نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368442
جنایت ۱۲ تیرماه سال ۶۷ چگونه رقم خورد؟
بخش سیاسی الف، 12 تیر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸
در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، ناو آمریکایی وینسنس، یک فروند هواپیمای مسافربری ‏ایران را در خلیج فارس هدف قرار داد و همه ۲۹۰ سرنشین آن را به شهادت رساند.این خبری بود که در زمان خودش با بهت فراوان از سوی رسانه‌‏های جهان منتشر شد.

بر اساس گزارش‏‌های تکمیل شده بعدی مشخص شد که در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، یک فروند هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، در پرواز معمولی برنامه‏ریزی شده ۶۵۵، از بندرعباس به مقصد دبی در حالی که هنوز سقف پرواز مورد نظر را به دست نیاورده بود بر فراز آب‏های سرزمینی ایران و در آب‏های اطراف جزیره هنگام، به دلیل شلیک دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس سقوط کرد و تمامی ۲۹۰ نفر مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنا،۱۱۸ نفر از این مسافران بی‏گناه، زن و کودک بودند. همچنین ۲۰ هندی، یک ایتالیایی، ۶ پاکستانی، ۱۳ نفر تبعه امارات و ۶ یوگسلاو نیز در میان مسافران هواپیما دیده می‌شد.

مروری بر جریانات پیش آمده، واقعیت این اقدام وحشیانه آمریکا را آشکار می‌کند:

یکشنبه دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ بندرعباس‏ هواپیمای ایرباس ۳۰۰ متعلق به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست و طبق برنامه پیش‏‌بینی شده، قرار بود این هواپیما با شماره پرواز ۶۵۵ با دویست و نود سرنشین (۱۵۶ مرد، ۵۳ زن، ۵۷ کودک ۲ تا۱۲ساله و۸ کودک زیر دو سال و ۴۲ نفر با ملیت‌های یوگسلاو، پاکستانی، هندی، عرب و ۱۶ خدمه پروازی) در ساعت ۱۰ صبح به مقصد دوبی پرواز کند.

ساعت ۹صبح (خلیج فارس) تعدادی از قایق‏‌های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مشغول گشت‏‌زنی ‏در جنوب قشم بودند، با تهاجم نیروهای آمریکایی مواجه شدند.

رزمندگان دریادل اسلام بلافاصله به مقابله با نیروهای آمریکایی مستقر در ناوها می‏پردازند. در جریان این درگیری، چند فروند چرخبال آمریکایی برفراز قایق‏های‏ تندرو به پرواز درآمده و به سوی آن‏ها شلیک می‏‌کنند. دلاورمردان سپاه اسلام، همزمان با مقابله با ناوهای آمریکایی به آتش چرخبال‌ها نیز پاسخ می‏‌دهند و در این درگیری یک فروند چرخبال آمریکایی مورد هدف قرار گرفته و به قعر آب‏های نیلگون خلیج‏ فارس سقوط می‏‌کند.

ساعت ۱۰ صبح (بندرعباس) هواپیمای جمهوری اسلامی ایران پرواز ۶۵۵ با ۱۵دقیقه تأخیر در ساعت ۱۰:۵ از برج مراقبت فرودگاه بندرعباس تقاضای پرواز کرد، مدت پرواز تا دوبی ۳۰ دقیقه و حداکثر ۱۴ هزارپا تعیین شد. در ساعت ۱۰:۱۷ دقیقه، هواپیمای ایرباس ۳۰۰ به پرواز درآمد. دقایق نخستین پرواز و مراحل اوج‌‏گیری تا ارتفاع ۱۲ هزارپایی مطابق طرح پرواز انجام شد و خلبان به طور پیوسته با برج مراقبت فرودگاه بندرعباس و مرکز کنترل راه‌های هوایی ایران و امارات تماس داشت.

در خلیج فارس ناوجنگی آمریکایی «وینسنس» که در تاریخ هفتم خرداد از بندر «سان دیه گو» وارد خلیج‏ فارس شده بود، به قصد یک ماجراجویی هوایی به آب‏های مرزی ایران نزدیک شد. «ایچنرمارک» قلب این رزم‏ناو به شمار می‏رفت. وظیفه اصلی آن، کشف هدف‌های پرنده،اعم از موشک، هواپیما و پردازش اطلاعات، تعقیب صدها هدف به طور همزمان و کنترل آتش آن‏ها بود، هم‏چنین این رزم‏ناو به موشک‏های‏ زمین به هوا با برد ۴۰۸ کیلومتر نیز مجهز بود. چند لحظه پیش از ورود هواپیمای ایرباس ۳۰۰ به منطقه کنترل هوایی امارات، در محلی به نام «مولبیت»، خلبان به مرکز کنترل هوایی کشور اطلاع داد که قصد دارد به ۱۴ هزارپایی بالا برود.

