توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389457
ورود نفت جدید ایران به بازارهای جهانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۲
مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران از بهره‎برداری از پایانه جدید و نوع جدید نفت صادراتی ایران تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش ایرنا اکنون میزان تولید نفت ایران به ۳. سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان امسال به چهار میلیون بشکه افزایش یابد؛ همچنین میزان صادرات در مردادماه به دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

قرار است سهم اصلی در افزایش تولید و صادرات نفت ایران را میدان های مشترک غرب کارون داشته باشند؛ درغرب کارون پنج میدان مشترک آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی واقع شده است که با توجه به مشترک بودن با میدان های نفتی عراق جزو اولویت های اصلی توسعه قرار دارد.

با تکمیل توسعه بخش هایی از این میدان ها، تولید آنها افزایش یافته و با حجم نزدیک به ۳۰۰ هزار بشکه روانه بازارهای صادراتی می شود.

اکنون بخشی از میدان های این منطقه به تولید رسیده است و حتی نفت آنها صادر می شود اما هنوز نفت تولیدی با عنوان تجاری «غرب کارون» نامیده نشده و همراه با سایر نفت های تولیدی کشور صادر می شود.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پس از افزایش تولید نفت از میدان های غرب کارون تا پایان سال ۲۰۱۶میلادی، قرار است عنوان نفتی (گرید) «غرب کارون» به طور رسمی معرفی شود.

به گزارش وزارت نفت به نقل از خبرگزاری انگلیسی «رویترز»، ایران انتظار دارد ساخت یک خط لوله و یک پایانه جدید برای صادرات نوع جدید نفت خام صادراتی را تا پایان سال جاری میلادی (دی ماه) تکمیل شود.

«سیدمحسن قمصری» مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت، دیروز (دوشنبه) اعلام کرد ساخت تاسیسات پایانه جدید نزدیک جزیره خارگ در خلیج فارس پیش از پایان سال جاری میلادی تکمیل و برای صادرات نفت خام نوع غرب کارون ایران آماده می شود.

وی گفت: پس از تکمیل (خط لوله و پایانه)، می‎توانیم این نوع نفت خام را تفکیک و صادر کنیم.

به گفته مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت، میزان اولیه تولید نفت خام نوع غرب کارون، ٣٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود که سبب می‎شود این نوع نفت خام، نقشی مهم در رشد صادرات ایران داشته باشد.

قمصری همچنین از آمادگی ایران برای افزایش تولید روزانه نفت خود به چهار میلیون بشکه در روز خبر داد و گفت: به محض آنکه تولید ما به سطح پیش از تحریم باز گردد، آماده مذاکره درباره سطح تولید خواهیم بود.

مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران افزود با وجود تثبیت سطح فروش نفت ایران به آسیا، صادرات روزانه جمهوری اسلامی به اروپا در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) به ٥٠٠ هزار بشکه می‎رسد.

قمصری اعلام کرد ایران بدون نیاز به تاسیسات ذخیره‎سازی شرکت خط لوله نفت سومد (از دریای سرخ به مدیترانه) در مصر می‎تواند به صادرات نفت خود به اروپا ادامه دهد‎ اما همچنان برای استفاده از این خدمات با این شرکت مذاکره می‎کند.

وی بدون ذکر جزئیات بیشتر گفت با توجه به افزایش استفاده از گاز مایع (سی.ان.جی) برای سوخت خودرو، نیاز ایران به واردات بنزین در سال جاری میلادی کمتر شده است.

به گفته مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت، برای پاسخگویی رشد چشمگیر تقاضا، صادرات نفت کوره ایران در سال جاری میلادی افزایش یافته است.
 
کلمات کلیدی : نفت+بهای نفت+ نفت ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.