توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308774
ایران به ریاست ظریف در نشست وین برای حل بحران سوریه شرکت می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۵
جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نشست دور بعدی وین برای حل بحران سوریه شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور ۲۰ نماینده از کشورها، سازمان ملل و اتحادیه اروپا در ۲۳ آبان‌ماه سال جاری در وین برگزار خواهد شد.

در این نشست که کشور استرالیا نیز برای اولین بار در آن شرکت خواهد کرد نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، ایران، عراق ، ترکیه، مصر، امارات، قطر، اردن، لبنان و عمان، استرالیا، نماینده اتحادیه اروپا و همچنین استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل حضور خواهند داشت.

هتل «امپریال» وین به مانند دور قبل، میزبان نشست سوریه خواهد بود و از روز پنجشنبه مذاکرات مقدماتی در سطح مقامات پایین‌تر از وزرای خارجه در وین آغاز می‌شود.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه تصمیم دارد همزمان در ژنو نشستی بین احزاب مخالف و نمایندگان دولت سوریه برگزار کند.

دی‌میستورا تاکنون چندین مذاکره محرمانه با نمایندگان دولت سوریه و احزاب مخالف دولت در ماه فوریه سال جاری در وین و ژنو انجام داده است.

وزیر خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای بلژیکی خود در پاسخ به سوالی در مورد دستور کار اجلاس آتی وین در ارتباط با بحران سوریه گفت: دو موضوع مهم در دستور کار است. موضوع اول در مورد تعیین گروه‌های تروریستی در سوریه است که البته از نظر ما مشخص است کدام گروه‌ها تروریست هستند و موضوع دوم توافق در مورد نحوه ادامه کار است.

ظریف در این نشست مطبوعاتی با تاکید بر این‌که «مبارزه با تروریسم وظیفه جامعه بین المللی است» اظهار کرد: تعیین سرنوشت آینده سوریه بر عهده مردم این کشور است و ما فقط تسهیل کننده در این مسیر هستیم و تعیین کننده نیستیم.

براساس این گزارش در نشست قبلی وین که در هشتم آبان ماه برگزار شده بود و ایران نیز برای اولین بار در آن شرکت کرده بود، نمایندگان ۱۷ کشور به اضافه سازمان ملل و اتحادیه اروپا در پایان مذاکرات‌شان که به مدت ۷ ساعت به طول انجامید بیانیه‌ای ۹ بندی صادر کردند و در آن خواستار ایجاد آتش‌بس در سراسر سوریه شدند و همچنین توافق کردند که این کشور یکپارچه بماند.

شرکت کنندگان در بیانیه مشترک در بند یک تاکید کردند که برای توافق آتش بس در سراسر سوریه تلاش خواهند کرد و نیز توافق کردند که این کشور یکپارچه باقی بماند و در عین حال اذعان کردند که اختلافات ریشه‌ای همچنان به قوت خود باقی است.

در بند دوم بیانیه نشست وین آمده است که شرکت کنندگان به نقاطی مشترک درباره وحدت سوریه، استقلال آن، تمامیت ارضی و هویت سکولار این کشور به عنوان اصولی اساسی دست یافتند و در پی آن تاکید کردند سازمان‌های نظام سوریه باید باقی بمانند.

در بند سوم این بیانیه تاکید شد حقوق تمامی سوری‌ها باید صرف نظر از ریشه و وابستگی دینی حفظ شود.

به موجب بند چهارم، باید هر چه سریعتر تمامی تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان جنگ اجرایی شود.

در بند پنجم این بیانیه بر تضمین ورود سازمان‌های بشردوستانه به تمامی مناطق سوریه تاکید شده و آمده است شرکت کنندگان حمایت خود را از آوارگان داخلی و نیز آوارگانی که میهمان کشورهای دیگر هستند تقویت خواهند کرد.

به موجب بند ششم توافق شد که باید داعش و دیگر گروه‌های تروریستی نابود شوند. همچنین باید این گروه در لیست سازمان ترور شورای امنیت قرار بگیرد.

در بند هفتم بیانیه آمده است: براساس عمل به بیانیه ژنو و قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت شرکت کنندگان از سازمان ملل خواستند تمامی نمایندگان دولت و مخالفان سوریه را پای میز مذاکره بنشانند تا این مذاکرات به تشکیل دولتی معتبر، فراگیر و در پی آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات منجر شود.

همچنین در بند هفتم آمده است که باید انتخابات تحت نظارت سازمان ملل با موافقت دولت و براساس معیارهای بین‌المللی به صورت شفاف برگزار شود و تمامی سوری‌ها و سوری‌های مقیم خارج حق شرکت در آن را دارند.

براساس بند هشتم، سوریه مسئول اصلی هدایت روند سیاسی است و ملت سوریه درباره آینده‌اش تصمیم می‌گیرد.

براساس بند ۹ شرکت کنندگان از جمله سازمان ملل مقدمات و اجرای آتش بس در سراسر سوریه را از تاریخی مشخص و همگام با روند سیاسی جدید بررسی خواهند کرد.

مجادله لفظی وزیر خارجه ایران و عادل الجبیر وزیر خارجه تازه کار عربستان در این نشست در رسانه‌های جهانی انعکاس زیادی به همراه داشت.

اولین نشست وین در ارتباط با بحران سوریه در روز جمعه اول آبان ماه با حضور وزرای خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه برگزار شد.
 
کلمات کلیدی : وزير امور خارجه ، محمدجواد ظريف ، ایران و سوریه ، نشست وین درباره سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.