توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279551
از سرگیری کمک‌های امنیتی واشنگتن به آل‌خلیفه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۳
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد به دلیل «پیشرفت حقوق بشر در بحرین»، توقف کمک‌های امنیتی واشنگتن به آل‌خلیفه که به دلیل «سرکوب تظاهرات» اعمال شده بود، پایان یافت.

به گزارش فارس، در حالی که قیام بحرینی‌ها علیه رژیم آل‌خلیفه وارد پنجمین سال خود شده، آمریکا می‌گوید به دلیل پیشرفت در وضعیت حقوق بشر و اصلاحات در بحرین، کمک‌های امنیتی خود به منامه را ازسرمی‌گیرد.

امریکا در اکتبر ۲۰۱۱ به دنبال اعتراضات فعالان حقوق بشری به خشونت‌های فزاینده آل‌خلیفه علیه تظاهرات‌کنندگان بحرینی، برخی از فروش‌های تسلیحاتی خود به بحرین را تا زمان انجام تحقیقات درباره نقض حقوق بشر از زمان شروع قیام مردمی به تاخیر انداخت.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای از پایان توقف ارائه کمک‌های امنیتی واشنگتن به گارد ملی و نیروهای دفاعی بحرین و ازسرگیری این کمک‌ها خبر داد.

در بیانیه جان کربی آمده است: «در حالی که ما فکر نمی‌کنیم وضعیت حقوق بشر در بحرین مناسب است اما به گمان ما مهم است که برخی از پیشرفت‌های بحرین در زمینه اصلاحات حقوق بشر و آشتی ملی را به رسمیت بشناسیم».

در این بیانیه همچنین ادعا شده است: «در حالی که ما این توقف کمکها را برمی‌داریم، به تاکید خود به بحرین در موضوع نگرانی‌هایمان در قبال حقوق بشر هم ادامه خواهیم داد».

کربی درباره اینکه این کمک‌های امنیتی شامل چه نوع کمک‌هایی خواهد بود، اشاره‌ای نکرده استو البته پیش از این وزارت خارجه آمریکا در ماه می ۲۰۱۲ اعلام کرده بود که «برخی فروش‌های نظامی» به بحرین را از سرگرفته است.

تاکید بر ادامه کمک‌های امنیتی آمریکا در حالی است که قیام مردم بحرین علیه آل‌خلیفه وارد پنجمین سال خود شده است اما واشنگتن به دلیل آنکه ناوگان پنجم دریایی آن در بحرین مستقر است، توجهی به اعتراضات مردمی نکرده است. آل خلیفه اخیرا هم شیخ علی سلمان رهبر دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین را به ۴ سال حبس محکوم کرد.
 
کلمات کلیدی : آل‌خلیفه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.