توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 420940
پیام موشکی چین به ترامپ
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۱
تازه ترین گزارش ها حاکی است که چین در پی اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین پیشنهاد وی به جیمز ماتیس برای تصدی وزارت دفاع 10 فروند موشک بالستیک پرتاب کرده است.

 به گزارش ایرنا، این موشک ها ظاهرا ماه گذشته میلادی و برخی نیز به دنبال آن پرتاب شده که ترامپ شماری از اعضای کابینه آینده آمریکا از جمله وزیر دفاع جدید را معرفی کرده است.

تلویزیون مرکزی و خبرگزاری شین هوا چین در گزارش هایی این پرتاب ها را مورد تایید قرار داده و آورده اند که موشک های مذکور از نوع دونگ فانگ ـ 21 سی بوده است.

این موشک ها میان برد بالستیک محسوب می شوند و بردی در حدود 1000 کیلومتر دارند.اعلام شده است که چین می تواند هر زمانی اراده کند با این موشک ها پایگاه های نظامی آمریکا را در منطقه هدف قرار دهد.

با این وصف انتشار این خبر درشرایطی صورت می گیرد که ترامپ تلفنی با خانم تسای اینگ ون رهبر تایوان گفت و گو کرده و هر دو نفر ضمن تبریک به یکدیگر خواستار افزایش و تقویت روابط شده اند و چین بشدت از این اقدام دو کشور به خشم آمده است.

جیمز فیشر از کارشناسان امور نظامی می گوید که اقدامی نظیر پرتاب های موشکی بالستیک نشان می دهد که چین خود را برای یک نبرد روانی سخت افزاری آماده کرده است.

اخبار مربوط به پرتاب های موشکی و همچنین گفت و گوی تلفنی رهبران آمریکا و تایوان نشاندهنده آسیب پذیری بسیار زیاد روابط پکن و واشنگتن است و همزمان تایید می کند که دو کشور اختلافات زیادی دارند.بخصوص اینکه ناوهای آمریکایی و جنگنده های این کشور هنوز در دریای جنوبی حضور پررنگی دارند و چین بشدت به این حضور معترض بوده و گفته است در هر شرایطی برای حراست از حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود در این منطقه آماده است.

چین پیشتر در مواقعی حساس اقدام به پرتاب موشک های بالستیک کرده است و به نظر می رسد این بار نیز عصبانیت خود را به تحولاتی که در دولت آمریکا در حال رخ دادن می باشد ، نشان داده و همزمان هشدار داده است که پکن بر سر منافع ملی خود با کسی مصالحه نخواهد کرد.
منبع: ایرنا
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ + آمریکا + رئیس جمهور تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.