که می دانم نمی خواهی. اصل افتخاری ، حسینی.


********
حسن فتحی کارگردان سریال «شهرزاد» نیز نوشت: باز هم شاهکاری دیگر و افتخاری دیگر از اصغر فرهادی موجی از شادی را بین مردم ایران به راه انداخت و نام سینمای ایران را در جهان پر آوازه کرد.

فتحی افزود: این پیروزی تاریخی را به مردم سرزمینم ، اصغر فرهادی عزیز کارگردان خوشفکر سینمای ایران و شهاب حسینی عزیزم بازیگری که همیشه در یادها می ماند تبریک عرض می کنم.


*********
رضامیرکریمی مدیر عامل خانه سینمای ایران در پیامی نوشت: اصغر فرهادی و شهاب حسینی عزیز ؛ به نمایندگی از خود و جامعه اصناف سینمایی ایران موفقیت رشک برانگیزتان را در کسب جوایز پر اعتبار جشنواره کن به شما عزیزان و گروه سازنده فیلم افتخار آفرین «فروشنده» تبریک می گویم و روزگاری پر از سربلندی را از خداوند بزرگ برایتان آرزو دارم.


***********
پژمان بازغی دیگر بازیگر سینمای ایران نیز در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: تبریک و شادباش؛ باورم بود که سینمای ایران بر قله های زرین سینمای جهان خواهد درخشید. شهاب عزیزم ، اصغر فرهادی عزیزم ممنونم که به باور من رخت اتفاق افتادن پوشاندید ؛ ملت ایران سپاسگزار شما است.


**********
حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره انتخاب شهاب حسینی و اصغر فرهادی به عنوان بازیگر و سینما گر برتر در جشنواره کن گفت: از ورود برخی فیلم های ایرانی در جشن کن خوشحال و استقبال می کنیم که محصولات سینمایی ما در جهان می درخشد.خوشحالیم که هنرمندان ایرانی درجهان حرفی برای گفتن دارند و درچرخه بین المللی قرارمی گیرند.

معاون وزیر ارشاد گفت: فیلم های ما باید دارای ارزشهای ایرانی اسلامی باشد. باید با تولید فیلم های بهتر فیلم های خودمان را به جهان عرضه کنیم.

وی افزود: نگاه غربی ها به کشورهای جهان سوم نگاه برتری جویانه است وخودشان را همواره برترجلوه می دهند.


********
علی دایی که در پیام خود نوشت: افتخارى بزرگ براى سینماى ایران ، دل یک ملت را شاد کردید ، خسته نباشید به هنرمندان بى بدیل.


**********
باشگاه استقلال: جامعه طرفداران باشگاه استقلال از موفقیت بزرگ شما در یکی از معتبرترین جشنواره های سینمایی جهان به وجد آمده است. صمیمانه ترین تبریک ها را از طرف همه آبی های ایران پذیرا باشید.

 
کلمات کلیدی : جشنواره کن، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی+اصغر فرهادی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۴۱:۳۹
دمشون گرم که باعث افتخارمون میشن (3720128) (alef-13)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۵۴:۵۱
احتمالا ریسس سازمان سینمایی بیانیه خواهد داد, این جایزه, را از دستاوردهای برجام و تغییر نگاه جهان, به ایران!!! بعد از برجام خواهد دانست!!! (3720161) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۳۶:۴۹
جای تعجب است که انتقادی از پوشش بازیگران که از قبل ناهنجارتر شده و یا نمایش فیلم‌های روی پرده سینما که فرهنگ خانواده ایرانی را نشانه رفته دیگر شنیده نمی‌شود. (3720670) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۴۱:۲۶
کاری که شهاب حسینی با شکرکردن خدا انجام داد چنان اثری روی جوانها داره که هزاران ساعت برنامه های دینی تلویزیون ما نتونسته انجام بده (3720282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۴۹:۱۳
وزير ارشاد - رييس جمهور - و صدا و سيما كى تبريك ميگويند .......
يادمان باشد گاهى اوقات يك هنرمند كارى ميكند كه يك ارتش يا ايدئولوژى نميتواند .........
قدردان هنرمندانمان باشيم . (3720693) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۴۲:۳۷
بهانه ایران هراسی,رسانه های غربی,جور شد!!!!! (3720136) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۴۳:۰۲
الان اگر به ده نمکی جایزه داده بودند، تعطیل رسمی اعلام می کردید که!
همه چیز را سیاسی کنید.
همه چیز را خودی و غیر خودی کنید.
کجای دنیا به دلیل تفکر متفاوت اینقدر هموطنان دیگر را تحت فشار می گذارند؟! (3720290) (alef-13)
 
k
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۴۸:۱۶
عوامل این فیلم تصور میکنند که این جایزه را به لحاظ تکنیکال و فیلم نامه گرفته اند"!خوش خیالان!!! (3720149) (alef-13)
 
