نظر منتشر شده
۴۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442891
کمپین تبریزی‌ها برای کفش ایرانی؛
فروشندگان: تا کی غر بزنیم و التماس کنیم که حمایت‌مان کنند؟ چقدر نامه بنویسیم؟ ما ازخودمان شروع کردیم/ فقط جنس ایرانی می فروشیم
بخش اقتصادی الف، 18 بهمن 95
٤٠٠ فروشگاه تبریز در مدت یک ماه دست به دست هم دادند تا فقط کفش ایرانی بفروشند خراسانی‌ها، مراغه‌ای‌ها، شبستری‌ها، مرندی ها و آذرشهری‌ها به حرکت بزرگ بازاریان تبریز پیوستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۸
«تا کی غر بزنیم و التماس کنیم که حمایت‌مان کنند؟ چقدر نامه به دولتی‌ها بنویسیم و در نشست‌ها سخنرانی کنیم؟ ما ازخودمان شروع کردیم» این جملات را علیرضا جباریان‌فام رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش تبریز به «شهروند» می‌گوید. کسی که حالا یک حرکت بزرگ را در بازار تبریز کلید زده است.

این روزها در بازار کفش تبریز فروشگاه‌های زیادی تابلوی کوچکی را درمغازه‌شان آویزان کرده‌اند، با این مضمون: «با افتخار فقط اجناس ایرانی می‌فروشیم.» همین تابلوی کوچک در بازار تبریز انقلاب برپا کرده است. حالا ٤٠٠ فروشگاه درپایتخت کفش ایران دست به دست هم داده‌اند که جز کفش ایرانی نفروشند و بازار بحران‌زده تولید داخلی را از دست کفش خارجی و قاچاق نجات بدهند.

این ابتکار تبریزی‌ها به سایر شهرهای استان آذربایجان‌شرقی کشیده شده و مراغه‌ای‌ها، شبستری‌ها، مرندی‌ها و آذرشهری‌ها هم به این حرکت خودجوش بازاری‌های تبریز پیوسته‌اند. ایده اولیه طرح به ذهن علیرضا جباریان‌فام رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش تبریز رسیده است. این موضوع را ناصر حاج‌هاشمی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش‌های ماشینی کشور می‌گوید و تأکید می‌کند: «جوان خوش‌فکری است و عرق ملی دارد.» و ادامه می‌دهد: «اگر چند نفر مثل او پیدا شوند که برای حمایت از تولید ملی کمر همت ببندند، بدون ‌شک انقلاب صنعتی ژاپن در ایران تکرار می‌شود.»

می‌گوید، دلش از این می‌سوزد که تولیدکننده ناچار است کفش مرغوب ایرانی را با برچسب کفش ترکیه به هموطنش بفروشد. بعد همین مشتری می‌آید و می‌پرسد: «کار کجا بوده است؟» همان موقع باید از او پرسید: «کارآفرینی هیچ، شما برای حمایت از اشتغال چه کرده‌اید؟»

هاشمی در سرای چهارسوی بازار بزرگ تهران مغازه دارد و می‌گوید، درتمام سال‌های فعالیتم حتی یک جفت کفش خارجی نفروخته‌ام و ادامه می‌دهد: آدم بیشتر از این‌جا ناراحت می‌شود که مردم حاضرند در‌سال چند جفت کفش نامرغوب چینی پاره کنند اما قیدش را نمی‌زنند که واردکننده بازار را به بحران نکشد.

