توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414486
توصیه های وزیرخارجه مصر برای چگونگی تعامل با « ترامپ»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۶
«سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر در باره تعامل با سیاست های« دونالد ترامپ» رئیس جمهوری جدید آمریکا در خاورمیانه گفت: به عنوان کشورهای عربی باید تماس ها، هماهنگی ها و تلاش های مشترک و همبستگی خود را افزایش دهیم تا بتوانیم آینده خود را بدست خود بسازیم.

به گزارش ایرنا، شکری که شامگاه سه شنبه وارد لبنان شد با خبرنگاران در فرودگاه بین المللی بیروت گفت وگو کرد.

خبرنگاری از سامح شکری سوال کرد که اوضاع منطقه را در سایه نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی « دونالد ترامپ» چگونه ارزیابی می کنید و آیا انتظار دارید در سیاست آمریکا در قبال منطقه خاورمیانه تغییری ایجاد شود؟

وزیر خارجه مصر در پاسخ افزود: کشورهای عربی باید بر مبنای اراده ملت های خود عمل کنند و به طور اکید باید روابط قوی و همکاری مشترک با کشورهای دیگر از جمله آمریکا بخاطر جایگاه و قدرتش داشته باشند تا بتوان ثبات در منطقه و حفاظت از دولت ها برای خدمت به منافع ملت ها را محقق ساخت و با چالش ها از جمله تروریسم مقابله کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که برای تسلیم پیام « عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر به ژنرال « میشل عون » رئیس جمهوری لبنان، تبریک موفقیت لبنانی ها برای انتخاب رئیس جمهوری جدید و خروج از بحران دو سال و نیم خلاء ریاست جمهوری و تاکید بر حمایت مصر از روند سیاسی لبنان و نقش موسسه های آن برای تحقق ثبات و منافع ملت لبنان به بیروت آمده است.

سامح شکری قرار است علاوه بر ژنرال عون با « نبیه بری» رئیس پارلمان،« تمام سلام» نخست وزیر فعلی( دولت عهده دار امور جاری)،« سعد حریری» نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید و « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان دیدار و با آنان در باره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت وگو کند.

وزیر خارجه مصر گفت:مصرهمواره تلاش های زیادی برای ایجاد و تقویت روابط مستحکم برادرانه با لبنان و تحکیم ارتباط و اهتمام مشترک بین ملت های دو کشور داشته است.

وی که چند هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری لبنان به بیروت سفر کرده بود، افزود:مصر در مرحله گذشته، همه تلاش خود را برای حمایت از اقدامات طیف های مختلف سیاسی لبنان برای خروج از بحران خلاء ریاست جمهوری بکار گرفت.

سامح شکری با اشاره به همکاری آینده بین لبنان و مصر در زمینه های مختلف، تصریح کرد: مصر اجرای اقدامات اقتصادی را با هدف ایجاد ثبات سیاسی شروع کرده است که می تواند به تقویت و گسترش فرصت های همکاری مصر و لبنان در همه زمینه ها از جمله تقویت توان دو کشور برای رویاروئی با تهدیدها و چالش های مشترک فراروی منجر شود.

وزیر خارجه مصر خاطرنشان کرد: لبنان و مصرمی توانند از فرصت ها برای همکاری به منظور توسعه دو کشور استفاده کنند.

وی گفت: ارتباط مستحکم بین ملت های مصر و لبنان و تلاش های مصر برای تحقق توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری می تواند زمینه را برای افزایش همکاری ها به منظورتحقق منافع مشترک دو کشور فراهم کند.
 
کلمات کلیدی : سامح شکری + وزیر امور خارجه مصر + دونالد ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.