توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276651
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پاسخ‌گویی «طفره» رفت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۹
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود در پاسخ به بسیاری از سوالات خبرنگاران به گفتن جملاتی مانند "نمی‌توانم جزئیاتی ارائه کنم"، "در جایگاهی نیستم تایید کنم"، "درباره مسائل اطلاعاتی اظهار نظر نمی‌کنم" و ... بسنده کرد.

به گزارش تسنیم، جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا اطلاعات جدیدی درباره مذاکرات اتمی با ایران دارید،گفت:کارشناسان همچنان در حال مذاکره هستند.شرمن معاون وزیر خارجه تا پایان هفته گذشته در آنجا بود و در پایان هفته بازگشت.پیش بینی می کنیم که وی به زودی به آنجا برود اما ما جزئیات بیشتر دراین باره را بعدا اعلام خواهیم کرد.

جزئیات بیشتر درباره مذاکرات را بعدا اعلام خواهیم کرد
وی در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید آیا شرمن این هفته راهی خواهد شد،گفت:بله احتمالا اما من جزئیات بیشتر در این رابطه را همزمان با نزدیک شدن زمان رفتنش در اختیار شما قرار خواهم داد.

درباره جان کری اطلاعات جدیدی ندارم
وی درباره آخرین وضعیت جان کری گفت:من اطلاعات جدیدی در این رابطه در اختیار ندارم.همانطور که دیدید وی در پایان هفته با نشریه بوستون گلوب مصاحبه کرد و اظهارات وی در دنباله اظهاراتی بود که وی جمعه گذشته و در زمان ترک کردن بیمارستان بیان داشت.من اطلاعات بیشتری در این رابطه در اختیار ندارم.

در جایگاهی نیستم که گزارش‌ها درباره کنفرانس ژنو را تایید کنم

راتکه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: نمایندگان حوثی ها نتوانسته اند دیروز وارد ژنو شوند و در مذاکرات حضور یابند و در جیبوتی مانده اند آیا شما نظری درباره این موضوع دارید،گفت: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل امروز برای مقامات حاضر سخنرانی کرد و مقامات دیگر برای حضور در این اجلاس در راه رسیدن به آنجا هستند و من شما را برای کسب اطلاعات بیشتر به سازمان ملل رجوع می دهم و من در جایگاهی نیستم که این گزارشها را تایید کنم.

نمی‌توانم اظهارنظری درباره عملیات‌های نظامی در سوریه داشته باشم

این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید،نیروهای کرد سوری شهر تل ابیض در نزدیکی شهر رقه پایتخت داعش و همچنین نزدیکی مرز با ترکیه به اشغال خود درآوردند،این موضوع سبب می شود که خط تدارکاتی داعش قطع شود،نظر شما در این رابطه چیست،گفت:من نمی توانم اظهار نظری در رابطه با عملیات های نظامی داشته باشم.ما این گزارش را دیده ایم اما برای کسب جزئیات بیشتر درباره تحولات میدانی در سوریه شما را به همکارانم در وزارت دفاع رجوع می دهم.

اظهارنظری درباره سفر داخلی نخست وزیر سوریه نداریم
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید گزارش هایی وجود دارد که نخست وزیر سوریه از برخی مناطق که تحت کنترل نیروهای کرد و همچنین مناطقی که تحت کنترل نیروهای رژیم هستند،بازدید کرده است،آیا نگران بازدید وی از مناطق کردنشین نیستید، گفت: نگرانی های ما درباره رژیم سوریه به مراتب بیشتر از این است زیرا آنها در این چند سال مسئوول خشونت و خونریزی کنونی در سوریه هستند. ما نگران این موضوع هم هستیم اما هیچ اظهار نظری درباره این سفر داخلی نداریم.