ساعت ۱۰:۲۲دقیقه (خلیج‏ فارس)ناو وینسنس که خود را به بهترین و نزدیکترین موقعیت رسانده بود، به دستور ناخدا «ویلیام راجرز»، فرمانده ناو، موشک استاندارد ۲ به سوی پرواز ۶۵۵ شلیک کرد. ناگهان هواپیما از صفحه رادارهای زمینی محو شده و در طوفانی از دود و آتش به پهنه آب‏های نیلگون خلیج‏ فارس فرو رفت.

با عدم اطلاع از سرنوشت هواپیما، برج مراقبت فرودگاه بندرعباس، در تماس با دوبی، پیگیر سرنوشت پرواز ۶۵۵ شد ولی آن‏ها اظهار بی‏اطلاعی کردند. بلافاصله ستاد تأمین استان هرمزگان وضعیت اضطراری اعلام و فعالیت خود را آغاز کرد. با شناسایی دقیق محل سقوط، چرخبال‌ها و شناورها به موقعیت ۲۶و۴۲ عرض شمالی و۵۶ درجه و۳ دقیقه طول شرقی منتقل شدند.

بلافاصله پس از این جنایت هولناک، مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف- ۱۴ جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار داده‏‌اند. پس از روشن شدن نوع هواپیما، آمریکایی‌ها سعی کردند تا به نحوی وانمود کنند که در این مورد مرتکب اشتباه شده‏‌اند، اما شواهد بعدی، این نظر آنان را کاملاً مردود جلوه داد.

مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که هواپیمای ایرباس در خارج از دالان هوایی پرواز می‏‌کرده و رزم‏ناو آمریکایی نیز هفت‏بار اخطار رادیویی برای‏ هواپیمای ایران مخابره کرده ولی جوابی دریافت نکرده است! این ادعا کاملا غیر قابل قبول بود، زیرا: قطعات متلاشی شده هواپیما و اجساد سرنشینان آن در سطح وسیعی از آب‏های سواحل جنوبی جزیره هنگام، درست در داخل آب‏های ایران پراکنده شده بودند. این محل درست در زیر مرکز دالان هوایی بین‏‌المللی بندرعباس دوبی (آمبر۵۶) قرار دارد و نشان می‏دهد که هواپیما درست در مسیر پیش‏‌بینی شده در حال پرواز بوده است و همانطور که چهار سال بعد روزنامه «نیویورک تایمز»، در گزارشی که حاوی چندین نکته تازه بود، نوشت که ناو وینسنس در آب‏های فلات قاره ایران بوده است نه در آب‏های بین‏‌المللی و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در آن زمان بر این حقیقت سرپوش گذاشته شده است. ضمن آن که هواپیمای مسافربری ایرباس از نظر حجم، شکل، اندازه و توانایی پرواز کاملاً با هواپیمای اف- ۱۴ متفاوت است.

در همین حال با توجه به ارتباط کلامی و ارتباط ناوبری هر هواپیمای بازرگانی و مسافربری، ناو آمریکایی‏ می‌توانست به راحتی با شنیدن مکالمات خلبان به ماهیت هواپیمای ‏مسافربری پی ‏ببرد. اساسا در همان زمان و بعدها دلایل روشن بسیاری بر دروغگویی مقامات آمریکایی ارائه شد چنانچه هنگامی که در شهریور ۶۲ یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ شرکت هواپیمایی کره‌‏جنوبی (ک. ال.ال) در حالی ‏که با ۲۶۹ مسافر از مسیر عادی خود منحرف شده بود و حدود ۵۰۰ کیلومتر مسافت را زمانی نزدیک به دو ساعت در داخل خاک شوروی سابق طی کرده بود، به دلیل بی‏‌توجهی به اخطارهای مکرر هواپیماهای شکاری این کشور توسط سیستم دفاع موشکی‏ شوروی سرنگون شد. در این ماجرا «ریگان» ابراز عقیده کرد که هیچ مطلبی نمی‏‌تواند توجیه‌‏کننده سرنگون ساختن یک هواپیمای غیرمسلح باشد. وی اعلام کرد:شوروی (سابق) با حمله به یک هواپیمای مسافربری، دست به یک عمل تروریستی زده است و یکی از اعضای کمیته امور خارجه مجلس آمریکا، دولت این کشور را به مقابله به مثل ترغیب کرد.

