توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488155
مغز عمدا برخی اطلاعات را فراموش می‌کند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۸
بسیاری از مردم بابت فراموشکاری‌های روزمره نگران می‌شوند، اما پژوهش جدید با توضیح چگونگی عملکرد مغز در مورد فراموشی نشان داد جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه یونیورسیتی هرالد، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که مغز به جای انبار کردن اطلاعات غیرضروری از عمد این اطلاعات را فراموش می‌کند.

دو دانشمند علوم اعصاب بر روی اینکه مغز به گونه‌ای طراحی نشده است که مانند یک دوربین ضبط تصویر که همه چیز را ثبت می‌کند عمل کند، بلکه تنها اطلاعات مهم و مفید که به تصمیم‌گیری بهتر افراد کمک می‌کند را ذخیره می‌کند، بحث و تبادل نظر کردند.

"بلیک ریچاردز" یکی از محققان این پروژه و استاد دانشگاه تورنتو کانادا می‌گوید: "مغز اطلاعات غیرضروری را دور می‌ریزد تا فضا را برای ورود اطلاعات جدید فراهم کند. در واقع مغز فراموش می‌کند تا مردم بتوانند در این دنیای همیشه در حال تغییر ادامه حیات دهند."

دانشمندان برای آزمایش نظریه‌شان تعدادی موش را برای پیدا کردن یک معمای پیچ و خم آبی به کار گرفتند و چندین بار مسیر را تغییر دادند.

گروهی از موش‌ها توسط تزریق یک داروی مخصوص به فراموشی کامل دچار شده بودند و گروه دیگر سالم بودند.

دانشمندان دریافتند موش‌هایی که دچار فراموشی کامل بودند راحت‌تر از گروهی که مسیرهای قبلی را به خاطر داشتند مسیر را پیدا و معما را حل کردند.

دانشمندان با این کشف دریافتند که فراموش کردن راه را بر تعمیم دادن مسایل که منجر به بروز اشتباه می‌شوند، می‌بندد.

ریچاردز افزود: اگر مغز انسان هیچ چیز را فراموش نمی‌کرد و همه چیز را به یاد می‌آورد باعث رنجش و عذاب انسان می‌شد و مانع از فهمیدن می‌شد، چراکه مدام خاطرات از جلوی چشم انسان رد می‌شد و باعث عدم توانایی برای تمرکز می‌شد.

این ویژگی چرایی فراموش کردن اتفاقاتی که به سرعت رخ می‌دهند را توجیه می‌کند، مثلا این که سه هفته پیش برای نهار چه غذایی خورده‌ایم. زیرا این مسایل غیرضروری هستند و فقط فضای مغز را اشغال می‌کنند.

از طرفی مغز مسایلی که مربوط به حیات انسان باشد را به راحتی در خود حفظ کرده و فراموش نمی‌کند. به همین دلیل است که افراد بعد از اینکه از چیزی زخم برمی‌دارند همیشه از آن قبیل مسایل دوری می‌کنند.

بنابراین اهمیتی ندارد که فرد تا چه حد تصور می‌کند که مسئله‌ای مهم است چون اگر مغز آن را جزو دسته ضروریات حیاتی قرار ندهد، با گذر زمان فراموش خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : محققان + تحقیقات جدید + مغز انسان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.