چینی‌ها پایتخت کفش را زمینگیر کردند
براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایرانی‌ها سالانه ١٠٠‌میلیون جفت کفش مصرف می‌کنند که از این میان ٣٠ تا ٣٥‌میلیون جفت کفش از خارج از کشور وارد می‌شود. البته فعالان صنعت این اعداد و ارقام را چندان قبول نداشته و معتقدند، سهم بالای قاچاق کفش نادیده گرفته شده است.اگر تعرفه بالای واردات کفش به کشور را درنظر بگیریم، به راحتی متوجه می‌شویم که فعالان صنعت کفش چندان بیراه نمی‌گویند و تعرفه بالا، انگیزه قاچاقچیان را افزایش می‌دهد. تعرفه واردات کفش در‌ سال ٩٤ معادل ٧٥‌درصد بود که این عدد با هدف کاهش قاچاق به ٥٥‌درصد رسید، اما هنوز کفش‌های چینی در بازار ایران جولان می‌دهند که با توجه به تعرفه بالای واردات و قیمت نازل این کفش‌ها می‌توان به راحتی متوجه شد که قاچاق چه سهم بزرگی از بازار کفش را دراختیار گرفته است. البته چینی‌ها تنها میهمانان ناخوانده بازار کفش ایران نیستند و کفش‌های ترکیه، ویتنام و کره‌ای نیز چند سالی است جای پای خود را در ایران باز کرده‌اند.

حمیدرضا متین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان این ادعای فعالان صنعت کفش را تأیید کرده و گفته است؛ حدود ٥٠‌درصد بازار کفش ایران در قبضه چینی‌هاست، زیرا درموارد بسیاری کفش‌های چینی به اسم کفش ایرانی علامت‌گذاری و مارک‌ زده می‌شود.

جولان چینی‌ها دربازار که بارها صدای تولیدکنندگان کفش را درآورده، حالا تعطیلی گسترده واحدهای تولید کفش در تبریز را به دنبال داشته است. براساس اعلام اتحادیه کفاشان تبریز، کفش‌های چینی ٧٠‌درصد از ٢‌هزار واحد تولیدی کفش دست‌دوز تبریز را به تعطیلی کشانده است و حالا تنها ٦٠٠واحد تولید کفش در پایتخت کفش ایران فعالند.

از خودمان شروع کردیم
علیرضا جباریان‌فام رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش تبریز مشغول رانندگی است که با او تماس می‌گیرم. زمان کوتاهی می‌خواهد که جایی پارک کند و درباره ایده‌اش صحبت کند. می‌گوید، به این فکر کرده است که تا کی غر بزنند و درخواست کنند و به دولتی‌ها نامه بنویسند؟ او تصمیم می‌گیرد خودش سرآغاز یک حرکت بزرگ شود و به این فکر می‌کند که دریک حرکت دسته‌جمعی با مشارکت بازاریان تبریز، دور فروش کفش‌های خارجی را خط بکشند و از این پس تنها کفش ایرانی عرضه کنند.

خودش نحوه شروع این کار بزرگ را این‌گونه تعریف می‌کند: از یک‌ماه پیش ٤ بازرس اتحادیه را به بازار فرستادم و بنا شد فروشندگانی را که تنها کفش ایرانی می‌فروشند، شناسایی کنند. ما برای این فروشندگان یک تابلو با عبارت «با افتخار فقط اجناس ایرانی می‌فروشیم» طراحی کردیم و دراختیار آنها قرار دادیم.

وی ادامه می‌دهد: با شروع این حرکت تعدادی از بازاری‌ها هم که کفش خارجی می‌فروختند، به ما پیوستند و با خارج‌کردن اجناس خارجی از مغازه‌شان تصمیم گرفتند تولید ایرانی را حمایت کنند.

هرهفته تعداد بازاری‌های حامی تولید ایرانی بیشتر و بیشتر می‌شود تا آن‌جا که ظرف یک‌ماه ٤٠٠ فروشگاه تبریز دست به دست هم داده تا اقدام بزرگی برای حمایت از تولید ملی به سرانجام برسانند. جباریان می‌گوید؛ درهمین مدت کوتاه ٤ شهر استان به حرکت جمعی بازاری‌های تبریز پیوسته‌اند و تولیدکنندگان کفش استان خراسان هم که از این حرکت آگاه شده‌اند، از حرکت تبریزی‌ها اعلام حمایت کرده و گفته‌اند، به ‌زودی این طرح را در استانشان به اجرا درمی‌آورند.