در هر حال آمریکایی‏‌ها به ‏صورت جسارت‏آمیزی دلایل این جنایت خود را بیان و تأکید کردند که هدف آمریکا از ساقط کردن هواپیمای ایرباس ایران، وادار کردن جمهوری اسلامی به پذیرش صلح و پایان جنگ تحمیلی بود، چنان‏ که رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا در این زمینه اظهار کرد: «این فاجعه (سقوط هواپیمای مسافربری ایران از سوی آمریکا) ضرورت دست‏یابی به برقراری صلح را با حداکثر شتاب، دو چندان ساخته است» به عبارتی هدف آمریکا رهاندن گریبان صدام جنایتکار از دستان پرقدرت رزمندگان اسلام بود.

رفتار مزورانه آمریکا در این میان نیز قابل مطالعه است. از یک سو،رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا، در اعلامیه‌‏ای، با اظهار تأسف از این رویداد تلخ، به سرنگون شدن هواپیمای مسافربری ایران اعتراف کرد، ولی اقدام ناو آمریکایی را عمل دفاعی بجا دانست و مدعی شد هواپیمای ایرباس ایرانی در حال کاهش ارتفاع و شیرجه رفتن به سوی ناو آمریکایی بوده است. از سوی دیگر، به فرمانده ناو وینسنس که موجب سقوط هواپیمای مسافربری ایران شده بود نشان افتخار داد و بر جنایت او مهر تأیید زد. این تناقض آشکار، از عوام فریبی ریاکارانه دولت آمریکا و نیات شوم سردمداران این کشور خبر می‏داد. عوام فریبی و جنایتکاری‏ای که همچنان ادامه داشته و در ذات حاکمیت آمریکا نهادینه شده است.
 
کلمات کلیدی : جنایت ۱۲ تیر+حقوق بشر آمریکایی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۰:۳۱:۲۷
شبه روشنفكران سعي مي كنند، اين جنايات را سانسور و یا در ذهن مردم، کمرنگ کنند, (3797623) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۱:۵۷:۴۴
ویکیپدیا رو اگه بخونید خود نظامیان امریکا فرمانده اون ناو رو فردی بی عرضه قلمداد کردن که نتونسته درست تشخیص بدهد و زیر ترس ناشی از اوضاع بد اون روزهای منطقه شلیک کرده است. البته متاسفانه در داخل باز یک سری داریم که شروع به داستان سازی می کنن که بله این هواپیما خودش همراهش یک سری هواپیمای دیگه بوده و چنین و چنان و...در حالی که اینها همه داستانه و خود طرف هم اشتباهش رو پذیرفته اما در داخل داستان ساز زیاد داریم (3797838) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۲۰:۱۶
مدال دادن به طرفً، خوابي پسر جان,؟ (3797890) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۱:۳۹:۱۶
کار امریکایی ها جنایتی بزرگ و فراموش نشدنی است (3797790) (alef-13)
 
آرش
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۸:۱۱:۰۵
چرا دولت ایران در آن زمان با حمله و نابود کردن تمام ناوگان دریایی آمریکا از جمله ناو خاطی و سایر ناو های هواپیمابر درس مهمی به آمریکایی ها نداد تا هم درس عبرتی بشود برای سایرین هم از حیثیت ایران و ایرانی دفاع کرده باشد؟ و هم الان آمریکا ناو هواپیمابر کمتری برای فرستادن به خلیج همیشه فارس داشته باشد؟
آیا این توهین آشکار به ایرانی نیست که برای دفاع از فلان ملت تا آن سر دنیا باید رفت ولی وقتی پای توهین و ظلم به ایرانی وسط می آید و هواپیمای غیر نظامی اش سرنگون می شود یا جوانش در وسط خیابان مورد اصابت گلوله قرار میگیرد ،هیچ اقدام عملی صورت نمیپذیرد؟؟ (3798864) (alef-13)
 
خسرو گار س چی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۰۹:۱۴
با سلام و احترام

1- روح آن ها شاد باشد و برای بازماندگان آن ها صبر و شیکیبایی از درگاه خداوند متعال و مردم خوب کشورمان همدلی به معنای واقعی با خانواده های آنها را مسالت دارم ......
2- به لحاظ سیاسی رفتار روسیه با ترکیه به واسطه سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه و رفتار ما با امریکایی ها ساکن خلیج خوک نشین ها ..........

