توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491419
ترامپ پسر، وکیل روس و آسانژ؛ پرونده‌ای که مدام گسترده‌تر می‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
به نظر می‌رسد افشای دیدار فرزند ترامپ با یک وکیل روس، نوک کوه یخی بوده که ابعاد آن به مرور در حال آشکار شدن است.
 
به گزارش فارس، پسر بزرگ و داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا همزمان با رقابت‌های انتخاباتی با یک وکیل روس دیدار کرده‌اند. این محتوای گزارشی بود که روز یکشنبه روزنامه «نیویورک‌تایمز» منتشر کرد؛ گزارشی که بمب خبری هفته شد و ابعاد تحقیقات در مورد ارتباط ترامپ با روسیه را بیش از پیش گسترش داد.

ماه‌هاست که ترامپ به داشتن ارتباط پشت پرده با مسکو و ایفای نقش در انتشار ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات سال 2016 متهم است و رسانه‌های آمریکایی هر روز اسناد تازه‌ای که این ظن را تقویت می‌کند، منتشر می‌کنند.

دیدار جنجالی در برج ترامپ
بر اساس گزارش تازه نیویورک تایمز، «دونالد جان ترامپ جونیور» در ژوئن 2016، پس از آنکه نامزدی ترامپ از سوی حزب جمهوری‌خواه نهایی شد، به همراه «جارد کوشنر» داماد او، با زنی که به عنوان «وکیل دولت روسیه» معرفی شده، دیدار کرده‌اند.

تنها چند ماه بعد از این دیدار و در آستانه انتخابات بود که سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» با مدیریت «جولیان آسانژ» ایمیل‌های حزب دموکرات و کلینتون را منتشر کرد.

تیم ترامپ بعد از گزارش نیویورک‌تایمز ابتدا تلاش کرد تا این دیدار را بی‌اهمیت و بی‌ارتباط با انتخابات جلوه دهد. بر اساس بیانیه ابتدایی ترامپ، این دیدار صرفا با هدف آشنایی و معارفه صورت گرفته است.
اما اتفاقات روزهای آینده و اسنادی که منتشر شد، نشان داد این دیدار چندان هم با انتخابات بی‌ارتباط نبوده و در واقع هدف اصلی این نشست دستیابی به اطلاعاتی بوده که تیم ترامپ تصور می‌کرده‌ می‌تواند کلینتون را در مظان اتهام قرار دهد.

بعد از انتشار گزارش نخست، ابتدا نیویورک‌تایمز و بعد پایگاه «پالیتیکو» جزئیات بیشتری از این دیدار محرمانه در برج «ترامپ» در منهتن نیویورک منتشر کردند.


 
هر دو گزارش که در آن‌ها به اظهارات چند مقام و منبع آگاه استناد شده بود، این نکته را تائید می‌کرد که ترامپ پسر با یک هدف حاضر به دیدار با این تبعه روس شده است: دستیابی به اطلاعاتی که می‌تواند اعتبار کلینتون را خدشه‌دار کند.

واکنش ترامپ جونیور به این گزارش‌ها، تائید دیدار، انکار ارتباط آن به انتخابات و اعلام آمادگی برای حضور در کنگره و توضیح بود.

فرستاده روس
«من اطلاعات مخربی در مورد کلینتون نداشتم... اما آن‌ها به شدت مشتاق چنین اطلاعاتی بودند.»
«ناتالیا وسلنیتسکایا» وکیل روسی که در مرکز این جنجال قرار داشت، با گفتن این جملات در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه پخش شد، تردیدی باقی نگذاشت که موضوع دیدار ژوئن 2016، انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است.


 
وسلنیتسکایا گفت ترامپ پسر، کوشنر و «پائول منافورت» مدیر وقت ستاد تبلیغاتی ترامپ تصور می‌کرده‌اند که قرار است در این دیدار اطلاعاتی دریافت کنند که می‌تواند به کلینتون ضربه بزند.

بازی دو سر برد
از سوی دیگر به مرور اطلاعاتی در مورد نحوه ارتباط طرفین منتشر شد؛ اطلاعاتی که نشان می‌داد یک انگلیسی مرتبط با روسیه، رابط میان تیم ترامپ و طرف روسی بوده است.

«راب گلدستون» روزنامه‌نگار سابق و برگزارکننده تورهای موسیقی است که می‌گوید این نشست را به سفارش «امین آگارالوف» خواننده آذربایجانی و داماد سابق «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان که ساکن روسیه و فرزند سرمایه‌داری است که سابقه تلاش برای مشارکت در یکی از پروژه‌های هتل‌سازی ترامپ را داشته، برگزار کرده است.


 
او روزی که ترامپ در انتخابات پیروز شد، عکسی از خود در اینستاگرام منتشر کرد که در آن لباسی با شعار «روسیه» به تن داشت. او زیر این عکس نوشته بود: «بازی دو سر برد».

