نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451379
تازه‌ترین اقدامات بانک مرکزی برای کاسپین/ قوه قضائیه وارد ماجرا شد/ نقل‌وانتقال دارایی‌ها سرعت گرفت
بخش اقتصادی الف، 15 اسفند 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تشریح تدابیر این بانک برای سپرده گذاران کاسپین گفت:فرایند نقل و انتقال دارایی‌های تعاونی‌های ادغام شده در موسسه کاسپین سرعت گرفته است.

عباس کمره‌یی در گفت‌وگو با تسنیم، در ارتباط با برنامه‌های بانک مرکزی برای تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین که چند ماهی است موفق به دریافت پولشان از این موسسه نشده‌اند، اظهار داشت: موسسه کاسپین در حقیقت از 8 تعاونی غیرمجاز که قرار بود درسال 94 منحل شود، تشکیل شده است. بنابراین این موسسه بعد از انحلال 8 تعاونی غیرمجاز و تعیین مدیران تسویه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه قرار بود موسسه کاسپین دارایی و بدهی‌هایی که ارزنده و قابل شناسایی بوده‌اند را شناسایی کند و به موسسه منتقل کند، گفت: بنابراین دارایی و بدهی‌های واقعی و شفاف باید به موسسه کاسپین منتقل می‌شد.

به گفته مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی 8 تعاونی منحله در موسسه کاسپین مشکلاتی مانند سایر تعاونی‌های غیرمجاز داشته‌اند که شناسایی دارایی و بدهی انها به سهولت امکان پذیر نبود. هرچند هیئت مدیره کاسپین مسئولان این موسسه در انجام وظایف خود کوتاهی کردند.

کمره‌یی تصریح کرد: فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در موسسه کاسپین به درستی پیش نرفت البته راستی آزمایی، کار کارشناسی، شناسایی ارزش واقعی ملک و سپرده ها و دارایی‌ها باید انجام شود ولی در کاسپین اهتمام لازم انجام نشد و تعاونی‌ها همکاری لازم را برای نقل و انتقال دارایی‌ها انجام ندادند.

* 3 جلسه برای کاسپین/در روزهای آتی هم بانک مرکزی جلسه دارد
وی با اشاره به طولانی شدن فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در موسسه کاسپین گفت: برای هرگونه تصمیم گیری درباره موسسه کاسپین ابتدا باید تکلیف دارایی ها و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در این موسسه روشن شود. به همین خاطر بانک مرکزی وارد عمل شد و چندین جلسه نیز با حضور رئیس کل این بانک با مدیران موسسه کاسپین برگزار شد ضمن آنکه قوه قضاییه نیز به این پرونده ورود کرده است.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی ورود قوه قضاییه به موضوع موسسه کاسپین را موجب تسریع در روند نقل و انتقال دارایی‌های تعاونی‌های منحله در این موسسه دانست و گفت: هفته قبل بانک مرکزی دو جلسه با مدیران هیئت مدیره کاسپین داشت ضمن اینکه ظرف روزهای آینده نیز جلسه دیگری با مدیران این موسسه برای تعیین تکلیف سپرده گذاران کاسپین دارد.

کمره‌یی با تأکید براینکه در حال انجام وظیفه هستیم تا مشکل سپرده گذاران کاسپین حل شود گفت: کار به سمت پیشرفت است چرا که نسبت به روزهای اول احساس می‌کنم مدیران تسویه و مدیران کاسپین به این نتیجه رسیدند که باید زودتر فرآیند نقل و انتقال را انجام دهند.

* نقل و انتقال دارایی ها و بدهی ها در موسسه کاسپین تسریع شد
وی درباره اینکه تاکنون چه میزان از نقل و انتقال دارایی‌ها به موسسه کاسپین انجام شده است، تصریح کرد: با توجه به انحلال 8 تعاونی در موسسه کاسپین، مشکلات در تعاونی‌های بزرگتر بیشتر است و همین موضوع موجب طولانی شدن کار شده است. البته نباید از این نکته غافل شد که در ابتدا تعاونی‌ها همکاری لازم را نمی‌کردند ولی الان خودشان به این نتیجه رسیدند که باید فرآیند تسریع شود.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تأکید براینکه خواست دو طرف براین بودکه روند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌ها تسریع شود، در پاسخ به اینکه آیا سپرده گذاران کاسپین می‌توانند قبل از عید به قسمت کوچکی از سپرده هایشان برسند؟ گفت: من نمی‌توانم پاسخ مشخصی به این سوال بدهم چرا که ابتدا باید تکلیف دارایی‌ها مشخص و تبدیل به نقد شوند تا هیات مدیره کاسپین بتواند پاسخگوی سپرده گذاران باشد.

کمره‌یی ادامه داد: آنچه مسلم است در فرآیند دارایی و بدهی‌های موسسه کاسپین تسریع شده و باید برخورد مسئولانه در این حوزه صورت گیرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه اینطور توضیح داد که 8 تعاونی ادغام شده در موسسه کاسپین هیچ کدام مجوز فعالیت نداشتند مردم نباید به خاطر سود بیشتر در این موسسات ورود می‌کردند؛ البته منظور من قبل از شکل گیری کاسپین است.