نتیجه : الف ) تجربه آموزی .... ب ) حداقل سربازان آمریکایی را با نشان "" متجاوزین "" بدرقه می کردیم ...... متاسفانه یک لحظه تصویری از سیما مشاهده کردم یک ایرانی بر سفره امریکایی ها دست خود را دراز کرد و دوغ را جلوی آن ها گذاشت ....... شاید بنده اشتباه دیده باشم ... شاید ...... شاید ...... لطفا بفرمایید آقای احمدی نژاد و مسوولان محترم چرا باید سربازان متجاوز انگلیسی کت و شلوار بپوشاند و آنها را به کشور شان ارسال کنند ؟؟؟ ..... آخه کسی تن بچه های روباه پیر انگلیسی لباس می پوشاند ؟؟؟ ........ در دین واقعی اسلام تعرض به اسیران نداریم .... شکنجه نیز نداریم ...... کشتن اسیران را نیز نداریم ....... کت و شلوار دادن و دوغ تعارف زدن نیز نداریم .......... با تشکر - گار س چی (3797866) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۲۳:۲۲:۴۸
دوستان عزیز هیچ وقت این روباه پیر و خبیت ترین کشور را فراموش نکنید که هرچه جنایت است زیر سر انگلیس خبیث است اگر خبااثت این کشور نبود نه امریکایی بود و نه اسرائیلی. مرگ بر انگلیس خبیث که همیشه در پشت پرده به کارهای خباثت آمیز خود را انجام میدهد. و باز هم مرگ بر انگلیس خبیث. (3799349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۲:۵۳
فقط شما تصور کن تو حادثه IR655 جای ایران و آمریکا عوض میشد ما هنوز داشتیم سر این قضیه تحریم میشدیم و ازمون غرامت میگرفتن (3797874) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۲۱:۰۴:۳۵
اگر از زاویه جدیدی نگاه کنیم واقعا شهدای مظلوم این هواپیما قهرمانان ملی نه تنها ایران که حتی عراق هستند چونکه اگر اینها شهید نمی شدند مرغ هنوز یه پا داشت و ما هنوز تا رفع فتنه در کل جهان در حال کشتار همدیگه بودیم!!!! (3799168) (alef-13)
 
آن روی سکه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۸:۲۲:۵۶
با سلام به دوست عزیز روشن! فکر
و اگر دخالت آمریکا از اول نبود اصلاً جنگی نبود. اگر بمب شیمیایی نمی دادند اگر موشک دور برد نمی دادند اگر قطعنامه خودشون در مورد عدم فروش تسلیحات نظامی را در مورد عراق هم لحاظ می کردند آنگاه یک انقلاب اسلامی دیگر در عراق رخ می داد و صدام ملعون زودتر از آنکه به کویت حمله کند شرش کم می شد و دیگر این همه هزینه نظامی روی دست آمریکا و عربستان و ... نمی گذاشت. پس ای کاش آمریکا دخالت نمی کرد که به نفع خودش و همپیمانانش هم می شد... (3804045) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۳:۱۳
-خب شما چیکارکردی
+من هواپیمای مسافربری روزدم
-چی؟انسان های بیگناه غیرنظامی روزدی؟ مال کجابود حالا؟
+ ایران
-آها،مدال شجاعت بدین بهش (3797876) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۳:۱۷
از اون سر دنیا اومدن اینجا با توهم دفاع از خودشون آدم کشتن آب هم از آب تکون نخورد
فقط کافیه این جریان برعکس بود تا حقوق بشر اوف میشد (3797877) (alef-13)
 
حقیقت بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۳:۲۶
برخلاف ادعای آمریکا در زمان شلیک، ناوهای آمریکایی در آبهای بین‌المللی قرار نداشتند بلکه حداقل ۴ کیلومتر وارد آبهای ایران شده بودند. (3797878) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.