او این هفته بعد از رسانه‌ای شدن عکس‌هایش، این عکس را پاک کرد و حساب اینستاگرامش را هم بست. اما تا پیش از بستن این حساب، تصاویر اینستاگرام او نشان می‌داد که او از بهار سال 2013 تاکنون دستکم 19 بار به روسیه سفر کرده است. او در یکی از مطالبش، روسیه را «خانه دوم» خودش توصیف کرده است.

ایمیل‌های ترامپ پسر
ادامه انتشار اطلاعات در مورد این دیدار و وجود شایعاتی مبنی بر اینکه متن ایمیل‌های ترامپ جونیور و گلدستون به دست رسانه‌ها افتاده، پسر ترامپ را وادار کرد تا شاید به عنوان پیش‌دستی، متن ایمیل‌هایی که پیش از دیدار، با گلدستون رد و بدل کرده را منتشر کند.

ایمیل‌هایی که نه فقط آتش این جنجال را خاموش نکرد، بلکه بیش از پیش بر آن دمید و موجب شد تا ترامپ جونیور به نقض قوانین آمریکا متهم شود و حتی بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا در پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات اعلام کند که این ایمیل‌ها و دیدار در برج ترامپ را بررسی می‌کند.
گلدستون در ایمیلی به تاریخ 3 ژوئن 2016 به ترامپ جونیور نوشته است: «امین الان تماس گرفت و از من خواست تماس بگیرم و مسئله بسیار جالبی را با شما در میان بگذارم. دادستان روسیه امروز صبح با آراس [آگارالوف]، پدرش، دیدار کرده و پیشنهاد داده اطلاعات و اسناد رسمی‌ای را در اختیار ستاد ترامپ قرار دهد که هیلاری و ارتباطات او با روسیه را در معرض اتهام قرار می‌دهد و برای پدرت بسیار مفید است.»

هرچند در این ایمیل اشاره‌ای به نام دادستان روسیه نشده، اما نشریه «آتلانتیک» نوشته است که احتمالا منظور گلدستون «یوری چایکا» دادستان کل روسیه است که ارتباط بسیار نزدیکی با کرملین و در عین حال آگارالوف دارد.

در ادامه ایمیل گلدستون به صراحت از حمایت دولت روسیه از ترامپ صحبت کرده است. او نوشته است: «این‌ها اطلاعاتی بسیار حساس و سطح بالا است، اما بخشی از حمایت روسیه و دولت این کشور از آقای ترامپ است، که با کمک آراس و امین انجام می‌شود.»
او حتی پیشنهاد کرده که می‌تواند از طریق یک واسطه این اطلاعات را مستقیما در اختیار شخص ترامپ قرار دهد.
فرزند ترامپ در پاسخ، از این پیشنهاد به شدت استقبال کرده و می‌نویسد: «اگر این چیزی که می‌گویی باشد، عاشقش هستم، به خصوص اواخر تابستان (موعد انتخابات ریاست‌جمهوری).»

گلدستون سپس در چند ایمیل ابتدا یک مکالمه تلفنی میان ترامپ پسر و امین را هماهنگ کرده و بعد قرار ملاقات جنجالی میان تیم ترامپ و وکیل روس را تنظیم می‌کند.

توصیه‌ آسانژ
ساعتی از انتشار این ایمیل‌ها نگذشته بود که «جولیان آسانژ» مدیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس توییتی منتشر کرد که ظن ارتباط میان تیم ترامپ و این سایت را تقویت کرد.

او نوشت: «امروز صبح با ترامپ جونیور تماس گرفتم و برایش توضیح دادم که چرا باید ایمیل‌هایش را منتشر کند [مثلا از طریق ما]. دو ساعت بعد، او خودش آن‌ها را منتشر کرد.»

در جریان رقابت‌های سال گذشته، بسیاری از دموکرات‌ها ادعا کرده بودند که دولت روسیه با درز اطلاعات محرمانه به ویکی‌لیکس قصد دارد بر عرصه سیاسی آمریکا اثر بگذارد.

جنجالی که تازه آغاز شده
زمزمه‌هایی که در مورد ارتباط ترامپ و روسیه مطرح بود، حالا ابعاد گسترده‌ای یافته و حتی برخی آن را زمینه‌سازی برای استیضاح ترامپ می‌دانند.

به نظر می‌رسد این تازه آغاز جنجال باشد و دردسری که ترامپ پسر برای پدرش ایجاد کرده، ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد.

«آدام شیف» نماینده دموکرات و عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید: «اطلاعات بسیاری بیشتری از آنچه به صورت عمومی اعلام شده، در مورد اقدامات غیرقانونی وجود دارد.»
گویا چشم‌انداز انتشار اطلاعات بیشتر، ترامپ جونیور را نگران کرده است. او سه‌شنبه در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت اگر می‌توانست به عقب بازگردد، احتمالا رفتار متفاوتی داشت.
 
کلمات کلیدی : پسر ترامپ+ترامپ +وکیل روس +روسیه+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.