توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457462
بازتاب گسترده سفر رییس جمهور به مسکو
بخش سیاسی الف، 9 فروردین 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹
سفر دو روزه دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مطرح جهان این موضوع را به عنوان یکی از محوری‌ترین اخبار خود پوشش دادند و گزارش‌ها و تحلیل‌های بسیاری در این زمینه منتشر شد.

به  گزارش ایرنا، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در این زمینه با انتشار تحلیلی نوشت: «روابط اقتصادی و سوریه محور مذاکرات رئیس جمهوری ایران در روسیه است.»


روزنامه واشنگتن پست نیز با انتشار گزارشی به اهداف این سفر پرداخت و اعلام کرد که «تهران و مسکو برای گسترش قدرت شان در منطقه به هم پیوند خورده اند.»


سفر دو روزه روحانی به مسکو در مطبوعات قلب اروپا نیز به عنوان یک خبر کلیدی بازتاب گسترده داشت که در این زمینه می توان به انتشار گزارشی در تارنمای روزنامه پرشمارگان فیگارو و خبرگزاری فرانسه اشاره کرد.


خبرگزاری فرانسه درگزارش هایی که در این زمینه منتشر کرد با تاکید بر اهمیت منطقه ای دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با ولادیمیر پوتین در مسکو، نوشت: روابط ایران و روسیه در دوره ریاست جمهوری روحانی شکوفا شده است.


درتحلیل این خبرگزاری آمده است: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه میزبان حسن روحانی همتای ایرانی خود برای مذاکراتی است که ناظران برای هرگونه علامتی از اقدامات بعدی (دو کشور) در سوریه به دقت آن را زیر نظر دارند.


این خبرگزاری افزود: اولین سفر رسمی روحانی به روسیه در حالی انجام می شود که این دو کشور حامی سوریه در تلاش برای پیشبرد طرح هایی به منظور پایان دادن به مناقشه 6 ساله در این کشور هستند.


خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: رابطه بین ایران و روسیه در دوره ریاست جمهوری روحانی با وجود سابقه پیچیده روابط دو کشور، شکوفا شده است.


خبرگزاری فرانسه در گزارشی دیگری دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین را بازتاب داد و به سخنان پوتین در خصوص همکاری موثر مسکو و تهران در تمامی جنبه ها اشاره کرد.


این خبرگزاری مذاکرات پوتین و روحانی را برای ناظران در دستیابی به نشانه هایی از اقدام بعدی دو کشور در سوریه، مهم تلقی کرد و در ادامه نوشت: اولین سفر رسمی روحانی به روسیه در حالی انجام می شود که این دو حامی نظام سوریه، درصدد پیشبرد راه هایی برای پایان دادن به شش سال درگیری در سوریه هستند.


خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود آورد: علاوه بر همکاری دو طرف در سوریه، روابط ایران و روسیه در بخش انرژی و دفاعی نیز تعمیق یافته است.


فیگارو که در ارزیابی های اخیر عنوان پرشمارگان ترین و پرخواننده ترین روزنامه فرانسه را به خود اختصاص داده است نیز با پوشش خبر رئیس جمهوری کشورمان به روسیه، از دیدار رسمی حسن روحانی با همتای روس خود «ولادیمیر پوتین» خبر داد و سخنان روحانی را در این سفر منتشر کرد.


نویسنده این گزارش با اشاره به اینکه رئیسان جمهوری ایران و روسیه هر دو از متحدان قوی دمشق هستند، سخنان دیگر مقام های ایرانی حاضر در این سفر و همچنین «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد اهداف این سفر مبنی بر رایزنی در مورد مسائل منطقه ای به ویژه بحران سوریه و یافتن راه حلی برای آن را در گزارش خود انعکاس داد.


مبارزه با تروریسم و افراط گرایی از دیگر مواردی به شمار می رود که به عنوان اهداف دیدار امروز رئیسان جمهوری دو کشور مطرح و در این گزارش معکس شده است.


برنامه ریزی برای امضای چندین توافقنامه مشترک وهمراهی «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه و «بیژن زنگنه» وزیر نفت با رئیس جمهوری کشورمان از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن اشاره می شود.


در انگلیس نیزخبرگزاری رویترز با پوشش اخبار این سفر دو روزه، سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را مبنی بر اینکه از سرمایه گذاری روسیه در میدان های نفت و گاز استقبال می کند، منعکس کرد.