مرتضی
Estonia
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۵۷:۵۸
چقدر سیاه و منفی !!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3720164) (alef-13)
 
بينام
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۴:۲۷
براي شما متاسفم (3720184) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۱۸:۱۰
پس به نظر شما به چه لحاظی گرفته اند؟؟
یه دنیا فیلم رو تحسین کردند شما اومدی این کامنت میزاری. (3720219) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۲۹:۳۵
یه دنیا، منظور «وزارت خارجه آمریکا» هستش دیگه؟ (3720418) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۵۶:۱۸
چه ربطی به امریکا داره استاد! ؟ برو یکم دربارش سرچ کن جشنواره توی فرانسس استاد! از خداوند طلب تفکر براتون دارم (3720604) (alef-13)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۲۱:۳۲:۵۹
متفکر عزیز، این که وزارت خارجه آمریکا تبریک گفته میشه بگی چه معنی میده! بله می دونم که شما اروپا رو مثل کف دست می شناسید و ویزای شینگن دارید و ....
خلاصه ببخشید ما بی سواد عصر حجری هستیم. (3721051) (alef-13)
 
ا
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۱:۳۶
این جایزه ها سیاسی اگه نگاه کنی فیلم آرگو ،جدایی نادر از سیمین و همین فقط برای سیاست علیه ایران
ه (3723494) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۳۸:۲۲
آخه همه که مثل شما تیز نیستند!!! (3720275) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۴۶:۳۹
حسود هرگز نياسود (3720300) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۴۴:۵۱
شما تشریف ببرین تو غار زندگی کنین و با رفتنتون لطف بزرگی در حق جامعه میکنین (3720459) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۲۹:۵۲
خجالت آوره.. شما ایرانی هستی مثلا؟! (3720544) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۵۳:۳۳
پس آنهایی که تهیه کننده فیلمشان قطریست و برای شادی دل بیگانه فیلم میسازند ایرانی هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟ (3720598) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۳۳:۳۹
با خواندن تمام کامنت ها متاسفانه به این نتیجه رسیدم که یک شکاف عمیق بین ایرانی ها داره ایجاد می شه! ما مردم عجیبی شدیم..خوشحالی گروهی موجب اندوه گروه دیگه ست.. واقعا نمی دونم چه باید گفت!
به هر حال امیدوارم درتمام زمینه ها کشور عزیزمون زبانزد خاص و عام باشه (3720551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۵۴:۳۶
قول میدم شما نه فیلم رو دیدین و نه از تکنیک و فیلم سازی چیزی میدونید فقط منفی فکر میکنید. انتخال لطفا سانسور نکن (3720599) (alef-13)
 
Italy
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۸:۱۲:۳۴
از حسادت داری منغجر می شی ها . دل آدم به حال امثال شماها می سوزه که آدم گنده این ولی مثل یه بچه کوچولو حسادت می کنین . اینها نشانه اینه که بلوغ شخصیت پیدا نکردین و توی همون حال و هوای بچگی موندین . آخه تو که اصلا فیلم رو ندیدی ، فیلم نامه اش رو نخوندی و کلا هیچی ازش نمی دونی ، چطوری فهمیدی این فیلم از لحاظ تکنیکال !!!!!! خوب نیست ؟ حسود ! (3720733) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۵۲:۲۳
قریب به یقین,داوران اصلا فیلم را,ندیده اند!!!!!وزارت خارجه میزبان, سفارش دریافت جایزه را داده!همچنان که در جشنواره اسکار,هیچ سیاهپوستی,تا کنون جایزه, نگرفته!!!! (3720156) (alef-13)
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۳۲:۳۸
من توصیه میکنم شما قدری اطلاعاتت رو در مورد سینما بالا ببری

احتمالا مورگان فریمن رو میشناسی ؟؟؟همون سیه چرده ای که هیکل درشی هم داره !!!

