توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473985
تولید روزانه نفت آزادگان جنوبی به ۱۶۰ هزار بشکه می‎رسد
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
معاون قائم مقام مجری طرح آزادگان جنوبی گفت:با برداشت ۱۶۰ هزاربشکه نفت در روز از منظقه غرب کارون می توان گفت که روزانه حدود ۲.۵ میلیون دلار درآمد زایی شکل گرفته است.

به گزارش شرکت ملی نفت ایران، مجید نجاریان با بیان این که در میدان آزادگان شمالی برای رسیدن به ۳۵ هزار بشکه نفت در روز در قالب قرارداد بیع متقابل و طی مدت ۳ سال ۵۶۵ میلیون دلار هزینه شده است، گفت: ما در میدان آزادگان جنوبی با صرف یک پنجم هزینه تعیین شده، تنها کمتر از ۵ ماه ۴۰ هزار بشکه به میزان تولید نفت این میدان اضافه کردیم.

وی با اشاره به این که از اواسط آذر ماه سال گذشته تا کنون ۱۹ حلقه چاه جدید در این میدان حفر شده است، عنوان کرد: از ۴۰ هزار بشکه نفت افزوده شده به حجم تولید این میدان، ۸۰۰۰ هزار بشکه به همراه مقادیر دیگر نفت خام وارد کلاستر شمالی شده و سپس به کارخانه جفیر می رود و حدود ۳۰ هزار بشکه از آن نیز به وسیله خط لوله ۳۲ اینچی به کارخانه می رسد.

نجاریان با بیان این که تمام کارها از جمله نصب خطوط لوله، حفر چاه ها، مراحل اسیدکاری، استقرار تاسیسات سرچاهی و غیره به پایان رسیده است، افزود: اکنون تنها به یک Shot down حداکثر ۳ ساعتی نیاز است تا برنامه کنترلی کارخانه را که مورد بازبینی قرار گرفته اند، بارگذاری شود و ۴۰ هزار بشکه وارد کارخانه شود.

این مقام مسئول با تاکید بر تلاش بی وقفه و شبانه روزی متخصصان و کارشناسان میدان آزادگان جنوبی، افزود: با این حساب روزانه حدود ۲.۵ میلیون دلار درآمد زایی شکل گرفته است.

نجاریان با تاکید بر این که میدان آزادگان جنوبی تا پایان سال جاری به تولید ۱۶۰ هزار بشکه ای نفت خام می رسد، در خصوص برنامه های آتی گفت: قرار است طی مدت زمان ۲ الی ۳ ماه، ۱۲ چاه دیگر در محدوده منیفولد ۲ (Manifold ۲)  حفر شود که از این تعداد چاه روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت به حجم تولید این میدان افزوده می شود.وی ادامه داد: همچنین قرار است در جنوب میدان ۱۳ حلقه چاه وارد مدار کنیم که در نهایت روزانه ۲۸ هزار بشکه افزابش نفت خام خواهیم داشت و نیز با آوردن طرح Skid mounted هم روزانه ۵۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خام این میدان افزوده می شود.
 
کلمات کلیدی : تولید نفت + نفت ایران + میدان نفتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.