خبرگزاری رویترز با ارایه تحلیلی در این زمینه نوشت: این سخنان، پیش درآمدی برای توسعه همکاری های دو کشور در بخش انرژی است.


در طرف دیگر قاره سبز، روزنامه های صربستان نیز سفر رئیس جمهوری ایران به مسکو را بازتاب دادند.در این زمینه روزنامه «پراودا» چاپ بلگراد به اظهارات رئیس جمهوری روسیه در ملاقات با روحانی اشاره کرد ونوشت: پوتین ایران را همسایه خوب و شریک قابل اعتماد خود دانست.


این روزنامه اضافه کرد: رئیس جمهوری روسیه در ابتدای ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت که روسیه و ایران بیش از 500 سال است روابط دیپلماسی دارند.


پوتین همچنین در این دیدار تاکید کرد که ایران همسایه خوب و شریک قابل اعتماد و پایدار روسیه است.


این روزنامه ادامه داد: بنا به اظهارات ولایمیر پوتین، مسکو و ایران در تمامی حوزه ها با یکدیگر همکاری می کنند.
در گزارش پراودا تاکید شده است که روسیه و ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای و بین المللی و همچنین در حوزه اقتصادی روابط مناسبی دارند.


پراودا درادامه می نویسد: پوتین روابط دو کشور را در تمامی زمینه ها رو به گسترش دانست و با اشاره به افزایش مبادلات تجاری در سال 2016 خواستار توسعه بیشتر شد.


این روزنامه چاپ بلگراد افزود:حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در این ملاقات گفت که در سال های اخیر روابط بین این دو کشور بطور مثبت در حال توسعه بوده و همچنین ابراز امیدواری کرد که در طول مذاکرات گام های جدیدی در جهت توسعه روابط برداشته شود.


سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به مسکو به دلیل اهمیت بسیار، در رسانه های آسیا نیز به صورت گسترده بازتاب داشت که در این زمینه می توان به رسانه های کشورهایی همچون افغانستان، آذربایجان و هندوستان اشاره کرد.


در این ارتباط می توان به گزارش رادیو «آزادی» افغانستان اشاره کرد که گزارشی از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو منتشر کرد و در پایگاه اطلاع رسانی خود نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه دیدار کرد و انتظار می‌رود امروز با ولادیمیر پوتین دیدار کند.


به نوشته این رادیو، نخست وزیر روسیه در دیدار دیروزش گفت که مطمئن است سفر روحانی، یک صفحه جدید از روابط ایران و روسیه را در روابط دو کشور خواهد گشود.


روزنامه «8 صبح » افغانستان نیز در بخش اخبار خارجی شماره روز سه شنبه خود در گزارشی با عنوان «رئیس جمهوری ایران به روسیه رفت» نوشت: این نهمین دیدار «حسن روحانی» و و «ولادیمیر پوتین» همتای روسی وی است.


دراین گزارش آمده است: قرار است 14سند دراین دیدار به امضاء برسد. این توافق نامه ها در زمینه های گسترش همکاری در بخش های مختلف نظیر زیرساخت و توسعه شهری، فناوری و انرژی، امضاء شود.»


8 صبح افزوده است: یکی از اسنادی که در این سفر قرار است به امضا برسد، مربوط به توافق ایران و روسیه، برای لغو روادید گردشگری اتباع دو کشور برای گروه های 5 تا 50 نفره است.


این روزنامه نوشته است که آقای روحانی قبل از سفر به روسیه نیز گفت که روابط دو کشور وارد مرحله چهارم شده است که در این مرحله در روابط بین الملل هم روابط نزدیکی داریم و نمونه آن همکاری ایران و روسیه در برجام بود که مسکو کمک زیادی در این زمینه صورت داد.


روزنامه «افغانستان» نیز در شماره امروز خود اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران را پیش از سفر به مسکو در فرودگاه تهران بازتاب داد و به نقل از روحانی نوشت که تهران از سرمایه گذاری روسیه در ایران استقبال می کند.
این روزنامه به نقل از رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود که همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی شاهد توسعه بزرگ خواهد بود.