* چرا صندوق ضمانت سپرده ها به سپرده گذاران کاسپین کمک نمی کند؟
وی در پاسخ به این سوال که چرا صندوق ضمانت سپرده‌ها که باید از سپرده موسسات مجاز صیانت کند، به سپرده گذاران کاسپین کمکی نمی‌کند؟ گفت: صندوق ضمانت سپرده ها برای همه سپرده‌ها نیست بلکه برای سپرده‌های تا سقف 100 میلیون تومان است هرچند در این صندوق هم باید بانک‌ها و موسسات مجاز حق عضویت پرداخت کرده و از خدمات آن بهره بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه موسسه کاسپین سه هزار میلیارد ریال است، تصریح کرد: البته هنوز سپرده‌ای به موسسه کاسپین منتقل نشده تا عضویت این موسسه در صندوق ضمانت سپرده‌ها قطعی شود.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تأکید براینکه مهمترین کار بانک مرکزی در این مرحله نقل و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها به موسسه کاسپین است گفت: بنا به عدم همکاری مسئولان مربوطه در این مرحله متوقف شده بودیم چرا که هیئت تصویه معتقد بود ارزش دارایی‌ها بیشتر است ولی موسسه کاسپین زیربار نمی‌رفت.

* دارایی های کاسپین کفاف سپرده های مردم را می دهد؟
کمره‌یی در پاسخ به این سوال که ارزش دارایی‌های موسسه کاسپین و تعاونی‌های منحله درآن چقدر است و آیا کفاف بازگرداندن سپرده‌های مردم را می‌دهد اینطور گفت که تا دارایی و بدهی‌های منتقل شده به موسسه کاسپین احصا نشود و قیمت کارشناسی بیرون نیاید نمی‌توانیم بگوییم که دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسه چقدر است.

وی با بیان اینکه کسری و مازاد دارایی‌ها به عهده مدیران و هیئت مدیره تعاونی‌هایی هست که در موسسه کاسپین منحل شده‌اند، گفت: در صورت کسری باید تعاونی‌هایی که قبل از شکل گیری کاسپین از مردم پول گرفته بودند تکالیف خود را انجام دهند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی اضافه کرد: فرض کنید کاسپین شکل نمی‌گرفت سپرده گذاران 8 تعاونی غیرمجاز الان تکلیفشان چه بود؟ از همین رو موسسه کاسپین برای ساماندهی به این افراد شکل گرفت.

* ابراز امیدواری بانک مرکزی برای تسریع در حل مشکلات کاسپین
وی در پاسخ به این سوال که سپرده گذاران کاسپین می‌گویند به اعتبار مجوز بانک مرکزی در موسسه کاسپین سپرده گذاری کرده‌اند نه تعاونی‌های منحله، تکلیف آنها چیست؟ تصریح کرد: موسسه کاسپین مجوزی برای شعبه نداشت؛ در مقطعی حکم قضایی آمد که تابلوی تعاونی‌های منحله به نام کاسپین تغییر کند ولی برخی از تعاونی‌ها بدون نقل و انتقال دارایی‌ها نام خود را به کاسپین تغییر دادند.

وی افزود: برهمین اساس هم تعاونی‌های منحله بانام کاسپین ولی در داخل پرانتز با (نام اصلی خود) به جذب سپرده پرداختند اما اکثر سپرده گذاران کاسپین کسانی هستند که در تعاونی‌ها منحله سپرده گذاری کرده بودند.
مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی تأکید کرد: بنابراین پولی به موسسه کاسپین نرفته بلکه سپرده‌های مردم در تعاونی‌هایی که در این موسسات منحل شده بودند، رفته است.

کمریی ابراز امیدواری کرد با طی شدن فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌ها به موسسه کاسپین و جدیت طرفین مشکل سپرده‌گذاران کاسپین حل شود.
 
کلمات کلیدی : کاسپین+سپرده‌گذاران کاسپین+بانک مرکزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۹:۲۲:۳۵
الان دو سال هست كه تكليف ثامن الحجج مشخص نيست. تمام شعبه ها باز هستن. كارمندهاش هم كه سر كار هستن. اين چه موسسه غيرقانونيه كه بعد از دو سال هنوز تعطيل نشده. آقاي سيف واقعا ناكارآمده. (4188474) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۲:۰۷:۴۰
ضمن تشکر از پیگیری شما، اما لطفا بر مغالطه مسئولین بانک مرکزی بیشتر تأکید کنید. اینها در این مورد، راه فرار ندارند؛

