توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431521
میزبانی مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری ساوه از خردسال‌ترین قربانیان اعتیاد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵
بسیاری از معضلات ناشی از اعتیاد مانند کارتن خوابی بسیار دردناک است، اما دردناک تر از آن‌ کودکانی هستند که بدون حق انتخاب و ناخواسته گرفتار اعتیاد می‌شوند و به جای طی کردن دوران خردسالی باید درد ناشی از دیر رسیدن مواد مخدر به بدن را تحمل کند، دردی که حتی برای بزرگسالان نیز غیر قابل تحمل است، زیرا نشانه‌های خماری تغییرات جسمی یا روحی دردآوری است که در صورت نرسیدن موادی که بدن فرد معتاد به آن عادت کرده است، احساس می‌شود.

‌‌به گزارش ایسنا،‌ مسئولان مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری ساوه از انتقال یک زن دارای اعتیاد به همراه دو فرزند خردسالش به این مرکز خبر دادند که دو فرزند سه ماهه و پنج ساله خود را نیز دچار اعتیاد کرده است.

وقتی وارد مرکز شدیم با زن 26 ساله مواجه شدیم که با بی‌حوصلگی و پریشانی از مصاحبه با ما طفره می‌رفت، البته یقینا این نگرانی به خاطر فرزندانش نبود، بلکه شاید به این دلیل بود که ساعت‌ها نتوانسته بود مواد مخدر مصرف کند و سختی‌های ترک اعتیاد در این مرکز او را آزار می‌داد.

با همکاری مددکاران این مرکز لب به سخن گشود و گفت: "ن ج" اهل یکی از استان‌های شمال شرق کشور هستم در سن 13 سالگی ازدواج کردم و اینک دارای سه فرزند هستم و شوهرم یک کارگر ساده و سالم است که هیچ گونه مواد مخدری مصرف نمی‌کند.

پس از ازدواج با شوهرم از طریق اطرافیان کم کم مصرف تریاک را شروع کردم و زمانی که فرزند اول خود را که هم اینک یک پسر بچه 7 ساله است را بزرگ کردم، مشکلی نداشتم، اما به فرزند دوم خود که اینک 5 ساله است، به دلیل بی‌حوصلگی از یک سالگی تریاک می‌دادم تا ساکت شود.

دختر پنج ساله ام (خدیجه) اینک حدود 4 سال است که معتاد است و هر روز باید یک وعده تریاک در چای حل کرده و به او بدهم چون در غیر این صورت با درد بسیار مواجه خواهد شد و پسر بچه سه ماهه‌ام(سلمان) نیز به همین این صورت و زودتر از خدیجه گرفتار اعتیاد شده است.

پدر این زن 26 ساله که  پس از تماس مسئولان مرکز پیشگیری از شهرهای شمال شرق کشور عازم ساوه شده بود، گفت: شغلم کشاورزی و دارای دو زن و هشت فرزند هستم که وقتی متوجه اعتیاد دخترم شدم، دو مرحله با انتقال او به کمپ سعی کردیم تا اعتیادش را ترک کند، اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای در برنداشت.

وی ادامه داد: حدود یک سال پیش دخترم به همراه خانواده توسط یکی از آشنایان به یکی از روستاهای ساوه آمد و از او بی خبر بودم. امیدوارم که این مرکز با وجود پزشک و مشاور و تجهیزات لازم بتواند زندگی دختر و فرزندانش را نجات دهد.

"سعید حکیمی" مسئول مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری ساوه نیز گفت: هم اینک فرزند سه ماهه جهت ترک اعتیاد در بیمارستان بستری است و خدیجه پنج ساله و مادرش نیز با مراقبت پزشک و مشاوران مرکز مراحل ترک اعتیاد خود را آغاز کرده‌اند.

"مصطفی احمدی" معاون خدمات شهری شهرداری ساوه نیز برطرف مسئله اعتیاد را موجب کاهش بسیاری از معضلات اجتماعی دانست و گفت: علاوه بر کاهش آسیب های اجتماعی، معتادان و کارتن خواب‌ها انسان بوده و نیازمند کمک هستند، لذا طرد کردن آنان از شهر و جامعه مشکلات حادتری را به وجود خواهد آورد.

وی ادامه داد: متأسفانه نوع نگاه جامعه و طرد معتادان از اجتماع عاملي مهم در سرخوردگي و گرايش بيشتر آنان در استعمال مواد مخدر است كه با فرهنگ‌سازي مناسب و مثبت‌انديشي مي بايست نوع ديدگاه‌ها به اين افراد را تغيير داد و نبايد آنان را بواسطه معتاد بودن از شركت در فعاليت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و جمعي محروم كرد.

احمدی افزود: بنابراین بايد محيط را براي بازگشت و سالم‌سازي آنان فراهم كرد و زمينه‌هايي كه باعث لغزش آنان مي‌شود را از فراروي آنان برداشت و با فرهنگ سازي مناسب زمينه را براي ورود نجات يافتگان اعتياد به اجتماع و همگرايي اذهان عمومي با آنها فراهم كرد .

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که شاید برای خیرین قدری سخت است که به معتادین و بویژه زنان معتاد کمک کنند، درحالی که با توجه به نقش مهمی که زنان در خانه به عنوان مادر و همسر و نیز در اجتماع ایفا می‌کنند، باید کمک‌رسانی به این قشر بیشتر باشد.

به گزارش ایسنا، مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری ساوه بهمن ماه سال 94 با حمایت شهردار ساوه و با  ظرفیت 200 نفر احداث و راه اندازی شد که این مرکز دارای سه بخش شامل مددجویان عادی، پرخطر و اطفال بوده و هر بخش آن دارای محل نگهداری مستقل برای زنان و مردان همراه با امکانات بهداشتی لازم است.

به طور میانگین نگهداری هر فرد برای این مرکز یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه در بر دارد که این میزان هزینه با مشارکت دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این موضوع تامین می‌شود.
 
کلمات کلیدی : اعتیاد + مصرف مواد + معتاد + شهرداری ساوه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.