توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395894
لاریجانی: از عربستان، قطر و ترکیه حمایت نمی‌خواهیم، شر نرسانند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
رییس‌مجلس گفت: مبارزه با ترویست‌ فقط با دادن بیانیه میسر نیست. کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم تلاش بیشتری برای مبارزه با ترویست داشته باشند.

علی لاریجانی رئیس مجلس در نشست خبری با رئیس مجلس نمایندگان سوریه که پیش از ظهر امروز در تالار آیینه مجلس برگزار شد، گفت: تعمیق دموکراسی در سوریه با بحران آفرینی امنیتی امکان پذیر نیست و باید شرایط غنی شده دموکراسی را در این کشور فراهم کرد نه اینکه به بحران امنیتی دامن زد.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

-راه حل بحران سوریه سیاسی است نه نظامی . برخی کشورها آتش این بحران را در سوریه افروختند.

-مخالف دولت سوریه حتی یک انتخابات برگزار نکرده‌اند. کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریسم دارند در سوریه به ترویست‌ها کمک می‌کنند.

-حتی اخیرا هم که آمریکایی‌ها کمی سرعقل آمدند، فریب کاری کردند و با بمبارانی که علیه ارتش سوریه انجام دادند نشان دادند در طرف جریان تروریستی هستند و به دروغ بحث درباره مبارزه با تروریسم را مطرح می‌کنند.

-امیدواریم برخی کشورها که در ۵ سال گذشته مزاحمت برای سوریه ایجاد کردند پند گرفته باشند. بحران سوریه اختصاص به سوریه ندارد و می‌تواند در اروپا و آمریکا هم به وجود بیاید چرا که مسئله تروریسم مسئله جهانی است و باید ریشه‌های آن را از بین برد.

- مبارزه با تروریسم با بیانیه کارساز نخواهد بود. مبارزه با تروریسم باید همراه با اقدامات عملی باشد، در این زمینه ایران با درخواست عراق توانست داعش را کنار بزند و همچنین با درخواست سوریه به کمک آنها شتافت تا اینکه امروز شرایط سوریه بهتر شود.

- کشور سوریه کشور دوست و برادر ما است و در شرایط سخت در دفاع مقدس و در زمان حافظ اسد حامی ایران بود و ما این مسئله را فراموش نخواهیم کرد.

-{ با اشاره به مذاکرات طرفین درباره همکاری‌های پارلمانی بین مجلس ایران و مجلس سوریه } در این جلسه درباره همکاری‌های پارلمانی دو کشور و سطح این همکاری‌ها در بین‌المجالس اسلامی مباحثی انجام شد تا این همکاری‌ها گسترش پیدا کند.

از کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه حمایت نمی‌خواهیم شر نرسانند!

در ادامه نشست مشترک خبری روسای مجالس ایران و سوریه هدیه خلف عباس ضمن تشکر از دکتر علی لاریجانی به خاطر دعوت سخاوتمندانه برای دیدار از ایران گفت: از ملت و دولت ایران به ویژه مقام معظم رهبری و آقای روحانی رئیس جمهور ایران تشکر فراوان داریم.

وی ادامه داد: اگر حمایت های جمهوری اسلامی ایران نبود ما به عنوان کشور، ملت و ارتش قادر به مقاومت نبودیم، بنابراین از حمایت‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

اهم سخنان وی به شرح زیر است:

- جناب لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در شرایط سخت ما در کنار برادرانمان در جمهوری اسلامی ایستادیم، از مرحوم حافظ اسد سوال شد که چرا تا این حد از ایران حمایت می‌کند او در پاسخ گفت ما امروز به عنوان یک برادر در کنار برادران خود ایستاده‌ایم و حمایت می‌کنیم و روزی خواهد رسید که تنها برادرمان در کنارمان در سوریه ایستادگی خواهد کرد.

- ما از برادران دیگرمان نمی‌خواهیم از ما حمایت کنند اگر خیری نمی‌رسد شری نرسانند منظور من کشور عربستان سعودی، قطر و ترکیه است.

- دیدار ما مثمرثمر بود و مطالب بسیار مهمی در زمینه مبارزه با تروریسم مطرح شد، این جنگ تروریسم از ۵ سال پیش توسط ۸۰ کشور به ما تحمیل شد و سوریه وارد جنگ با تروریست شد. در این جنگ تمدن و مسائل فرهنگی سوریه از بین رفت و تمام مکان‌های زیبا و دیدنی سوریه را تخریب کردند.

- با این حال هر روز یک پیروزی را در سوریه به ثبت می‌رسانیم و هر پیروزی که رقم می‌خورد پیروزی در مقابل جهان است با این حال هر بار پیروزی محقق شد آمریکا برخلاف این پیروزی اقداماتی انجام داد، واشنگتن مدعی با تروریسم مبارزه می‌کند اما در واقع با این گروهک ها همکاری دارد و حمله اخیر به ارتش سوریه نمونه این همکاری‌ها است.

- آمریکا مدعی است که حملات اشتباه صورت گرفته اما سوال اینجاست چطور چنین اشتباهی ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد و هواپیماهای آمریکا در این مدت در منطقه پرواز می کنند. ما دلایل دیگری در دست داریم که در صورت نیاز ارائه خواهیم کرد تا ثابت کند این اقدامات در جهت حمایت از داعش انجام شده است.

- ما در حال حاضر پیروزی‌های خوبی در مناطق مختلف سوریه از جمله حومه و شهر حلب به دست می‌آوریم اما هر زمان که پیروزی محقق می‌شود اقدامات علیه ما تشدید پیدا می کند.
-
-دو راهکار سیاسی و نظامی مد نظر است که علاوه بر اینکه در زمینه های نظامی پیروزی‌هایی محقق می شود اقدامات سیاسی برای آشتی و مصالحه دنبال می کنیم.

- سوریه کشوری دارای حاکمیت است. رئیس جمهور منتخب ملت سوریه با حمایت و محبت ملت ۶ سال مقاومت کرده و همین مقاومت نشان‌دهنده محبوبیت اوست. تصمیم برای سوریه و سرنوشت این کشور به دست ملت سوریه است.
 
کلمات کلیدی : روسای مجالس+ ایران و سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.