نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422621
۴.۶ میلیون نفر در جستجوی "شغل باکلاس" +۲۰ راه‌حل
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۹
طی سالهای آتی حداقل ۴.۶ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی با مدارک بالا وارد بازار کار می شوند که شغل های رده پایین هم آنها را راضی نمی کتد، بلکه دنبال شغل های با کلاس و اسم و رسم دار هستند.یک اقتصاددان ۲۰ راهکار در این باره داده است.

به گزارش تسنیم، آمارها نشان می‌دهند بازار کار ایران در حال یک چرخش شدید است. این بازار طی یکی دو دهه به سرعت از حالت سنتی و شاغلان با تحصیلات پایین به سمت بازاری مدرن با شاغلانی تحصیل کرده در حرکت است تا جایی که براساس آمار، به زودی بیش از 4 میلیون و 600 هزار نفر از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل و جویای شغل می‌شوند.

 بسیاری از کارشناسان بازار کار معتقدند نه اشتغال مورد نظر فارغ التحصیلان دانشگاهی از جنس مشاغل موجود است و نه آنها به دنبال جایگاه های خُرد خواهند رفت. آنها می‌خواهند مشاغلی را بیابند که در شأن میزان تحصیلاتشان باشد و اسم و رسمی داشته باشد. بنابراین اینکه تقاضاهای بی شماری برای برخی مشاغل شکل بگیرد و برخی رشته های شغلی خالی از تقاضا بماند، دور از انتظار نیست.

 یکی از فکرهای عمیق دانشجویان دستیابی به میز و اتاق ریاست، فکر هدایت دیگران و مدیریت و گرایش‌هایی از این نوع است.  جوانانی که قبل از رفتن به دانشگاه به شغل نگاه آسان‌تری داشتند، حال پس از طی دوره های تحصیلی به ویژه ارشد و دکتری دیگر به هر کاری راضی نمی شوند  یا اگر به اجبار هم به مشاغل ساده تری وارد شوند، هرگز مورد نظر و رضایتشان نخواهد بود و آنها نگاه گذرا و کوتاه مدت به آن شغل خواهند داشت.

اما در این میان سوال عمده و مطرح بسیاری از این کارجویان این است که شرایط لازم برای بهبود بازار کار چیست و وظیفه کیست؟

* جمعیت 15میلیونی بیکاری تا 1400

حسن طائی، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی درباره بحران بیکاری می گوید: در دهه هفتاد شمسی در کشور با یک پدیده مواجه شدیم که به لحاظ شاخص­ های بازار کار خیلی مهم بود. آن هم این موضوع بود که از سال 1373 تا 1385 جمعیت زیر 25 سال کشور، بالای 36 میلیون نفر بوده است که در ورود به بازار کار از اهمیت برخوردارند.

از منظر بازار کار جمعیت زیر 25 سال به دو گروه صفر تا 14 و 15 تا 24 سال تقسیم می‌شود. گروه صفر تا 14 یعنی عرضه بالقوه نیروی کار در بلندمدت و 15 تا 24 یا همان جمعیت جوان به مثابه نیروی کار بالقوه میان‌مدت است. زمانی که این دو از هم تفکیک شوند، مشخص خواهد شد که در بلندمدت و کوتاه‌مدت در بازار کار با چه سطح از عرضه نیروی کار مواجه هستیم.

در مقایسه آماری بین سال‌های 1385 و 1390 متوجه جمعیت 36میلیونی زیر 25 سال خواهیم شد.  البته آمار گروه جمعیتی 15 تا 24 سال، در سال 1390 به بالغ بر 15 میلیون نفر می‌رسد. یعنی از سال 1390 تا 1400 اقتصاد ایران با یک جمعیت 15‌میلیونی که می‌توانند وارد بازار کار شوند مواجه خواهد شد. وضعیتی که هم‌اکنون با آن روبه‌رو هستیم و کارشناسان معتقدند برای این تعداد از متقاضیان باید اشتغال ایجاد کرد.