دو روزنامه «اطلاعات روز» و «افغانستان» نیز با تیترهای «روحانی: قصد ایران و روسیه آوردن ثبات در خاورمیانه است» و «روحانی: از سرمایه گذاری روسیه در ایران استقبال می کنیم» اخبار مربوط به این سفر دو روزه را بازتاب داد.
در هندوستان نیز روزنامه «هندوستان تایمز» با گزارشی در خصوص سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به کشور روسیه، در گزارشی با تیتر«امضای چندین توافقنامه اقتصادی میان ایران و روسیه» دستاوردهای این سفر را تبیین کرد.


سفر یاد شده در رسانه های جمهوری آذربایجان نیز بازتاب وسیعی داشت و در این زمینه خبرگزاری رسمی «آذرتاج» در گزارشی با عنوان «حسن روحانی: همکاری های ایران و روسیه به امنیت منطقه ای کمک می کند»، نوشت: رئیس جمهوری ایران در جریان سفر رسمی به روسیه اعلام کرد، تهران و مسکو در مبارزه با تروریسم بین المللی موضع یکسان دارند و همکاری های دو کشور به تامین امنیت منطقه ای کمک می کند.


این منبع خبری نوشت: رئیس جمهوری ایران اعلام کرد، تهران و مسکو مخالف هرگونه تغییر در مرز کشورها هستند و تهران در آینده نیز همکاری با مسکو را برای برقراری صلح در خاورمیانه ادامه خواهد داد.


خبرگزاری آذرتاج افزود: حسن روحانی همچنین از سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه ابراز رضایت کرد.


این خبرگزاری درگزارش دیگری با عنوان «چند سند همکاری در دیدار رئیسان جمهوری ایران و روسیه امضا شد»، لغو متقابل روادید برای گردشگران ایرانی و روسی را از جمله اسناد امضا شده در این سفر برشمرد.


خبرگزاری «آپا» نیز در گزارشی نوشت: رئیسان جمهوری ایران و روسیه در مسکو مساله تعیین رژیم حقوقی دریای خزر را بررسی کردند.


به گزارش این منبع خبری، همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر در بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران و روسیه نیز انعکاس یافته است.


خبرگزاری «ترند» نیز در بازتاب سفر رسمی رئیس جمهوری ایران به روسیه گزارش داد: روسیه و ایران 14 سند همکاری در سفر حسن روحانی به مسکو امضا کردند.


این منبع خبری افزود:رئیس جمهوری ایران بنا به دعوت همتای روسی سفر رسمی دو روزه به روسیه انجام داد و اسناد امضا شده در این سفر شامل همکاری دو کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی، فرهنگی و علمی است.


توافقنامه لغو متقابل ویزا برای گردشگران روسیه و ایران عنوان گزارش روزنامه «ینی مساوات» درباره سفر رئیس جمهوری ایران به روسیه است.


بنا به این گزارش شهروندان ایران و روسیه از این پس می توانند سفرهای گردشگری بدون اخذ روادید به کشورهای یکدیگر انجام دهند.


این روزنامه با اشاره به مذاکرات دوجانبه حسن روحانی و ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین، نوشت: در پایان این مذاکرات چندین سند همکاری میان روسیه و ایران به امضا رسید.


دیگرمنابع خبری جمهوری آذربایجان نیز گزارش های مشابهی را از سفر رسمی رئیس جمهوری ایران به روسیه منتشر کردند.


سفر روحانی به مسکو در رسانه های عرب زبان به ویژه روزنامه های لبنان نیز بازتاب زیادی داشت و روزنامه های صبح سه شنبه این کشور بخشی از مطالب و تحلیل های خود را به این سفر اختصاص دادند و درباره نتایج آن گمانه زنی کردند.


روزنامه «لاخبار» بااشاره به دیدار روحانی و نخست وزیر روسیه، از دیدار رئیسان جمهوری ایران و روسیه خبر داد و نوشت که این نهمین دیدار روحانی و پوتین به شمار می آید.


این روزنامه پیش بینی کرد که دراین سفر چند یادداشت همکاری دوجانبه نیز به امضا برسد که از جمله آنها می توان به یادداشت تفاهم توسعه و نوسازی صنعت ایران و شرکت روسی تولید کننده واگن های قطار (ترنس مش هولدینگ) اشاره کرد.