جباریان می‌گوید: حدود ٤٠‌هزار خانواده به صورت مستقیم و ١٥٠‌هزار خانواده به صورت غیرمستقیم از صنعت کفش زندگی‌شان را می‌گذرانند و اگر ما به‌عنوان فروشنده و مصرف‌کننده بتوانیم از آنها حمایت کنیم، صنعت کفش ایران خانواده‌های بیشتری را صاحب درآمد می‌کند و ایرانی‌ها با قابلیت‌های ویژه‌ای که دراین صنعت دارند، به راحتی می‌توانند به‌عنوان یکی از صادرکنندگان بزرگ کفش درجهان شوند.

ترکیه درهای کشورش را روی کفش ایرانی بست
«ترکیه، ایران را به‌عنوان یک رقیب خطرناک برای خود احساس می‌کند» این جمله‌ای است که رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش تبریز به «شهروند» می‌گوید و تأکید می‌کند: مرغوبیت کفش ایرانی به اندازه‌ای است که تولیدکنندگان داخلی کفش ایرانی را به اسم کفش ترکیه می‌فروشند و واردکنندگان روی کفش چینی برچسب کفش ایرانی می‌زنند تا بتوانند آن را در بازار داخلی بفروشند.»

اما مصداق او برای مرغوبیت کفش ایرانی به همین مورد خلاصه نمی‌شود و ادامه می‌دهد: دوهفته پیش از این تصمیم کانتینری از کفش ایرانی را برای صادرات به مرز ترکیه بردیم، اما متوجه شدیم که این کشور تعرفه واردات کفش ایرانی را به ٧٠‌درصد رسانده است درحالی‌ که برای واردات کفش چینی تنها تعرفه ١٥‌درصدی اعمال می‌کند.

به گفته جباریان این موضوع نشان می‌دهد که ترکیه، ایران را به‌عنوان یک رقیب بزرگ برای تولیدکنندگان خود می‌داند و به همین دلیل تعرفه سنگینی برای واردات کفش ایرانی لحاظ کرده است.

حالا تبریزی‌ها تنها به این حرکت مهم اکتفا نکرده‌اند و درحال طراحی کنسرسیومی صادراتی هستند که بتوانند کفش مرغوب ایرانی را به کشورهای کنیا، امارات، ارمنستان و جمهوری آذربایجان صادر کنند.

جباریان به می‌گوید: مردمی که حاضر نباشند برای خودشان کاری انجام دهند، نباید انتظار داشته باشند دیگران برای آنها کاری کنند. بنابراین من ازهمه مصرف‌کنندگان ایرانی می‌خواهم برای حمایت از تولید خودمان، برای حمایت از مشاغل کشورمان و برای ثروت‌آفرینی در ایران خودمان آغازگر باشیم و تنها کالای ایرانی بخریم.

او تأکید می‌کند؛ اگر کیفیت کالای ایرانی را مناسب نمی‌دانیم، به این خاطر است که بسیاری از تولیدکنندگان درشرایط ناگوار و دشواری فعالیت می‌کنند. دربسیاری ازموارد واردات بی‌رویه و قاچاق به کسب‌وکار آنها ضربه زده است و اگر مردم دریک حرکت جمعی از کالای ملی‌شان حمایت کرده و آن را توانمند کنند، تولیدکنندگان زیادی هستند که می‌توانند با استانداردهای کیفی بالا تولید کرده و برای سایر مردم هم اشتغال ایجاد کنند.

حالا ایران با آن همه پتانسیل درتولید کفش، زمینگیر واردات بی‌رویه و کفش‌های قاچاق شده است. براساس اعلام گمرک ایران ازمحل صادرات کفش سالانه حدود ١٢٠‌میلیون دلار درآمد دارد این درحالی است که ترکیه معادل ٤برابر این درآمد را تنها از بازار کفش عراق به دست می‌آورد. ثروت کلانی که صنعت کفش درصورت حمایت مصرف‌کنندگان به راحتی می‌تواند روانه جیب مردم کشورمان کرده و تعداد زیادی از ایرانی‌ها را صاحب شغل کند.
 