 وی گفت:  انتظار می­ رفت که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند اما متأسفانه بازار کار آن‌گونه که بتواند این جمعیت را مورد استفاده قرار دهد، توانمند یا دارای ظرفیت مناسب نبود. یعنی در واقع سطح و رشد تولید آن‌گونه نبود که بتواند آنها را وارد فضای جدید کسب ‌و کار کند. به ویژه این­که به تدریج آثار تغییر و دگرگونی کیفی در منابع انسانی در حال ظاهر شدن بود.

این اقتصاددان گفت: برخی از این تحولات نهادی به منزله‌ شروط لازم و برخی دیگر به مثابه شروط کافی برای تحقق اهداف اقتصادی و بهبود بازار کار کشور محسوب می‌شوند.

20 تحول نهادی و ضروری بهبود بازار کار از دیدگاه این اقتصاددان به شرح زیر است:

1. برای حل معضل اشتغال باید به سرمایه گذاری و تولید اندیشید و لازمه آن اتخاذ سیاست ها و خط مشی‌های منسجم و صحیح اقتصادی، مدیریت و تخصیص بهینه‌ منابع مالی، فیزیکی و انسانی مورد نیاز، سیاست‌های درآمدی و دستمزدی مطلوب، نرخ مناسب ارز و قیمت واقعی نهاده های تولید و…، شروط لازم برای حل مسائل اقتصادی و مشکلات بازارکار کشور است.

2. باتوجه به تحولات جمعیتی و سرمایه های انسانی کشور و پیامدهای آن، ضرورت بازنگری و تغییر در شیوه‌ نگرش و اداره امور عمومی یا نظام تدبیر در جهت کاهش تصدیگری بخش عمومی، افزایش توان حکومت برای ایفای نقش حاکمیتی و تقویت بخش خصوصی و تعاونی حایز اهمیت بسیار است.

مهمترین سئوال‌هایی که نظام اجرایی کشور باید بدان پاسخ بدهد، عبارتند از11) کدامیک  از زیر مجموعه های آن توانایی درک تحولات جمعیتی و پیامدهای آن دربازار خدمات آموزشی، بازارکار و سایر ارکان اقتصاد، اجتماع و … را دارند؟ 2) کدامیک از آنها آمادگی نظارت بر این پدیده و برعهده گرفتن بخشی از مدیریت تحول این برهه از تاریخ کشور را دارند؟ ظرفیت اشباع اشتغال بخش عمومی

3. باتوجه به ظرفیت اشباع شده بخش عمومی در ایجاد اشتغال، به نظر می‌رسد که برای ایجاد فرصتهای شغلی مورد نیاز در بازارکار، تمام توجهات باید برفعالیت‌های بخش خصوصی و تعاونی متمرکز شود. بدیهی است که برای نیل به این هدف باید، نخست به شناخت عواملی پرداخت که تاکنون مانع حضور اساسی این بخش در اقتصاد ایران شده است. این بخش برای حضور فعال در عرصه‌ فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، به طور کلی، بیش از هر چیز نیازمند تثبیت حقوق مالکیت، تأمین امنیت همه جانبه، تضمین آزادی ورود و خروج منابع تولید و کاهش هزینه های مبادله است.

4. به منظورکاهش هزینه‌های مبادله، نقش نظارتی نهاد دولت، مهمتر از سایر وظایفی است که معمولاً برای آن نهاد تعریف می‌شود. در این راه، تعریف درست و تضمین کامل قواعد بازی در چرخه‌ فعالیت‌های اقتصادی و داوری در مورد حُسن اجرای قواعد در بین عاملان اقتصاد در بازارهای متعارف اقتصادی، از ضروریات اولیه به شمار می‌آید.