الاخبار با اشاره به پیام توئیتری «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران به نقل از وی نوشت: «همراهی من با روحانی در سفر به مسکو به منظور تاکید مجدد بر روابط مستحکم بین دو کشور و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی و همکاری های منطقه ای بین دو کشور و گسترش مبارزه با تررویسم است.»


الاخبار همچنین افزود: روحانی پیش از سفر به مسکو خاطر نشان کرد که «بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو جانبه بین دو کشور شاهد تحول چشمگیری بوده است» و «ما در عرصه بین المللی همکاری های مستحکمی با هم داریم که توافق هسته ای نمونه ای از این همکاری ها به شمار می آید و روسیه در این زمینه کمک های زیادی کرد.»
روحانی با اشاره به مخالفت ایران و روسیه با تغییر مرزهای جغرافیایی در منطقه گفت: «همکاری های تهران و مسکو در قضیه سوریه و مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه از نمونه های برجسته همکاری بین ایران و روسیه است و در بالاترین سطح قرار دارد که باید حفظ شود.»


به نوشته الاخبار، رئیس جمهور ایران در بعد تجاری نیز توضیح داد که «امسال حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در مقایسه با سال گذشته 80% رشد داشت و این به معنای آغاز تحرک رو به جلو در روابط اقتصادیی دو کشور است.»
الاخبار به نقل از وزارت توسعه اقتصادی روسیه افزود: حجم مبادلات تجاری بین روسیه و ایران در ژانویه 2017 (دی 95) در مقایسه با ژانویه سال 2016 دو برابر شده است.


روزنامه «البناء» نیز در مطلبی با عنوان «اجلاس اجلاس ها بین روحانی و پوتین» به قلم «ناصر قندیل» سرمقاله خود را به سفر روحانی به مسکو اختصاص داد.


نویسنده در این مقاله با اشاره به تحولات چند ماه اخیر پس از آزاد سازی حلب، رویدادهای این چند ماه از جمله تجربه همکاری بین روسیه و ایران و ترکیه در سوریه، و نیز راستی آزمایی دولتمردان آمریکا در عمل به وعده های انتخاباتی را به منزله آزمون بزرگی دانست که گزینه های مهمی پیش روی تصمیم گیران عرصه سیاسی مطرح می سازد.
به نوشته این روزنامه، سعودی ها نیز پیام مسکو و تهران برای گفتگو و در پیش گرفتن راه حل سیاسی را دریافت نکرده اند و همچنان بر حمایت از جبهه النصره و تغییر موازنه قدرت در سوریه تلاش می کنند. همچنین ریاض به درخواست مسکو که خواهان از سرگیری روابط بین سوریه و اتحادیه عرب شده بود بی اعتنایی کرده و واشنگتن را به ماجراجویی بیشتر در سوریه تشویق کرد.


البناء نتیجه گرفت: نتیجه راهبردی که بازیگر اول بین المللی (مسکو) و بازیگر شماره یک منطقه (ایران) از مجموع این اوضاع می گیرند این است که عرصه برای تحقق مصالحه هنوز فراهم نیست و پیروزی های میدانی و حضور نظامی بازدارنده روسیه در سوریه به اندازه ای نبوده که بازیگران دیگر منطقه ای و بین المللی را به عقلانیت وادار کند، برای همین فشار نظامی دیگری لازم است تا توازن را به میدان برگرداند و طرف مقابل را به جدیت در روند راه حل سیاسی وادار سازد.


البناء در پایان افزود: تصادفی نیست که رئیس جمهور روسیه پیش از دیدار با روحانی، با رئیس جمهور ترکیه و نیز با نخست وزیر رژیم صهیونیستی ملاقات کرده بود تا نشست بین رئیسان جمهور روسیه و ایران «اجلاس اجلاس ها» شود.


روزنامه «الجمهوریه» نیز در همین رابطه به دیدار رئیس جمهور روحانی با دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه اشاره کرد و نوشت: نخست وزیر روسیه ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازگر صفحه جدیدی در روابط بین دو کشور باشد.
این روزنامه همچنین به نقل از رئیس جمهور روحانی نیز افزود:«روابط بین مسکو و تهران در چند سال اخیر قوت بیشتری گرفته و امیدوارم این سفر نقطه عطفی در توسعه روابط بین دو کشور باشد.»


