توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488513
آیا فراگیری زبان دوم و موسیقی تنها با مصرف یک قرص ممکن می شود؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۶
محققان در پی کشف یک ماده شیمیایی در مغز که سرعت روند فراگیری را کاهش می دهد، اظهار داشتند: این کشف می تواند تولید قرصی را به دنبال داشته باشد که فراگیری یک زبان جدید یا موسیقی را در بزرگسالان به راحتی توانایی کسب این مهارت ها در کودکان، تسهیل کند.

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، فراگیری زبان خارجی یا موسیقی برای کودکان بسیار راحت است اما توانایی کسب این مهارت ها با افزایش سن به سرعت کاهش می یابد.

اما اکنون محققان بیمارستان تحقیقاتی 'سنت جود چیلدرن' در ایالت تنسی آمریکا می گویند که احتمال تغییر این حقیقت در آینده نزدیک وجود دارد، زیرا آنها موفق به کشف یک ماده شیمیایی در مغز شده اند که موجب کند شدن این نوع فراگیری می شود.

به همین دلیل دیگر لازم نیست برای فراگیری یک زبان جدید یا موسیقی ساعت ها تمرین کرد زیرا به زودی قرصی ساخته می شود که فراگیری این مهارت ها را برای افراد بسیار راحت می کند.

این محققان در مطالعه روی موش ها متوجه شدند که مسدود کردن یک پیام رسان مهم در مغز موش ها موجب طولانی شدن فرآیند یادگیری در آنها از طریق اصوات شد.

این محققان می گویند که اگر دارویی برای مسدود کردن این کانال در انسان نیز ساخته شود، فراگیری یک زبان جدید و یا یک وسیله موسیقیایی در بزرگسالان تسریع می شود.

محققان در این مطالعه جدید ماده شیمیایی مغزی به نام 'آدنوزین' را در بخشی از مغز موش های بالغ به نام تالاموس شنوایی مسدود کردند و متوجه شدند که این کار توانایی فراگیری موش ها از طریق اصوات را به اندازه قدرت فراگیری موش های جوان حفظ کرد.

سطح آدونزین در مغز بزرگسالان در قیاس با کودکان به احتمال زیاد بیشتر است زیرا تولید آن با رشد مغز افزایش می یابد، اما دکتر 'استنیسلاو زاخارنکو' عضو بخش نروبیولوژی تکاملی بیمارستان سنت جود چیلدرن گفت: با مختل کردن سیگنالینگ آدنوزین در تالاموس شنوایی، موفق شدیم که بازه زمانی فراگیری شنوایی را برای طولانی ترین دوره ای که تا کنون گزارش شده است، در دوران بزرگسالی در موش ها گسترش دهیم.

به گفته محققان، نتایج این آزمایش راهکار نویدبخشی را برای طولانی کردن همین بازه زمانی در انسان ها در راستای فراگیری زبان یا موسیقی از طریق بازگرداندن خصیصه انعطاف پذیری مناطق مهم مغز ارائه می دهد؛ بازگرداندن خصیصه انعطاف پذیری مناطق مهم مغز احتمالا با ساخت داروهایی میسر می شود که بطور گزینشی فعالیت آدنوزین را مسدود می کنند.
 
کلمات کلیدی : محققان + تحقیقات جدید + مغز انسان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.