نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401976
درخواست پولتیکو از اوباما درباره اسناد محرمانه کودتای 28 مرداد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶
شصت و سه سال پیش، سی آی ای و اطلاعات انگلیس کودتایی را زمینه چینی کردند که منجر به سقوط نخست وزیر ایران و ابقاء یک شاه همراه غرب شد و منطقه حائل علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق را محکم کرد.

این امر به شکل ناخواسته ای ایران را در مسیر یک دیکتاتوری قرار داد و نهایتا در انقلاب سال ۱۳۵۷ با گرایش ضد آمریکایی اش انعکاس پیدا کرد.

پولتیکو نوشت: شصت و سه سال پیش، سی آی ای و اطلاعات انگلیس کودتایی را زمینه چینی کردند که منجر به سقوط نخست وزیر ایران و ابقاء یک شاه همراه غرب شد و منطقه حائل علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق را محکم کرد. این امر به شکل ناخواسته ای ایران را در مسیر یک دیکتاتوری قرار داد و نهایتا در انقلاب سال ۱۳۵۷ با گرایش ضد آمریکایی اش انعکاس پیدا کرد.

به گزارش انتخاب، بیش از شش دهه پس از کودتا علیه محمد مصدق، آمریکایی ها به تمام اسناد تاریخی نقش ایالات متحده در آن واقعه با وجودی که از طبقه بندی محرمانه خارج شده است دسترسی ندارند.

وزارت خارجه آمریکا تحت رهبری جان کری که به توافق هسته ای با ایران دست یافته است با توجیه شکنندگی روابط دو کشور از انتشار این اسناد سر باز می زند.

هر چند بخش هایی از این اسناد در طول سال ها به رسانه ها درز کرده است، دلایلی که برای عدم انتشار کامل این اسناد عنوان شده است شامل پرهیز از افشای روش های کار یا احتمال آسیب رساندن به افراد و همچنین احترام به درخواست انگلیس برای محفوظ نگاه داشتن نقش آن ها در آن کودتا است.

البته سی آی ای در سال ۲۰۱۱ با خارج کردن بخشی از اسناد داخلی اش از طبقه بندی محرمانه فعالیت هایش در کودتا ۱۳۳۲ را تایید کرد.

بیل کلینتون و باراک اوباما، بر خلاف دیگر روسای جمهوری آمریکا، علنا مسولیت آمریکا در آن کودتا را پذیرفتند.

انتشار این اسناد نشانه احترام به مردم ایران است و حق مردم آمریکا است که از تاریخ معاصرشان اطلاع داشته باشند.
 
کلمات کلیدی : کودتای 28 مرداد+آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۴:۴۹:۱۹
وقتی رسما پذیرفته اند چرا ایران به مجامع بین آلمانی در این موضوع شکایت نمی کند. (3972278) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.