همانگونه که پیش بینی می شد، رسانه های روسی سفر دو روزه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی به مسکو، مذاکره رئیسان جمهوری ایران و روسیه و دیگر برنامه ها این سفر را در کانون توجه قرار دادند.


روزنامه کامرسانت در این ارتباط نوشت: ایران و روسیه می خواهند با تسهیل در مقررات و تعرفه های گمرکی، روابط نزدیک تری برقرار کنند که در دیدار دیشب روحانی و مدودیف به آن اشاره شد.


در این گزارش آمده است: مدودیف میزبان روحانی با اشاره به این سفر و مذاکرات که در عالی ترین سطح پیش بینی شده است، گفت که فصل جدیدی در روابط ایران و روسیه گشوده خواهد شد.


کامرسانت نوشت: نخست وزیر روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد سفر روحانی نقطه عطفی در توسعه همکاری های دوجانبه باشد.


این روزنامه روسی در ادامه گزارش خود آورده است: حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در سال 2016 نسبت به مدت مشابه پیش از آن 70 درصد رشد داشته و به دو میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است.


کامرسانت همچنین نوشت: در دستور کار دیدار روحانی و مدودیف، نظام تسهیل بازرگانی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان) قرار داشت.


به نوشته این روزنامه روسی، الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه نیز پیشتر از امکان امضای موافقت نامه ایجاد تسهیلات بازرگانی با ایران در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داده بود که ممکن است در همین فصل بهار عملی شود.


کامرسانت نوشته است: افزون بر این، موضوع تعرفه های گمرکی ایران و روسیه و اجرای طرح های مشترک صنعتی به ارزش 10 میلیار دلار نیز در دست بررسی است.


روزنامه «پارلمانتسکایا گازتا» نیز با انعکاس اخبار این سفر دو روزه نوشت: در دیدار رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر روسیه موضوع همکاری های اقتصادی در عرصه های گوناگون بررسی شد.


این گزارش می افزاید: روحانی که در صدر یک هیات بلندپایه به مسکو سفر کرده است، همچنین برنامه دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین را در دستور کار دارد.


پارلمانتسکایا گازتا ادامه داد: قرار است در نشست سران، مجموعه ای از موضوع های گوناگون همکاری های دو کشور بررسی شود و انتظار می رود به گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی و همچنین اجرای طرح های مشترک بزرگ توجهی ویژه شود.


روزنامه «ایزوستیا» نیز در گزارشی با عنوان «مدودیف امیدوار به مرحله جدید همکاری ها با ایران» نوشت: نخست وزیر روسیه در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که امیدواریم این سفر و مذاکرات، زمینه های جدیدی در همکاری های تهران و مسکو بگشاید.


این رسانه روسی ادامه داد: مدودیف همچنین محور همکاری ها و مذاکرات را روابط اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور و مسائل مهم بین المللی اعلام کرده است.


شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز با بازتاب اخبار این سفر، اعلام کرد: مدودیف در مذاکره با روحانی خاطر نشان کرد که روابط دو کشور خوب و رو به پیشرفت است و همکاری های تهران و مسکو تعمیق می یابد و به تحکیم و ثبات بین المللی کمک می کند.


این شبکه تلویزیونی همچنین در جمع بندی نتیجه مذاکرات مدودیف و روحانی گزارش داد: دو طرف توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی را مورد توجه قرار دادند.


شبکه تلویزیونی روس زبان «میر» که در کشورهای همسود پخش می شود، گفت: حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برای انجام دیدار رسمی دو روزه به مسکو سفر می کند.


این شبکه روسی با اشاره به برنامه دیدار روسای جمهوری روسیه و ایران، افزود: پوتین و روحانی در مذاکرات خود طیف وسیعی از موضوعات مربوط به همکاری های دو کشور را بررسی می کنند.


شبکه میر اعلام کرد: انتظار می رود در مذاکرات سران به دورنمای گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه گذاری ها برای اجرای طرح های بزرگ به ویژه در حوزه هایی همچون انرژی، حمل و نقل و زیر ساخت ها توجهی خاص شود و همزمان گفت وگو در باره مسائل مهم منطقه ای و بین المللی در دستور کار قرار دارد.