فریمن بخاطر بازی در فیلم دختر میلیون دلاری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بوده و همچنین وی برنده جایزه یک عمر فعالیت هنری گلدن گلوب ۲۰۱۲ است. (3720430) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۴۸:۳۴
دنزل واشنگتن (3720462) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۵۹:۱۲
رنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 2006: جنیفر هادسون برای بازی در فیلم دختر رویاها .
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال 2006: فارست ویتاکر برای بازی در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سال 2004: مورگان فریمن برای بازی در فیلم عزیز یک میلیون دلاری
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال 2004: جیمی فاکس برای بازی در فیلم (Ray)
اینا یه تعداد از برندگان اسکار سیاه پوستن. دو ساله اسکار برنده سیاه پوست نداشته و به همین دلیل داره تو هیات داورانش تغییر ایجاد میکنه (3720713) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۵۸:۵۸
اگر در ابنده,یک دانشجوی ترم یک سینما از ایران جایزه اسکار و کن گرفت,زیاد تعجب نکنید,تجربه این چند ساله نشان داد که فقط کافیست ,دوربین به دست بگیرد, و مردمش را سیاه وافسرده نشان دهد!!!!" (3720167) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۲۴:۲۵
اتفاقا برعکس. تفکر غالب غرب نسبت به مرد خاورمیانه ای و مسلمان اینه که به خاطر ناموس و غبرت دست به هر جنایتی میزنه. تو این فیلم برعکس مرد روشن ایرانی رو نشون می ده که تنش های وارد به اون رنگ و بوی جهانی داره. یعنی حتی اگه نقدها رو بخونید همه نوشتند که نشون می ده یک "آدم" چه زور تحت فشار روانی رفتار غیر منتظره نشون می ده و نه یک "مرد خاورمیانه ای"
موضوعی جهانی که هر کسی در دنیای درونی خودش می تونه محتمل باشه براش با رنگ و بوی نمایش طبقه متوسط ایرانی. دیگه بهتر از این چی خواین شما (3720405) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۹:۳۸:۵۴
اولا که جامعه ما از مشکلات زیادی رنج می برد و این یک حقیقت است و سیاه نمایی نیست! دوما یک درام خانوادگی چه ربطی به جامعه و سیاه نمایی دارد؟ این همه فیلم در دنیا موضوعات قتل و جنایت و جدایی را از کشورهای مختلف نشان می دهند آیا شما چنین نتیجه ای می گیرید؟ این مسائل مربوط به کل جامعه بشری است و ربطی به سیاست ندارد! (3720847) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۹:۴۲:۲۶
حالا شما یه فیلم بساز بفرست اگه جایزه گرفتی بعد بیا ادعا کن (3720856) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۷:۰۶
لباس خانم ترانه خیلی قشنگ (3720188) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۷:۴۶
ای کاش آقای فراستی هم تبریک میگفتند (3720191) (alef-13)
 
ج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۸:۵۲
حکایت این جوایز,مانند همان نشان سفارت فرانسه است که به بعضی هنرمندان ایراند داده شد و ان ها هم خوشحال!!،!!بعدا مشخص شد که با رشوه,به حدود 100 شاهزاده سعودی هم داده شده بود"!!!!! (3720195) (alef-13)
 
حر وراوینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۰۹:۴۳
خانم یا آقای k :
گرت عیب جویی بود در سرشت
نبینی ز طاووس جز پای زشت
کمی مثبت اندیش باش (3720202) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۲۹:۵۴
کلن ما ایرانیها اخر ادعاییم ولی پاش که برسه عین کشورهای جهان سومی غرور و افتخار ملیمون را به یک مسابقه یا یک فیلم ربط میدیم
تا حالا دیدین المانیها از برد فیلمشون شادی کنن (3720245) (alef-13)
 
ا.ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۰۳:۰۵:۱۷
شما هم تا حالا ديديد آلماني ها اينقدر از برد فيلمشون ناراحت و عصباني بشن؟ (3721468) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۳۵:۲۰
الان اینا که از موفقیت و افتخار آفرینی هموطنشون ناراحتن مثل چندتا کامنت بالا، دقیقا چی میگن؟!
واقعا ایرانی هستی؟
اصلا میشه بگید کلا در زندگی دنبال چی هستید و کی هستید؟!
مگه میشه آدم از بالا رفتن پرچم کشورش توسط هموطنش ناراحت بشه؟!
خدایا به تو پناه میبریم ازین جماعت (3720260) (alef-13)
 