5. به منظور تأمین شرایط بالا، نظام اجرایی کشور، مانند هر مجموعه‌ زنده و پویا، باید به شناخت و نقادی منحنی عمر سازمانی هر یک از اندام‌ها و زیر مجموعه‌های خود بپردازد. مهمترین سئوال‌هایی که نظام اجرایی کشور باید بدان پاسخ بدهد، عبارتند از: 1) کدامیک  از زیر مجموعه های آن توانایی درک تحولات جمعیتی و پیامدهای آن دربازار خدمات آموزشی، بازارکار و سایر ارکان اقتصاد، اجتماع و … را دارند؟ 2) کدامیک از آنها آمادگی نظارت بر این پدیده و برعهده گرفتن بخشی از مدیریت تحول این برهه از تاریخ کشور را دارند؟

6. شرایط و فضای حاکم بر جامعه، تعیین کننده‌ فعالیت‌های عاملان اقتصادی است. هر چه در یک جامعه تشنج ها، مجادله‌های سیاسی، اعتصابها و تنش‌های داخلی و بین المللی کمتر باشد، در یک کلام، هرچه طول ادوار تنش‌های سیاسی کوتاه‌تر و دوره‌ تناوب آن بلندتر شود، زمینه‌های بهتری برای کارکرد بازارها و ادوار اقتصادی فراهم می‌آید. بنابراین، در این مرحله‌گذار و مدیریت تحول می‌باید بیش از هر چیز به‌آرامش سیاسی، امنیت حقوقی و اجتماعی و ثبات اقتصادی اندیشید.

7. بدیهی است که نهاد حکومت در عرصه‌ فعالیتها، پیوسته علایم و اطلاعاتی را از خود به محیط بیرونی انتقال می‌دهد. این اطلاعات در شکل‌گیری رفتارها و  واکنشهای مهارتی خانوارها و اعضای آنها نقش بسزایی دارد؛ به عبارت دیگر، خانوارها (صاحبان منابع تولید) در واکنش به مسایل محیطی سعی خواهند کرد که پیوسته نحوه‌ حضور خود را در بازارهای اقتصادی، با علایم و اطلاعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و حقوقی و … تطبیق دهند.

بنابراین، قوانین و سیاست‌ها، تصمیم‌ها و رفتارهای مناسب حکومت در تمامی ابعاد و وجوه خود در این گذار تاریخی در سامان یافتن و پویایی بازارهای متعارف اقتصادی بویژه بازارکار، از شروط اساسی محسوب می‌شوند.

8. هرگونه سرمایه گذاری، مستلزم ارزیابی و تحلیل هزینه- فایده است و لازمه‌ ارزیابی درست، قابلیت پیش‌بینی آینده بازارها است که این نیز نیازمند پایداری نسبی جهت گیری‌های در سیاست‌های عمومی، سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی کشور خواهد بود. بنابراین، لازم است که سیاستگذاران ارشد نظام درمورد مجموعه‌ای از اهداف کلان ملی و اولویت بندی آنها به یک اجماع دست یابند و آن را آشکارا  اعلام کنند و  به صورت قانونی شفاف در آورند و در عمل، نیز بدان پایبند باشند و بر پایبندی دستگاه‌های عمومی به آن اولویتها نیز نظارت کنند.

9. در حوزه‌ سیاست‌های کلان اقتصادی، با توجه به نیاز فراوان به تشکیل بنگاه‌های اقتصادی جدید، از یک سو و تقویت بنگاه‌های اقتصادی فعلی، از سوی دیگر، برای ایجاد فرصت و افزایش به کارگیری نیروی انسانی، باید از سیاست‌های مالی، پولی و اعتباری مناسب استفاده کرد. منتهی برای نیل به ثبات اقتصاد کلان و رشد تولید بنگاه‌ها باید با کارفرمایان و کارکنان آنها در چارچوب سه جانبه گرایی برای افزایش فرصت های شغلی به تفاهم رسید.

10. زمینه‌سازی برای شکل گیری بازارکار مدیران و سازوکار صحیح برای هرم مدیریت منابع انسانی و روشهای شناخته شده ارتقا، که در تمامی نظامهای مدیریتی باعث اعتلای نظام کارشناسی و پیدایش تحول آفرینان اعجازگر، نظریه پردازان، مدیران و مشاوران و همچنین، دانشکاران یا نوآوران فنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می شوند، از ضرورتهای اولیه به شمار می‌آیند.