کلمات کلیدی : واردات کفش+کالای ایرانی+کفش تبریز+کفش چینی
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۲:۵۲
تا موقعی مدیران ویژه خوار داریم نمی توانیم کاری کنیم . مدیری که یک شبه به ثروت 1000 میلیارد می رسد کی می تواند کارگر را درک کند؟؟؟ (4153908) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۳:۵۴:۱۵
اگه خودمون شروع کنیم می‌تونیم مثل همین ماجرا. البته به شرط تداوم (4154666) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۶:۴۸:۰۸
وقتی دلار را مصنوعی چهار برابر گران میکنند و کفش ایرانی 10 برابر گران می شود حتی گرانتر از کفش های خارجی همین می شود (4155735) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۱:۴۳:۱۸
کفش 16 هزار تومانی شده 180000 تومان! (4156299) (alef-3)
 
ثريا دالغين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۳:۲۲
تركيه رقيب خوب براي توليد باكيفيت هست..و چين قاتل هر چه رقيب است! (4153910) (alef-13)
 
امیر
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۷:۳۹:۵۲
آفرین. همینه. (4154250) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۴:۲۵
باسلام خدمت هموطنان تبریزی
ما اهالی استان خوزستان هم از شما حمایت می کنیم لطفاً کفش های تولید شده در تبریز را به استان خوزستان بفرستید مطمئن باشید از کفشهای تولید شده شما خرید خواهیم کرد
زنده باد ایران (4153913) (alef-13)
 
محرمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۸:۵۸:۰۲
فروشندگان عزیز تبریزی آیا نمایندگی فروش معتبر در تهران دارید . آدرس اعلام کنید چون تشخیص کفش ایرانی از چینی خیلی راحت نیست. (4154366) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۵:۱۶
بهترین راه برای حمایت از تولید داخل حذف دلالها از بازار است. (4153915) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۵:۲۹
اجناس چینی را که دولت ها وارد نمی کنند. ۹۰ درصد توسط مردم وارد می شود. اگر دولت جلوگیری کند، صدایشان بلند می شود که ما را بیکار کردید. (4153917) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۰۵:۱۲:۳۴
آمار های فله ای!
ال جی ۳۰۰۰ میلیارد تومن تخلف گمرکی داره که کانتینر کانتینر وارد کشور شده بعد وزیر صنعت میخواد جلوی مجازات رو بگیره ،خود این رقم یعنی ده درصد قاچاقی که آمار میدن که مطمئنا از دست مردم عادی خارج هست ُحالا چقدر از این مدل قاچاق ها داریم؟ (4154769) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۴:۳۶:۵۳
مردم یا رانت خواران ؟ خدا نکند که ما هم بخواهیم دست به چنین کارهای ضد منافع ملّی بزنیم ! ولی اگر خدا نکرده امثال من اقدام به ورود اجناسی بکنیم که مشابه داخلی دارد ! پوست از کله ما ننمی کنند ؟ (4155514) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۴:۳۸:۰۹
از این هموطنان آذری زبان با غیرت تشکر می کنم .... هر چند اقتصاد آذربایجان را اصلاح کرده و توسعه می دهند ولی این حرکت به نفع کل مملکت است ... مؤید باشند .... (4155517) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۵:۵۰
فروشندگان جنس ایرانی و باکیفیت عرضه کنند ما هم میخریم .

واقعا حیف است که پول و سرمایه ایرانی به جیب کشورهای دیگه برود درحالی که کارگران خودمان بیکار هستنند .

