توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439000
برنامه ششم توسعه حقوق مدیران را شفاف نمایش می‌دهد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «حساب‌های مالی در کشور شفاف نیست» گفت: برنامه ششم توسعه به گونه‌ای تدوین شده که در آن تمامی درآمدهای کارکنان دولتی و مدیران برای عموم مردم شفاف خواهد بود.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی‌بابایی در جلسه شورای شهر همدان، به ویژگی‌های برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: شفافیت، نظارت و پاسخگویی از ویژگی‌های اساسی این برنامه است به طوری که هیچ یک از برنامه‌های پیشین از چنین ویژگی‌هایی برخوردار نبودند.

وی ادامه داد: این برنامه بر اساس اولویت‌های کشور در 22 اولویت تدوین و برای آنها بسته‌های مختلف تعریف شده است.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات ضمانت اجرایی این برنامه را بر عهده خواهد داشت به طوری که هر بندی از این برنامه اجرا نشود مسئولان باید به دیوان محاسبات پاسخگو باشند.

نماینده همدان در مجلس با بیان اینکه «درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها 80 هزار میلیارد تومان بوده است» افزود: فقط 42 هزار میلیارد تومان این درآمد به حساب خزانه واریز شده که اگر برنامه‌های توسعه کشور بر مبنای شفاف سازی تدوین شده باشد چنین مشکلاتی مشهود نخواهد بود.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی بر اساس برنامه ششم توسعه باید تمامی حساب‌های کشور و هر آنچه مربوط به دارایی‌های دولت است را به صورت کاملا شفاف نمایان سازد.

حاجی بابایی در پاسخ به ایراد اعضای شورای شهر که چرا درآمدهای شهرداری باید به حساب خزانه ریخته شود، گفت: گر چه تمامی اعضای شورای شهر و شهردار قابل اعتماد هستند اما اساس وضع چنین قانونی صحیح بوده چرا که باید شفافیت‌های لازم در کشور وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه «کشور مشکل نقدینگی ندارد» افزود: در سال 91 درآمد دولت 104هزار میلیارد تومان بوده که در سال 94 به 204 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و 370 هزار میلیارد تومان نیز درآمد برای سال آتی پیش بینی شده است، بنابراین درآمد دولت سیر صعودی داشته اما باید اهرم نظارتی برای چگونگی کارکرد این درآمد وجود داشته باشد تا اقتصاد پویا شده و تولید و اشتغال رونق بگیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «اکنون 18 درصد اعتبارات عمرانی کشور بین استان‌ها توزیع می‌شود» افزود: در برنامه ششم توسعه میزان این اعتبارات به 30 درصد ارتقا یافته است.

حاجی بابایی با تاکید بر اینکه «جهت‌دهی برنامه ششم توسعه به سمت حل مشکلات شهرداری‌ها و مردم است» یادآور شد: در این برنامه دولت مکلف به ساماندهی سکونت‌های غیر رسمی، بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه شهر شده که با همکاری شهرداری‌ها این برنامه اجرایی خواهد شد.

وی به ارائه طرح جدیدی برای مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: باید فضایی فراهم شود تا از ظرفیت مردم نیز نهایت استفاده را ببریم.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه «فضای شهر همدان قابلیت تبدیل شدن به کلان شهر را دارد» افزود: برای توسعه شهر باید رینگ سوم شهر را آغاز کرد.

وی یادآور شد: با تعریف شهرک‌های مختلف در همدان شهرداری در حقیقت هزینه نمی‌کند بلکه از انجام این پروژه درآمدزایی خواهد داشت.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: با آغاز به کار رینگ سوم شهر، دیگر نیازی به پیگیری نمایندگان برای جذب اعتبارات به استان نخواهد بود چرا که اعتبارت به سوی کلان‌شهرها سرازیر می‌شود.

وی تاکید کرد: نمایندگان برای شهرهای کوچکی همچون جورقان و مریانج می‌توانند پیگیر جذب اعتبارات باشند اما شهر بزرگی همچون همدان جذب چنین اعتبارات اندکی کارساز نخواهد بود.

وی با بیان اینکه «واریز شدن درآمد شهرداری‌ها به خزانه قانون مناسبی است» افزود: در صورتی که شهرداری‌ها برای جذب این اعتبارت از خزانه مشکلی داشته باشند نمایندگان مجلس و دیوان محاسبات کشور ورود خواهند کرد.

نماینده همدان و فامنین در مجلس با اشاره به اینکه «کلان شهر شدن همدان مصوبه قانونی دارد» اضافه کرد: متاسفانه عملکرد این شهر همچون شهرهای کوچک است که لزوم پرداختن به رینگ سوم شهر احساس می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه «باید همایشی تشکیل شود تا در آن گردهمایی بایدها و نبایدهای شهر را مطرح کنیم» گفت: مسئولین شهر برای آغاز رینگ سوم شهر همت خود را به کارببندند و در هر مرحله‌ای با مشکل مواجه شدند نمایندگان می‌توانند کمک‌های لازم به آنها را ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه مصوب شد نماینده مردم همدان و فامنین مطالبات شهرداری همدان از سایر دستگاه‌ها را پیگیری کند و شورای شهر نیز نسبت به آغاز رینگ سوم شهر همت ویژه‌ای به کار ببندد.
 
کلمات کلیدی : مجلس + برنامه ششم توسعه + حقوق مدیران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.