مجوز داده اند و مانع نصب تابلو نشده اند؛ حالا می گویند، تعاونی های منحل شده و ورشکسته، با تابلوی کاسپین و در پرانتز، برای خودشان جذب سپرده می کرده اند!!! یک بار می گویند، مجوز مشروط بوده و اکنون می گویند، مجوز تأسیس شعبه نداده بودیم!!! اشکالی ندارد؛ اشتباه کرده اید و مسئولیت بپذیرید؛ باید در مجوزتان ذکر می کردید و آن را از شکل مطلق خارج می کردید و مانع نصب تابلو می شدید و اخذ سپرده با نام کاسپین را منوط به ادغام می کردید و قبل از مجوز، با حسابرسی، از کسری ۴ هزار میلیارد تومانی که ۹ ماه بعد اعلام کردید، مطلع می شدید و در همه موارد، اطلاع رسانی می کردید. تخلف کرده اید و مسئول هستید؛ بارها مردم را دعوت به سپرده گذاری در مؤسسات مجاز کرده اید و روش احراز مجوز را سایت بانک مرکزی اعلام کرده اید. در سایت بانک مرکزی، کدام مورد از این موارد، تصریح شده است؟

در مقابل سپرده گذاران جدید، نمی توانید مغالطه های مربوط به ثامن الحجج و غیر مجاز بودن را تکرار کنید؛ باز می گویید، مردم باید دقت می کردند؟ شرم نمی کنید؟ خجالت نمی کشید؟ (4188717) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۰:۵۱:۴۱
من دیگه حتی جرات نمیکنم توی بانک های بزرگ این مملکت پولم رو بذارم
چون در صورت وقوع مشکل همین آدمها با هزارتا دلیل و توجیه مسخره ی دیگه که فقط به شعور مخاطب توهین میکنه میان حرف خودشون رو میزنن و مردم بدبخت هم دستشون به جایی بند نیست. واقعا آدمای بدبختی هستیم ما (4189229) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۷:۴۱:۱۶
زمانی که بانک مرکزی و کارشناسان ان با رانت و تبانی مجوز صادر میکنند باید پاسخ گو ملت باشند (4188959) (alef-11)
 
مراد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۷:۵۸:۱۸
- کاسپین پنجمین موسسه اعتباری مجاز زیر نظر بانک مرکزی می باشد
خیلی از بانک های خصوصی نرخ سودشان از کاسپین بالاتر است
دوستان اکنون بایستی مشکل را حل کرد و به داد بیش از دو میلیون سپرده گذار مظلوم کاسپین رسید که چهارمین ماه است که پولی دریافت نکرده اند و برای گذران زندگی مانده اند .آیا در مملکت اسلامی پسندیده است که یک موسسه مجاز بدین صورت با آبرو و هستی مردم بازی کند و نهاد ناظر (بانک مرکزی) فقط نظاره گر باشد
آیا فقیر و بیچاره کردن مردم هنر است!!آیا افرادی هستند که از فقیر شدن هموطنانشان خوشحال می شوند!!
سپرده گذاران کاسپین در موسسه مجاز سرمایه گذاری کردند آیا عدم پاسخ گویی به آنها به مدت چهار ماه از نظر عرف شرع و قانون صحیح است!!
دوستان ما وظیفه انسانی داریم که به هم نوعمان که در یک موسسه مجاز سرمایه گذاری کرده حداقل از طریق همفکری کمک کنیم و با فشار افکار عمومی باعث شویم بانک مرکزی صدای آنها را بشنود و خط اعتباری در اختیار موسسه کاسپین قرار دهد تا مرهمی باشد بر انبوه مشکلات سپرده گذاران محترم کاسپین
امیدوارم با همراهی دولت و مجلس و قوه قضائیه ، مشکل همه سپرده گذاران در همه موسسات اعتباری خصوصا موسسه کاسپین برطرف شود و ما به عنوان قطره ای از دریای بیکران ملت ، در برطرف شدن این مشکلات سهیم باشیم.
از آقای دکتر توکلی که خالصانه بعنوان دیده بان شفافیت در جهت حل شدن مشکل سپرده گذاران کاسپین قدم پیش نهاده اند کمال تشکر را داریم و امیدواریم این حمایت ها تا پایان اسفند 95 نتیجه داده و مشکلات برطرف شود. (4188979) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۸:۱۷:۱۴
اگه برای ثامن و میزان و غیره می گفتید بی مجوز بودند اینکه دیگه هر کور در سایت بانک مرکزی می بینه مجوز کاسپین را . اگر رو نمی شد این قضیه از این دولت و رئیس بانک مرکزی اش بعید نبود که فورا مجوز را هم از سایت بردارند و بگویند اصلا مجوزی نداده بودیم کو ؟؟؟ !!!! (4189001) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۸:۲۴:۴۵
ما طبق قانون عمل کردیم . پول و سودمان را که گرفتیم باید جبران خسارات مادی و معنوی این چند ماه را هم طبق قانون بپردازید مگر قانون نداره این مملکت ؟ ما طبق قانون عمل کردیم و باید قانون هم پیگیر کار باشد اینکه نشد هر کی صبح زودتر بیدار بشه و بشود رئیس و هر کاری هم خواست بکند و اینهمه رنج و گرفتاری برای مردم درست کنه و از آخر سر هم بشه طلبکار . (4189007) (alef-11)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۱:۲۰:۵۸
هیشکی نمی تونه مثل بانک مرکزی ما مجوز بده هیشکی! (4189262) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.