اینشالله این حرکت با ارزش از لباس و پوشاک و کفش شروع بشه و در سر در مغازه ها هم تابلوی جنس با کیفیت ایرانی نصب شود . (4153918) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۷:۲۸:۴۹
یعنی اجناس چینی که من و شما می خریم با کیفیته (4157759) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۳:۵۸:۲۵
تولید داخلی‌ ، تولید داخلی‌ ، تولید داخلی‌. مشک آن است که خود ببوید ، نه آنکه عطار بگوید. خوب ایرانی‌ هستید. ملت ایران هم حامی‌ ایران. ولی این نباید دلیلی باشد که شما خوب کار نکنید، محصول شما اگر خارجی با توجه به قیمت، ۸۰ است شما ۴۰ هم نیستید، انتظار داشته باشید که ایرانی‌ جنس ایرانی‌ بخرد. در سرتاسر آمریکا شما یک منسوجات یا خرت و پرت نمی‌بینید که ساخت چین نباشد. ولی‌ وقتی‌ به ابزار صنعتی و حتی خانگی مانند پیچ گوشتی و انبر می‌رسد ، تولید کننده چینی‌ حرفی‌ برای گفتن ندارد، چون نتوانسته کیفیت و قیمت مناسب به مصرف کننده جامعه آمریکا ارائه دهد. حالا شاید در آینده بتواند. به همین دلیل است که هیچ کشوری حتی ژاپن فقط به دلیل حمایت از تولید کننده داخلی‌ ، مرز خود را به سو خارج نمیبندد. یک ماشین چینی‌ در ژاپن یا کره یا آمریکا و آلمان نمیبینید. ولی‌ در همین آلمان یا ژاپن یا کره، ماشین کشورهای پیشرفته دیگر را می‌بینید. (4153926) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۶:۵۱:۳۱
کفش های تبریز شاید ، و شاید در خوشگلی با کفش های آمریکایی قیاس نشود . ولی مطمئن باشید چرم تبریز ، از هر چرمی بهتره. (4154182) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۰:۰۷:۴۲
تاتوکار تولید نباشی نمیتونی درباره اش حرف بزنی فرهنگ ما غلطه که فکر میکنیم جنس خارجی مرغوبه و ایرانی بنجل واقعا تیغ هندی مسواک تایوانی کفش چینی برنج مزخرف هندی کیفیت داره پدر من پیراهن دوز قابلی بود و به خاطر همین فرهنگ غلط پیراهناشو با مارک ایتالیامیفروخت الان چند ساله که به خاطر پیراهنهای آشغال و ارزان چینی خیاطی رو کنار گذاشته و همه چرخها و کارگاهشو از دست داده (4154983) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۷:۳۲:۰۹
کاملا درسته
من خودم با وجود این که خبر داشتم که جنس ایرانی از چینی بهتره اما چینی خریدم به خاطر ارزان بودن
واقعا برای خودم متاسفم (4157762) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۰۴:۵۸
سالها پیش که دلار در ایران، زیر ۹۰۰ تومن بود، یک کیفش خوب مردانه ایرانی‌، با کیفیت مشابه خارجی، ۱۸ هزار تومن بود، یعنی ۲۰ دلار. در آنزمان ما همیشه سفارش میکردیم که دوستان که از ایران می‌آیند ، برای ما کفش ایرانی‌ بیاورند چون در آمریکا همین کفش بالای ۱۰۰ دلار بود. ولی‌ حالا در آین با وجود دلار ۴۰۰۰ تومنی ، یک کفش مردانه با کیفیت به مراتب بد تر حداقل ۱۵۰ هزار تومن است، یعنی‌ ۴۰ دلار، ولی‌ همان کفش در آمریکا با کیفیت به مراتب بهتر، باز همین حدود است. حالا شما بفرمایید که دیگر چرا باید بخواهیم از آن کفش استفاده کنیم. چه اتفاقی‌ افتاده که محصولات ایرانی‌ اینقدر کاهش کیفیت و افزایش قیمت یافته؟!.. همه دنیا ، قیمت منسوجات پایین می اید ولی‌ در ایران بالا میرود. حالا یک شلوار با کیفیت خوب در آمریکا به راحتی‌ ۱۵ دلار یعنی‌ ۶۰ هزار تومن است ولی یک شلوار معمولی‌ در ایران کمتر از ۱۵۰ هزار تومن نیست. برویم ببینیم اشکال کار ما چیست، نه اینکه همش خارجی‌ها را مقصر بدهیم. (4153939) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۱۲:۵۳
هموطن زحمتکش من ای کفاش تبریزی. حرف حسابت را می فهمم و با تمام وجود کالای داخلی را دوست دارم . ولی چه کنم که بودجه من کفاف پوشیدن کفش تبریز را نمیدهد . مجبورم کفش بی کیفیت چینی بپوشم. عذر مرا بپذیر . (4153955) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۱۴:۱۷
آفرین
به شرافت ایرانیم قسم که کفش ایرانی بخرم (4153961) (alef-13)
 
غلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۱۸:۲۹
چقدر خریداران التماس بکنند به سازندگان ایرانی ای بابا کیفیت - قیمیت مناسب - وخدمات مناسب باعث چرخش هموطنان بخرید تولید داخل است در تمام تولیدات داخل این مشکلات را داریم دقت کنید کیفیت خود تبلیغ است تبلیغ الکی ممنوع. (4153968) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۲۳:۰۵
تو.لیدکننده گان ایرانی کفیت رابالا ببرندمردم هرگزبه طرف جنس بنجل چینی نمیروند مردم بایدازتولیدات داخل کشوراستفاده کنندتاآنهابتوانندکیفیت تولیدشان رابالاببرند.زنده بادوطن و جنس وطنی .تولیکنده گان اعم ازکارفرما وکارگر ایرانی اگرهمت کنندبازارپوشاک جهان را به دست خواهندگرفت . (4153978) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۲۵:۰۷
شما تولید کنندگان محترم داخلی اگر بازار دستتان بیوفتد هر روز قیمتها را افزایش و از کیفیت کم خواهید کرد
نمونه آن خودروسازان هستند
بنابراین تا سایه رقبای خارجی را احساس نکنید جنس خوب تولید نخواهید کرد
ایرانی جنس باکیفیت ایرانی با قیمت مناسب میخرد و بس (4153985) (alef-13)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۷:۴۸:۴۶
این حرفتو قبول ندارم. خودرو سازها بچه لوس و نازپروده دولتند. ولی کارگاه های تولید کننده اقلامی مثل کفش یک عده آدم زحمت کش (4155822) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۵۴:۳۰
يه جفت كفش كتاني ورزشي تبريز اون هفته خريدم 22 هزار تومن
همينو اگه ديجي كالا ميفروخت با يه ارم نايكي ميرفت رو 400 هزار تومن قيمتش!
خيلي باكيفيته كفشاش من كه راضي ام (4154027) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۲۳:۱۵:۳۷
یک جفت کفش ورزشی با اسم اذری خریدم ظاهرش معمولی بود فکر نمی کردم خدایش از نظر راحتی و کیفیت از کتونی ۳۰۰ تومنی راحتر و مناسب تر بود اگر ظاهر کفشها با کیفیتشون تناسب داشته باشه صدرصد در رقابت (4156197) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۵:۱۳:۰۰
بازار يعني قيمت و رقابت. فضاي رقابتي اىگر سالم شد همه چيز درست ميشه (4154051) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۶:۱۹:۵۷
کیفیت را بالا ببرید قیمتهای گزاف نفروشید مگر امثال من یکی دلشان درد میکند جنس خارجی بخرند متاسفانه اب و رنگ اجناس خارجی بهتر است کیفیت بهتر است قیمت هم کمتر است خب جنس ایرانی میخریم گرانتر با زیبایی کمتر و کیفیت کمتر خیلی زود خراب میشود البته تولید کنندگان بزرگ هم که خودشان میروند خارج خوش میگذرانند و پولشان را خرج میکنند یکی از دلایلش هم این است که در ایران هزینه سفر هم بسیار گرانتر از هزینه سفر به خارج است تازه انجا بیشتر احترام میبینیم ... (4154149) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۶:۴۸:۲۱
چندین بار از تولید ایرانی حمایت کردم ولی هربار پشیمان شدم چون واقعا بی کیفیت و با قیمت بسیار بالا بود. خوب وقتی خودتان یک کاری میکنید که مشتری بپرد، دیگر نباید گله کنید. (4154179) (alef-11)
 
م.ایرانی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۶:۵۷:۲۱
مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.
اگر تولید کنندگان داخلی خود را ملزم به رعایت کیفیت و استاندارد نمایند و قیمت
محصولات خود را متناسب با کیفیت ارائه نمایند حتما مردم آنان را حمایت خواهند نمود

با توجه به گسترش فضای مجازی به فروشندگان و اتحادیه تولید کنندگان داخلی
توصیه میگردد برای ثبات کیفیت و قیمت محصولاتشان کارهای زیر را انجام دهند:
1- گروهی را از متخصصین و معتمدین صنف تحت پوشش یک شرکت خصوصی
برای دادن برند و کنترل کیقیت محصولات به تولید کنندگان داخلی تعیین نمایند

