نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465894
وزیر خارجه آلمان تماس تلفنی نتانیاهو را پاسخ نداد!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
وزیر امور خارجه آلمان در اعتراض به خودداری نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دیدار با او تماس تلفنی وی را پاسخ نداد. در این راستا رهبران احزاب سیاسی آلمان نیز اقدام نتانیاهو در عدم استقبال از وزیر امور خارجه کشورشان را به شدت محکوم کرده و آن را اقدامی اشتباه و غیرقابل قبول دانستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری الجزیره،‌ زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان تماس تلفنی بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر رژیم صهیونیستی را پاسخ نداد.

این اقدام گابریل در پاسخ به عدم استقبال نتانیاهو از وی در قدس اشغالی به دلیل بازدیدش از نهادهای حقوق بشری چپ‌گرا در اراضی اشغالی بود.

یک مسئول رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نتانیاهو دیدار روز سه شنبه خود با گابریل را به این دلیل لغو کرد که این مقام وزارت خارجه آلمان شرط نتانیاهو مبنی بر لغو نشستش با سازمان‌های "شکستن سکوت" و "بتسلیم" را نپذیرفت. این دو سازمان حقوقی منتقد به شهرک سازی‌ها و سیاست اشغالگری اسرائیل هستند.

وزیر امور خارجه آلمان با ابراز تعجب از این تهدید نتانیاهو گفت: طبیعی است که من با حقوقدانان و نمایندگان جامعه مدنی در سفرهای خارجی‌ام دیدار و گفت‌وگو کنم و بسیار متاسفم که کار به اینجا رسیده است.

شبکه خبری الجزیره این اقدام نتانیاهو را به منزله اهانتی دیپلماتیک در بالاترین سطح خود به ویژه در مقابل میهمانی چون وزیر امور خارجه آلمان توصیف و تاکید کرد، طی روزهای آتی شاهد پیامدهای این اقدام نتانیاهو خواهیم بود. به ویژه که این حرکت در شرایطی که روابط دو طرف برلین – تل‌آویو دچار بی‌ثباتی است، رخ داد.

برلین چند ماه قبل نیز در اعتراض به تصویب قانونی برای سرقت اراضی فلسطینی‌ها در کرانه باختری دیدار برنامه ریزی شده دو دولت را لغو کرد.

گابریل در سفرش به شهر رام الله در کرانه باختری با رامی حمدالله، نخست وزیر فلسطین دیدار و تاکید کرد، اصل راه حل تشکیل دو کشور تنها راه حل حقیقی و منطقی برای پایان دادن به درگیری‌ها و اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است.

وزیر امور خارجه آلمان در آن سفر فلسطینی‌ها را به وحدت و پایان دادن به اختلافاتشان دعوت کرد و گفت: نبود پارلمان و عدم برگزرای انتخابات در اراضی فلسطینی از مشروعیت آن در جامعه جهانی می‌کاهد.

رهبران سیاسی آلمان با انتقاد از نتانیاهو این اقدام او را گامی اشتباه و غیرقابل قبول خواندند.

احزاب ائتلاف حاکم در آلمان به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دو حزب مخالف سبز و چپ در این کشور این اقدام نخست وزیر رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

نوربرت روتگن، رهبر حزب مسیحی دموکرات حاکم و رئیس کمیته امور خارجه در پارلمان آلمان اقدام نتانیاهو را خطایی بسیار تاسف برانگیز از طرف اسرائیل توصیف کرد.

گرد مولر، وزیر همکاری بین‌المللی آلمان نیز اقدام نتانیاهو در برابر گابریل را محکوم کرد و گفت: حتی رهبران چین مذاکرات و گفت‌وگوی مسئولان دولت‌های خارجی بازدید کننده کشورشان ر ا با فعالان حقوقی پذیرفتند.

مولر افزود: در راستای اقدامات و تلاش‌هایی که برای تحقق صلح در خاورمیانه بر پایه راه حل تشکیل دو کشور انجام می‌شود باید مسئولیت‌های دو طرف درگیر را به آنها یادآوری کرد و اینجا باید موضعگیری دولت آلمان نسبت به این درگیری به روشنی ابلاغ شود.

ریناتا کونست، رهبر حزب سبز مخالف در آلمان با محکومیت شدید حرکت اخیر نتانیاهو گفت: لغو دیدار با وزیر امور خارجه یک کشور خارجی که از قبل برنامه ریزی شده بود، تنها به  دلیل دیدار وی با نهادهای حقوقی که موضعگیری‌های منتقدانه‌ای نسبت به آن دولت دارند، اصلا قابل قبول نیست.

کونست در ادامه از گابریل خواست، به هیچ شکل تسلیم فشارهای اسرائیل نشود.
 
کلمات کلیدی : وزیر خارجه آلمان+نتانیاهو+زیگمار گابریل
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۶ ۱۱:۰۶:۳۹
اي كاش به كلي با هم چپ كنند (4285522) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.