11. شناخت تحولات تکنولوژیکی و پیامدهای آنها بر بازارهای اقتصادی در این برهه از زمان، ایجاب می‌کند که با آموزه و دیدمانی صحیح با این پدیده برخورد شود. در گذشته، تحلیلگران بازارکار  انتظار داشتند که وضعیت رونق و رکود بازار کار، با  ادوار اقتصادی همگام باشد، اما اکنون بازارکار از نظر تقاضای نیروی کار تحت تأثیر تغییرات پیوسته دانش بری و کاراندوزی فرآیند تولید در بازار کالا و خدمات قرار دارد. درنتیجه، بازار کار با پدیده‌ نوظهور بیکاری تکنولوژیک مواجه گشته است. بیکاری تکنولوژیک، نتیجه‌ کشف ابزارها و فناوریهای جدید در صرفه جویی استفاده از کار انسانی در فرآیند تولید است. بنابراین باتوجه به این تحولات، در آینده، حتی هنگامی که اقتصاد با رونق نیز مواجه است، باید منتظر آثار عدم تعادلی آن بر بازار کار بود. دراین شرایط،   به کارگیری صحیح سیاست‌های اقتصادی و تحلیل پیامد آنها بر بازارهای اقتصادی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تقاضای زنان به اشتغال همراه با تمایل جوانان برای مشارکت بیشتر در بازار کار، یکی از سرچشمه‌های فزونی عرضه برتقاضای نیروی کار خواهد بود

12. امروزه توان همپایی با تغییرات گسترده و سریع فناوری و ظهور مدل های جدید کسب و کار مهمترین عامل موثر بر پایداری اقتصادها و حفظ موقعیت کسب و کارها در بازارهای کالا و خدمات است. توجه ویژه و حمایت از کارآفرینی مبتنی بر نوآوری در راستای ارتقاء پایداری کسب و کارها و حفظ اشتغال مولد حیاتی است. بدین منظور لازم است تا فرهنگ کارآفرینی، روحیه نوآوری و خلاقیت در نظام آموزشی و پرورشی کشور، از ابتدایی ترین سطح مهدهای کودک تا  بالاترین سطح تحصیلات تکمیلی رسوخ کرده و نهادینه شود. لزوم همراهی کلیه رسانه های فرهنگی در تحقق این امر غیرقابل انکار است.

13. در گذشته، زنان در فعالیت اقتصادی مشارکت چندانی نداشته اند، اما به دلیل تحولات نظام آموزشی از یک سو و ضرورت دو فرد شاغل برای تأمین نیازهای مالی خانوارها از سوی دیگر، بازار کار کشور در آینده با عرضه‌ نیروی کار زنان در مقیاس بسیار گسترده مواجه خواهد شد. این پدیده، به همراه تمایل جوانان برای مشارکت بیشتر دربازار کار، یکی از سرچشمه های فزونی عرضه برتقاضای نیروی کار و یا عدم تعادل بیشتر در بازارکار خواهد بود. برای مقابله با این پدیده، به هیچ وجه سیاست‌های بازدارنده و تأخیری توصیه نمی شود، بلکه باید با اصلاح طرف تقاضای بازارکار، زمینه‌ حضور هرچه بیشتر آنان را در فعالیتهای اقتصادی فراهم کرد.

14. کشور ما مثل تمامی جوامع توسعه یافته و درحال توسعه، باید زمینه های پیدایش بخش سوم در جامعه را فراهم کند. گستره‌ بخش سوم، گونه ای از فعالیت‌های اجتماعی توسط آحاد مردم است که طیف وسیعی از خدمات عمومی تا خدمات درمانی، تعلیم و تربیت، مذهب، وکالت و هنر را در بر می‌گیرد. این بخش، مستقل از دولت و بخش خصوصی وظایفی را به عهده می گیرد و خدماتی را انجام می دهد که دو بخش دیگر تمایل چندانی به آنها ندارند. بدیهی است که عملکرد این بخش برحسب شیوه‌های سنجش نظام اقتصادی متعارف ارزیابی نمی‌شود، بلکه معیارهای اقتصاد اجتماعی که نتایج اجتماعی را با منافع اقتصادی غیرمستقیم در هم می آمیزد ملاک‌های تعیین کننده هستند.