2- در طی سال برای کنترل تولید این برندها نمونه هایی از بازار انتخاب و مورد بازرسی کیفی قراردهند.
3-- هر 6 ماه یک بار برند تولیدکنندگان بررسی و نسبت به با لا بردن و یا پایین آوردن
امتیاز تولید کنندکان اقدام نمایند.
4- قیمت محصولات را برای یک دوره یک ساله ثابت نگه دارند .
5- تولید کنندگان را موظف نمایند نسبت به خدمات بعد از فروش و وارانتی محصولات
متعهد نمایند
6- نام و برند و امتیاز هر تولید کننده ای را در فضای مجازی به اطلاع مردم برسانند

7- تولید کنندگان کوچک را وادار نمایند تا به صورت تیمی بایکدیگر و تحت یک برند
و از یک محل نسبت به توزیع اقلام خود در بازار به جهت افزایش و تنوع محصولات
همکاری نمایند.
8- شرکتهایی را برای معرفی محصولات و بازار یابی خارجی برندهای تولیدی
تعیین نمایند. (4154194) (alef-13)
 
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۷:۰۰:۱۰
بنده عمیقا طرفدار تولید داخلی هستم و هرگز لباس غیر ایرانی نمی خرم، خصوصا لباس ایرانی که مارک تقلبی خارجی به آن دوخته باشند را مفت هم قبول نمی کنم. اما در مورد کفش، سالهاست که به حکم عقل کفش خارجی استفاده می کنم.
آیا تابحال حتی یکبار هم شده که کفش ایرانی پیدا کنید که از اولین نوبت پوشیدن، راحت و مناسب با فرم پای نرمال آدمیزاد باشد؟ فروشنده ها به شما میگویند که باید مدتی آنرا بپوشید تا جا باز کند و آب بندی شود. حتی یکبار فروشنده ای به من توضیح میداد که "بایستی مدتی بپوشید تا پای شما به فرم و قالب کفش در بیاید و غیر استاندارد بودن پای شما برطرف شود"!
بنده کفش چرمی مارکهای معتبر جهانی مثل کلارک یا راک پورت یا هاش پاپیز به قیمت حدود 400 تومان میخرم، از همان لحظه اول به دلیل طراحی طبی و قالب ارگونومیک آن در پا کاملا راحت است، با ساعتها پوشیدن آن احساس خستگی نمی کنید، 5-6 سال هم حداقل کار میکند.
هر زمانی که تولید کنندگان داخلی در فلسفه طراحی و تولید تجدید نظر کنند و به آناتومی پای انسان احترام بگذارند، بنده با کمال میل و افتخار از محصول باکیفیت و استاندارد آنها استفاده خواهم کرد. (4154202) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۷:۰۵:۵۹
یاشاسین آذربایجان
در کنار فروش اجناس ایرانی باید به طراحی و زیبایی و ایجاد سلامتی در پا هم فکر شود . موفق باشید (4154212) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۷:۱۷:۲۲
من به جز کفش تبریز هیچ چیز ایرانی نمی خرم چون تقلبی هستند (4154220) (alef-11)
 
امیر
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۷:۳۹:۰۸
کفشهای 100 تومنی ترک منو وسط تهران تو آپارتمان دزدیدن. یک سال کار کرده بودند و فکر کنم یه سال دیگه هم جا داشت. هنوز میشه گفت قد روز اولش زیبا بود. راحتی که بماند. از آنجایی که موجود تک کفشه هستم با دمپایی زدم بیرون رفتم همون انقلاب و از ....فلان برند ایرانی یه کفش خریدم 50 . خیلی ارزونه قبول کار کهم نمیخوام بکنه 3 ماه بسه . خوب راحت چرا نیست؟ چرا زشته اینقدر؟؟
همون روز اول گریه میکرد تو پام. تناسبات. ترکیب رنگ. راحتی و ... عذابیست. از خدا که پنهون نی از شما هم نباشه بیکارم نمیتونم بخرم. خوب اگر ما هم کفش ایرانی بخریم قراره داستان پراید شه؟ یا کاری میکنید (4154248) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۹:۳۲:۲۰
کیفیت کفش ملی خیلی بدتر شده متاسفانه (4154399) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۰:۳۱:۲۰
سلام


