توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456723
سازمانی برای هدف‌گذاری در گردشگری وجود ندارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
یک برنامه ریز شهری گفت: باید برای گردشگری راهکار ارائه شود و میراث فرهنگی نیز باید خود را جزئی از گردشگری بداند و متاسفانه هنوز در کشور سازمانی که برای گردشگری هدف گذاری کند وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، حسین قانونی در نخستین نشست موسیقی و گردشگری که به همت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: در دوران معاصر اثری درخور ساخته نشده است که جذابیت خاصی داشته باشد به گونه ای که همه پُزِ گذشته را می دهیم. در حال حاظر سنگاپور مقصد ششم گردشگری دنیا است و اصفهان با آن همه زیبایی باید ببینیم جایگاهش در کجا قرار دارد؟

وی با بیان اینکه اغلب بحث گردشگری، اقتصادی است، گفت: اول باید هدف گردشگری مشخص شود. باید برای گردشگری راهکار ارائه شود و میراث فرهنگی نیز باید خود راجزئی از گردشگری بداند، چه به کارش بیاید و چه نیاید. متاسفانه هنوز در کشور سازمانی که برای گردشگری هدف گذاری کند وجود ندارد.

این برنامه ریز شهری تصریح کرد: گردشگری فراپوش است و تمام ابعاد مدیریت و برنامه ریزی شهری را در بر می گیرد.

قانونی در خصوص مبحث اقتصاد سیاسی اظهار کرد: اول باید جامعه هدفمان را بشناسیم. اگر قرار است اصفهان را برای شهروندان ایران جذاب کنیم، یکی از مکان هایی که برای گردشگران جذاب است سیتی سنتر است. بنابراین نباید با بازار تضاد داشته باشیم. سیتی سنتر نشان داده است که موفق است ولی میدان نقش جهان با آن قدمت به دلایلی در جذب گردشگر آن گونه که باید موفق عمل نکرده است.

این برنامه ریز شهری افزود: نه تنها میراث ساز و میراث دار نیستیم بلکه میراث خوار هستیم و دقیقا پُزِ چیزی را می دهیم که خودمان در حال نابودی آن هستیم. اگر گردشگر می آید بنای زیبای تاریخی را ببیند که هیچ و اگر نمی آید باید علت آن را جویا شد، بنابراین چیزی ایجاد نکرده ایم تا برای گردشگر خارجی جذاب باشد.

قانونی یادآور شد: باید بدانیم که آیا کشور به اقتصاد گردشگری نیاز دارد یا خیر؟ اگر قرار است این اقتصاد مهم باشد باید از یک سری مباحث گذشت، باید درصد گردشگرانی را که برای دیدن میراث تاریخی ایران می آیند را بررسی کرد، بنابراین گردشگری را کاملا به شکل بازاری آن باید دید و بدون اینکه به هویت کشور ضربه بزند باید برای اعتلای آن تلاش کرد.

این برنامه ریز شهری گفت: مدیریت شهری به دنبال درآمدی است که راحت به دست می آید. بخش خصوصی خیلی عاقل تر از بخش عمومی است. اگر بخش خصوصی مطمئن باشد که تخت هتلش پر خواهد شد، صد در صد در این زمینه سرمایه گذاری می‌کند.

قانونی اظهار کرد: اصفهان به عنوان شهری که محل ورود گردشگران زیادی است و با خود ارز وارد کشور می‌کند باید شناخته شود، پس چرا شهرداری به محلی تبدیل شده استکه عده ای را مفت به داخل اصفهان می آورد و تمام منابع شهر بسیج می شود که به این افراد سرویس دهد و با دریافت شبی 10 الی 15 هزار تومان امکانات در اختیارشان قرار می دهد و بعد این آمار تبدیل به آمار گردشگری می شود.
 
کلمات کلیدی : گردشگری+صنعت گردشگری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.