ایتارتاس به عنوان خبرگزاری رسمی روسیه نیز در این ارتباط نوشت: روحانی به دعوت رسمی پوتین رئیس جمهوری روسیه به مسکو سفر می کند.


در این گزارش خاطرنشان شده است: رئیس جمهوری اسلامی ایران روز نخست با دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه دیدار و در باره دورنمای توسعه همکاری ها مذاکره می کند.


این رسانه روسی نوشت: انتظار می رود دو طرف در خصوص همکاری های دوجانبه در حوزه های بازرگانی، اقتصادی، صنعتی، انرژی و کشاورزی مذاکره کنند.


ایتارتاس افزود: روحانی و مدودیف همچنین در باره نظام بازرگانی با تسهیلات ویژه در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم گفت وگو می کنند.


این تارنمای خبری نوشت: این دیدار در شرایط روابط خوب و بی سابقه و در حال توسعه ایران و روسیه انجام می گیرد و کارشناسان آن را برای دو کشور دوست و همسایه با دیدگاههای مشترک در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی مهم می دانند.


در بخشی از این گزارش به سخنان ولادیمیر ساژین شرق شناس برجسته روس اشاره شده که دیدار روحانی از مسکو را بسیار مهم خوانده است.


کارشناس روس گفت: در مذاکرات روحانی و پوتین نه فقط مسائل اقتصادی، بلکه سیاسی هم مطرح و بررسی می شود.


خبرگزاری اقتصادی «اکونومیکا سگودنیا» نیزبااشاره به آغاز سفر رئیس جمهوری اسلامی به روسیه، نوشت: سفر روحانی به مسکو برای ایران و روسیه بسیار مهم است.


این رسانه روسی افزود: بخش مهمی ازمذاکرات سران ایران و روسیه به همکاری های اقتصادی اختصاص دارد، زیرا در سال های اخیر حجم مبادلات بازرگانی دو میلیارد دلار بوده که برای دو کشور دارای اقتصادهای پرتوان بسیار اندک است.


خبرگزاری اکونومیکا سگودنیا نوشت: در سال های اخیر قراردادها و موافقت نامه های زیادی میان ایران و روسیه امضا شده است و روند اجرای این اسناد بخش مهم دیگری از مذاکرات سران دو کشور را به خود اختصاص می دهد.


خبرگزاری «اینترفکس» روس زبان نیز در زمینه این سفر دو روزه نوشت: در روز نخست سفر، دیدار رئیس جمهوری ایران و دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه برنامه ریزی شده است.


این رسانه روسی افزوده است: در این ملاقات، همکاری های اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد و بخش مهم گفت وگوها به توسعه روابط در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا اختصاص دارد که ایران از مدتی پیش آن را آغاز کرده است.
«تاتاراینفورم» خبرگزاری جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه نیز در خصوص سفر روحانی به مسکو نوشت: همکاری های تهران و مسکو در حوزه های اقتصادی و بازرگانی و سایر عرصه ها در دیدار پوتین و روحانی بررسی می شود.
علاوه بر رسانه های یاد شده، برنامه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو در بسیاری از دیگر رسانه های روسی از جمله شبکه تلویزیونی 360 درجه، روزنامه رسمی «راسیسکایا گازتا»، «تارنمای تسارگراد» و روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» نیز بازتاب یافته است.


به گزارش ایرنا، روحانی و اعضای هیات بلندپایه از جمله محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و نیره‌سادات پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد عصر دوشنبه وارد مسکو شدند.


در این سفر 14 سند همکاری با حضور رئیسان جمهوری دو کشور امضا شد که شامل بخش های گوناگون از جمله سیاسی، اقتصادی، مالی و بانکی، حمل و نقل، شهرسازی، فناوری ارتباطات، نیرو، انرژی، استاندارد، حقوقی و قضایی می شود و می تواند شتاب گسترش روابط در بخش های مختلف را بیشتر کند.


سران ایران و روسیه همچنین بیانیه مشترک «پیش به سوی همکاری های جامع راهبردی» را در 16 صفحه منتشر کردند که در برگیرنده افق و راهکارهای پیش بینی شده برای افزایش روابط در عرصه مختلف از جمله دوجانبه و منطقه ای است و می تواند ساختار نقشه کلان توسعه مناسبات دو کشور باشد.
 
کلمات کلیدی : حسن روحانی+روسیه+رسانه ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.