احسنت . لطفا در تهران نشانی بدهید تا از انجا خرید کنیم

افتخار می کنم هموطن شما هستم (4154461) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۰:۳۱:۴۵
اتفاقا از همین عکس می شه فهمید که صنعت کفش ما 50 سال از اونها عقب تره. (4154462) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۰:۴۳:۱۶
والا من از کیفیت پوشاک ایرانی خیلی راضیم. شلوار جین چینی( به فرموده فروشنده ترک! و برند و...) خریدم 200 تومن. دقیقا سر یک و نیم ماه جر خورد!! واقعا فقط لعنت فرستادم. بعدش رفتم یه شلوار که دقیقا made in iran روش خورده و خود فروشنده تضمین کرد خریدم 80 تومن، دقیق 9 ماه پام بود. بدون اینکه رنگش بره، پوسیده باشه و... آخرم گیر کرد یک تیکه آهن و کمی پاره شد. وگرنه راحت یکسال رو می برد!!

تو کفش هم الان شرکت های چرم خیلی خوبی داریم که اگه قیمتا رو متعادل تر کنن، قطعا فروششون عالی میشه. الان من و دوستان همگی شلوار و کفش فقط ایرانی می گیریم. هم ارزونه، هم کیفیت داره. برند که دست ما نمیدن. همش چینیه. خدایی مردم همت کنن. (4154471) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۰:۴۳:۵۵
یک جفت کفش خوب ایرانی حداقل 150 هزار تومن قیمت داره یک جفت کفش چینی حدود 35 تومن. شما اگه سالی دو جفت کفش چینی بخری بازم به صرفه تره. متاسفانه یا خوشبختانه امروز دنیای رقابته و هیچ کس نمی خواد پول بیشتری بده وقتی میتونه جنس ارزون تری بخره. این کار خوبه ولی در نهایت بی فایده است. (4154472) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۲۳:۴۸:۲۳
یک کفش خوب خارجی حد اقل دو برابر قیمت کفش کم مرغوب ایرانی است.
من حاضرم کفش ایرانی را دوبار بخرم چون مطلوبیتش در این است که دو بار کفش نو میپوشم و ایرانی میپوشم. (4154658) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۰۸:۴۷:۰۳
درود بر تبریزی ها که در این شرایط با یک شعار خوب به کمک تولید داخلی رفته اند. (4154871) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۱:۲۵:۲۷
اولا که به عنوان یک اصفهانی به تبریزی های عزیز می گم دمتون گرم، خیلی حرکت جالبی کرده اید ، امیدوارم در کل ایران همه گیر شود.
چند هفته قبل ماشین لباسشویی ما که ارج و ایرانی است و 20 سال قبل تولید شده، خراب شد، خیلی وسوسه شدم که یک ماشین لباسشویی کره ایی یا آلمانی بخرم، اما هم خیلی گران بود و هم دیدم نامردیه ، و خلاصه همان را تعمیر کردیم بوسیله تعمیرکار ایرانی والان داره خیلی خوب کار می کنه.
البته یادمان نرود که هم کارخانه ارج و هم کارخانه آزمایش تعطیل شده و متاسفانه هزاران کارگر بیکار شدند ، دلایل معتددی هم دارد که از این مقال خارج است.
بنابراین اگر هر ایرانی کمی عرق به وطن داشته باشه ، مساله حله. البته این عرق هم در خریدار باید باشه و هم در تولید کننده که محصول عالی ، با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید کند. (4155115) (alef-11)
 
عبدالخالق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۱:۴۳:۱۴
کاشکی یک تبریزی بودم یک خوزستانی (4155167) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۶:۵۱:۴۶
وقتي خريد از خارج براي دولتي ها هم سفر سياحتي خارجي رايگان وجود دارد وهم ماموريت با دلار حتي سازمانهاي دولتي هم بدنبال خريد داخلي نخواهند بود (4156357) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.