توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382546
نوری المالکی، سعودی ها را خشمگین کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۰
اظهارات شنبه این هفته نخست وزیر سابق عراق در گفت و گو با ایرنا، که عربستان سعودی را منبع تروریسم معرفی کرده بود، خشم سعودی ها را بر انگیخت تا جایی که سفیر سعودی شخصا موضع گرفت و رسانه های سعودی از فرط خشم، نوری المالکی را یهودی خواندند، اما این حملات سعودی ها در بغداد بی پاسخ نماند.

به گزارش ایرنا، نوری المالکی در سخنانش که شنبه گذشته منتشر شد، عربستان را کانون تروریسم در منطقه و جهان ذکر کرد و تنها راه مهار این رژیم را قرار دادن این کشور ، تحت قیمومت سازمان ملل دانست، امری که باعث واکنش تند 'ثامر السبهان' سفیر سعودی در عراق شد.

السبهان در صفحه شخصی خود در توییتر مدعی شد که نوری المالکی در دوره نخست وزیریش ۷۰ درصد اراضی را به داعش واگذار کرد.

این درحالی است که مدیر دفتر رسانه ای نوری المالکی امروز در صفحه شخصی خود در واکنش به اظهارات سفیر سعودی با انتشار تصویری از ثامر السبهان که بر روی آن علامت 'X' نهاده، خواستار اخراج فوری وی از اراضی عراق شده است. 'هشام الرکابی' گفته است: کسی که مدعی است نوری المالکی مسوول سقوط شهرهای عراق به دست داعش است، باید نخست شکست های خود را در یمن و خسارت هایی که به مردم مظلوم یمن تحمیل کرده، به یاد بیاورد.

الرکابی در آماری از تلفات سعودی ها در یمن نوشته است که عربستان از ابتدای حمله به یمن تاکنون سه هزار و ۵۰۰ کشته و شش هزار و ۵۰۰ زخمی و ۴۳۰ مفقود داشته اند که عموما افسران عالی رتبه یا سربازان عادی هستند.

اما 'محمد صیهود' نماینده پارلمان عراق در همین راستا گفته است که سفارت عربستان در بغداد در حقیقت اتاق عملیات تروریستی داعش است و سبهان مرد اطلاعاتی سعودی ها و برای نشر افکار جنایتکاران وهابیت در عراق به کار گمارده شده است. وی از وزارت خارجه عراق خواسته است که در برابر دخالت ها و اهانت های مکرر سفیر سعودی موضع گرفته و او را از این کشور بیرون براند.

حزب الدعوه اسلامی، به عنوان یکی از ریشه دار ترین احزاب سیاسی عراق که نوری المالکی به آن منتسب است، امروز در بیانیه ای تعرض و اهانت سفیر سعودی را به نوری المالکی محکوم کرد و از نخست وزیر سابق عراق به عنوان یکی از نمادهای جنبش اسلامی درعراق یاد کرد.

این بیانیه افزوده است که عربستان سعودی به جای اینکه به فکر گسترش مناسبات با کشورها و ملت های منطقه باشد، همواره به دنبال دامن زدن به فتنه های فرقه ای است و نباید فراموش کند که همچنان کانون تروریسم در منطقه و حامی داعش در عراق است.
اما 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق دیروز (سه شنبه) موضعی نرم تر نسبت به عربستان گرفت و اعلام کرد که بغداد به دنبال بهبود روابط با عربستان سعودی است، اما در عین حال همچنان در انتظار گام های مثبت عربستان نسبت به عراق است.

این موضع حیدر العبادی به اعتقاد کارشناسان سیاسی در عراق، انتقاد صریح از مواضع و رفتارهای منفی عربستان سعودی نسبت به عراق است، به نحوی که هنوز ریاض نتوانسته است گام مثبتی نسبت به عراق بردارد و همین باعث شده است که نخست وزیر عراق بگوید: 'همچنان در انتظار گام مثبت سعودی هاست.'

پیش از این نیز چند تن از نمایندگان پارلمان از ائتلاف دولت قانون شامل خانم 'فردوس العوادی' و 'حیدر ستار المولا' نسبت به اهانت ثامر السبهان و دخالت سعودی ها در امور داخلی عراق و حمایت های آشکار از باندهای تروریستی در عراق انتقاد کرده بودند. حیدر ستار المولا از دولت و وزارت خارجه عراق خواسته بود که هرچه سریعتر سفیر سعودی را به خاطر اهانت به یکی از شخصیت های برجسته سیاسی عراق و رهبر بزرگترین فراکسیون در پارلمان، از اراضی عراق بیرون کند.

خشم عربستانی ها به اظهارات نوری المالکی در طول روزهای گذشته ، تنها به موضع سفیر سعودی محدود نشد، بلکه رسانه های وابسته به این رژیم نیز امروز چهارشنبه علیه نخست وزیر سابق عراق موضع گرفتند.

یکی از جالب ترین مواضع ، مقاله ای در روزنامه سعودی عکاظ است که مدعی شده است که نوری المالکی در اصل از قبیله یهودی بنی قریضه و اصالتا یهودی است. این مجادلات در روز چهارشنبه به شبکه های اجتماعی نیز کشیده شد، تا جایی که برخی به این نکته اشاره کرده اند که قبل از اینکه نوری المالکی یهودی باشد، آل سعود براساس تحقیقات نسب شناسان سعودی، یهودی و از طایفه 'بنی قینقاع' هستند که می خواستند حضرت رسول اکرم (ص) را به قتل برسانند.

این درحالی است که برخی گفته اند که مشکل در اصل یهودی بودن یا نبودن یک شخص در حال حاضر نیست، بلکه مشکل این است که امروز چه کسانی به یهودی ها بلکه بدتر از آن، به رژیم تروریستی و اشغالگر اسراییل، نزدیک هستند و این چیزی است که رژیم آل سعود باید به آن پاسخ دهد.

براساس گزارش سابق مرکز 'النهرین' برای پژوهش ها و مطالعات راهبردی در عراق که چندی قبل میزبان کنفرانس بین المللی عملیات روانی و رسانه ای در مبارزه با تروریسم در بغداد بود و با مشارکت بیش از ۵۰ کشور دنیا برگزار شد، عربستان سعودی و رژیم اسراییل نسبت به بسیاری از مسائل منطقه از جمله ایجاد دولت کردستان در شمال عراق، دارای مواضع مشترک هستند و همین امر باعث نزدیکی دو رژیم به همدیگر شده است.
 
کلمات کلیدی : نوری المالکی، عربستان سعودی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.