در جایگاهی نیستم که گزارش‌ها درباره وضعیت غیرنظامیان در شمال سوریه را تایید کنم
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که پرسید بر اساس برخی گزارشها نیروهای کرد سوری غیرنظامیان عرب را از برخی مناطق بیرون رانده اند،نظر شما چیست،گفت:ما مطمئنا از این گزارشها آگاهیم اما نمی توانیم آنها را تایید کنیم.گزارشهای نگران کننده ای درباره وضعیت غیرنظامیان در شمال سوریه منتشر می شود و ما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستیم اما من در جایگاهی نیستم که این گزارشها را تایید کنم.

موضع آمریکا در برابر جبهه النصره تغییر نکرده است
راتکه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:گزارش هایی از منطقه منتشر می شود که بر اساس آنها کشورهای غربی ممکن است موضوع آشتی با گروه جبهه النصره را بررسی کنند،آیا وزارت خارجه آمریکا قصد ندارد که حذف نام این گروه از فهرست گروههای تروریستی را بررسی کند،گفت:من به تازگی درباره این موضوع و در روز جمعه گذشته صحبت کردم.ما به شدت حملات گروه جبهه النصره به روستای دروزی نشین در ادلب را محکوم می کنیم.موضع ما در برابر جبهه النصره تغییر نیافته است. این گروه نماینده القاعده در سوریه است.این گروه در فهرست گروههای تروریستی قرار دارد. ما با این گروه همکاری نخواهیم کرد. موضع ما در قبال جبهه النصره به طور شفاف است و ما این موضوع را به تمامی هم پیمانان خود هم منتقل کرده ایم.

نمی توانم گمانه زنی درباره مواضع دیگر کشورها درباره جبهه النصره داشته باشم
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید همانطور که می دانید عربستان سعودی،ترکیه و قطر از جبهه النصره حمایت می کنند و این کشورها هم پیمان آمریکا هستند،آیا این موضوع را تایید میکنید،گفت:من نمی دانم که شما به طور ویژه به چه چیزی اشاره دارید اما موضع ما درباره جبهه النصره شفاف است و این موضع هم برای هم پیمانان ما هم شفاف است.من نمی توانم گمانه زنی درباره مواضع دیگر کشورها داشته باشم اما از نظر ما جبهه النصره نماینده گروه القاعده در سوریه است. آنها گروهی تروریستی هستند و ما با آنها تعامل نمی کنیم.

نمی‌توانم جزئیات بیشتر درباره چگونگی هدف قرار دادن بالمختار ارائه کنم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره کشته شدن یکی ازسرکردگان گروه القاعده در لیبی گفت: من تایید می کنم که هدف حمله هوایی شنبه شب در لیبی مختار بالمختار بود و او سابقه زیادی در فعالیت های تروریستی به عنوان عضوی از القاعده مغرب اسلامی داشت. من نمی توانم جزئیات بیشتری درباره چگونگی این عملیات ارائه دهم.

وی افزود: ما درباره اوضاع لیبی و فعالیت های داعش در این کشور به شدت نگرانیم.این موضوع سبب شده است که ما از تلاشهای هدایت شده سازمان ملل در مغرب و برلین حمایت کنیم. ما از اقدامات برناردینو لئون نماینده سازمان ملل در امور لیبی تشکر میکنیم.معتقدیم که در ده روز اخیر پیشرفت هایی صورت گرفته است.نماینده های گروههای مختلف لیبی از برلین به کشورشان بازگشته اند و به دنبال توافق سیاسی هستند.امیدواریم که این مذاکرات به زودی از طرف سازمان ملل برگزار شود و ما به شدت از این مذاکرات حمایت می کنیم و معتقدیم که لیبی به راه حل سیاسی نیازمند است.