15. مؤثرترین شیوه برای حفظ سطح اشتغال موجود کشور، کاهش محدودیت‌های بخش عرضه اقتصاد بویژه تسهیل در فرایندهای اداری، قوانین و مقررات و مجوزها و همچنین ارتقای سطح حرفه و مهارت شاغلان، بویژه در بخش‌های تولیدی، از راه تدوین و اجرای برنامه های آموزش فنی و حرفه‌ای است.

16. باتوجه به اینکه عنصر دانایی به عنوان عامل مزیت رقابتی در اقتصاد جدید قلمداد می شود، در کشور ما باید همواره درصد قابل توجهی از نیروهای شاغل مشغول گذراندن دوره های آموزش ضمن خدمت و آموزش فنی و حرفه‌ای باشند.

17. شناسایی روشها و شیوه های جدید تامین مالی به گونه ای که بتوان از پتانسیل نیروی کار جوان کشور در بازار کار آینده برای افزایش سطح تقاضای مؤثر در بازار کالا و خدمات امروز بهره جست. جوانان تحصیلکرده، کارآفرینان بالقوه کشور هستند که در صورت توجه دولت به نهادهای پشتیبان کارآفرینی از جمله آموزش، مشاوره و شیوه های مناسب تامین مالی فعالیتهای کارآفرینانه به خوبی از عهده ایجاد تقاضا در بازار کار و ارزش آفرینی برخواهند آمد.

18. اصلاح و ساماندهی نظام داده‌ها و اطلاعات بازار کار پیش شرط هرگونه برنامه ریزی، سیاستگذاری، اجرا،   نظارت و ارزیابی نتایج در بازار کار و توسعه منابع انسانی است.  

19. سیاست‌ها و شرایط در بازار های اقتصادی باید به گونه ای براساس کارائی و رقابت ساماندهی شوند که بنگاه‌ها برای فعالیت در صحنه‌ اقتصادی، ‌ بیش از هرچیز نیازمند تلاش و دانش باشند. هرگاه شرایطی در اقتصاد به وجود آید که بنگاه‌ها با استفاده از امتیازهای مالی، ‌ تجاری، گمرکی و … که به دست می آورند به بقای خود ادامه دهند، طبیعی است که به سراغ خلق ارزش و فرصت‌های جدید از طریق شیوه های نوآوری تولید و بکارگیری دانش و تکنولوژی نمی‌روند و پیوسته در جستجوی کسب امتیازها و ویژه‌ خواری‌های اقتصادی و سیاسی هستند.

20. شناخت انتظارات بخش خصوصی از دانش آموختگان آموزش عالی، به عنوان بخشی که در آینده انتظار می رود در بازار کار اصلی ترین نقش را ایفا کند، برای دانش آموختگان و برنامه ریزان آموزشی بسیار ضروری است. دانش آموختگان آموزش عالی برای اینکه بتوانند در بازار کار با هزینه های جستجوی کمتری مواجه باشند، باید به شایستگی ها و مهارت‌های کانونی مورد انتظار بازار کار از آنان واقف شوند؛ از جمله مهمترین این شایستگی ها، توانایی «ارزش آفرینی و خلق فرصت‌های جدید» درون بنگاه‌های اقتصادی است.
 
