توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457525
اندر حکایت این روزهای دریاچه ارومیه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۷
 سال ۹۵ برای دریاچه ارومیه در حالی سپری شد که متولیان اجرای راهکارهای نجات ۲۷ گانه یک ریال برای هزینه‌کرد در ۳۵۵ روز از آن نداشتند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، این روزها دریاچه ارومیه به سبب شرایط بحرانی و زیست محیطی آن بیش از هر پروژه‌ای نیازمند توجه است، با این حال یک سال است که این دریاچه منتظر تزریق اعتبار از سوی دولت است.

یک هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در سال 95 از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه درخواست شده بود که با بررسی در هیئت دولت 300 میلیارد تومان آن به تصویب رسید.

تا مهر ماه امسال به نظر می‌رسید هیچ مشکلی از نظر اعتباری و اجرای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد اما ظاهر امر این را نشان می‌دهد که دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه از کم و کیف تخصیص اعتبارات آگاه شده بود که در جلسه‌ای در آغازین روزهای نیمه دوم سال از تخصیص نیافتن اعتبارات سخن گفته و اظهار کرد که در ادامه چنین وضعیتی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه متوقف می‌شود.

این موضوع اسباب نگرانی بسیاری از  ساکنان حاشیه دریاچه ارومیه را فراهم کرد چرا که نبود اعتبار یعنی توقف تدریجی پروژه‌ها، و توقف پروژه‌ها نیز یعنی مرگ دریاچه ارومیه که با بروز این فاجعه حیات هر موجود زنده‌ای در این منطقه نا ممکن می‌شود.

در نیمه دوم سال 95 خبرنگار تسنیم در ارومیه که خود نیز شاید بیش از عموم مردم در این زمینه اطلاعاتی دارد نگرانتر به دنبال جستجوی خبری از مدیران و مسئولان مربوطه شد که آیا به سبب نبود اعتبارات عملیات احیا متوقف می‌شود؟

استاندار آذربایجان غربی در پاسخ اظهار کرد: هم اکنون عملیات احیای دریاچه ارومیه متوقف نشده و بنا بر گفته‌های دبیر ستاد احیای دریاچه، عملیات احیاء ادامه داشته اما بودجه‌ای برای آن تأمین نشده است.

قربانعلی سعادت گفت: دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با سازمان برنامه و بودجه نامه‌نگاری کرده تا با فشار وارد آوردن به آنها، اعتبار دریاچه ارومیه را تأمین کند.

ستاد احیای دریاچه ارومیه به وظایف خود عمل کرده است

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در سی و هشتمین کمیته هماهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه که 13 بهمن امسال برگزار شد اظهار کرد: ما طبق وظیفه‌ای که دولت به ما داده است، وظایف خود را دنبال می‌کنیم، وقتی به جای پرداخت منابع مالی طبق برنامه، هیچ بودجه‌ای در اختیار دستگاه‌های زیرمجموعه ستاد قرار نمی‌گیرد ما نمی‌توانیم کار زیادی از پیش ببریم.

وی گفت: البته خبر خوشی باید بدهم، طبق مصوبه هشتمین جلسه کارگروه ملی و دستور معاون اول رییس جمهور قرار است خزانه تا پایان سال 600 میلیارد تومان از بودجه موردنیاز پروژه‌ها را در اختیار سازمان‌های مجری مصوبات ستاد قرار دهد.

بر این اساس خبرنگار تسنیم هفته‌ای یک بار پیگیر اعتبارات دریاچه ارومیه بود که آیا  مصوبات دریاچه ارومیه تخصیص یافته است یا خیر که در پی چندین تماس، مدیر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد:  فرآیند بدین شکل است که فرم‌هایی توسط سازمان برنامه و بودجه به خزانه فرستاده شده و درخواست اعتبار شود تا خزانه اعتبار مورد نیاز را پرداخت کند، اکنون برنامه و بودجه به وظیفه خود عمل کرده است و دولت متعهد شده که دستگاه‌های اجرایی موافقت نامه‌های خود را رد و بدل کنند و پول آنها را پرداخت می‌کند.

تجریشی در این میان مشکلات ناشی از دیرکرد در تزریق اعتبارات مورد نیاز را عنوان کرد و گفت: یکی پروژه‌هایی که بایستی به موقع اجرا شود کنترل و مدیریت غبارهای نمکی است.

«از نگرانی‌های ما کنترل غبارهای نمکی در ایام تابستان است که تاثیرات منفی بر سلامت انسان‌ها و گونه‌های جانوری حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارد».

فصل کار بسیاری از پروژه‌ها از دست رفته است

بنا به گفته مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، برای برخی از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه فصل کار از دست رفته است و برخی از پروژه‌ها بایستی قبل از بارش‌ها آغاز به اجرا می‌شد.

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: از محل ماده 10 و 12 یک هزار و 120 میلیارد تومان باید به پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت می‌شد.

تجریشی افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه در صدد است تا با پیگیرهای مداوم اعتبارات احیای دریاچه ارومیه را تا پایان امسال دریافت کند.

تحقق 270 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه و 30 میلیارد تومان نقدی

بالاخره پس از پرس و جوهای مکرر از مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه با خبر شدیم که مقرر است تا 5 اسفند بخشی از اعتبارات و بخش دیگر نیز 20 اسفند در قالب اسناد خزانه محقق شود.

در آخرین گفت و گویی که خبرنگار تسنیم با فرهاد سرخوش، مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی انجام داد خبر از تحقق 300 میلیارد تومان اعتبار احیای دریاچه ارومیه در قالب اسناد خزانه دریافت شد.

البته ناگفته نماند که 30 میلیارد تومان از 300 میلیارد تومان نقدی بوده است.

به گفته سرخوش، 8 هزار میلیارد ریال نیز برای اجرای اقدامات احیای دریاچه ارومیه از سوی دولت ابلاغ شد که هنوز درصد تخصیص آن مشخص نشده است.
 
کلمات کلیدی : دریاچه ارومیه+محیط زیست
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.