آمریکا به شدت مخالف تشکیل کمیته تحقیق غزه بود
راتکه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره انتشار گزارش سازمان ملل درباره جنگ سال گذشته در غزه خواندن آنرا تلف کردن وقت توصیف کرده است، نظر شما چیست،گفت:ما این گزارش را ندیده ایم. آمریکا به شدت مخالف تشکیل کمیته تحقیق غزه بود.متاسفانه ما شاهد سابقه ای طولانی اعمال متعصبانه بر ضد اسرائیل در ساز و کار سازمان ملل از جمله در شورای حقوق بشر سازمان ملل هستیم. ما مخالف تشکیل این کمیته تحقیق هستیم. مقامات اسرائیلی هم تحقیقاتی صورت داده اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید نظر شما درباره اینکه چرا عمر البشیر رئیس جمهور سودان که متهم به نسل کشی در دارفور است در جریان سفرش به آفریقای جنوبی بازداشت نشد،چیست،گفت:ما دیروز مراتب نگرانی خود را در این رابطه اعلام کردیم.همانطور که همه می دانید دادگاه بین المللی جنایات جنگی به نسل کشی و جنایت بر ضد بشریت متهم شده است و حکم بازداشت وی هنوز اجرا نشده است.ما بار دیگر تکرار میکنم که ما مراتب نگرانی خود را درباره سفر وی به آفریقای جنوبی و حضورش در نشست اتحادیه آفریقا اعلام کردیم. شورای امنیت سازمان ملل از تمامی کشورهای جهان و سازمان های بین المللی خواسته است تا با دادگاه بین المللی جنایات جنگی سازمان ملل همکاری لازم را برای تعقیب وی داشته باشند.

نمی‌توانم جزئیات بیشتری درباره موضوع عمرالبشیر ارائه کنم

وی افزود:ما از اینکه وی توانست در اجلاس سران اتحادیه آفریقا حضور پیدا کند و هیچ اقدامی درباره وی صورت نگرفت،به شدت دلسرد شدیم.سفیر ما در آفریقای جنوبی و نماینده ویژه ما که برای حضور در نشست اتحادیه آفریقا حضور یافته بودند مراتب نگرانی ما و مواضع را به مقامات آفریقای جنوبی درباره این موضوع منتقل کردند.من نمی توانم جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام کنیم و تنها می توانم بگویم که ما مراتب نگرانی خود را اعلام کرده ایم.ما از تلاشهای دادگاه بین المللی جنایات جنگی برای سپردن افراد مجرم به دست عدالت به خاطر اقدامات مجرمانه آنها بر ضد بشریت و نسل کشی به شدت حمایت میکنیم.

راتکه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید همانطور که می دانید البشیر در زمان مراسم تودیع بوهاری رئیس جمهور نیجریه و همزمان با حضور جان کری وزیر خارجه آمریکا در این مراسم حضور یافته بود چرا وی در آنجا بازداشت نشد،گفت:من نمی توانم پاسخ خاصی به این سوال بدهم.

درباره مسائل اطلاعاتی هیچ اظهار نظری نمی‌کنم
راتکه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید یک نشریه انگلیسی مدعی شده است که روسیه و چین، اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا را که ادوارد اسنودن در اختیار داشته است رمزگشایی و بررسی کرده اند،گفت:همانطور که بارها گفته ام من درباره مسائل اطلاعاتی هیچ اظهار نظری نمی کنم.من نمی توانم درباره برخی اطلاعات غلط انداز که در یک مقاله منتشر شده است،اظهار نظری داشته باشم.

این سخنگو درباره روابط آمریکا و ونزوئلا گفت: شانون از مقامات وزارت خارجه در سفرش به هائیتی با وزیر خارجه ونزوئلا دیدار کرد.همانطور که می دانید شانون دو بار تا کنون به کاراکاس سفر کرده است و مذاکراتی با مادورو رئیس جمهور ونزوئلا داشته است.وی در دیدار اخیرش با وزیر خارجه ونزوئلا درباره حیطه های مختلف روابطمان صحبت کرده است.این دیدار دیداری مثبت و سازنده بود.
 
کلمات کلیدی : عمر البشیر+ راتکه+ بلمختار+ جبهه النصره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.