کلمات کلیدی : اشتغالزایی+آمار اشتغال + بازار کار + بیکاری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۳:۱۰:۵۱
مدرک های بی ارزشی. که بعضی دانشگاهها می دهند، مشکل اصلی بیکاری است. مثلا طرف از دورافتاده ترین واحد ازاد، لیسانس حقوق گرفته، این شخص خود را در قامت وکیل می بیند و حاضر نیست هر کاری انجام. بدهد. (4060039) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۸:۲۹:۳۴
مشکل خود دانشگاه منم دانشگاه دولتی خوندم و بعد لیسانس برق بیخیال ادامه تحصیل شدم و بعد از سربازی الان دربه در دنبال کارم تنها چیزی که تو صنعت هیچ اهمیتی نداره اینکه کجا درس خوندی اشتباه منم همین بود که تو دوران دانشجویی دنبال کار نرفتم اگه اون موقع از کارای سطح پایین شروع میکردم الان به یه جایی رسیده بودم.درس های دانشگاه متاسفانه بدرد هیچی نمیخوره فقط به درد کسی میخوره که دنبال Phd و ریسرچ هست . (4060443) (alef-11)
 
Kazakstan
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۰:۲۳:۴۷
عزیزمن "مدرک بی ارزش" یعنی چی؟؟ مگه مدرکی که دانشگاه آزاد دارقوزآباد صادر میکنه، همونی نیست که صنعتی شریف و آزاد قزوین صادر میکنن؟؟ خیر قربان. مشکل جای دیگریه.
مشکل اینجاست که دانشجویان ما اصلا درکی از واژه "دانشجو" ندارند. دانش رو جستجو نمیکنن که به افق های تازه دست پیدا کنن. هنوز" دانش آموز" هستن و دربه در دنبال معلمی که مثل دوران دبیرستان و ابتدایی لقمه رو بجوه و در دهانشون بذاره. دانشجوی ما فکرش همه جا هست، جز کار اصلی خودش! سیاست، اقتصاد، عشق و عاشقی، اعتیاد و هزار و یک مساله دیگه. چند درصد دانشجویان ما بلدن از یک متن انگلیسی، 5خطش رو بدون دیکشنری ترجمه کنن و درکش کنن؟ چند درصد اصلا تابحال به کارآفرینی فکر کردن؟ همه منتظر دولت هستن. دولت خودشم استعفا بده، جا برای 8میلیون دانشجو نداره که استخدام کنه. همه به فکر استخدامن. استحدام. یه میز ریاست باشه، اینا هم برن صبح کارت بزنن و سرماه 6میلیون حقوق بگیرن!!

بله، قبول دارم. پارتی بازی هست.. خانواده شهید هست. جانبازان هست..هزار و یک دلیل دیگه هست. اما مگه اینا همه چقدر میشن؟؟ 1 میلیون بیشترن؟
بابا قبول کنیم دیگه. تنبلی از خودما هم هست. به تمام مقدسات، برای شرکت یه لیسانس کامپیوتر استخدام کردم، نمیدونست مادربرد کجاست!!؟؟؟ بعد همین ادم به من میگه ماهی 1 ونیم حقوق در بدو استخدام!! این وسط من مقصرم؟؟ دولت مقصره؟؟
آدم خوبه انصاف داشته باشه. (4060571) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۳:۱۱:۵۰
آره خب مامان باباهاشون یه مشت کینگ و ملکه تحویل جامعه دادن. اینکه اینا باید بعدا چیکاره بشن و از کجا دربیارن بخورن مهم نیست. باورهای غلط اجتماعی فرهنگ پایین.مصرف گرایی و راحت طلبی و خود بزرگ بینی از دلایل بوجود اومدن این شرایط است. جالبه ژاپن و آلمان رو مثال میزنن ولی نمیگن که 4 نسل از مردم این کشورها تا حد مرگ کار کردن و هیچ جامعه ای با بخور و بخواب و ولگردی و رفاقت با اجانب و وطن فروشی به جایی نرسیده است. (4060042) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۳:۱۳:۱۲
امان از دانشگاه ازاد و این مدارک کیلویی! (4060045) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۳:۱۵:۵۲
من خودم پزشک عمومی هستم، بعد از فارغ التحصیلی و به علت نبود فرصت شغلی در نزدیکی محل سکونت، مجبور بودم به علت متاهل بودن و مخارج، کار غیر مرتبط انجام دهم ( ۱/۵ سال) و هیچ اشکالی هم نداشت. (4060052) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۴:۰۸:۳۲
اینا که راهکار نبود بیان یک تعداد تئوری وجزوه بود (4060117) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۸:۳۵:۳۰
اول هر پارگراف می خوندی یه سری جمله کلیشه ای نوشته
عزیز من این نشد راهکار (4060447) (alef-11)
 