محسن
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۴۸:۳۳
باشگاه استقلال؟؟؟؟؟؟؟؟
حتما فکر کردن چون پیراهن آقای فرهادی در روز اول جشنواره آبی بوده، استقلال جایزه رو برده (3720305) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۵۶:۳۶
سینمای ایران وقتی احیا می شود که از بازار چند ده میلیاردی یک میلیارد هم سهم ایران باشد (3720335) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۵:۰۴:۰۸
سینمای ایران با یک فیلم احیا نمی‌شود. ذوق زدگی نویسنده از همین عنوان کاملا مشخص است! (3720354) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۲۹:۲۵
شوی مضحک کن و شوهای مشکوک مشابه ، سناریوهای تخریب گر و ویرانگر فرهنگی در غالب عوام فریبانه ی جشنواره است و عامل دلدادگی و وادادگی و نفوذ سیاسی و فرهنگی است و شایسته ی تقبیح است ، نه تشویق و ترقیب . (3720543) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۳۹:۵۱
فیلم رو ندیدم ولی بقین دارم جایزه شهاب حسینی صرفا به خاطر بازی اش بوده چون واقعا هنرمند توانایی (3720566) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۶:۵۱:۰۸
نمیدونم نحوه تهیه اخبار الف به چه صورت هست، به هر شکل، برای افکار مختلف شما خبر دارید. ولی خدایی، اسکار خیلی رویداد مهمی برای ما باید حساب بشه؟ چشم ما مونده به محل تجمع افرادی که سر دسته اشاعه گناه هستند و ریشه های فساد در سینما و زندگیشون در تاریخ سابقه نداره، حالا با خوشحالی بگیم نقش بازی کردن بازیگر مارو پسند کردن؟! اون هم در اون محیط؟
آقای حسینی بازیگر توانایی هست، ولی جایی که بجای رضای خدا، رضای دشمن خدا باشه، نه رفتن داره، نه جایزه ش تجلیل داره. اونها تایید بکنن فلانی خوبه یا بده، به درد خودشون میخوره. کما اینکه تایید هم نمیکردن، در توانایی آقای حسینی تردیدی نبود.
مشکل زرق و برق دنیایی هست، که اکثر مردمو جذب خودش میکنه و میشه تیتر یک خبری! با چندین لینک و توضیحات!
اگر احدی از صالحین خلق خدا همچین چیزیو مایه افتخار دونستن فبها! اگر نه، یه تجدید نظر در انتشار اخبار بکنید. (3720591) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۲۰:۵۰:۵۵
اصولا شما خوبی وهمه بد !!! چرا در قضاوت جای خدا نشستید ؟!چند در صد مطمئنی اون هنرپیشه ای که از نظر شما منحرفه از توی مدعی پیش خدا عزیز تر نباشه ! (3720937) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۲۱:۰۱:۲۶
یعنی 6 ملیارد جمعیت دنیا هیچی از انسانیت نمی دونند فقط 80 ملیون ایرانی میدونند؟ دیدتون رو وسیع کنید، خوبه دم از فطرت انسانی می زنید، چرا همه چیز رو سیاه می بینید؟ یعنی خدای ما خدای اونها نیست؟ (3720964) (alef-13)
 
تعجب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۰۱:۱۴
عجب اینکه ضربا زورا فیلم رابه جشنواره راه دادند
ولی یه اشتب کردند
اینکه شهاب گ.فراهانی نیست ...
واصولاشهاب حسینی فردوطن دوست وباغیرتیه... (3720610) (alef-13)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۰۷:۴۵
هزاران هزار بارخداکنه همه اتفاقات همان چیزهایی باشد که میبینیم و می شنویم ، اما متاسفانه تاریخ دنیا خصوصا قسمت مربوط به کشورهای جهان سوم و درحال توسعه غیر از این را نشان داده و میدهد (3720624) (alef-13)
 
