نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432953
عباس عبدی در گفتگو با الف:
مشکل این است که شیوه حل اختلاف را بلد نیستیم / زمان انتخابات به نوعی زمان حساب کشی نیروها از یکدیگر است
بخش سیاسی الف، 19 دی 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۰
این تحلیل گر اصلاح طلب درباره جدال های لفظی بین روسای قوای مجریه و قضائیه گفت: در اختلافات اخیر اگر دستگاه قضایی درخواستهایی داشته که قابل تامین بوده و دستگاههای اجرایی برآورده نکرده اند باید آنها را به صورت شفاف، مکتوب و دقیق منتقل کند و اگر پاسخی نگرفت در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

عباس عبدی، روزنامه نگار و تحليلگر اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد اختلاف قوا و در پاسخ به سوالی مبنی براینکه عده ای اعتقاد دارند كه مسایل و مشكلات بین قوا نباید علنی شود، در مقابل برخی هم معتقدند كه باید این اختلافات شفاف شود، گفت: به نظر بنده شفاف شدن اختلافات نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم ضروری است. در هر حال این اختلافات وجود دارد و فصل الخطاب و داور نهایی نیز مردم هستند. به همین دلیل باید از آنها مطلع باشند. ولی مساله نحوه شفاف شدن و طرح اختلافات است. با اظهارات شفاهی و غیر دقیق و به اصطلاح گتره‌ای نه تنها راه بجایی نمی‌بریم که بدتر هم می‌شود.
 
وی تصریح کرد: در همین اختلافات اخیر اگر دستگاه قضایی درخواستهایی داشته که قابل تامین بوده و دستگاههای اجرایی برآورده نکرده اند باید آنها را به صورت شفاف، مکتوب و دقیق منتقل کند و اگر پاسخی نگرفت در اختیار افکار عمومی قرار دهد. نه این که رییس قوه بدون هیچ مستندی که قبلا ارایه شده باشد دیگران را خطاب قرار دهد.
 
این تحلیلگر اصلاح طلب در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا آسیبب‌های اجتماعی با اختلاف میان سران قوه در جامعه بیشتر نمی شود و صدمات جدی به كشور وارد نمی كند، افزود: همانطور که عرض کردم اگر موارد درست و دقیق و مستند طرح شود به نفع جامعه است ولی اگر کسی که مطلب حقی هم دارد آن را غیر دقیق طرح کند به ضرر جامعه است. در واقع یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی ما این است که شیوه حل اختلاف را بلد نیستیم و تا وقتی این شیوه را بلد نیستیم هیچ اختلافی را نمی توانیم حل کنیم.

وی تاکید کرد: با این شیوه طرح اختلافات یقیناً مشکلات بیشتر می شود. یک معیار مهم حل اختلاف بیان حقوقی است که دستگاه قضایی و مسئولین آن باید از طریق بیان و رفتار خود به جامعه آموزش دهند ولی متاسفانه در بیان دست اندرکاران این قوه کمتر چنین بیانی را شاهدیم. استفاده از ادبیات سیاسی و احیانا تهدید و بگم بگم در این قوه مثل زهر برای اعتبار آن است و مردم را هم به همین نوع ادبیات عادت می دهد.

عبدی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چه راهكاری برای كنار گذاشتن این اختلافات دارید، گفت: اختلافات همیشه بوده و هست. پوشاندن آنها هم مثل پنهان کردن زباله زیر فرش است. بهترین راه بیان منطقی آنها است. بیان حقوقی و با ادبیات غیرجنجالی نیاز امروز جامعه ما است. باز هم تاکید می کنم ورود دستگاه قضایی به مجادلات سیاسی آن را تضعیف می کند اگر این دستگاه بر اساس قانون عمل کند هیچ ابایی از شفافیت نخواهد داشت.

وی در مورد اینکه باتوجه به شرایط اقتصادی كشور، بهتر نیست سران قوا به جای پرداختن به دعواهای میان خود، به مشكلات اصلی كشور بپردازند، خاطرنشان کرد: اگر اختلافات خود را هم درست و حقوقی و در چارچوب نظام اداری و مقررات مطرح کنند این کار نه تنها ایرادی ندارد که به حل مسائل دیگر هم کمک می کند. ببینید الان در باره مسکن مهر دو نظر هست دولتی های سابق دفاع می کنند و فعلی ها آن را محکوم می کنند خوب چه ایرادی دارد که هر کدام گزارش مستندی در اختیار افکار عمومی قرار دهند و سپس هر تحلیلی دارند نسبت به آن انجام دهند.
 
این اصلاح طلب در پاسخ به سوالی مبنی برا اینکه آیا این اختلافات جنبه انتخاباتی دارد، تاکید کرد: ظاهرا طبق سنت سیاسی در ایران این موارد می تواند جنبه انتخاباتی داشته باشد ولی حتی اگر چنین هم باشد ایرادی ندارد زیرا در هر حال زمان انتخابات به نوعی زمان حساب کشی نیروها از یکدیگر است مشروط بر این که اولا درست مطرح شود، دوم این که دستگاه قضایی خود را وارد این مجادلات نکند.
 
کلمات کلیدی : اختلاف قوا، قوه قضاییه، عباس عبدی
 
آقابزرگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۴:۰۲
ظاهرا مشکل کشور این است که هیچ کدام از قوای سه گانه از شفاف سازی خوششان نمی آید در واقع زباله های زیادی در هر سه قوه زیر فرش پنهان شده که بعد از چند دهه بوی تعفن آن غیر قابل تحمل شده است. (4106726) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۱۱:۱۳
ققبول دارم (4106747) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۳۰:۰۷
جناحي بود
قبول ندارم (4106779) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.