بی نام و بی کار
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۰۱:۳۹:۴۵
شغل با کلاس کدومه؟ تو بیا با توجه به مدرک من شغل بده!
من ارشد مخابرات دانشگاه شیراز خوندم، 7 ساااال توی دانشگاه بودم و الان کاری ندارم. باشه قبول مدرکم بی ارزشه. اما سه دوره plc و اتوماسیون صنعتی گذروندم، مانیتورینگ و WINCC گذروندنم، برنامه نویسی هم بلدم، از سر ناچاری دارم طراحی وب سایتم یاد میگیرم.
طنز می نویسم، قصه می نویسم، برای وب سایت های مختلف مطلب از خودم بدون تکرار با ترجمه از وب سایتا می نویسم کلمه ای 10 تومن! ینی سه صفحه که نوشتم بهم بعد از یک ماه 15 تومن میدن بهم با کلی منت. تو که روزنامه نگاری اینو اگر بیگاری نمیدونی چی می دونی؟
تو اگه شرف داری بیا بگو ببینم تو این مملکت اگه برا این همه مهارتی که دارم کار نیس خب مشکل از کجاست؟ از من؟ چند سال دیگه باید مهارت کسب کنم تا به درد بازار داغون و فلج ایران بخورم. همه جا که با پارتی آدم میخوان. به دوست و آشنا نگاه می کنم طرف جغرافی خونده تو شرکت نفته! عمران آزاد خونده شرکت نفته! 27 سالمه بیکارم بی پولم. از خونه بی خودی در نمیام تا خرجم کمتری داشته باشم. دردم دیگه بیکاری نیس. درکم بی وجدانی اون ادمایی هست که بهم میگن بی مهارت، بهم میگن دنبال شغل با کلاس می گردی. (4060935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۰۲:۲۴:۰۳
جناب کارشناس شاید متوجه نیست این رکود ناشی از اشباع بازار کار و اشتغال نیست، ناشی از کاهش قدرت خرید است. در ایران متوسط خرید/مصرف در برخی اقلام و کاها کمتر از یک پنجم نرم جهانی است! در کل ایرانی ها دراکثر کالا مصرفشان نصف نرم جهانی است و این یعنی ما بازار تشنه سرمایه گذاری و اشتغال داریم. منتها پایین بودن مرد و بیکاری و فقر گسترده نمی گذارد بازار مصرف تحرک چندانی پیدا کند.
مثلا در بازر خودور یک مصرف سالانه یک تا یک ونیم میلیون خودرو است ولی به دلیل گرانی و عدم تسهیلات ارزان و نبود حمایت جایگزینی خودرو مردم مجبور خودرو مستعمل با کارکرد بالای 15-30 سال استفاده کنند. در حالی نرم دنیا زیر 10 سال است.
ایران مستعد اشتغال است و فقط سرمایه گذاری می خواهد و چون سرمایه داخلی کفاف نمی دهد با این وضع باید سیستم جذب سرمایه خارجی در بخش های تولید و خدمات خورد فراهم شود. الان بیشتر سرمایه گذاری در بخش های کلان مثل نفت و گاز است. سرمایه گذار خارجی و یا ایرانی مقی خارج کمتر میاید در بخش تولید کالای تبدیلی کشاورزی و دامی و مصرفی و خدمات سرمایه گذاری کند چون ترس از تحریم های بانکی و فساد و کاغذبازی نمی گذارد! (4060959) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.