توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241174
نیمکت / «خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه»؛ غلامحسین میرزاصالح؛ نشر معین
اسرار مذاکرات مسکو
بخش فرهنگی الف، 19 شهریور 93
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۷
خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه
نویسنده: غلامحسین میرزاصالح
نشر معین، چاپ دوم پاییز ۱۳۹۲
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۳۴۸ صفحه، ۱۴۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

کتاب خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه که به کوشش غلامحسین میرزا صالح و به همت نشر معین منتشر شده، دربرگیرنده چنین وقایعی‌ست به قلم خود او. خاطراتی خواندنی که به لحاظ سندیت تاریخی و پرداختن به نکاتی که تاکنون مبهم بودند، بسیار ارزشمند هستند.

این خاطرات سال‌ها بی‌آنکه اطلاعی از آن در دست باشد، نزد یکی از قوام باقی بوده که سرانجام به دست غلامحسین میرزا صالح رسیده و او نیز این یادداشت‌ها را در خاطرات سیاسی قوام السلطنه تدوین کرده است.

کتاب حاضر شامل خاطرات قوام‌ در دوره دوم و سوم نخست‌وزیری اوست؛ یعنی سال‌های دهه ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ که ایران گرفتار حزب‌بازی،‌ کمونیست بازی، از بین رفتن آدم‌ها و شخصیت‌ها و شعارهای مختلف است، درباره این دوره منابع و مطالب جدی کمی وجود دارد. بنابراین خاطرات قوام تنها سندی است که از آن دوره‌ به‌جامانده، یادداشت‌هایی که تابه‌حال منتشرنشده بودند.

این خاطرات به ماجرای دموکرات‌های آذربایجان و مذاکرات قوام‌السلطنه با استالین و دیگر نمایندگان روس‌ها و... می‌پردازد و به‌طورکلی مطالب آن مهم‌ترین اسناد این دوره تا ماجرای تیرماه ۱۳۳۱ و بلوای این سال هستند که به کناره‌گیری قوام انجامید.

قوام در خاطرات سیاسی اش، درباره شخصیت‌های مختلف به شکلی بی‌پروا صحبت کرده است، اما بااین‌حال از خود چهره‌ای کم‌وبیش منصف نشان داده است، برای نمونه باوجود اختلاف‌ها و رقابت‌هایی که با دکتر محمد مصدق داشت، از او به نیکی و به‌عنوان مردی وطن‌دوست که در راستای خدمت به مردم و کشور حرکت می کرد، یاد می‌کند.

 برای نیمکت امروز بخشی از خاطرات سیاسی قوام را که شرح سفر او به شوروی و دیدار با استالین است، برگزیده ایم که در ادامه آن را خواهید خواند. قوام در این سفر برای حل مشکلات موجود میان ایران شوروی سابق، به خصوص درباره عدم خروج نیروهای این کشور پس از جنگ به مذاکره می پردازد.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید


در نیمکت تنها خواننده برشی از کتاب هستید، برای مطالعه بیشتر باید خود کتاب را تهییه کنید
 
کلمات کلیدی : احمد قوام + غلامحسین میرزاصالح+ نشر معین+ قوام السلطنه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
اسرار مذاکرات مسکو