توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476036
رونق معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۱
تسنیم نوشت: معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در اردیبشت ماه امسال با افزایش حجم و ارزش معاملات در فرابورس همراه بود.

رصد معاملات انجام شده در مجموع تمامی بازارهای فرابورس در ماهی که گذشت نشان می‌دهد 8 هزار و 618 میلیون ورقه در 731 هزار دفعه به ارزش 40 هزار و 174 میلیارد ریال در این بازار جابه‌جا شد که حاکی از معامله روزانه 410 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و 913 میلیارد ریال است. به این ترتیب حجم و تعداد دفعات معاملات رشد 26 و 20 درصدی و ارزش آن کاهش 8 درصدی را تجربه کرد.

شاخص کل فرابورس نیز در روز انتهایی اردیبهشت در ارتفاع 927 واحدی قرار گرفت که حاکی از رشد 2 درصدی آیفکس در اردیبهشت و بازدهی نزدیک به 6 درصدی این نماگر از ابتدای سال بود. در این میان ارزش بازار فرابورس نیز از ابتدای سال با افزایش بیش از 4 درصدی همراه شد و به این ترتیب این متغیر بازار در آخرین روز معاملاتی ماه گذشته رقم بیش از یک‌ میلیون و 92 هزار میلیارد ریال را ثبت کرد.

در میان بازارهای فرابورس ایران هم در ماه گذشته تنها بازار پایه با افزایش همزمان حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات همراه شد، این در حالی است که بازار سوم افزایش حجم و سایر بازارها افت نسبی حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کردند.

همچنین در ماه گذشته معاملات انجام شده در مجموع بازارهای اول و دوم فرابورس حاکی از آن است 43 درصد از حجم و 28 درصد از ارزش کل معاملات را این دو بازار به خود اختصاص داده‌اند و در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز معامله 3 هزار و 31 میلیون سهم به ارزش 26 میلیارد ریال انجام شد.

بازار سوم نیز میزبان نقل و انتقال 100 میلیون ورقه به ارزش 100 میلیون ریال قرار گرفت که افزایش حجم معاملات این بازار را در مقابل کاهش ارزش آن نشان می‌داد.

این گزارش می افزاید: معامله 93 میلیون ورقه به ارزش 19 هزار و 203 میلیارد ریال نیز نتیجه دادوستدهای انجام شده در بازار ابزارهای نوین مالی است که به ترتیب حاکی از نقل و انتقال 18، 74 و 1.3 میلیون ورقه اوراق بدهی، صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسه در ماه گذشته است. ارزش این معاملات نیز به ترتیب 17 هزار و 315، 918 و 970 میلیارد ریال به ثبت رسید و در میان این سه ابزار تنها اوراق گواهی تسهیلات مسکن با افزایش حجم و ارزش معاملات همراه شد.

همچنین ارزش معاملات خرد بازار فرابورس شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME در ماه گذشته 13 هزار و 840 میلیارد ریال بود که گروه انبوه‌سازی با ارزش دادوستدی به میزان یک‌هزار و 690 میلیارد ریال بیشترین سهم از ارزش کل را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد.

پس از آن نیز گروه فلزات اساسی با معاملات یک‌هزار و 664 میلیارد ریالی جایگاه دوم را تصاحب کرد و در عین حال گروه‌های پیمانکاری صنعتی، اصلاعات و ارتباطات و شیمیایی‌ها در پله سوم تا پنجم قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش؛ از مهمترین رخدادهای اردیبهشت‌ماه برای بازار فرابورس می توان به قطعیت معامله عرضه یکجای 42.62 درصد از سهام کنترلی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رقاه در بازار پایه، عرضه عمده 28.4 درصد از اوراق اجاره شرکت واسط مالی اردیبهشت دوم در بازار ابزارهای نوین مالی و گشایش نمادهای اختیار خرید فولاد هرمزگان جنوب در بازار مشتقه اشاره کرد.
 
کلمات کلیدی : اوراق تسهیلات مسکن +فرابورس+ تسهیلات مسکن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.