alireza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۲۰:۲۱
مگه کیارستمی فیلم ساخت نخل طلا برد سینمای ایرانو احیا کرد وتو سالی که جدایی تو جشنواره فجر به نمایش در امد از ان سال به بعد همه پریدن ی فیلم مثل جدایی بسازن نزدیکشم نشدن بعد میگفتن چرا مردم سینما نمیان /ان خوش خیالهایی که با بلیط 10 تومنی فیلم پر فروش دارن ولی مخاطب زیادی ندارن قابل توجه دوستان فیلم کلاه قرمزی دهه 70 3 میلییون ونیم بیننده داشت نهایت بیننده مثلا فیلم پر فرمش سالوادور بزور دو میلیون بیننده یعنی چی یعنی سینما به ف... رفته (3720638) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۷:۳۷:۰۲
من هم به نوبه خودم به سیمین و نادر تبریک میگم (3720673) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۸:۵۹:۲۳
شهاب حسینی و اصغر فرهادی پر افتخارترین شب سینمای ایران را رقم زدند. آدم‌هایی که بیست سال فرصت داشتند تا از کف حرفه‌شان به سقف برسند، و برخلاف بیشتر آدم‌های حرفه‌شان در همان کف جا خوش نکردند، غر نزدند، بهانه نیاوردند، به زمین و زمان بد نگفتند، منتظر بهبود اوضاع نماندند، گناه را گردن این و آن نینداختند و یکی از هزاران نشدند. آن‌ها فقط یک کار انجام دادند، و آن یک کار را «درست» انجام دادند: قدم برداشتند و به پیش رفتند. بیست سال، هر روز یک قدم به پیش.
این جایزه بسیار خوشحال‌کننده است؛ اما خوشحال‌کننده‌تر آن است که داستان‌های قدیمی ایرانی با تم «نمی‌شود» کم‌کم دارد رنگ می‌بازد. حالا بسیاری از ما دریافته‌ایم که رسیدن به مقصد تنها یک راه دارد: به پیش رفتن. آرام، شکیبا، منطقی. این بزرگ‌ترین جایزه‌ای است که شهاب حسینی و اصغر فرهادی به همه‌ی ایرانیان تقدیم کردند (3720789) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۹:۳۹:۲۱
از میان به و بهتر کدام را انتخاب کنیم؟
---
تصویر نقطه های تاریک که بیگانه از یک فرهنگ به این فرهنگ نفوذ می کنند با به کار گیری هنرهای انتقادی سازنده برای پاکسازی آن فرهنگ از آلاینده ها ، بسیار نیکو و پسندیده است ؛ و لی هنگامی که یک کشور و فرهنگ اصیل و پویای آن در معرض تهاجم فراگیر دشمن و خصم و رقیب قرار می گیرند ارائه ی تصاویر نقاط نورانی فراوان موجود در آن فرهنگ برای کاستن از فشارهای تهاجم با رویه ی هنری خرد گرای خلاق که بتواند پذیرش و گسترش نقاط نورانی را تشویق کند بسیار نیکو تر است اگر چه بعید به نظر می رسد این رویکرد اخیر مشمول لطف چنین جایزه دهندگانی بشود. (3720849) (alef-13)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۲۰:۳۳:۳۲
صرف نظر از ارزش هنری این کار و این مدالها که واقعا به جای خود تقدیر دارد تأسف و انتقاد خودم را به پوشش خانم علیدوستی به عنوان یک زن معرفی شده از ایران اعلام میکنم.
جو گیر نمیشویم و به خاطر تشویق بیگانگان دست از معیارها و استانداردهامان بر نمیداریم.
چرا بانوی سینمایی ایران حجابی غیر استاندارد را در بین بیگانگان به نمایش میگذارد؟ این پوشش ناقص موی سر و باز بودن کامل گردن و بعضا ساق دستها نامناسب بود اسلامی نبود ایرانی نبود و اگر رعایت میشد از شأن و ارزش کم نمیشد که بر عکس بر آن میفزود.
نگاهی به پوشش دختر اردوغان در عروسی بیندازیم که تمامی آنچه ما ادعا داریم او رعایت کرده است.
هنرمندان عزیز ایران، ورزشکاران و هر کسی که به هر طریقی مشهور میشوی بدان که مسئولیت بزرگتری را هم بر عهده میگیری که اگر بتوانی انجامش بدهی بسیار بالاتر میروی و اگر نتوانی صدبار از گمنام بودن بدتر است. (3720909) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۵:۴۹:۲۸
پاسخ به نظر شمارهک(3720909) (alef-13) در باره ی خبر:/واکنش‌های جهانی به جایزه فرهادی و شهاب حسینی/ سینمای ایران احیا شد/ در پایگاه خبری الف/ سه شنبه04/03/1395
---
خود را سرزنش کنیم؟؟؟!!!
---
رفتار خانم علی دوستی نسبت به پوشش خود در جشنواره سینمایی کن سال 1395 ( ه . ش ) ریشه در ناتوانی یا ضعف متولیان آموزش و تبلیغ دین در زمینه ی درست و علمی جای انداختن ارزشهای دینی در دلها و وجدانها است؟؟؟!!!
البته این رفتار ناهنجار بعلاوه ناتوانی و ضعف مذکور بعلت سکوت یا همکاری یا تشویق متولیان نظارت بر سینمای ایران رفته رفته در درون نیز به نهادینه شدن در سطح جامعه راه می یابد که می باید با منطق علم و بازگشت اصولی به فرهنگ جامع دین داری قرآنی و مدد جویی عالمانه از این فرهنگ تابان چاره جویی و در حد امکان درمان شود. (3722449) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۲۱:۱۱:۵۳
اقایی که نوشتی تا به حال المانیها واسه فیلم شادی نمیکنن . مردم المان واسه برنده شدن در یورو ویژن چند سال قبل که به مراتب کمتر از کن ارزش داره یه شب تا صبح تو خیابان حرکات موزون میکردن . این چیزها در همه کشورها هست و طبیعیه و خیلی هم خوبه (3720989) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.